Техники и тактики за фидер

Модератор: Paublo_Eskobar

Публикувай отговор
Аватар
CERRUTI
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1646
Регистриран на: Съб Юни 09, 2007 9:15 pm
Местоположение: СОФИЯ-Кристиян Атанасов

Re: Ръководство за избиране на фидер хранилка

Мнение от CERRUTI »

dunavski написа:Изрежете хлебноцилиндърче с щипката Maver Match This
И сега какво?Ако нямаме Maver Match This не можем да си изрежем хлебни пелети :)
Та това си е чиста замба които се продават по железарийте:
Изображение
Така че колегите решили да изпробват метода с хляб-не се набутвайте за Мавър и да губите време да го търсите....тичайте до железарията ;)
Изображение
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Ръководство за избиране на фидер хранилка

Мнение от dunavski »

CERRUTI написа:
dunavski написа:Изрежете хлебноцилиндърче с щипката Maver Match This
И сега какво?Ако нямаме Maver Match This не можем да си изрежем хлебни пелети :)
Та това си е чиста замба които се продават по железарийте:
Изображение
Така че колегите решили да изпробват метода с хляб-не се набутвайте за Мавър и да губите време да го търсите....тичайте до железарията ;)
Колега никой не ти натяква да ползваш точно замбата на Maver, и колегите шерили да се "набутват" с Maver и да искат немогат защото не се внася у нас.
И ако не си разбрал Анди Киндер човека в статията е спонсориран от Maver UK и е нормално да ползва техните работи ...... за това не търси под вола теле и дребнави работи за заяждане. :evil:
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
qno_zloo
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2553
Регистриран на: Вто Апр 26, 2005 2:38 pm
Местоположение: София- Мариан Лозев
Обратна връзка:

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от qno_zloo »

....колегата го прави с цел да ни намали разходите, не се обиждайте хора. :roll:
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от dunavski »

Точно от твоите съвети не смятам да се възползвам !!!! В статията е се използват продуктите на тази марка, а аз съм превел какво пише, а вече кой квото ще тода да си ползва. Никаде не пише, че без тази замба неможе ......
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
shekira
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 929
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 2:25 pm
Местоположение: Карлово

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от shekira »

незнам,кво са зачекнахте с тия замби.да питам колко от вас са ги ползва ли, или ще ги ползват, и къде.та мисълта ми беше взимаш една инсолинова спринцовка,режеш отпред,махаш на буталото гуменото оплътнение,ако има,и си имаш зъмба с бутало :wink: :drinkers:
КЪЛВЕ ВЧЕРА И УТРЕ, ДНЕС НЕ ЩЕ
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от hristotihov »

jim_jim_jim написа:Колеги я кажете един самозасичащ монтаж за риболов на бабушка,предимно ловя на мача ,но искам и един фидер да хвърля паралелно
Благодаря !
Аз не виждам смисъл да се комбинират самозасичащ монтаж и фидер с връх индикатор.
нямам живарник
Аватар
CERRUTI
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1646
Регистриран на: Съб Юни 09, 2007 9:15 pm
Местоположение: СОФИЯ-Кристиян Атанасов

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от CERRUTI »

hristotihov написа:Аз не виждам смисъл да се комбинират самозасичащ монтаж и фидер с връх индикатор.
Тихов е прав.....а и бабушките кълват толко леко че незнам как ще стане този самозасичащ монтаж ?!?!?!
Изображение
Аватар
qno_zloo
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2553
Регистриран на: Вто Апр 26, 2005 2:38 pm
Местоположение: София- Мариан Лозев
Обратна връзка:

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от qno_zloo »

...вия се излагате , все едно ловите от вчера на фидер, аз го правя с 40г. клетка и надървен връх на мах, почти преди да изпусне от натягане на върха самата тежест на хранилката. След удара на бабушката тя не само се е самозасекла , но и от съпротивлението на пръчката(фидера) върха видимо се е върнал в нормална позиция. :wink:По този начин фидера ви засича рибата.
ПС:Мисля че това е възможно само с фидери коитоимат бавен параболичен строй, смисъла е че като хранилката се закотви на дъното и наберем максимално върха, на фидера не му се огъва само връхчето а от 2-ри водач до върха става на дъга, рибата като чукне и дръпне леко, хранилката става като спусък за натегнатия фидер.
Това ми напомня за едно време едни самозасичащи се стойки , голяма чикия бяха, малко да задуха и половината засичаха. :mrgreen: :lol: :lol:
Незнам дали по думите ми сте ме разбрали, но поне аз така процедирам.

Поздрави,
Мариан.
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от dunavski »

Стив Рингър за риболова на платики с фидер

Изображение

Фидер риболова е сравнително лесен метод - все пак само пълниш хранилката и замяташ. Какво може да бъде по-лесно ? В общи линии това бяха моите виждания докато моя брат Фил не направи няколко подводни снимки в Холандия. Риболов на голямо езеро с платика, бабушка и също така и хубав шаран бяха монтирани две камери и Фил замяташе своя монтаж като наблюдаваше драмата от TV монитора.
(Ето това е линк към филма:http://bgzona.info/details.php?id=6873)
Той беше шокиран от това което видя. Начина по който си мислехме, че се храни рибата беше разбито на пух и прах с платики прекарващи повечето си време висейки в средните слоеве отколкото да ровят по дъното за храна.
Също така беше интересно начина по който работеше монтажа на дъното. Дори къс 35см повод не беше достатъчно къс в някои случаи платиката взимаше стръвта и я изплюваше обратно дори без почукване на върха.
Но можеби най-голята изненада беше как работи отворения фидер под водата.
Окритието на Фил беше, че ако стиска захранката по нормалния начин хранилката докато достигне дъното на 2.5м вода вече беше празен.
Между другото това беше отворена хранилка тип клетка, но трябва да отбележа, че това ме изненада аз винаги съм вярвал, че отворената хранилка се изпразва само когато се издърпа.
Също така ако се стиска съдържанието на фидера наистина силно то фидера пада на дъното пълен и там бавно започва да се изпразва.
Това ме накара да преосмисля начина по който ловях с отворен фидер и как мога да извлека предимство от това което беше видял Фил.
През последните седмици изработих план за атака с който трябваше да извлека още от вече много продуктивния метод.

Изображение


••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••


Етап 1-Началото на сесията


+ голям фидер
+ дълъг повод
+ 75 процнета частици и 25 процента захранка
+ леко стискане на стръвта
+ облак в средните слоеве
+ презамятане на всеки 3-4 мин.

В началото на сесията с отворен фидер всичко опира до това да се привлече някава риба на мястото. Най-добрия начин да се постигне това от личен опит е да се направи облак в средните слоеве и да се сложи възможно най-много частици в хранилката.
С използването на много частици и стискане на захранката съвсем леко се постига този облак с който се привлича рибата.
Другия бонус който се постига при този метод е, че храниката виртуално се изпразва още с удара във водата и това дава по-хубаво разпръсване на стръвта по дъното.
Когато стръвта е разпръсната на по-голяма площт ми помага да задържа рибата за по-дълго време.
Ако стискам захранката силно на този етап всичко което ще направя е множество малки купчинки по дъното, а не голям килим по дъното където рибата да се рови и храни.
Зада увелича количесвото храна която вкарвам по това време на годината използвам голяма хранилка.
Също така понеже захранката експлоадира и прави облак нагоре във водата това е мястото където би исла да бъде рибата.
Зада се възползвам от това и да получа няколко ранни кълванета аз стартирам със сравнително дълъг повод може би някаде около 60-90 см.
По този начин постигам бавно пропадане на куката което ми позволява да хвана няколко риби хранещи се в облака.
На този ранен етам аз ще презамятам на изключително равни интервали през първия час в зависимост от видовете които търся ще гледам да не оставям хранилката за не повече от 3-4 мин.
Това е защото ще гледам да установя облак в горните слоеве и хубав килим на дъното готов когато всъщност пристигне рибата.

••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

Етап 2-Средата на сесията

+ среден фидер
+ по-къс повод
+ 50 процента частици 50 процента захранка
+ по-твърдо стискане на захранката
+ облак към дъното
+ замяране на 3-4 мин.

С напредването на сесията аз искам да привлека рибата хранеща с в облака в горните слоеве надолу към дъното.
Това трябвада стане постепенно вместо да се опитате да свалите всичката риба на един път.
Зада направя това аз стискам стръвта малко по-силно зада съм сигурем, че когато хранилката падне на дъното в него все още ще има захранка.
Също така помалко ще намалям количестовот на частиците в хранилката това също е с цел да окуража рибата да се храни на дъното където частиците вче бях вкарал очакват рибата.
По този начин все още потдържам лек облак в горните слоеве, но същевремено окуражавам всяка хранеща се риба да се насочи директно към фидера.
В този момент също така ще смаля размера на фидера и ще продължа да презамятам на интервали от 3-4 мин.
Причината поради която ще смаля размера на диера е, че вече имама килим на дъното и вече само трябва да се допълва с малко по-малък фидер.
На всичкото отгоре след известно време шума от голямата хранилка може да изплаши събралата се риба.
Така че с намаляването на размера на хранилката аз по-малко обезпокоявам рибата като все още потдържам потока на стръв.
По темата с дължината на повода ще гледам да го скъся между 30-45 см като се надявам да хвана риба едновремено в горните слоеве и на дъното.

Какъв микс
Аз съм убеден, че трябва да се намери захранка с финна структура и силно привличащи свойства. Това е моето изискване към захранката зада привлече риба. След това идват частиците които ще слагам в фидера ( примерно коноп и пелети)
Моята захранка силно е повлияна от вида риба която ще търся.
В случая ще търсим платики и аз почти винаги използвам 50 на 50 Ringers Original Bag Up mix и Ringers Dark.
За шаран аз вярвам, че червената захранка през лятото е по-ефикасна, така че аз използвам 50 на 50 Ringers Red и Dynamite Baits Swim Stim Natural.


••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

Етап 3-Късен етап

+ малък фидер
+ къс повод
+ 25 процента частици 75 процента захранка
+ силно стискане на захранката
+ освобождаване на захранката на дъното

Вече в крайния етап на сесията аз наистина повиших нивото на улова си.
Сега причината за това е, че рибата здраво се храни на дъното и се насочва директно към фидера.
Първо аз започнах да пълня фидера наистина плътно това сатана като леко преовлажних захранката и от друга страна прилагах доста повече натист когато пълнех хранилката.
Като цяло исках фидера да падне на дъното с напълно непокътнат. Също така намалих количеството на частиците вече имах предостатъчно на дъното зада задържи хранещата се риба в този късен етап. Също ще сваля още размера на хранилката зада намаля обезпокояването на петното очаквам да хвана по-малко риба и малкото останали риби на петното има голяма вероятност да са доста плашливи.
Понеже пълня фидера си доста плътно намалям значително и дължината на повода.
С храника падаща на дъното непокътната рибата ще се храни непосредствено до нея.
Следователно има смисъл моята кука да се намира доста близо до хранилката и поради това ще скъся моя повод до 15-25 см.
Ако помислите малко ще разберете, че няма смисъл цялта ви храна да е около фидера, а вашата кука да е на 90 см. от нея. Много по-добре е куката да ви е близо до хранилката когато рибата се храни близо до нея.

Какви частици

За платика и скимери ще използвам торен червей и кастери, торния чевей е много привлекателен за този вид.
Малък трик който работи за мен е когато наистина се мъчите да получите кълване торния червей може да го накълцате до почти каша и да го добавите в захранката. След това пълна хранилката с двата микса това ми е хванало доста платики в миналото когато другите около мене нямаха кълване.
Шарана е доста по-различен и най-често при него трябва да натъпчете хранилката с колото се може повече частици добри комбинации които предпочитам са коноп и месо, кастери/мъртъв бял и коноп или просто микс от твърди пелети.
Аз вярвам, че ключа за успеха с шарана е по-скоро количеството отколкото качеството.


Оргинална статия:http://www.gofishing.co.uk/Angling-Time ... -a-feeder/
Превод: dunavski
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от dunavski »

Как да хванем повече мрени от речните бентове


Да ви опиша картинката: последният ми ученик Дейвид Буут неохотно помагаше на един от своите приятели да приземи поредната мряна от река Севърн. Поглеждайки надолу по течението кадето лежеше неговия такъм, изведнъж се затъжи когато неговите очи се приковаха върхо все още сухия си кеп. Любопитна смесица от завист и копнеж го завзеха, брутално като удар в лицето.
Изображение
Имаше прекарани над 200 пръчко-часа и претърсвайки водата на всяка една мрянска река в Англия, кепа на Дейвид все още не беше поздравил един от грациозните, мустакати торпедота, които в момента копнееше да лови.
Още когато беше малко момче Дейвид обичаше речния риболов. Вида на течащата вода и възможността да се ловят наистина диви риби - като мряната - изглежда много по-добре от това да търсиш дундести езерни шарани, линове и платики. Отдалечавайки се от спорта в тинейджърските си гониди зада се концентрира върху брак, семейство и кариера 47 годишният майстор пекар се завърна в риболова преди четири години, но той още не е осъществил своята 40 годишна мечта да улови мряна. Не отдавна той го направи когато риболовстваше на Севърн, когато неговата пръчка подскочи и много силна риба заплува нагоре по течението.
Изморявайки рибата към кепа надеждите на Дейвид за пореден път бяха разбити, когато бял, оранжев, черен и златист Кои се издигна на повърхността и влезе в кепа му. Сега на ръба и с нестихващо желание, жилавата мряна изпълваше всяка негова минута, той ме извика зада осъществим контакт с дългоочакваната му награда.
Уговаряйки ден на река Трент на участъка която е собственост на Шропширския Полицейски Риболовен Клуб, смятах да се опитам да счупя мренския кърък на Дейвид и да осъществя 40 гошната му мечта.
Ето как подходихме .....


Защо трябва да се насочваме към бентовете за мряна ?

В неговото търсене за мряна, аз първо исках да предложа на Дейвид някои навигациони познания. Когато се изправят пред разпенена бушуваща вода, това е бентовия участък, не е изненадващо, че повечето рибари незнаят от каде да започнат. Комбинацията от бърза, мощна вода и водорасли може да бъде доста заплашителна. Но бентовете може би са едни от най-преспективните места за мряната особенно през горещите месеци, защото постояно разбиващата се вода вкарва голямо количество кислород във водата. Освен това силата на реката над прага на бента прочиства дъното разкривайки чакъл.
Комбинацията от бърза, добре окислена вода и чакълесто дъно е, фактора който привлича мрените в големи количества. Най доброто място е точно пред прага, дясно в основното течение. Те също така могат да бъдат намерени на опашката на бентовото течение. Бентовете не привличат само мряна бушувашата вода заедно с постояни хранителни източници привлича всички видове риба.
Изображение

Такъми

Аз замених 10 футувата пръчка на Дейвид с моята по-дълга 13 футува пръчка. Поставяйки пръчката на 45 градуса на брека (биичкастърски стил), ми помага да държа по-голямо количество влакно извън течението. Това ми позволява да сложа по-лека хранилка зада задържа дъното понеже по-малко влакно във водата означава по-малко налягане върху монтажа, което може да го принуди да се търкаля по дъното. Нямам голям опит в риболова на мряна така че реших да се доверя на старомодните мач тактики отколкото да се доверявам на по-модерните методи с боилита, PVA и захранка. Моя подход се върти около използването на затворен фидер Kamasan Black Cap. Модифицирах фидера като изрязах наколко процепа с ножицата зада разширя дупките. Това позволява на стръвта от коноп, кастери и 4 мм пелети с лекота да се отмива от течението. Масата на фидера се определя от силата на течението. Бентовете са със сравнително силно течение така че аз реших да започна с 50 гр хранилка. Единствената необичайна добавка към моя монтаж е 14lb powergum. Това спомага да не се изтръгне куката без контра по време на кълване и вадене рибата, когато самите риби използват тежеста на хранилката да изплюят куката. Паургъма е удвоен в единия си краи и това е края който се закрепва към основната линия. На паургъма се нанизва карабинка с манисто за предпазване на възела.
Повода е 18 инча 0.18мм и куката е размер 14 Drennan Barbless carp за 14мм пелети на косъм или два три кастера. За по-малки пелети използвам същата кука размер 16.
Изображение
Изображение

Как да ловим нагоре по течението ?

Със бента от ляво, и реката течаща от ляво на дясно ще направим 30 ярдово замятане нагоре по течението ще приводним фидера на половин дължина на пръчката от прага на бента където живеят мрените. Пръчката се поставя на стойката с върха насочен към небето. Този метод е познат като риболов нагоре по теченито.
Ще науча Дейвид да лови с кълванета на отпускане където напреженито от върха на пръчката причинено от дърпането на влакното от водата изведнъж се освобождава от риба която се самозасича измествайки хранилката. В резултат на което върха на пръчката пружинира назад заставайки в права позиция, отколкото да се закриви надоло както обикновенно бихте очаквали.
Идеята на горното течение да се позволи на теченито да образува голям лък или дъга от вашата основна линия от върха на пръчката до мястото където се намира хранилката. Ако вашата линия е изпъната като тел за сирене силата на реката ще избута всичко освен най-тежките хранилки. Корема на линията доста по-ефективно намаля водното налягане едновремено върху влакното и фидера, което ви позволява да ловите със значително по-лека хранилка и по-лека фидер пръчка отколкото с големите и тежки шаранжйски пръчки. Всичко което трябва да направите е да добавите допълнителна оловна тежест зада може едва да зържите дънто.
Започнах с 50 гр затворена хранилка за червеи, но беше лека и добавих малко допълнително олово 28 гр която перфектно я балансира. Сега и най-лекото докосване до стръвта ще премести балансираната хранилка и ще причини пружинирането на върха назад забивайки върха на куката където трябва. Понякога върха може да се огъне в зависимост накъде ще побегне рибата и виртуално може да ви изтръгне пръчката от стойката. Но ще откриете, че повечето кълванета ще са на отпускане при риболова на горното течение. По който и да е начин и давата вида кълванета са неизпускаеми !
Изображение

Стръв

Понеже ловяхме в мач стил аз реших да използваме по-малки частици като коноп и кастери, може би с малко пелети от колкото с боилита и паста.
Конопа и кастерите са класическа стръв за мряната, но засъжаление са малко позабравени тези дни за сметка на дизайнерски захранки. Комбинацията ловеше добре през 70те и 80те и днес лови също толкова добре. Хубавото нещо на малките частици е , че лесно се отмиват от течението и образуват диря нядолу по течението което спомага да се привлече риба от по-долните нива на ректа. Другото приумущество на малката стръв е щом веднъж мрените започнат да се хранят те ще стоят цял ден на мястото като обират всяко зрънце коноп или кастер. Веднъж щом постигнете такова хранене мрените стават лесни за хващане защото са прекалено заети с храната. Те дори няма да забележат , че теглите един от приятелите им от пасажа толкова е голяма силата на частиците.
Ще зареждам хранилката с 70% коноп и 30 % кастери и ще замятам на всеки 5 мин зада направя голям килим на дъното. Също така нося и 4 мм пелети които ще ги подменя с кастерите и на куката ще ловя с пелета на косъм съответно към свободните пелети. Ще превключа на пелети само когато малки риби като кефалчета започнат да ядат кастерите преди още мрените да са ги намерили.

Изживяване на мечтата

Започнахме със замятания на всеки няколко минути зада захраним участъка в първия четвърт час. След това разредихме на всеки пет минути. И не мина много време когато върха на дейвид започна да покава признаци, че някой обядва на дъното. При всичките побутвания и почуквания гледахме как върха трепери като желе.
"Стой си на мястото" заповядах аз.
След няколко минути върха леко се огъна и рязко се изправи. Засичай! Бързото засичане свърза Дейвид с първата му мряна за деня.
Подчинявайки рибата след първите и пориви той се справяше добре ....... докато не се случи бетствието. Пръчката се изправи и рибата си замина. Той беше си настроил аванса много твърдо и мранята беше успялада скъса повода. Какъв кошмар. Изглежда че мечтите на Дейвид могат да останат неизпълнени. След като сменихме повода и сложихме други три кастера на куката започнахме да изграждаме наново петното и доверието на мрените. След два часа нещата не изглеждаха доре. Тогава върха на пръчката направи огромно отпускане назад и Дейвид беше засякъл риба.Този път нямаше място за грешки след кратка, но брутална битка Дейвид беше успял да извади първата мряна 5 паундова Трентска риба
Изображение



Превод:dunavski
Оригинална статия:http://www.gofishing.co.uk/Angling-Time ... -a-barbel/
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от chirusa_bg »

:smt023
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от dunavski »

Фидер риболов на платики в река

Изображение
През 1956 г 15 годишния Дейв Бошър риболовствайки в разклонението Чилд Биил на р.Темза закача първата си едра платика. Тази риба полага началото на любовна афера с риболова на речната платика продължила вече 50 години. Сега той се връща на мястото където е уловил първата си платика и района където е израснал и ловил риба вече половин век. Подобно на всичките тези години пасажите платика от Темза все още са в този район.
"Виждал съм пасаж дълъг 100 ярда от единия до другия бряг; буквално стотици хиляди" казва Дейв
"Това е гледка която никога няма да забравя и винаги ще ме връща тука отново и отново"
Зада документираме това ние пратихме нашите камери по поречието на разклонението Чилд Биил намиращ се в Тйил Парк около Пангборн, Бъркшир за майсторски клас в риболова на речна платика. Със познанията и опита на пет декади Дейв беше перфектния избор зада ни заведе на най-дашните точки за риболова на големите "тави" на река Темза.

Борбата за речната платика

Изображение

Замятайки своята хранилка на 60 ярда той я приземява с голяма точност на мястото където захранва.
Момент по-късно огромен плясък на повърхноста разкриваше, че Дейв събрираше платиките - рибите играеха върху негова захранка.
"Те се хранеха цяла сутрин" обяснява Дейв "Отне ми цял час зада получа кълване, но след това беше гол за гол"
Поставяйки своята пръчка на издигнатата си стойка Дейв натягаше фидера зада придаде лека крива на кувера на своя фидер.
Няколко минути по-късно той имаше остро фалшиво кълване безпорно причинена от някоя "тава" обърнала се във водата. И в рамките на секунди върха се отпусна назад причинена от риба, която поемайки стръвта размества хранилката.
Засичайки с широк замах през дясното си рамо виждаме как Дейв изважда линията от водата и се свързва с хубва риба. Изправя се зада има по-добър ъгъл да задържи рибата извън водораслите, които са обрасли по цялото дъно, той изморява рибата до брега. За разлика от своите езерни събратя, които излизат като мокър вестник речните платики се борят като тигри.
Веднъж обърнали своето широко тяло срещу течението, те го използват зада тестват вашето обурадване до ръба на скъсване.
На Дейв му отне над пет минути зада докара рибата от там където ловеше на 60 ярда навътре до точката където безопасно можеше да извади на брега. Веднъж влязла в кепа разбрахме защо отне толкова време да я извадим. Тежаща над 8 паунда това беше прекрасна риба доказваща колко хубва може да бъде речната платика.

Предварително захранване

Поради номадския си характер предварителното захранване ден преди риболова можете да увеличите шансовете си. Ако положите килим от захранка на дъното вие ще спрете пасажа платика. Тези риби са машини за ядене те прекават по-голяма част от деня си в търсене на храна. Ако сте способни да им дадете достатъчно количество храна вие ще сте способни да задържите рибите и пасажа ще придобие увереност да се храни и да стои в района.
"Аз предварително захраних мястото миналата нощт" обяснява Дейв " това не само ще задържи пасажа, но и ще ги накра да се хранят". Дейв е предхранил с това което смята да лови. В този случай то се състои от четири килограма от две части галета една част Dynamite Baits Black Swim Stim groundbait и коло 3мм пелети.
Всъщност четири колограма не е голямо предхранване за голям пасаж, на Чилд Бйил се провеждат състезания така че е видяла доста захранка.
" Аз единствено искам да дам на платиките тестер от моята захранка с която всъщност ще ловя в деня на риболова така те ще са по възприемчиви към нея"

Локализиране на пасажа

Едно от най-трудните неща в речния риболов на платика е да откриете пасажа. Като номадски вид те могат да изминат километри по реката в търсене на храна и да спират на място което им предлага постояна храна.
Това означава, че търсенето не винаги е във водата. Зада съкратите търсенето на платиките поговорете с местните експерти, продавача в риболовния магазин и дори служителите на местната агенция зада открите точките коите държат платики.
"Особенното на този ръкав е че платиките винаги са тука" казва Дейв
"Може би има полета от хирономуси, но каквато и да е причината те винаги са тука всяка година"
"Моя съвет е да разпитвате наоколо и когато намерите добра точка запомнете я. Веднъж щом намерите мястот половината битка е спечелена"

Замятане и задържане на пасажа

Както и при язовирния риболов на фидер винаги е добре да си избирате маркер на отсрещния бряг и замятайте до клипса. Това ви гарантира че ще заметнете всяка хранилка там където искате. Веднъж щом имате платика хранеща се в района замятайте малко по-назад на границата на предварителното захранване. Зада може, когато закачите риба да не я дърпате през целия пасаж и да ги изплашите. Последния съвет на Дейв за речен фидер е да НЕ издърпвате хранилката зада я изпразните както бихте направили на стояща вода.
"Издърпвайки хранилката назад единственното което ще направите е закачите куката във водораслите проваляйки презентацията" казва Дейв
Изображение

Такъми

За сесията си на Темза Дейв използва пръчка Daiwa Connoisseur feeder с корада 6lb Berkley Trilene. За разлика от други платикаджии Дейв никога не използва плетеняк и предпочита разтегливостта на кордата.
"Намирам кордата за по-обещаваща от брейда" казва Дейв
"Веднъж влезли в течението тези високи речни риби оказват огромно напрежение върху плетеняка която няма никава разтегливост и рибите много лесно могат да се откачат."
"В реката тези риби не са срамежливи и когато изморявате голяма риба с плетено влакно това е рецепта за катастрофа." той продължава
Шест паунда корда може да звучи много за платика, но когато правите над 100 замятания на ден и вадите 7+ паундови риби през течени да слезете на по-тънка корда може да е самоубийственно.
Правилния избор на куивертип също е жизнено важно когато ловите платики на река. В стояща вода най-добре е да използвате лек връх като 1oz зада регистрирате и най-леките пипания. На реката пак трябва да ловите възможно най-леко, но трябва да "заякнете" малко и кординирате силата на върха със силата натечението.
Това включва и малко опити игрешки затова трябва да носите голяма гама от върхове.
"Най добрия начин да изберете върха е да започнете с лекия примерно около 2oz"
"След това заметнете празната хранилка там където смятате да ловите и сложете пръчката на стойката зада видите как реагира върха"
"Ако върха стои изправен то той е твърде тежък и няма да покаже деликатните пипания ако образува лека крива занчи сте улучили"
"Това звучи като отнемащо време, да развалиш такъма да смениш върха и да го направиш пак, но е добре да прекарате няколко минути зада направите нещата както трябва вместо да прекарате следващите няколко часа пасувайки"
Избора на Дейв за дена на хранилка беше Drennan Gripmesh. Тези хранилки са идеални за плитка вода, но за подълбока вода Дейв увива PVC лента около тях. Това спира захранката да излиза твърде бързо когато падне във водата.
"Тежеста на тези хранилки е перфектна за замятане като захранката ще добави още една унция
и перфектно ще балансира монтажа ми"
Повода на Дейв е 18 инча 0.16мм WB Clarke Match Team high-tech line.
Отново това може да звучи малко грубо но водораслите на Темза са доста гъсти и по-тънък повод няма да ви даде шанс да извадите рибата. Куката е здрава размер 14 Drennan Carbon Chub.

Изображение

Любимата стръв на Дейв

Четири червено оцветени червея: това е първата стръв с която Дейв започва и слага в хранилката. Четири червея са малко по-селективна стръв, ако ви нападнат бабушки или костури може да смените с друга стръв.
Торен червей: Две малки торни червея нанизани нагоре по повода зада оставят куката оголена е уникалния начин Дейв да презентира стръвта си (долу на снимката)
Прилича на обърнат монтаж на косъм където стръвта вместо под куката е презентирана над нея.
Двоен кастер:Една от класиките на всички времена за платика, кастерите са стръв която се харесва от всички платики из цялата страна.

Изображение

Как да накараме захранката да работи

Запушвайки едната страна на захранката със захранка Дейв я пълни с кастери и запушва и другата страна.
След това той замята пет хранилки пълни с кастери и пет хранилки пълни с червеи зада направи килим на дъното.
Дейв обира монтажа и прави сандвич от захранка и кастери закача два червея на куката и замята там където е предватително захранил ден преди това.
След около час преземятане през 10 минути Дейв най-накрая събра платиките. Това беше вълнуващ риболов като всяка платика използваше течението зада тества такъмите на Дейв.
Изображение



Превод: dunavski
Оригинална статия: http://www.gofishing.co.uk/Angling-Time ... in-rivers/
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Ribko
фен клуб-скобар
Мнения: 1751
Регистриран на: Съб Дек 26, 2009 6:23 pm
Местоположение: София

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от Ribko »

Браво за положения труд Дунавки, ще бъде полезен !! :drinkers:
''Голямата риба е прекалено ценна, за да бъде улавяна само по един път!''
С ЩЕКА И МАЧ, ПАК СЪМ СИ НЕМОЖАЧ !
stich
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2708
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 4:44 pm
Местоположение: "Резерват Северозапад"
Обратна връзка:

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от stich »

:smt023
Изображение
Аватар
Коце ©
фен клуб-скобар
Мнения: 787
Регистриран на: Пет Ное 06, 2009 5:14 pm

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от Коце © »

Бах тия речни платики! Ние май нямаме много по нашите реки?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”