Воблери

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Воблери

Мнение от Павел Иванов »

Ами това е основната идея на туичинговите воблери , почти или въобще да нямат собствена игра . В случаят задвъдичното трябва да им предаде такава посредством работа с върхът на пръчката . Друг е въпроса че някои от воблерите които нямат никаква или имат минимална игра при туичинг вместо да добиват отсечено отривиста такава се завъртат около себе си и нищо не правят . В този случай имаме едни великолепни ключодържатели .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
cocko72
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 263
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 10:59 pm

Re: Воблери

Мнение от cocko72 »

За ключодържатели стават повечето :lol: Кажете нещо за тракащите воблери като цяло.Нещо започнах да ги гледам лошо.Тази година нямам риба на тракалка ,при общо взето успешна с воблери,най-вече на тролинг
Мерак се гаси с пари!
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Воблери

Мнение от Павел Иванов »

Сам си си отговорил , ловиш основно на тролинг и на затворени водоеми а силата на кранковете е предимно в течащи води и когато рибата е в плитчините . Това не винаги е резус и се получават силни риболови и на тролинг , и в дълбоки спокойни води с кранкове , но това е по-скоро изключение . Разбира се това го споменавам за когато иде реч за дребни и средни кранкчета защото едрият такъв си е незаменима сомска примамка без значение къде се търси мустакатият . Разликата между евтините и по-скъпите кранкове е че при вторите обикновено има цяла система от разно метални топчета които служат не само за тракане в различни честоти . В случаят имаме топчета които балансират воблера при различна проводка и различни условия , имаме такива които удължават полета му - примерно едно по тежко което при кастинг отива към главата и води примамката по-надалеч и следващо го по-леко което го застига когато се позагуби инерцията на първото и посредством удара между тях се удължава още малко флайа на воблерчето . За кранковете и различните им разновидности може да се пише много , писал съм малко и в тази тема , хубаво е обаче да се конкретизира с точно питане за нещо си защото иначе се получава едно разтягане което губи смисъла си :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
cocko72
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 263
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 10:59 pm

Re: Воблери

Мнение от cocko72 »

Да,имам в предвид точно мустакатия....Дали такащият воблер не плаши сома в тихите води?....има модели които ги чувам как тракат ,като ги пусна успоредно с лодката.
Сега ще дам конкретен пример..... 5-6часа тролене с две от водещите марки воблери/с честа смяна от по 4-5модела всичките кранкове/..и няма пипане.Слагам едно уловисто салмо или ъгли и удара е на лице :roll:
Всички модели газят еднакво -разрика до 1м
Мерак се гаси с пари!
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Воблери

Мнение от Павел Иванов »

Това :
...две от водещите марки воблери...
лично според мен е силно относително понятие :wink:
Опитай примерно с някоя марка от наистина "водещите" такива . Примерно :
Megabass Griffon 6CC
Изображение
Изображение
Megabass Deep-X 300
Изображение
Изображение
Megabass Z-Crank X
Изображение
Изображение
Jackall Muscle Deep
Изображение
Изображение
Jackall Aragon
Изображение
Изображение
Изображение
Jackall DD Cherry 55
Изображение
Изображение
Изображение
Lucky Craft LC 3.5DD
Изображение
Lucky Craft Fat CB B.D.S. 4
Изображение
ima Beast Hunter
Изображение

и пр.
Идеята ми е че не трябва да се ограничаваме само в примерно две марки и да ги мислим за бест ъф дъ бест :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
cocko72
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 263
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 10:59 pm

Re: Воблери

Мнение от cocko72 »

Първия Мегабас ми допада най-много.Но май го няма тук .......
Днеска начислих още два музиканта в кутията ,но след една смяна на маслото на двигателя ако не слушат шси ходят :lol:

Изображение
Мерак се гаси с пари!
Аватар
f1team
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1042
Регистриран на: Пет Окт 16, 2009 3:50 pm
Местоположение: Бургас

Re: Воблери

Мнение от f1team »

По-малките и плиткогазещи воблери с такава гърчава форма като Предатек-а как се предствят по реките? Залъгват ли някой кефал или распер?
няма бивш пе**раст, бивша к**ва, бивш предател, бившо ченге и бивш негър (единственото изключение беше МАЙКЪЛ ДЖЕКСЪН)!
Аватар
capetano
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 731
Регистриран на: Пон Окт 17, 2011 4:28 pm
Местоположение: София

Re: Воблери

Мнение от capetano »

Предатека май е на не повече от година в БГ, та надали има много проби с него по реките, но за тролинг е един от малкото, които слизат на 9+ метра и си ми е много добър. Имам си вече три и съм доволен.
По принцип не съм безчувствен, боли ме за много хора... Просто местата които ме болят, са различни...
Контев написа:"Рибите се откачат най-вече, когато не са добре закачени!"
:D
Аватар
cocko72
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 263
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 10:59 pm

Re: Воблери

Мнение от cocko72 »

Знае ли някой дали всички Предатеци са кранкове или не?На този не пишеше че е ,а и той трака
Мерак се гаси с пари!
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Воблери

Мнение от Павел Иванов »

Не е нужно даден воблер задължително да е кранк за да е тракалка :wink: По-скоро тъй по-лесно се разбрахме с теб по предишното питане смятам :wink: При нас се е наложило схващането че именно кранковете са тракалки благодарение на тумбестите сръбски воблери от два три лева навремето . Също както на воблерите основно се казваше рапали , на пелените за еднократна употреба памперси и пр. и пр. Кранковете са топчести воблери със силно изразена своя игра . Поради спецификата на тялото им е удобно да се пълнят с всякакви топчета и тъй . Ето един миноу воблер със система от топчета в него :
Мegabass Live-X Revenge
Изображение
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
cocko72
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 263
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 10:59 pm

Re: Воблери

Мнение от cocko72 »

....искаш да ме убедиш че всеки един тракащ воблер е различен от друг такъв?! :)
до някъде съм съгласен,но само до някъде.Все пак всички тракат,...та мисълта ми беше (ако говорим в %)всеки да каже мнение на къде клони везната -скои воблери има повече успех ...тракащи или нормални
Мерак се гаси с пари!
nissana
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 319
Регистриран на: Пет Яну 05, 2007 3:40 pm

Re: Воблери

Мнение от nissana »

Мое мнение-всеки един тракащ воблер е различен от друг-тракат при различно движение,с различен интензитет.Някои ,като Ред Рага на Понтун и Айриа Мен Кранка се чуват дори от самия риболовец извън водата,е,поне аз ги чувам.А кои ловят повече,трудно е да се каже.Видях,че руснаците ловят щука на морков,а тои определено не трака.
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Воблери

Мнение от Мунчо »

cocko72 написа:....искаш да ме убедиш че всеки един тракащ воблер е различен от друг такъв?! :)
до някъде съм съгласен,но само до някъде.Все пак всички тракат,...та мисълта ми беше (ако говорим в %)всеки да каже мнение на къде клони везната -скои воблери има повече успех ...тракащи или нормални

Koлега, разбира се, че всеки воблер трака различно. На теб може да не ти прави впечатление, но хидроакустичните сигнали са много важни за рибите. Те въздействат на тялото им( посредством страничната линия и групи сетивни клетки, разположени в областта на главата) и осигуряват получаване на информация за заобикалящата среда, наличие на хищници, конкуренти, натрапници, храна и т.н. Tези "шумове" са по същество своеобразни сигнали за рибите. Не случайно при разработката на японските воблери, производители ползват акустични вани, в които слушат звуците, пораждани от движението им и го сраваняват с такова от естествени аналози. Което иде да напомни, че воблерите издават силни звуци(сигнали), дължащи се не само на топчетата в тялото им, но и на самата му конструкция и съпротивлението му, дължащо се на обтичането от ламинарния поток на флуида(водата).
Аз лично не мога да се ангажирам с категорично мнение на кои воблери имам по-големи успехи. Зависи от ситуацията - състояние на водата(мътна, бистра, ниво), сезон от годината, вид на рибата... Спинингът е нещо повече от това да вържеш някаква висулка в края на линията и да мЕташ...
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
_DK_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 377
Регистриран на: Съб Май 10, 2008 5:50 pm
Обратна връзка:

Re: Воблери

Мнение от _DK_ »

и такаааа...за пореден път бистрите тази тема...Та какво измислихте, или поне какво разбрах- всичко дрънка по различен начин, влиае на рибата по различен начин, но комбинацията от атмосферно налягане, мътност на водата, слънцегреене, температура в левия слой отдясно на петия слой отгоре на водата, фази на луната и на плутон, черна магия, приложена на съседния водоем, киселинност (ph), химичен състав и прочие глупости, влиаещи на кефа на рибата за рамножаване и хранене, не можем да ги разгадаем ( и баба Ванга не би могла), та се в г*з, и така не кълве, и иначе не кълве, само някаква случайност би накарала рибата X да клъвне на примамката Y та кълването да бъде изразено като функция f(a,b,c,d,e,g,h,...), където a,b,c,d,....n.... са разните там променливи, които биха могли да се изразят чрез ред на Фурие, да се състави диференциално уравнение, което да се реши чрез метода на Лагранж и да се хване съответната риба....и все пак всичко опира до късемта...
Аватар
cocko72
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 263
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 10:59 pm

Re: Воблери

Мнение от cocko72 »

Аз исках да кажа че това лятао нямам дрънкалка ,която да я нареча фаворит :D
Мерак се гаси с пари!
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”