Въпрос за първа лодка

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Публикувай отговор
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Въпрос за първа лодка

Мнение от КИРО »

И с двата варианта можеш да влизаш до 500м от брега.
Иначе РИБ е доста по стабилен от обикновена надуваема с ал.дъно.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
fullhouse
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2014 8:59 am

Re: Въпрос за първа лодка

Мнение от fullhouse »

Здравей Киро,

благодаря за отговора. А лодка с дължина над 3 м и мощност до 20 коня не отговаряли на Район 1Б, което е за отдалечаване до 2 морски мили?

А всъщност това, което ме вълнува е дали стабилността на един РИБ 3.60 или повечето място в една надуваема лодка с твърдо алуминиево дъно 4.30 е от по-голямо значение.

Поздрави,
Милен
Аватар
hgtod
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Съб Юни 21, 2008 3:28 pm
Местоположение: Бургазъ Репутация: 0.1

Re: Въпрос за първа лодка

Мнение от hgtod »

Помисли и как ще ги качваш на багажника - РИБ-а е 81кг, а другата 97кг...
Провери и каква тежест можеш да товариш на твоя багажник. :wink:
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Въпрос за първа лодка

Мнение от КИРО »

fullhouse написа:Здравей Киро,

благодаря за отговора. А лодка с дължина над 3 м и мощност до 20 коня не отговаряли на Район 1Б, което е за отдалечаване до 2 морски мили? .....
I A е за 2 мили,и изискванията са доста повече.
За да побереш цялото оборудвание,ти трябва лодка над 5м.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос за първа лодка

Мнение от Тедо »

И двата варианта са добри като мореходност с двигател Сузуки 20кс (44кг) или в краен случай Меркури 15кс (52кг)... Обаче без колесар ще е тегаво - едната тежи 100кг и заема целия багажни на комби (с паднала задна седалка), а за РИБа трябва да си направиш специлен багажник... От друга страна, ако се прежалиш за колесар, ще можеш и 25кс мотор да сложиш... Да си правиш еднодневни излети без да каталясваш :)
fullhouse
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2014 8:59 am

Re: Въпрос за първа лодка

Мнение от fullhouse »

Ясно. Благодаря ви за отговорите.. Проблема е че нямам теглич, а в сервиза ми искат над 1000 лв за да сложат. Пък на др място ми пада гаранцията ако монтират и за това ми се искаше на покрива да транспортирам. Иначе само теглич и регистриран колесар са още 3к отгоре. А и аз сам едва ли ще влизам затова кг не ме притесняват толкова. Ще помисля..може би трябва още един сезон да се возя при колеги и после да го направя като хората.
Благодаря!
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос за първа лодка

Мнение от Тедо »

Това с теглича е несериозно... Каква е колата? Доколкото разбирам, тия "3к отгоре" явно не са ти проблем... Да не говорим, че теглича няма общо с гаранцията на мотора например и т.н. Имай предвид, че ако товариш редовно лодка с такива размери и съответния мотор в НОВАТА си кола, тя ще загуби бляскавият си вид...
ПС: Ако решиш за колесар, няма никакъв смисъл от лодка БД430 - това си е лодка за караванаджии. Иначе веднага мога да ти дам инфо - с мотор 15кс ще правиш около 28кмч, а с 20кс - 30-ина.
РИБ 360 с 20кс прави 40-42кмч.
И двете може да си ги регистрираш кеф ти за 2 мили, кеф ти за 5 мили - разликата е една радиостанция /може и преносима/ и един радарен отражател!
Ако ходиш в Гърция, регистрацията е силно препоръчителна!
fullhouse
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2014 8:59 am

Re: Въпрос за първа лодка

Мнение от fullhouse »

Тедо благодаря за информацията.

Колата е на 3 год. не е толкова бляскава ама има още гаранция и не искам да я развалям. А парите винаги са от значение, ако знаеш че нормално струва 300 лв да ти сложат теглич а ти искат 1500 едва ли ще се съгласиш.
Иначе аз търся скромен вариант тъй като за 10-15 излета годишно не искам да се изхвърлям. За съжаление за момента това е максимума от време който мога да отделя и за това се допитвам до вас като специалисти, за да се ориентирам към вариант с който лятото една две седмици да возя жената на морето а есента да хващам сафрид и чернокоп 5-6 пъти.

Поздрави и благодарности за споделените мнения
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос за първа лодка

Мнение от Тедо »

Твоят "временен" вариант е 330 или 360 с твърдо дъно и мотор 9.9 до 20кс... Сгъваш, товариш в багажника... Аз на 500м от брега съм влизал с плуване, без да съм кой-знае какъв плувец... На 200-300м за попчета може да влезеш и уфимка на гребла (само трябва да следиш времето).
С горните лодки и читав мотор (на който може да се разчита) може, ако искаш и на 5км да влезеш - на половин газ са ти 15 мин. каране...
Аватар
moto1
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Мар 09, 2013 9:06 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за първа лодка

Мнение от moto1 »

Не е задължително, но е препоръчително за море лодката да е от 4м нагоре с твърдо дъно ПВЦ в повечето случай, имах китайска гумена 3,20м и мотор 9.9 4т, отнемаше ми повече време и усилия да я обслужвам при качване на колата след това пускане и монтиране и демонтиране на мотора 45кг+ всичкия багаж- направо си е хамалогия. От две години съм с лодка ПВЦ 4.3м, мотор сузуки дф40 и колесар и мога да кажа че това е може би оптималния вариант за излети и не профисионален риболов. Бих посъветвал всеки начинаещ да не бърза, да опита различни комбинации м/у лодки и мотори и да прецени сам с възможно най малки компромиси.
fullhouse
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2014 8:59 am

Re: Въпрос за първа лодка

Мнение от fullhouse »

Благодаря ви! Това мисля че доста ми помага като информация. Аз лично съм се возил на стъклопластова лодка 3.90 с 6 коня двигател и не се чуствах особено сигурен на 2-3 бала в морето. Макар че капитана е доста опитен и изглеждаше спокоен. Също съм се возил на 4.20 с 10 коня двигател и на 5м скутер със 100 коня. Втората въпреки че е само 30 см разлика се усещаше се доста по добре, а третата като стабилност естествено е несравнимо, но пък се държи на кей и има бая поддръжка.
На надуваеми още не съм се качвал, но след 3 седмици ще имам тази възможност и около седмица ще мога интензивно да бръмча с една, та ще използвам възможността да събера впечатления.
А относно съхранението на надуваемите лодки, чета че много хора пишат че ги съхраняват надути, като основния аргумент, който изтъкват са гризачите. Има ли проблем с материала ако се спада? Захабява ли се, разлепя ли се?
ЖАБИ-2
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 206
Регистриран на: Вто Юли 26, 2011 2:11 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за първа лодка

Мнение от ЖАБИ-2 »

Колега, разликата в стаболноста между тези стъклопластови лодки които описваш (3.40 - 4.20) и надуваемите е голяма... щом не си се качвал на надуваема лодка ще направиш сравнение когато се повозиш, но в надуваема лодка ще се чувстваш доста по-комфортно. РИБ като че ли наистина е най-стабилна, дори ако е с по-малки размери. Споменаваш за такъв 3.60 - ако ще се возите 2-ма души е супер, но за повече си е тясничко. И с 20 кс Сузуки ще лети... ние сме с 4.40 стъклопластова с такова Сузуки и си глисира добре, но лодката още ми се струва нестабилна, като я сравнявам с надуваемите. Успех в избора!
И най-лошия ден на риболов е много по-добър от най-добрия ден на работа!
Аватар
ivalpetkov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 867
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 10:00 am
Местоположение: Бургас - Созопол

Re: Въпрос за първа лодка

Мнение от ivalpetkov »

Аз въпроса си го реших-икономичен олекотен вариянт...готов съм за тролинг на море и още нещо.....остана ми да монтирам стойките за три въдици и сонара със сондата.



Изображение
Аватар
Ribar
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 401
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 9:45 pm
Местоположение: Стара Загора, Варна

Re: Въпрос за първа лодка

Мнение от Ribar »

Здравейте, колеги!

Ще се възползвам от темата да питам за следната комбинация (доколкото прочетх, не е никак добър вариант за морето, но, така, от инат, щот съм ентусиаст и така или иначе ще опитам):
Надуваема лодка Seahawk 4 (товароносимост 400кг) с надуваемо дъно, над което, обаче, ще сложа твърдо (шперплат) с мотор 3.5к.с.
Някаква идея дали ще оцелея?

Редакция:

Размери на лодка: 351 х 145 х 48см (пакет тегло 21,5 кг)
Риба има глава дълга 9 см. Дължината на опашката е равна на дължината на главата плюс половината от дължината на тялото. Дължината на тялото е равна на дължината на главата плюс дължината на опашната. Колко дълга е рибата?
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за първа лодка

Мнение от nabor4eto »

Ribar написа:Здравейте, колеги!

Ще се възползвам от темата да питам за следната комбинация (доколкото прочетх, не е никак добър вариант за морето, но, така, от инат, щот съм ентусиаст и така или иначе ще опитам):
Надуваема лодка Seahawk 4 (товароносимост 400кг) с надуваемо дъно, над което, обаче, ще сложа твърдо (шперплат) с мотор 3.5к.с.
Някаква идея дали ще оцелея?

Редакция:

Размери на лодка: 351 х 145 х 48см (пакет тегло 21,5 кг)
Здравей колега, както сам си отбелязал, комбинацията не е никак добра за море, макар нищо да не ми говори марката на лодката ти....ако питаш дали този мотор ще те бута в морето - да , ще те бута, но трябва да си сам и да внимаваш много за времето да не се развали, че по принцип лесно се влиза , но трудно се излиза
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”