Риболов на мач със стационарна плувка?

Модератор: Paublo_Eskobar

dono
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Юни 26, 2012 11:46 pm

Риболов на мач със стационарна плувка?

Мнение от dono »

Здравейте,имам питане:
Може ли/прието ли е/да се лови на мач 4.50м с монтирана стационарна плувка вместо ваглер или подвижна.
Моля,за вашите мнения.
Благодаря!
Аватар
dako71
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1311
Регистриран на: Пет Мар 06, 2009 3:14 am
Местоположение: Фидер отбор Пирдоп
Обратна връзка:

Re: Риболов на мач със стационарна плувка?

Мнение от dako71 »

Напълно е възможно дори е препоръчително за по плитки участъци. Дори с 4,50м мач можеш успешно да риболовстваш и в по малки реки. В последно време навлиза модата на неподвижния ваглер и слаидер. Изобщо риболова в днешно време търпи много иновативни промени, накои много напредничави други не толкова успешни. :idea:
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Риболов на мач със стационарна плувка?

Мнение от antivik »

Че лови си, кой те спира...? :? Стига дълбочината да ти позволява да замяташ.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
indzaghi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 316
Регистриран на: Нед Май 10, 2009 1:53 pm

Re: Риболов на мач със стационарна плувка?

Мнение от indzaghi »

Преди 30г.,когато хабер си нямахме от мачове,болонезета и ваглери не мога да си обясня как я ловяхме тая риба.
stefantosunov
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Сря Май 23, 2012 10:46 pm
Местоположение: гр. Плевен

Re: Риболов на мач със стационарна плувка?

Мнение от stefantosunov »

indzaghi написа:Преди 30г.,когато хабер си нямахме от мачове,болонезета и ваглери не мога да си обясня как я ловяхме тая риба.
Имало е риба, по малко - енерго и мрежари
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Риболов на мач със стационарна плувка?

Мнение от butnik »

indzaghi написа:Преди 30г.,когато хабер си нямахме от мачове,болонезета и ваглери не мога да си обясня как я ловяхме тая риба.
Преди 30год. карахме Жигулита и велосипеди Балкан.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
MiTaKa™
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1396
Регистриран на: Пет Фев 09, 2007 9:34 pm
Местоположение: От СоФиЯ Бе БаТе
Обратна връзка:

Re: Риболов на мач със стационарна плувка?

Мнение от MiTaKa™ »

Никъде не е казано , че с мач трябва непременно да се лови с ваглер . Аз много често както спомена колега над мен съм ловил на река със стационарна плувка с малък грамаж , а не само на река .
Изображение
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Риболов на мач със стационарна плувка?

Мнение от miro253 »

И аз мисля, че не е никакъв проблем, но до някаква степен си е връщане назад в иновацийте. На мен лично с мача много по-лесно би ми било ако в условия в, които мога да ползвам стационарна плувка си ползвам лек, фиксиран ваглер.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Риболов на мач със стационарна плувка?

Мнение от butnik »

miro253 написа:И аз мисля, че не е никакъв проблем, но до някаква степен си е връщане назад в иновацийте. На мен лично с мача много по-лесно би ми било ако в условия в, които мога да ползвам стационарна плувка си ползвам лек, фиксиран ваглер.
:smt023
За река съм съгласен,за стоящи води винаги ще предпочета да ловя с подходящ ваглер,било то и да е по-плитко,защото риболова с ваглер има много предимства пред риболова с мач със стационарна плувка.Ако духне ветрец или има течение какво правим,постоянно обираме корема и местим стръвта от хранителното петно нали.Тези негативи липсват при ваглера,стръвта стои закотвена където и е мястото.В заключение-не е грешно,въпроса опира колко ефективен искаме да ни бъде риболова.
Подвижните плувки няма защо да се коментират,там мача си е в силата.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
andro43
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Окт 29, 2008 9:26 am

Re: Риболов на мач със стационарна плувка?

Мнение от andro43 »

Може да си ловиш спокойно, но ако дълбочината е по-голяма от дължината на въдицата и искаш стръвта да лежи на дъното ще трябва да смениш неподвижната плувка с подвижна ...........
indzaghi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 316
Регистриран на: Нед Май 10, 2009 1:53 pm

Re: Риболов на мач със стационарна плувка?

Мнение от indzaghi »

butnik написа:
indzaghi написа:Преди 30г.,когато хабер си нямахме от мачове,болонезета и ваглери не мога да си обясня как я ловяхме тая риба.
Преди 30год. карахме Жигулита и велосипеди Балкан.
Ама рибата си беше същата/като вид/.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Риболов на мач със стационарна плувка?

Мнение от miro253 »

butnik написа:
miro253 написа:И аз мисля, че не е никакъв проблем, но до някаква степен си е връщане назад в иновацийте. На мен лично с мача много по-лесно би ми било ако в условия в, които мога да ползвам стационарна плувка си ползвам лек, фиксиран ваглер.
:smt023
За река съм съгласен,за стоящи води винаги ще предпочета да ловя с подходящ ваглер,било то и да е по-плитко,защото риболова с ваглер има много предимства пред риболова с мач със стационарна плувка.Ако духне ветрец или има течение какво правим,постоянно обираме корема и местим стръвта от хранителното петно нали.Тези негативи липсват при ваглера,стръвта стои закотвена където и е мястото.В заключение-не е грешно,въпроса опира колко ефективен искаме да ни бъде риболова.
Подвижните плувки няма защо да се коментират,там мача си е в силата.

Също така с лекота се постига и добра дистанция. Аз преди време бях си купил един ваглер на Кралусо, който носи 0,7 гр по линията и си мислех, че никога няма да ми потрябва, но миналата седмица на Панчарево под гумаджийницата бях монтирал тежък ваглер/ 14гр., че ми е нов да го пробвам/, но на малка дълбочина с него освен теста друго не се получи, а до брега колегите с директните само си дремеха и пуфтяха, че нищо не кълве, нивото се е вдигнало и т.н. И аз бях на това мнение докато не монтирах въпросния ваглер и не започнах да ловя уклей гол за гол на около 22м. /по мои изчисления/. Тази дистанция със стационарна плувка 1 гр. няма как да се достигне, а и да се случи няма да е с такава лекота и от всяко замятане. Аз съм още новобранец в мач риболова, но тогава изнервих всички наоколо, а като пуснах и рибките накрая ги довърших.
Само това стоене с ваглера на едно място нещо не ми се получи. Може би, защото скоро не съм си почиствал влакното, а може би другия риболов ще открия от какво е!?!?!?!
Едно е сигурно - трябват експерименти, та защо не и със стационарна плувка - въпрос на ситуация. Ако кълват под върха на мача ще го ползвам и като щека ако трябва :lol: .
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Риболов на мач със стационарна плувка?

Мнение от butnik »

indzaghi написа:
butnik написа:
indzaghi написа:Преди 30г.,когато хабер си нямахме от мачове,болонезета и ваглери не мога да си обясня как я ловяхме тая риба.
Преди 30год. карахме Жигулита и велосипеди Балкан.
Ама рибата си беше същата/като вид/.
Колега,не ми се влиза в спорове и то където не им е мястото.Колко рибари имаше преди 30г,с какви такъми се ловеше,колко бяха бракониерите по това време.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
М. Сталев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1176
Регистриран на: Сря Май 18, 2011 5:00 pm
Местоположение: Димитровград

Re: Риболов на мач със стационарна плувка?

Мнение от М. Сталев »

miro253 написа:
butnik написа:
miro253 написа:И аз мисля, че не е никакъв проблем, но до някаква степен си е връщане назад в иновацийте. На мен лично с мача много по-лесно би ми било ако в условия в, които мога да ползвам стационарна плувка си ползвам лек, фиксиран ваглер.
:smt023
За река съм съгласен,за стоящи води винаги ще предпочета да ловя с подходящ ваглер,било то и да е по-плитко,защото риболова с ваглер има много предимства пред риболова с мач със стационарна плувка.Ако духне ветрец или има течение какво правим,постоянно обираме корема и местим стръвта от хранителното петно нали.Тези негативи липсват при ваглера,стръвта стои закотвена където и е мястото.В заключение-не е грешно,въпроса опира колко ефективен искаме да ни бъде риболова.
Подвижните плувки няма защо да се коментират,там мача си е в силата.

Също така с лекота се постига и добра дистанция. Аз преди време бях си купил един ваглер на Кралусо, който носи 0,7 гр по линията и си мислех, че никога няма да ми потрябва, но миналата седмица на Панчарево под гумаджийницата бях монтирал тежък ваглер/ 14гр., че ми е нов да го пробвам/, но на малка дълбочина с него освен теста друго не се получи, а до брега колегите с директните само си дремеха и пуфтяха, че нищо не кълве, нивото се е вдигнало и т.н. И аз бях на това мнение докато не монтирах въпросния ваглер и не започнах да ловя уклей гол за гол на около 22м. /по мои изчисления/. Тази дистанция със стационарна плувка 1 гр. няма как да се достигне, а и да се случи няма да е с такава лекота и от всяко замятане. Аз съм още новобранец в мач риболова, но тогава изнервих всички наоколо, а като пуснах и рибките накрая ги довърших.
Само това стоене с ваглера на едно място нещо не ми се получи. Може би, защото скоро не съм си почиствал влакното, а може би другия риболов ще открия от какво е!?!?!?!
Едно е сигурно - трябват експерименти, та защо не и със стационарна плувка - въпрос на ситуация. Ако кълват под върха на мача ще го ползвам и като щека ако трябва :lol: .
Колега Вглер със толкова малко утежнение по линията няма как да го застопориш на едно място ,при вълнение ,подводно течение и вятър .А и трудно ще ти потъва влакното ,ако е с по голям диаметър.А също така лично за мен ,риболов на Уклей на 22 метра дистанция ми се струва някак си доста нецелесъобразно.
Последно промяна от М. Сталев на Сря Юни 27, 2012 12:12 pm, променено общо 1 път.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Риболов на мач със стационарна плувка?

Мнение от chirusa_bg »

indzaghi написа:
butnik написа:
indzaghi написа:Преди 30г.,когато хабер си нямахме от мачове,болонезета и ваглери не мога да си обясня как я ловяхме тая риба.
Преди 30год. карахме Жигулита и велосипеди Балкан.
Ама рибата си беше същата/като вид/.
Пътищата също :)
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мач”