Метод фидер

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Метод фидер

Мнение от hristotihov »

За колегите които не знаят какво е метод фидер, копирам тази статия от сайта на издателска къща "Наслука", вестник "Рибар", автор КРАСИМИР ДЕНОВСКИ.
Останалите колеги с опит в този вид риболов, моля да коментират.


Този такъм със странно наименование е измислен от известния английски мач-риболовец Дейв Хоу. В основата на изобретението са залегнали изследвания на хранителните навици на шарана. Както е известно, заради особения строеж и разположение на устата си „свинята” между рибите засмуква храната. Пословична е нейната привичка дълго време да „лигави” твърда примамка от типа на бойлите. На базата на горните наблюдения била създадена хранилката „Метод” специално за дънен риболов на шаран. Впоследствие тя намира приложение и при ловенето на други мирни риби. Бившият шампион на Англия Рой Марлоу внася известни корекции в хранилката, като леко я видоизменя и тя придобива сегашния си вид.

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА
Принципната схема на „Метод" е много проста: рамковидна (най-разпространеният вариант) или плетена хранилка, към която се връзва къс повод с куката. Захранващата смес плътно се натъпква между ребрата така, че да не пада, а куката със стръвта обикновено се мушка в нея. Целта на късия повод е примамката винаги да бъде близо до захранката.

КАК СЕ ИЗПОЛЗВА
Основните начини са два:
1. С фиксиран монтаж. Захапвайки стръвта, рибата веднага усеща тежестта на хранилката, рязко поема встрани и се самозасича (това е т. нар. принцип Bolt rig). Якостта на основното влакно задължително трябва да е по-голяма от тази на повода. Целта е да се избегне евентуалното му скъсване по време на ваденето и така да се обрече рибата на гибел поради невъзможността да се отърве от тежката хранилка.
2. С подвижен монтаж. Тук рибата започва да се движи със стръвта в устата, без да усеща съпротивлението от масата на хранилката. При този риболов пръчката се слага под ъгъл от 45 градуса спрямо влакното и винаги трябва да е под ръка, защото кълването често е внезапно и много рязко.

ВИДОВЕ
Понастоящем специализирани фирми произвеждат множество видове хранилки тип „Метод”. Изборът е въпрос на личен вкус. Те са различни по размер и тегло, като по-тежките са предназначени за далечни разстояния в комбинация с яки прътове.

ОСТАНАЛОТО СНАРЯЖЕНИЕ
Пръчка. Идеални са моделите с дължина около 12 фута (3,6 метра), акция 4 унции (113 грама) и строй Medium-Heavy. Един от примерите за типичен многофункционален прът за ловене с „Метод” е Zoo Creature Drayton Method на Leedа с дължина 3.9 м. Той се състои от четири секции и има два сменяеми върха куивер тип (трептящ връх). Може нормално да работи с влакна в диапазон 5-8 Lb (фунта), дори препоръчваната якост на опън да е от 4 до 7 Lb (1 фунт=0,454 кг).
Макара. Най-добрият вариант е със шпула, която побира около 120-150 метра влакно, имащо якост на скъсване 9 Lb. И тук изборът е голям, като за предпочитане са машинките с преден аванс и предавателно число 5:1. Типичен модел за ловене с „Метод” представлява макарата ABU Garcia Cardinal Agenda AG4F.
Влакно. Здравината му трябва да бъде в диапазона 6-10 Lb. Няма нужда от употребата на плетено влакно, тъй като в работно положение монофилът е постоянно изпънат и отлично предава кълването. По принцип с „Метод” се използват къси поводи, като в зависимост от хранителното поведение на рибите дължината им може да варира от 7,5 до 25 сантиметра. Малкият диаметър е по-незабележим и дава предимство. Понякога си струва поводът да бъде скрит в захранващата смес.
Куки. За ловене с хранилка „Метод” здравите и качествени куки са повече от необходими. Специалистите препоръчват Mustad eyed Method feeder с размери от №6 до №16.
Стойки. Те също са толкова важни, колкото и пръчките, тъй като самият начин прилича на ловене с куивертип (quivertip), а ударите на шарана са много мощни и резки. Ако поставките не са подходящи, въдиците могат да се окажат във водата.

НЕОБХОДИМИ ПРЕПОРЪКИ
Опитни майстори съветват при работа с хранилката „Метод” никога да не се засича - рибата го прави сама! Почукванията по върха на пръчката означават, че шаранът атакува топката със захранка и започва да я търкаля по дъното. Тези постоянни потрепвания задължително следва да се игнорират от въдичаря и да се изчака мощният удар. Щом пръчката силно се огъне надолу, въдицата плавно се вдига от стойката и се започва изваждането.

СТРЪВ
Могат да се използват практически всякакви видове примамки - бели и торни червеи, различни видове зърна, протеинови топчета и т. н. Някои риболовци смятат, че стръвта с куката трябва да се скрие в сместа, други - че трябва да бъде над хранилката, и трети - редом до нея. Всички тези начини работят еднакво добре и ако рибата активно се храни, няма голямо значение кой от тях ще изберем. От друга страна, ако във водоема присъства множество дребна риба, тогава е целесъобразно стръвта (ако не се използват бойли) да се скрие в тестената маса. В противен случай ситната естестествена примамка, например белите червеи, ще стане лесна плячка за дребосъка.

ЗАХРАНКА „МЕТОД”
Тя е специално разработена за използване като пълнителна смес към тази хранилка при риболов на шаран в стояща вода. Най-характерното за нея е, че стои дълго време, без да се разпадне. Омесва се по същия начин, както се прави със захранките за другите начини на ловене с обикновени хранилки. Единственото, което я различава от останалите, е нейната плътност (консистенция).
Има три начина за постигане на нужната плътност:
1. Захранката с повишена влажност (но не прекалено мокра) се омесва така, че при облепването й около хранилката да образува плътна топка, която рибата трудно може да раздроби в началото.
2. Омесва се по-суха захранка, от която при стискане в дланта да се оформи малко по-рехава топка. След замятането тя сама се разпада на дъното и образува „хълмче”.
3. Сухата смес се разделя на две части в съотношение 1:3. По-голямата част се навлажнява и с нея се облепва плътна топка около хранилката, а отгоре се прави покритие от другата по-суха част. След замятане сухата захранка се разпада, образувайки миризлива следа, докато хранилката с по-влажната смес лежи по средата и задържа рибата в точката.

ЗАХРАНКА „НАПРАВИ САМ”
Рецептите са множество, но няма универсална за всеки ден или за даден водоем. Важното е да се експериментира, докато се напипа точната формула. Като начало захранващите топки се правят по-твърди, така че да изглеждат сякаш са от базалт. Но щом попаднат във водата, те веднага трябва да изпуснат мехурчета, отделяйки същевременно ситни частици, и след известно време да се разпаднат напълно. Най-разпространените съставки за захранки към хранилка „Метод” са: оцветени в различни краски сухари (червени, кафеникави, жълти); смлени или цели пелети за шаран; сухо мляко; сладка царевица (цели или накълцани зърна); ситно нарязани бойли; мъртви бели червеи; нарязани торни червеи; царевично брашно; конопено семе (цяло или стрито); виталин (храна за кучета); рибено брашно.
Обикновено се избягва използването на живи бели червеи в захранката, тъй като разрушават топката. Употребата на ароматизатори пък следва да е съобразена със сезона и вида риба. Един от най-популярните ароматизатори е Liquid molasses, който първо се слага във водата преди омесването на сместа.

Ето и една снимка:
Изображение

Забелязвам че вече има колеги на форума които ловят на метод фидер, моля споделяйте монтажи, захранки, стръв и тн.
нямам живарник
Аватар
ExTaZzY
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1750
Регистриран на: Пон Апр 23, 2007 8:58 pm
Местоположение: гр.Пловдив
Обратна връзка:

Re: Метод фидер

Мнение от ExTaZzY »

Чкаме монтажите :wink: :wink:
Иначе браво за положениа труд нека някой да каже къква е най-въврвежната стръв за Метод хранилка и как я поставя ако може !
Изображение
Без риболов няма любов !
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Метод фидер

Мнение от Бачо Илия »

Хранилката "метод фидер", по принцип и на практика( в стандартните и варианти), не е за използване с пръти за фидер; използва се с мощни шаранджийски пръти 3.0-3.5 либри а също така и за големи дистанции- около и над 100-те метра :idea: Закачи една стандартна хранилка (40-60гр) на любимия си фидер, натъпчи я както трябва , замахни с твърдия връх за да се хване стотина метра дистанция.... и пиши, какво е останоло от фидера :idea: Има фидери и за тези ситуации, но те са строго специализирани. Замятането на олово от 120 гр, няма нищо общо със замятането на хранилка " метод" с тегло 120гр :idea: Пръта ще даде "фира" 100% :idea: :idea: :idea:
Изображение
rimohit
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1391
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 9:04 pm
Местоположение: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: Метод фидер

Мнение от rimohit »

Не съм напълно съгласен с колегата IDA :D Когато ми се налага да лова с къс повод (под 35см) винаги предпочитам да ловя с метод ( пружинка на тръбичка ).Имам и малки методчета с които ловя на пикера , както и въпросния най-малък Корумски модел тип лъжичка .
Много чести по МЕТОД се използва за едри платики .Намерете от някъде и филмчето на чичко Боб ако не сте го гледали де... за метод фидера.Това дали ще се гони дистанция от 100м е лично решение на самия риболовец.Според мен не е удачно.. поздрави
татовамомченценаучибезбройнещаотмоитерепортажидобисмелостоттяхвидячеивБългарияможедаселовирибаскаяккопираабсолютновсичкитемимаршрутиирепортажиипослегипредставикатосвоивМаниятаинаРиба
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Метод фидер

Мнение от Бачо Илия »

Аз също ползвам малки методчета- 10-15-20гр, като тези на картинката по-долу:

Изображение

В поста по-горе ставаше дума за хранилки 40-60- 80 гр, които напълнени отиват към 3-4-5 унции( 85-115-140гр). Тези по-малките ги ползвам в два варианта:
- подвижни, тогава за индикация ползвам съответния връх на фидера
- фиксирани за самозасичане, тогава ползвам най-твърдия връх и сигнализатор (електронен или друг)
Захранването може да бъде от ръка, с прашка или с ракета; може да бъде и с по-голяма отворена хранилка. Методчетата са доста ефективни и при дъна със закачки ( на картинката, модела който е без пружина), късанията са в "пъти" по-малко, а и цената им е 2-3 пъти по ниска от тази на кошничките :idea:
Изображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Метод фидер

Мнение от butnik »

Айде,пак оправдания.Метод фидер,не метод карп.Какви дънарки намесваш.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
НИКИ ДОНЧЕВ
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1238
Регистриран на: Нед Яну 04, 2009 7:36 pm
Местоположение: София

Re: Метод фидер

Мнение от НИКИ ДОНЧЕВ »

hristotihov написа:

НЕОБХОДИМИ ПРЕПОРЪКИ
Опитни майстори съветват при работа с хранилката „Метод” никога да не се засича - рибата го прави сама! Почукванията по върха на пръчката означават, че шаранът атакува топката със захранка и започва да я търкаля по дъното. Тези постоянни потрепвания задължително следва да се игнорират от въдичаря и да се изчака мощният удар. Щом пръчката силно се огъне надолу, въдицата плавно се вдига от стойката и се започва изваждането.
Хубава статия,но не съм напълно съгласен.Отначало и аз се стремях да правя захранката така,че да ми седи на хранилката и се получаваше същия ефек,,много почуквания без риба,а при силен удър обикновено пак няма риба''Мисля че като се има предвид дължината на повода,,къс''рибатакато поеме стръвта веднага осеща съпротивлението и плюе,още преди да е имала възможност да е налапала хубаво стръвта.Затова почнах да се стремя да правя захранката тка,че след падане на дъното най много до минута да се разпада.Като заметна изчквам хранилката да падне на дъното и обирам линията така че върха да е натегнат на 90градуса,след разпадане на захранката седва леко отпускане на върха и повода със стръвта ляга върху петното захранка.Вече си засичам след всяко почукване,без да мисля че рибата търкаля хранилката,и празните кълванета са ми доста по малко.Също искам да попитам имате ли впечатение дали цветът на хранилката има някакво значение,,говоря само за метод хранилките защото само при тях използвам поводи с дължина до 10 см.При последния ми излет колегата с който бяхме ловеше с безцветна хранилка а аз с черна,и двамата с еднакви монтажи.Той имаше 7-8 риби а аз 1,след като ми даде безцветна и на мен,бързо наваксах в бройката.

п.п. това е мое мнение не задължавам никой с него :lol:
Изображение
kvkz
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 9:25 pm
Местоположение: Пловдив и Плевен, Георги Генков

Re: Метод фидер

Мнение от kvkz »

Тая седмица се скъсах да обикалям по магазините в Пловдив и да не казвам, че почти никъде нямаше метод хранилки.
Само два модела намерих, се черни. Нещо не ги зареждат много, а федер хранилки колкото искаш.
Ако някой има инфо, къде има такива в Пловдив да каже.
От риба се връщам на риба ми се ходи.
Аватар
Invader
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 7:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Метод фидер

Мнение от Invader »

hristotihov написа:...Основните начини са два:
1. С фиксиран монтаж. Захапвайки стръвта, рибата веднага усеща тежестта на хранилката, рязко поема встрани и се самозасича (това е т. нар. принцип Bolt rig). Якостта на основното влакно задължително трябва да е по-голяма от тази на повода. Целта е да се избегне евентуалното му скъсване по време на ваденето и така да се обрече рибата на гибел поради невъзможността да се отърве от тежката хранилка.
2. С подвижен монтаж. Тук рибата започва да се движи със стръвта в устата, без да усеща съпротивлението от масата на хранилката. При този риболов пръчката се слага под ъгъл от 45 градуса спрямо влакното и винаги трябва да е под ръка, защото кълването често е внезапно и много рязко...
Колеги, може ли някой с практически опит по въпроса, да каже кой от двата монтажа е по-ефикасен и колко трябва да е дъжината на противооплитащото шлауче, при положение, че поводът е 10-15 см?
:fishing6:
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Метод фидер

Мнение от chirusa_bg »

Има ли някаква разлика между "метод фидер" монтажа и добрата стара пружина с вързана на нея кука на повод..10см :?:
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
петко стоянов

Re: Метод фидер

Мнение от петко стоянов »

:roll: Май само в името.
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Метод фидер

Мнение от Бачо Илия »

chirusa_bg написа:Има ли някаква разлика между "метод фидер" монтажа и добрата стара пружина с вързана на нея кука на повод..10см :?:
Има разлика- "метода", без значение дали е стандартната хранилка "метод фидер" или друг вид ( пружина и т.н.), може да се направи подвижен или фиксиран, но и в двата случая при късане на основното влакно, шарана няма да ходи с пружина на муцуната до края на дните си :idea: :idea: 8)
Последно промяна от Бачо Илия на Пет Апр 24, 2009 2:18 pm, променено общо 1 път.
Изображение
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Метод фидер

Мнение от chirusa_bg »

С други думи разлика няма никаква, а дали шаро ще си носи пружината зависи само от здравината на повода.

ПП. Някой да ме изтрие, че не им е мястото на тие въпроси тук :wink:
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Метод фидер

Мнение от butnik »

chirusa_bg написа:С други думи разлика няма никаква, а дали шаро ще си носи пружината зависи само от здравината на повода.

ПП. Някой да ме изтрие, че не им е мястото на тие въпроси тук :wink:
Това си е разискване по същество,така,че въпросите са уместни.Нямам много стаж с метод хранилките :oops: ,основно съм ловил с тях на Марица,на 9км. на дълбокото,имал съм добри резултати,мисля,че линията е по-лесна за взимане отколкото със старата и верна пружина.Над хранилката/ползвам тези с шлаух/слагам един стопер,дали два възела като при мач- риболова или дропер,за всеки случай,да се самозасече.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Метод фидер

Мнение от hristotihov »

Друга съществена разлика е че при метод фидера се ползва само една кука :wink:
нямам живарник
Заключено

Обратно към “Риболов на фидер”