Какво е Мачов риболов?

Модератор: Paublo_Eskobar

Публикувай отговор

Как ви провървя това лято на Мачов риболов?

супер!
41
23%
добре.
53
30%
зле!
16
9%
несъм ловил/а на Мачов риболов.
65
37%
 
Общо гласове: 175

durumov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2346
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 8:13 pm
Местоположение: Варна,морето, сините вълни
Обратна връзка:

Мнение от durumov »

justinian написа:В последните години много риболовци използват мачови пръти и макари за улов на морски риби-заргана,кефал,платерина,та дори и калкан./поправка - калканчета :idea: /
През м.Март бях в София и посетих магазин на "Шимано",намиращ се зад хотел "Хемус" .Тъй като може да се каже,че не съм особено запознат с този вид риболов не успях да си избера прът и макара.
Бихте ли ме посъветвали,като ми кажете модели на прът и макара,които да са подходящи за морски мачов риболов.
* 3,90м. - 4,20м. дължина - акция по висока от стандартната(5-25) ако има ще искаш...те обаче такава Shimаno нямат.
* макара - модел с плитка/мачова шпула Shimano пак нямат - пример:
http://shop.fishing-mania.com/viewreels ... vid=rlspin
ако си манияк вземай модела Shimano - Technium MgS - соленичка цена, но и да не хванеш нищо, само от това, че си го държал това нещо няколкото часа - все едно си играл танго с принцесата на Монако :wink:
обаче ти си Морски като мен, затова ще ти кажа, че аз използвам и фидер за морски риболов - по здрав е, носи много - 5гр.- 80 гр. акция
зависи кой накрайник(3 броя са) ще му сложиш.
Да ме извиняват професионалистите като Кaramel, Scorpi и Жорето Гоцов, обаче фидера е като каубой пред девица в сравнение с мач пръчката.
...и Жореееее, имаш много поздрави от Анди Литъл от UK - от 50 кг. шарани щял да преминава на сомове, много ти завидял на славата, приятел...
айде бе, кога ши пийм по една ракия, а?[/i]
били сме предупредени. Трябвало да слушкаме, Батка! Да имат много здраве от 12тата миля. GSMа ми го знаят който трябва!
Аватар
камен
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1115
Регистриран на: Пет Юли 22, 2005 4:12 pm
Местоположение: ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от камен »

Отдавна се каня да си сменя мача , но не знаех че фидера става за бомбарди
добрите момчета отиват в рая ,а аз сигурно за РИБА
Аватар
камен
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1115
Регистриран на: Пет Юли 22, 2005 4:12 pm
Местоположение: ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от камен »

Бях в форума за фидерите но , не схаванах коя е най добрата дължина :oops: Ако може дайте съвет каква марка да си взема :?: По принцип практикувам всякакяв риболов :!: Ако е възможно да не е от най супер клас , а нещо средно качество. Все пак съм и аз съм средно статистически :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
добрите момчета отиват в рая ,а аз сигурно за РИБА
Аватар
inspektora
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 9:43 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от inspektora »

Колеги, аз съм начинаещ в риболова с мач пръчка, но си купих вчера една от "Майсторски риболов" 4.20м. акция 5-25 гр. с 50 процента намаление от 110 лв. на 55 лв. По препоръка на продавача я комплектовах с макара с 8 лагера ризбира се с плитка шпула. Интересува ме какви са възможностите на тази пръчка, както четох това са стандартните акции в този риболов, но дали не е прекалено слаб върха и другото може ли някой по-подробно да обясни за монтажа на линията, замятането и ваденето на рибата. Има ли нещо по-различно? Не ми се струва за нормално това да се потапя върха на пръчката във водата и така да се навива влакното.
Предварително Благодаря за всеки съвет!!!!!
Аватар
inspektora
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 9:43 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от inspektora »

Отново съм аз. Сега прочетох повечко информация във форума и с интерес установих, че наистина върха на пръчката се потапя, но колко и как става засичането и ваденето на рибоците. Пропуснах дауточня, че пръчката ми е "MAVER" модел JOCKER, а макарата Jiotto модел 3000 с предавателно число 5.2/1
Аватар
камен
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1115
Регистриран на: Пет Юли 22, 2005 4:12 pm
Местоположение: ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от камен »

inspektora написа:Колеги, аз съм начинаещ в риболова с мач пръчка, но си купих вчера една от "Майсторски риболов" 4.20м. акция 5-25 гр. с 50 процента намаление от 110 лв. на 55 лв. По препоръка на продавача я комплектовах с макара с 8 лагера ризбира се с плитка шпула. Интересува ме какви са възможностите на тази пръчка, както четох това са стандартните акции в този риболов, но дали не е прекалено слаб върха и другото може ли някой по-подробно да обясни за монтажа на линията, замятането и ваденето на рибата. Има ли нещо по-различно? Не ми се струва за нормално това да се потапя върха на пръчката във водата и така да се навива влакното.
Предварително Благодаря за всеки съвет!!!!!
За здравината на мач-върха не се притеснявй.Моят личен опит е 2,3кг шаран, а на морският риболов имам платерини и кефали около 1кг вадени от тетраподите от височина 2-3м.При правилно вадене на рибата единствено трябва да се притесняваш дали си сложил качествено влакно и кука.Защото знаеш ,че при мач-риболова се изплзват доста тънки линии :wink:
добрите момчета отиват в рая ,а аз сигурно за РИБА
Аватар
inspektora
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 9:43 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от inspektora »

Благодаря Камен, но все пак би ли ми препооръчал качествени влакна и куки за мачов риболов и евентуално техника за вадене на рибоците, дори и от високо, както си го правил на морето!! А този шарко от 2.3 кг., който си извадил ми е много интересно как си го направил с мача.
Благодаря предварително!!!
Аватар
камен
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1115
Регистриран на: Пет Юли 22, 2005 4:12 pm
Местоположение: ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от камен »

Виж сега за влакната работата е сложна ,мнения има хиляди.Аз специално се главоболих доста време.В момента използвам за основна линия на TUBERTINI 017 ,цена около 14-15лв за 150м.Линк не мога да пусна ,защото не съм го срещал из интернет.Цял сезон съм го използвал и не мие направило никакви проблеми.Но това имай предвид,че е изцяло мое мнение и то не миродавно.Така че рови търси има много информация.
А за шарана на мач има доста колеги ,които сигурно могат да се похвалят с по добри постижения.И както ти бях писал не зависи толкова здравината колкото техниката на вадене. :wink:
добрите момчета отиват в рая ,а аз сигурно за РИБА
Аватар
камен
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1115
Регистриран на: Пет Юли 22, 2005 4:12 pm
Местоположение: ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от камен »

добрите момчета отиват в рая ,а аз сигурно за РИБА
Аватар
inspektora
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 9:43 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от inspektora »

М, даааааааааа ясно за влакното, а относно повода и монтажа на линията можеш ли да дадеш съвет, аз наистина съм начинаещ в този вид риболов, а и човек винаги може да научи още нещо, което е изпитано в практиката.
който търси намира!
Аватар
камен
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1115
Регистриран на: Пет Юли 22, 2005 4:12 pm
Местоположение: ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от камен »

Ето ти този линк,но при мен повода е доста по дълаг.Като си разтвориш ръцете някъде около 1,5м.
http://ribar.hit.bg/tehniki_sbiro.html
добрите момчета отиват в рая ,а аз сигурно за РИБА
Аватар
inspektora
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 9:43 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от inspektora »

благодаря мнооого камен, инфото от сайта ми е полезно, но наистина ли е необходимо да се придърпва от време на време стръвта както е описано там или зависи от стръвта, напр. бял, торен червей, жива рибка, туистер и т.н. При риболов на хищник е ясно, че ще го търсим с вибрации и придърпване, ноако ловим миролюбиви риби по-навътре?
който търси намира!
Аватар
камен
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1115
Регистриран на: Пет Юли 22, 2005 4:12 pm
Местоположение: ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от камен »

Опа.Тука не мога да ти помогна,аз мача си го ползвам предимно за морски
риболов.
добрите момчета отиват в рая ,а аз сигурно за РИБА
Аватар
inspektora
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 9:43 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от inspektora »

Няма проблем, то жената, т.е. иродата са от морето, така, че няколко съвета ще са ми от полза. Напр. сега сигурно няма смисъл да се пробвам или студа не пречи и извинявай за въпроса ама как ги вадите тия заргани при вас и по кое време е най-добре? Чувал съм, че излизат от края на октомври ? :cry:
който търси намира!
Аватар
камен
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1115
Регистриран на: Пет Юли 22, 2005 4:12 pm
Местоположение: ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от камен »

Ех ,заргана.Различно излиза,имам случаи да вадя и юни ,но еденично.Иначе сезона ие между септември и ноември.Може да случиш да я гониш и до януари ,но всичко зависи от времето.Тая година захладня доста рано и приключихме сезона.А за техниките ,аз специалнно използвам бомбарди-потъваща и плаваща.Дистанцията в повечето случаи колкото можеш да изхвърлиш и бавно обиране.Засечеш ли я бързо изкарване ,защото скача като дива.
добрите момчета отиват в рая ,а аз сигурно за РИБА
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мач”