Риболов "На повдигане" - въпроси ?

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
Deacon
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Пон Авг 21, 2006 4:28 pm
Местоположение: София

Риболов "На повдигане" - въпроси ?

Мнение от Deacon »

Привет,
Колеги, от извесно време имам мач, но нямама опит :-(... Ловил съм малко но по обикновенния начин "На леко" ... Имах успех с бабушките и червеноперките, обаче исках да се накефя истински и реших да търся шаран... Попрочетох теорията, и хоп на платеното Панчарево - хем има шарани хем и добри (1-2кг.) си викам.... Да, ама не! Че ги има - има ги, че са 1-2кг. - толкова са... Обаче нищо не хванах.... дори не отбелязах кълване. А колегите наоколо - хващат (споменатите размери), наистина на дъно с прожини... и рядко обаче си хванаха хората... А отидох там защото с фидера там се учих и ги спуквах.... познат ми е водоема и ми се ядеше шаран ( моята булка го прави чуден на фурната).
Значи отивам и започвам с захранката (80% от всичката 1,5кг респект + замразена царевица. После дохранвах през 20-30 мин.). Както казах познавах водоема и бързо нагласих дълбочината (1,2 - 1,5 м.). Захраненото петно беше на 10 -15м. навътре. Сваглера мога да постигна много голяма дистанция, но като не мога да захраня по надалече. И се започна голямото чакане.... след 4 часа висене ми писна (а и маника се намокри) и си тръгнах много разочарован...
Единственото дето се сещам да не е както триябва е че много близо до брега лових.. Това ли е грешката ми ? Иначе като дълбочина там няма по-дълбоко ... Вярно че рибата не беше много активна, но чак да не отчета нито едно кълване...
Моля, кажете ми ако бъркам някъде или ми дайте съвет... как да действам следващия път.
Аватар
Dedy
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5133
Регистриран на: Вто Сеп 04, 2007 12:12 pm

Мнение от Dedy »

:idea: :idea: :idea: :idea:
Колега Deacon,
смятам, че риболова "на мач" не е само да имаш пръчка с много водачи и подвижни плувки. При риболов на тази система освен най-необходимото е нужно да разполагаш с поне две прашки за захранка.
Моя съвет е да прочетеш и други източници (явно това което си чел е крайно неизчерпателно), а след това да избереш водоем с дълбочини около 6-10 м. на 30 метра от брега и да се опиташ да се накефиш на бабушките и червеноперките. А купешките шарани - на фидера.
Аватар
riboxva6tacha
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 315
Регистриран на: Вто Апр 11, 2006 9:01 pm
Местоположение: sofia

Мнение от riboxva6tacha »

ми колега кво да ти кажа лоша работа и аз хода на палтеното често и там винаги калве и поне веднъш ще ти клъвне,незнам може да е в тебе грешката,но аз на фидера с хранилка и стръв царевица,бял,торен на царевица ми скъса удари много силно и рязко незнам какво беше,но и на плувка най-много ги хващам,като си захрана с царевица пусна на 1.5-2метра дълбочина и на куката слагам царевичка и рекорда ми е за половин час 3шарана и то единият беше 2,200грама.имаги в галерията ми виж ги ако те интересува :wink: но според мене трябва да отидеш на на голям язовир и да се накефиш на по дребната риба хем и ще се научиш :P :!:
saksi
фен клуб-скобар
Мнения: 2656
Регистриран на: Нед Юни 12, 2005 8:34 pm
Местоположение: Божурище

555

Мнение от saksi »

Аз съм ходил на същото място преди две години и тогава излизаше само на дъно.Може водоема да си е такъв.
Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Мнение от Кърцата »

за шаран стръвта требва да лежи на дъното. имам доста шарани на плувка и всичките са закачени при лежаща на дъното стръв. нагласяй линията така че повода и първата съчма да лежат на дъното. повличането е плавно настрани и постепенно плувката задълбава...
с ваглер по същия начин. намираш дъното и вдигаш още 10 - 20 см.така че част от антената на ваглера да стърчи. потапя плавно надолу и встрани...
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
Аватар
Deacon
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Пон Авг 21, 2006 4:28 pm
Местоположение: София

Мнение от Deacon »

Благодаря, ви колги за мненията... Знам, че има още много да уча! затова и ви помолих за помощ да отчета грешките си и да получа съвети от хора, които не говорят наизуст а имат опит (за разлика от мен - само суха теория). Кърца, пропуснах да кажа че монтажа ми беше точно такъв - дропера заедно с повода и стръвта лежат на дъното, а ваглера се показва над водата само 1-2см. Но според това което съм чел - очаквах ваглера да се покаже повече над водата, а не да потъва (възможно е и да не съм разбрал добре)... Факт е обаче, че за 4 часа нямаше нито потапяне, нито повдигане - никакво кълване... :? . Имаше и други колеги с плувки... не видях някой от тях да засича, нито да извади риба... (може и да е имало де, не гледах само тях :) ). Клега, Рибохващач и аз ги разбивах с фидера, но идеята беше да ловя на мач. Преди съм виждал колеги да правят чудеса на плувка, но този ден не видях някой с плувка да извади риба (това го казвам за мое управдание :oops: ).
Оххх.. не мисля да се отказвам.... пак ще опитам тази неделя... дано да имам някакъв напредък.
Приемам всякакви съвети и препоръки.
Благодаря.
Последно промяна от Deacon на Пон Сеп 10, 2007 10:12 pm, променено общо 1 път.
Аватар
riboxva6tacha
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 315
Регистриран на: Вто Апр 11, 2006 9:01 pm
Местоположение: sofia

Мнение от riboxva6tacha »

колега аз може и аз тази неделя да отида можеме да се засечеме :wink: а колкото до плувката когато и да метна на плувка почти винаги съм хващал несе отчайвай :D но винаги както казва кърцата на 20санта от направената от тебе далбочина да се дигни и аз така лова и винаги имам специално там удари на добри шарани такаче не се отказвай в неделя може да се засешем. :P
nqmawe
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 154
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 3:22 pm

Мнение от nqmawe »

Ами стръв сложи ли .Гледам само за захранки пишеш :)
cyk cyk edna sled druga
Аватар
Skorpi
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1226
Регистриран на: Чет Яну 27, 2005 1:28 pm
Местоположение: St -Zagora

Мнение от Skorpi »

Не разбрах само какъв е монттажа ти щото тая дълбочина малка ми се вижда и ако си бил с по тежка линия може също да е причина да не ти пипа Друго което бих ти препоръчал храни в2 точки ако можеш на близка и далечна дистанция защото рибата някога се държи близко до брега Просто търси рибата :P :P :P И последно до колкото разбрах от казаното ти за затворен водоем без голямо течение ползваи прави ваглери в твоя случаи бих сложил не повече от 2гр.
И успех другия път :P :P :P
Бестрашния умира веднъж, страхливецът-хиляди пъти
Изображение
Аватар
Deacon
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Пон Авг 21, 2006 4:28 pm
Местоположение: София

Мнение от Deacon »

Дълбочината е макс. 1,5м. плитко е гьолчето.
Монтажа е следния:
- основно влакно - 0,165
- ваглера е неподвижен за основното влакно
- малък вирбел
- влакно - 0.16 (1м. на него са монтирани съчмите основно до плувката, 20-30см. по-надолу 2-3съчми и най-отдолу един дропер )
- малък вирбел
- повод 0.14 (30см.) с кука 8 - 10.
Този монтаж го видях в едно списание ("На риба"), но беше специално за мач.
milo69
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 546
Регистриран на: Чет Ное 17, 2005 4:49 pm
Местоположение: plovdiv

Мнение от milo69 »

единия вирбел ми се вижда излишен
Аватар
Skorpi
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1226
Регистриран на: Чет Яну 27, 2005 1:28 pm
Местоположение: St -Zagora

Мнение от Skorpi »

Не не е излишен.Колко гр ти е ваглера и какъв е ,иначе си е добро тва монтажче Аз на малка дълбочина ползвам прозрачни ваглери на
middy а колкото до повода аз не ползвам по дълги от 20см
Бестрашния умира веднъж, страхливецът-хиляди пъти
Изображение
Аватар
Deacon
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Пон Авг 21, 2006 4:28 pm
Местоположение: София

Мнение от Deacon »

Не разбрах при ловене на шаран (когат стръвта и дропера са на дъното), повдигане ли да очаквам или потапяне ?
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Мнение от butnik »

шарана си потапя плавно и си потегля,на мач лови с дълги поводи,като за шаран лягаш с повода на дъното,ако стреляш червеи нещата се променят,трябва монтаж на пропадане или да намалиш дълбочината,като придърпваш стръвта.на гребната доста от шараните съм ги хващал именно така.нужно е винаги да експериментираш,да търсиш рибата да я нагласиш по твоему.за целта носете винаги всякаква стръв в себе си.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
Deacon
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Пон Авг 21, 2006 4:28 pm
Местоположение: София

Мнение от Deacon »

Оххх, как ме сърбят ръцете... Мамка му, утре се работи! :cry: :cry: :cry:
Нищо, в неделя ще наваксам. От 3 дена стягам такъмите.. 8)
Ще има поправителен...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мач”