Kакви воблери и блесни за балканка ???

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
Local
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6874
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 1:31 pm
Местоположение: Асеновград/Пловдив

Kакви воблери и блесни за балканка ???

Мнение от Local »

Най-вече се обръшам към Cougar и Павал Иванов . Колеги дайте някой полезен съвет ако може и снимчица. Постоянно ходя на една река до родния ми град , почти никога не съм се прибрал без нито една балканка , но я ловя само на жива стръв , искам да знам какво да използвам като изкуствена стръв . По реката няма много слънце ,малка е и почти прозрачна водата . Благодаря предварително.
Клавиатура риба не лови!!!
Аватар
Cougar
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 468
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2004 2:44 am
Местоположение: the tree tops

Re: Какви воблери и блесни за балканка ???

Мнение от Cougar »

Ако ловиш във съвсем малка река можеш направо да забравиш за воблерите.

За блесната са ти нужни поне 2м място за да я водиш, което би направило ползването и в съвсем малки потоци неефективно.

Та да предположим че имаш река от среден размер с вирове. Ползвай блесни Меппс - Но 0, 1 или 2 (примерно Aglia - сребърна и златна) или Panther Мартин Но 1, 2 или 4. Може да намериш и български блесни с подходящ размер.. Тези блесни ще ловят риби от 15 до 75см.

Воблери според мен няма нужда да ползваш там където не очакваш да има по-големи риби от 28см. Те ловят и по-малки риби, но като имаш в предвид зависимоста между размера на рибата и размера на водоема, пак ще бъде неефективно да ги ползваш.

Ами снимка мога да пусна но ще е утре.
Аватар
Local
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6874
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 1:31 pm
Местоположение: Асеновград/Пловдив

Мнение от Local »

Благодаря Cougar , значи воблерите отпадат . Искам снимките не за друго , ами да видя как точно изгледждат блесните и да видя има ли български такива качествени . Благодаря още въднъж. :D
Клавиатура риба не лови!!!
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Мнение от Павел Иванов »

Въх как така воблерите отпадат :evil: Според мен те са 10пъти по-ефективни от всяка блесна :D Но това си е мое неангажиращо мнение :D Който с каквото е ловил повече то него си го хвали ама :D Е добре да карам по ред :

Тъй това са Мепсове любимки от моето съндъче :



с тях се хваща не само балканка а и всякаква пъстърва стига да я има :D

Ей това са българските Бай Боре . Блесни които ловят не по зле от Мепс а в доста случай и по добре :D
сори не съм ги щракнал много добре ама ....



Ето някой други любимки на Зебко , ДАМ и Мапсо :



като цяло съм съгласен с презокеанският ми приятел че :
За блесната са ти нужни поне 2м място за да я водиш, което би направило ползването и в съвсем малки потоци неефективно
Но за сметка на туй с воблери става навсякъде :D
Заставаш примерно на метър и полвина от реката , потока и прочее , посядаш си на земята , протягаш пръчката ( примерно 2.10м ) отпускаш лекичко да цопне воблера и го оставяш да се оттече до където има възможност след което бавно/бавно си го прибираш :D
Ето няколко модела :



1 . Уееко туингована бомбърка 2.5см . Туининга се състои в малце несъразмерно голямата за модела №12 червена тройка която дава още по-жива игра на воблерчето :D

2 .Нелоша Рапала :D

3,3а. Ружно Паче :D

4 .Стром - по добрата Рапала :D

5серия Естествено ГОЛДИ :D

е тука повечето пъстърваджии включая и Пукс и Цандера се понамръщват ама е виж какво прави ГОЛДИ 5а



:D :D :D


6 )а.б. Салмо :D

7 . за къде без АБУ Терминатор :D

За сега толкоз утре кат имам време ще пусна още нещо включително и една ЕРЕСТ 8)

НАСЛУКА!!!



а иначе по малки пъстървови рекички предпочитам да ловя на муха и нимфа но това е за друг подфорум :wink:
Аватар
Local
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6874
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 1:31 pm
Местоположение: Асеновград/Пловдив

Мнение от Local »

Колега не става риболова с мухарка , много са ниско дърветата.
Иначе всички тези блесни съм ги виждал , смятам сега да си взема тези с червените точки сребристите , някоя друга златиста и от сребристите чиси , виждат ми се най-удачни. Благодаря за всичко. :D
Клавиатура риба не лови!!!
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Здрасти

Мнение от Бат Стан »

Здрасти колега,

само в началото да уточня - няма река, която да не става за мухарене. Сега за примамките - според мен Павката ти е дал изчерпателен отговор на възможностите за примамки. Мен ако питаш, заеби воблерите ако реката е малка и се ориентирай към блесните. Аз лично ловя с № 1 и 2 на Мепс, основно от три модела:
1. Калинка - моделът е Аглия, лопатката е жълта, шарките са червено и черно. Има я само в разновидност №2, единица от такъв вид не ми е попадал, сигурно щото не съм търсил активно.
2. Мепс Комет № 1 и 2 с жълти точки - на мен лично ммого ми върви с тях.
3. Блек Фюри на Мепс № 1 е 2 - черна лопатка с оранчеви точки, също изпитан и работещ модел.
Един съвет: в подобна река лови най-вече с придвижване срещу течението и замятане и водене по течението. Имаше един гений, дето ме убеждаваше, че можело да се лови и по другия начин, ама в малките реки рискът рибата да те види е огромен и няма смисъл да й минаваш отгоре, след като може да я атакуваш в гръб.
Воблерът също може ти влезе в работа, обаче трябва да е малък и да гази плитко, инак ще закачаш камъните по дъното. Не мисля обаче, че на малката река ползването на такава примамка е предимство, според мен блесната е по-удобна за риболов.
Към Пумата имам само една добавка - според мен и един метър място за водене на блесна е достатъчен, за да ти клъвне, и съм сигурен, че Пумата също е хващал риби на такива малки вирчета и места, но е сложил двата метра като по-удобна дистанция за водене.
Преди време бях оплют за един материал, който визираше именно риболова в подобен вид реки. Ето го материалът по-надолу, мисля че има някои верни неща в него.

Спининговият риболов на пъстърва в планински реки е едно от най-емоционалните преживявания, които този спорт може да предложи на любителите си. Представлява уникално съчетание на риболов и туризъм, изисква много упорство и майсторство, и заедно с улова на пъстърва с изкуствена муха и шнур оформя "Висшата лига" във въдичарството.
За пъстървовия спинингист е нужен определен вид екипировка, както и личностни качества като мотивация, упоритост, търпение и голяма физическа издръжливост. Риболовният излет наподобява мисия на рейнджър с лазене, прикриване зад скали и дървета, промъкване в шубраците и изненадване на достатъчно хитър и наблюдателен съперник, какъвто е петнистият воден хищник.

Екипировка и подбор на примамките
Изборът на въдица обикновено се свежда до спинингова пръчка с дължина около 2.10 м и акция 10-30, бързооборотна макара, монофилно влакно със сечение 0.16-0.20 в зависимост от реката и обичайния размер на рибите, и голям набор блесни и воблери. Екипировката включва още гумен или неопренов гащеризон за газене, елек с джобове за консумативите и рибарско кошче. Задължителен елемент са и поларизираните тъмни очила, с чиято помощ се вижда прикритата под камъните и по дъното риба. Много важен е подборът на примамките, с които се лови. В хода на излета обикновено се сменят няколко вида блесни и воблери, докато се уцели оптималната изкуствена стръв, на която пъстървата кълве най-добре в този ден. Обикновено при много бистра вода се използват въртящи се блесни от типа "Блек фюри" с черна лопатка и жълти точки, при леко мътна вода се поставя жълта блесна с червени и черни точки, а при по-непрозрачни води най-подходяща е въртящата се блесна с бяла лопатка на червени точки. Размерът и номерацията се определят съобразно нивото на водата, като в по-плитките участъци се използват блесни №0 и 1, а в по-дълбоките - №2. Воблерите, които в последните няколко години се наложиха като основна изкуствена примамка в спининговия риболов на пъстърва, също се подбират съобразно участъка на реката, в който се лови. Стандартната схема е избор на воблер със средна дължина около 4 см, плуващ или потъващ в зависимост от дълбочината на вира и поведението на рибата. Нужно е спинингистът да разполага поне с пет вида воблери в различна окраска от двете модификации и да експериментира докато улучи най-ловящия за деня. Твърди се, че в блесните и воблерите пъстървата припознава или храна под формата на рибка, или нашественик в собствената си територия, който трябва да унищожи.

Техника и тактика
Сам по себе си спининговият риболов на пъстърва в планински реки е твърде елементарен и най-често се свежда до следното: в средата на реката има камък, зад камъка се образува вирче и в него има пъстърва. Замята се близо до камъка или зад него и при повеждането на примамката следва мощен удар. По същия начин се обловяват всички вирове, бързеи и места, различни от общия релеф на дъното. За да се стигне до кълването на рибата обаче, е нужно да се приложи серия от тактически прийоми. Риболовства се срещу течението, а замятането най-често се извършва в същата посока или перпендикулярно, като примамката се води по течението. По този начин спинингистът атакува пъстървата в гръб или странично, тъй като тя стои срещу течението и събира храната, която реката носи. При замятането спинингистът трябва да е наведен или клекнал, тъй като обикновено пъстървата подгонва примамката. При това действие е твърде възможно тя да забележи въдичаря и да се откаже да кълве. Този риболов изисква изключително точно замятане, тъй като оптималното място, където трябва да падне примамката, обикновено е най-много един квадратен метър. Често пъти над участъка, който вероятно "държи" пъстърва, има надвиснали клони на дървета или крайбрежни храсти. По тази причина е нужно да се овладеят много добри умения за замятане, за да не се заплита изкуствената примамка в растителността. Добрият спинингист би трябвало да е в състояние да уцели с блесната 40-сантиметрово пространство между два храста, растящи на отсрещния бряг на реката, или да заметне примамката под клони, които са надвиснали на половин метър над водата. В участък, който по една или друга причина не позволява замятане срещу течението, примамката може да се спусне по течението. Блесната в този случай се води съвсем бавно, особено ако водата е бърза. Енергичното водене в този случай не е за предпочитане, тъй като вдига примамката на повърхността, а пъстървата е на дъното, прикрита зад камъните.

Изваждане на рибата
Най-критичният момент настъпва след удара на рибата по примамката. Спинингистът разполага с части от секундата, за да засече. В този момент пъстървата най-често скача над водата и ако влакното не е изпънато докрай, обикновено се откача от куката. По тази причина след засичането върхът на пръчката се издига нагоре, за да бъде удържан първоначалният тласък на рибата. Изваждането се извършва внимателно и енергично. Екземплярите, които се ловят в българските планински реки, обикновено са с размери между 20 и 25 см и изваждането им не представлява проблем. Когато обаче рибата е с дължина над 35 см, се води люта битка. В този случай е много важно при първоначалното засичане тройката да бъде добре забита в устата на рибата, тъй като пъстърва с подобни габарити е много борбена. Авансът на макарата трябва да бъде така нагласен, че пъстървата да издърпва влакно с големи усилия. При ваденето на балканска пъстърва с размер над 40 см е изключително важен първоначалният подбор на дебелината на влакното. По тази причина, ако в реката има пъстърви с такива размери, се използва здраво влакно, не по-тънко от 0.20. Това сечение не пречи на риболова на по-дребни риби и същевременно осигурява много по-големи шансове при изваждането на трофеен екземпляр. Най-неприятната емоция в този риболов настъпва, когато се закачи голяма пъстърва и скъса безкомпромисно влакно със сечение 0.16, поставено от съображение за по-фина линия. Рискът да бъде изпусната една от "рибите на живота ви" просто не си заслужава. От тази гледна точка използването на кепче е желателно, въпреки че в хода на излета мрежичката му се закача често в клоните и храстите около реката.

Качества на спинингиста
За този вид риболов е нужно огромно търпение, понеже понякога се налага да бъдат обловени поне десетина вирчета преди да последва кълване. Във всеки един момент пъстървовият спинингист трябва да е максимално концентриран и да се прикрива, тъй като рискът да бъде забелязан от рибата е огромен. Освен това ефективното протичане на пъстървовия излет изисква добра физическа подготовка, тъй като обикновено се извървяват средно по няколко километра на ден в търсене на рибата. Обловяването на местата се извършва с планиране по схема, според която първо се търсят близките риби, а след това по-далечните. Ако например пред спинингиста е разположен 20-метров участък от реката, в който има няколко места с възможно местонахождение на пъстърва, се тръгва срещу течението и първо се обловяват по-близките места, а след това по-далечните. По този начин рискът да се изплашат близките риби е сведен до минимум. Истинският спинингист възприема балканската пъстърва като съперник и партньор в състезание, а не като кулинарен обект. За това е нужно да се запазват маломерните риби, които често се случва да атакуват блесната и воблера. При закачване на маломерка първо се прави опит да се откачи без пипане с ръце, а само с леко разтръскване на блесната. Необходимо е и да не се превишава фиксираната норма от осем риби на излет, тъй като и без това все повече планинските реки заприличаха на обран бостан по отношение на пъстървовите си запаси.

С. Йотов
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

пс

Мнение от Бат Стан »

Само да добавя още един вид блесни - Пантер Мартин, Пумата ги пусна на снимка наскоро в този форум, ама според мен за плитките места мепсовете май са по-подходящи.
Аватар
Local
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6874
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 1:31 pm
Местоположение: Асеновград/Пловдив

Мнение от Local »

Лелеее , страхотен материал е това колега ,незнам къде може да бъде оплют , но завистливи хора винаги ще има . В целия си арсенал за изкуствена стръв за пъстърва имам само две блеснички , които съм си ги купувал от любопитство и никога не са ме предавали . Имам еден златист Мепс 1 номер и една блесна , Сребриста с червени точици ( WOS) , но така като гледам не е известна тази марка . Та гледам съм правил една голяма грешка досега . Макар че всеки път съм имал добър улов , никога не съм хвърлял блесната откъм гръб на рибата, а от горния край на вира в другия и край - В 50 процента от ударите са още при падането на блесната , не мога да си го обясня , надявам се вие да ми помогнете , а в другите 50 малко преди блесничката да изкачи водопадчето . Много рядко по средата на вира . Когато баща ми заведе преди 10 години на тази река беше доста пълноводна , но сега с течението на годините всичко се измени . Вече ми е навик да виждам тази риба и дори няколко пъти съм хващал пъстърва на ръце , странно нали ?! Стана ми интересно за тези очила . Какво точно представляват ? Аз хващам с 3 метра телескоп на ДАМ карбонов , корда 0.16 мм Шогун и до сега съм нямал никакви проблеми , Макарата ми е 8лагерна Корморан . Но ми беше интересно освен тези две мои блесни какво още може да се включи в битката срещу тази страхотна риба . Благодаря за инфото колеги , наистина ще ми е много полезно. :D
Клавиатура риба не лови!!!
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Мнение от Павел Иванов »

За очилата :

http://shop.fishing-mania.com/viewacces ... id=acglass

има още много добри такива кат на Полароид , Робинсон и др.



Бравос Стенли :!:
Не случайно се кълна в теб :!:
Какво ще кажеш след петнайсти няколко съвместни риболова примерно на Чаровница , на няколко Кюстендилски Чаровници и на една две други такива като аз ще си меткам само на воблерче ти само на блесна с опцията на реластето и после кой падне черпи шкембето с бирата :wink:


а и арбитър не е лошо да си вземеме къде да следи за спазването на регламента , аз предлагам Левака :D
Аватар
Cougar
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 468
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2004 2:44 am
Местоположение: the tree tops

Мнение от Cougar »

Докато стана време за снимките, то гледам темата съвсем е разчепкана.

Да, и по-малко от 2м ти стигат да хванеш някоя риба на блесна, но ако така ще ги ловиш във всеки "вир" по-добре да не си с блесна. В някои случаи може да се пусне блесната и просто да се задържи в течението докато рибата сама се хване.

Давам снимките на 3 модела блесни заедно с номерацията им. В ляво от чертата е това което ползвам за малки и средни реки, а в дясно е това което ползвам за големи реки и езера.

Изображение

Често на пазара се намират и следните колоритни модели, но лично аз ги избягвам. Много от тези не съм ги и пробвал, а това е много малка част от наличния запас.

Изображение

Последно, ако решиш да ловиш с воблери, по добре си избери някое езеро или по-голяма река с прилични риби в нея. Аз съм имал най-голям успех на воблерите по-долу, но по принцип почти всичко което има добра игра във водата ще ти свърши работа. (дал съм един PM Но1, като ориентир за размера на другите примамки). Наистина из реките плуващ вариант е за предпочитане

Изображение
Аватар
Local
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6874
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 1:31 pm
Местоположение: Асеновград/Пловдив

Мнение от Local »

Страшно много съм Ви задължен колеги, още утре отивам и намирам тези Aglia i Mepsovete , тъй като по вашите приказки ми се виждат най-удачни . Благодаря за линка за очилата , но по-напред ще взема фотоапарат тъй като съм с един обикновен и не мога да давам такова инфо със снимки каквото вие давате и съм длъжник . А това за излета , което беше споменато може да се уговорим за някой ден. :D :wink:
Клавиатура риба не лови!!!
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Мнение от Павел Иванов »

Aglia е модел на Mepsovete :wink:



НАСЛУКА!!!
Аватар
Cougar
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 468
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2004 2:44 am
Местоположение: the tree tops

Мнение от Cougar »

Павел Иванов написа:
Бравос Стенли :!:
Не случайно се кълна в теб :!:
Какво ще кажеш след петнайсти няколко съвместни риболова примерно на Чаровница , на няколко Кюстендилски Чаровници и на една две други такива като аз ще си меткам само на воблерче ти само на блесна с опцията на реластето и после кой падне черпи шкембето с бирата :винк:
А, Павка, недей слага Чаровница в този списък. Казали сме "реки където не се очаква риба над 28см". Нека на такива се проведе съревнованието и има голяма вероятност да си останеш само с мяткането. :wink: А моята бира как ще ми я пращаш не знам. (шкембе не ям)
:D
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Мнение от Павел Иванов »

Аааааа споменал съм аз неколко Чаровници не сал на една :wink: то Чаровници дал господ :D Па и е арбитър Стефанаки къдет съм си избрал , ако бех сигурен че ще отвея Стенли щех да викна за арбитър Марто щот то се знай че кой падне черпи и арбитъра а Левака е голям човек ама апва умерено а еле Марто нема спирачки :lol: А иначе още не съм видял такава пъстървова река която да държи само дребосък :wink: колкото и да е малка , колкото и да е опоскана се някъде в нея се крие някой трийсетак :D
Аватар
Local
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6874
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 1:31 pm
Местоположение: Асеновград/Пловдив

Мнение от Local »

Прав си колега, тази година януари месец хвнанах на земен червей 37 см пъстърва , по тази река има доста добри екземпляри но просто ти трябва късмет :lol: и майсторство което вие си го имате.
Клавиатура риба не лови!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”