Слайдер ?

Модератор: Paublo_Eskobar

svsh
новобранец
новобранец
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Фев 07, 2008 2:15 pm
Местоположение: Шумен

Слайдер ?

Мнение от svsh »

Колеги тъй като това е специализиран подфорум за мач искам да попитам към по опитните техники относно използването на плувки тип слайдер
монтажи в какви условия ги използвате
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: Слайдер ?

Мнение от MITKO70 »

Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
shekira
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 929
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 2:25 pm
Местоположение: Карлово

Re: Слайдер ?

Мнение от shekira »

е тва е от мен.
Изображение
КЪЛВЕ ВЧЕРА И УТРЕ, ДНЕС НЕ ЩЕ
Ивайло Христов
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Май 06, 2008 6:25 pm

Re: Слайдер ?

Мнение от Ивайло Христов »

Не желая да обиждам колегата, който се е постарал да сканира монтажа от каталога на Sensas или някое българско печатно рибарско издание, но товае е обикновена подвижна плувка с крепеж на две точки. Слайдер е вид ваглер - английска плувка, способна да носи повече тежест по влакното, 3-4-5-6-8 грама. Името идва от глагола to slide - плъзгане, пързаляне. Нямям скенер под ръка да приложа снимки. Помолих Божо Папарака да преведе една статия за слайдер от списанието Match Fishing последното издание от Май и той обеща да я побликува във На плувка и на дъно. Там ще си изясниш най-подробно зо този метод на риболов, който е много продуктивен при риболов на голями дълбочини! Наслука!
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Слайдер ?

Мнение от Бачо Илия »

pole master написа:Не желая да обиждам колегата, който се е постарал да сканира монтажа от каталога на Sensas или някое българско печатно рибарско издание, но товае е обикновена подвижна плувка с крепеж на две точки. Слайдер е вид ваглер - английска плувка, способна да носи повече тежест по влакното, 3-4-5-6-8 грама. Името идва от глагола to slide - плъзгане, пързаляне. Нямям скенер под ръка да приложа снимки. Помолих Божо Папарака да преведе една статия за слайдер от списанието Match Fishing последното издание от Май и той обеща да я побликува във На плувка и на дъно. Там ще си изясниш най-подробно зо този метод на риболов, който е много продуктивен при риболов на голями дълбочини! Наслука!
Изобщо не си наясно - ВАГЛЕРА е вид СЛАЙДЕР , а не обратното, и това по-горе е точно вид слайдер!!!!! Ако беше цъкнал на линка в предния пост- там има статия и не е от "ей-сега". Ама , то трябва да се цъкне и да се погледне.....

п.п.
IDA написа:По начало англичаните викат "слайдер" на всички подвижни плувки. Ваглера се явява вид"слайдер" , със съответните му разновидности По принцип няма значение дали влакното минава през две точки или само през точка (както при ваглерите). Основното което има значение е че самата плувка НЕ Е УТЕЖНЕНА и е предназначена да се ползва за големи дълбочини и много бързо сваляне на линията долу. Слайдера(неутежнена плувка с голяма носимост) има и други предимства-много по-лесно определяне на дълбочината , пълен контрол във всеки един момент- при придърпване с болото плувката не се скрива и няма как да се пропусне кълване и т.н.
По-долу поствам и една статия от Алън Скоторн по въпроса:
От Алън Скотърн

Как да използваме слайдера?
Най-подходящите условия за работа със слайдер е, когато ловим на дълбочина над три метра и използването на ваглер е доста трудно. Тази характеристика отговаря на повечето водоеми и в България. По принцип е добре да няма течение и силен вятър, но ако сте построили правилно линията, ще се справите и с тези условия.
След като сме подготвили въдицата, идва ред да се забърка подхранката. Ако ловях на фидер, нямаше да храня допълнително, но с ваглера идва ред на топките и прашката. Във водоема, в който ловя, ми е необходима тежка и лепкава подхранка, която ще стигне дъното, без да се разпадне. В случая съм забъркал 2 кг Van Den Eynde RECORD GOLD, 2 кг Van Den Eynde SUPER ROACH и 1 кг Van Den Eynde DYNAMIC FEEDER, която е много лепкава и прави сместа стегната.
Ако ловях платика, храната щеше да изглежда доста по-различна. Ще припомня накратко коя подхранка за кои случаи е подходяща:
Лепкава подхранка: Secret, Natur, World Champion, Super Black, Super Roach, Black Roach.
Лека подхранка: Super Lake, Super Match, Super Cup, Galeta, Special.
Подхранка за червеноперка: Secret, Super Roach, Super Black, Galeta, Super Match.
Подхранка за платика: Super Lake, World champion, Super Match, Special, Galeta.
В началото на риболова повечето колеги замятат внушително количество подхранка с убеждението, че трябва да образуват хранително петно. Аз лично никога не правя така. Просто подавам по една топка храна след всяко презамятане. Това може да отнеме повече време, докато завъртя рибата, но в продължение на 5-часовото състезание ще хващам риба еднакво през цялото време.
След като сте си направили системата и сте подхранили добре, проблем може да възникне единствено при замятането. Наблюдавал съм много пъти колеги, добри състезатели да замятат погрешно слайдера. Правилното замятане се състои в това цялото движение да протече плавно, а не рязко или много засилка.
При погрешно замятане крайният резултат е неприятно оплитане. Друг начин да предотвратите това е да изпънете линията, преди да падне във водата. Това се постига, като секунда преди ваглерът да падне във водата, поставите пръст върху шпулата.
Започвам риболова на три червени (бели) червея и не след дълго вадя първата червеноперка. Има доста силен вятър, който ми създава проблем, но когато утихва, успявам да направя добра серия от червеноперки. Поради лошите атмосферни условия се налага да използвам клипса на шпулата, за да съм сигурен, че ловя на едно и също място. След 5-часов риболов мога да кажа, че излетът беше успешен. Хванал съм 20 кг риба, не е зле, като се имат предвид атмосферните условия.
Монтажът за подвижна плувка
Започнете с основното влакно 0.20 мм. Все пак ще замятате тежка плувка и има възможност за заплитане, така че по-дебелото влакно е по-добрият вариант. Освен това по-дебелото влакно се контролира по-лесно. Подберете плувка, която подхожда на условията. Аз използвам 3SSG (4.8 г) за дълбочина до 4.5 м и тихо време, 4 SSG (6.4 г) за дълбочина над 5.40 м и за лошо време, а за екстремни дълбочини и бурен вятър - 5 или 6 SSG (8 или 10 г).
След като прекарате плувката върху основното влакно, идва ред на утежнението. Използвам винаги един и същи начин, в който съм убеден, че рядко се оплита.
Първо слагам група от олово на 1.20 м от куката. Групата се състои от SSG (1.6 г) олово и една съчма ААА (0.8 г) най-отгоре. Малката съчма спомага плувката да не се отделя от групата олово по време на полета. 60 см по-надолу слагам една съчма №2 (0.3 г) и на още 45 см още една съчма № 2. След това идва ред на вирбела и повода, който е 0.14 мм Shimano silk shock и кука Mustad bream feeder № 14.
Подвижен възел
Над плувката слагам подвижен възел, който ограничава перото на желаната от мен дълбочина. Оставям дълги мустаци – около 1.5–2 см, като по този начин не пречи на замятането. Ако ги отрежете прекалено къси, те стават твърди и влакното се закачва по водачите. За връзването на възела виж схемата.
Измерване на дълбочината
След слагането на стоперния възел ще измерим дълбочината. Махам една съчма SSG от групата олово, като по този начин линията става по-лека, а антената на плувката изскача повече от водата. Това улеснява измерването на точната дълбочина. Слагам тежък дълбокомер и замятам. Ако съм нагласил линията много плитко, плувката потъва. Налага се да преместя стопера нагоре. Ако обаче съм надвишил дълбочината, плувката ще стърчи повече от необходимото и ще се наложи да сваля стопера надолу към куката.
Изображение
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: Слайдер ?

Мнение от MITKO70 »

IDA написа:Изобщо не си наясно - ВАГЛЕРА е вид СЛАЙДЕР , а не обратното, и това по-горе е точно вид слайдер
Е тука си много прав,аз за това цитирах линка по -горе,без да четеме "На плувка и дъно" :wink:
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
Ивайло Христов
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Май 06, 2008 6:25 pm

Re: Слайдер ?

Мнение от Ивайло Христов »

Аз не желая да споря. Струва ми се че се бъркаме със имената. Англичаните казват на ваглера-слайдер или обратното. Няма особено важно значение! Много се радвам, че си прочел гореописаната статия. Но недей така агресивно да правиш забележки.
Миналата година гледах как Алан Скотхорн стана за пети път световен шампион в Унгария. Той лови със слайдер и мач 3.90м По принцип в Унгария риболова беше на дистанция 30-40м при силен вятър, дъжд и относително голямо течение. Почти всички състезатели ползваха слайдери. Утре ще пусна снимки на слайдерите и ще видиш колко е голяма разликата с ваглера.
говоря за следните отличителни белези. Тежеста е фиксирана и не подлежи на промяна със шайби например, както са повечето ваглери. Слайдера завършва със стърчаща 2 см метален накрайник. Закача се за влакното със силиконова тръбичка с вграден вирбел. Спира се върху самата основна тежест. Но по важното е тяхната носимост по линията 6-8-10гр!! Няма ваглер с такава носимост.
Бих препоръчал да се отбиеш на някое от състезанията и да демонстрираш научено от статиите! Поздрави!
laplandeca
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пет Май 25, 2007 10:16 pm

Re: Слайдер ?

Мнение от laplandeca »

pole master написа:Аз не желая да споря. Струва ми се че се бъркаме със имената. Англичаните казват на ваглера-слайдер или обратното. Няма особено важно значение! Много се радвам, че си прочел гореописаната статия. Но недей така агресивно да правиш забележки.
Миналата година гледах как Алан Скотхорн стана за пети път световен шампион в Унгария. Той лови със слайдер и мач 3.90м По принцип в Унгария риболова беше на дистанция 30-40м при силен вятър, дъжд и относително голямо течение. Почти всички състезатели ползваха слайдери. Утре ще пусна снимки на слайдерите и ще видиш колко е голяма разликата с ваглера.
говоря за следните отличителни белези. Тежеста е фиксирана и не подлежи на промяна със шайби например, както са повечето ваглери. Слайдера завършва със стърчаща 2 см метален накрайник. Закача се за влакното със силиконова тръбичка с вграден вирбел. Спира се върху самата основна тежест. Но по важното е тяхната носимост по линията 6-8-10гр!! Няма ваглер с такава носимост.
Бих препоръчал да се отбиеш на някое от състезанията и да демонстрираш научено от статиите! Поздрави!
Човека дето питаше е решил да ходи за риба, не да се прави на „състезател„ :wink:
shekira
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 929
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 2:25 pm
Местоположение: Карлово

Re: Слайдер ?

Мнение от shekira »

pole master написа:Не желая да обиждам колегата, който се е постарал да сканира монтажа от каталога на Sensas или някое българско печатно рибарско издание, но товае е обикновена подвижна плувка с крепеж на две точки. Слайдер е вид ваглер - английска плувка, способна да носи повече тежест по влакното, 3-4-5-6-8 грама. Името идва от глагола to slide - плъзгане, пързаляне. Нямям скенер под ръка да приложа снимки. Помолих Божо Папарака да преведе една статия за слайдер от списанието Match Fishing последното издание от Май и той обеща да я побликува във На плувка и на дъно. Там ще си изясниш най-подробно зо този метод на риболов, който е много продуктивен при риболов на голями дълбочини! Наслука!
Е,тия от Sensas и някое българско рибарско издание,ша излеат големи шарлатани.само неразбрах дали всичко изписано до сега,за слайдера е истина или само статията от списанието Match Fishing.и добре,че спомена за какво служи слайдера,че незнаех.
КЪЛВЕ ВЧЕРА И УТРЕ, ДНЕС НЕ ЩЕ
svsh
новобранец
новобранец
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Фев 07, 2008 2:15 pm
Местоположение: Шумен

Re: Слайдер ?

Мнение от svsh »

до колкото разбирам от всичко написано ... слайдера ( е подвижен ваглер без отежнение който носи по голяма тежест) се ползва за големи дълбочини
а до колкото класическия ваглер се ползва фиксиран за по малки дълбочини до към 2-2.5 метра ?
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Слайдер ?

Мнение от Бачо Илия »

svsh написа:до колкото разбирам от всичко написано ... слайдера ( е подвижен ваглер без отежнение който носи по голяма тежест) се ползва за големи дълбочини
а до колкото класическия ваглер се ползва фиксиран за по малки дълбочини до към 2-2.5 метра ?
Слайдера има утежнение , което обаче е фиксирано и непроменяемо. То е относително много по-малко от това на носимоста на слайдера по отношение на утежнение по линията. Колегата щеше да пуска снимки но нещо се замота. Колегата е прав , пък и аз съм коментирал , но не в този Форум, че това на което ние викаме "слайдер" (подвижната плувка с голяма носимост и две точки на окачване) не е точно това което се има в предвид при английския риболов на плувка. Това е все едно "ваглер" , с дебела , къса антена и голямо неутежнено тяло. В долната част на тялото има къса метална ос на която се надява шлауха с вирбелче за подвижния монтаж. Колкото до Алън Скоторн , това което аз знам е че човека (петкратния световен шампион) си преработва купешките плувки "слайдер"- вади им долната метална част и си слага негова заготовка от месингов електрод , диаметър 3мм. , дължина 3.5-4.5см , заострена в долния край за шлаухчето с вирбела. Фактически това се явява и утежнението на слайдера!!!
Тука има и нещо друго- английската и италианската риболовна школа и нашите реални условия за риболов , в БГ. Слайдерите с двете точки на окачване са за болонезе!!!! Раално приложими за нашите условия в затворени водоеми с мач , боло , телескоп с водачи и т.н.
Колегата (състезател) би трябвало да е наясно с тези неща... , тук става дума за любителски риболов в наши условия и от наши колеги , състезанията и профи-материята са друго измерение
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Изображение
DJONI RINGO
фен клуб-скобар
Мнения: 1431
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 8:55 am
Местоположение: Кюстендил

Re: Слайдер ?

Мнение от DJONI RINGO »

тука е лудница в тоя сайт-ебати риболова,ебати ваглерите..... :D :D :D
Монтанеца и Вальо Колев -НАЙ ГОЛЕМИТЕ!!!!!

Личен лекар на скобарите :)
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Слайдер ?

Мнение от butnik »

....алелуя :lol:
Тия обяснения за слайдера вече имат едва 50% истина,че нещата за тия 4 год. се промениха от към производство.Да не казвам,че има и ваглери по 10-12 гр. носещи 6-8гр утежнение.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Слайдер ?

Мнение от Венелин Радушев »

butnik написа:....алелуя :lol:
Тия обяснения за слайдера вече имат едва 50% истина,че нещата за тия 4 год. се промениха от към производство.Да не казвам,че има и ваглери по 10-12 гр. носещи 6-8гр утежнение.
Надали и 50% (конкретно едната страна от спора), и то не "вече", а изначално... :lol:
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Слайдер ?

Мнение от chirusa_bg »

Променят се нещата, едни сме ги бистрили преди 4-5 години, пък сега други ги виждаме :lol:
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мач”