Плетено влакно - Брейд

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
m65
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 7:22 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от m65 »

След като направих вече над 50 часа работа с плетеното влакно Gosen-W 4 размер 0,6 по японският стандарт реших с няколко думи да споделя мнението си относно качествата му.
На първо място няма как да не отбележа, че това влакно за сега стана мой фаворит относно употребата му за ултралайт и лайт спининг.
Влакното за размерите си има отлична издържливост, разбира се с използването на подходящите възли.
За връзване на флуорокарбона към вирбел ползвам този възел:
Изображение

За съединяването на флоурокарбон с плетено влакно ползвам този възел:
Изображение

И двата възела са лесни за направа, и не съм имал проблем с късане. До сега имам няколко изправени куки на примамки, при закачване.

Сравнено с другото бюджетно влакно което често се спряга VARIVAS High Grade PE4, Gosen-W 4 има по устойчиво цветово покритие.
Ето за периодът който го използвах колко си е променило цвета, сравнено с това на ролката, което е неизползвано:
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Самото влакно издава шум само когато има закачена риба, или се използва примамка с голямо съпротивление. Не "пие" вода. Сравнено с VARIVAS High Grade PE4 размер 0,8 е осезателно по-тънко, въпреки че разликата в номерацията е минимална.

И най-важното: не знам как са постигнали този резултат но след първите няколко риболова самото влакно вместо да се износва (разбирай протрива, разнищва) започна да става по-гладко. При други плетени влакна не съм забелязал да има такъв ефект, не че съм ползвал много различни такива, но фактът си е факт.

Не съм ползвал други размери от това влакно, но този размер за тези пари за мен е отлично съотношение цена-качество.
"Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо." К. Иричек
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Vid »

Ха сЯ, намери се някой да потвърди, че това е най евтиното и качествено влакно.... Че, шуми, шуми, ама на кой му пука, важно е рибки да вади....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
m65
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 7:22 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от m65 »

Vid написа:Ха сЯ, намери се някой да потвърди, че това е най евтиното и качествено влакно.... Че, шуми, шуми, ама на кой му пука, важно е рибки да вади....
Ами факта си е факт. Като минус, за мен специално, мога да посоча че цветът не е особено подходящ за следене на линията. Аз предпочитам по ярките цветове, ако има с такива разцветки със сигурност ще бъде по-добре. От друга страна има риболовци които предпочитат влакната точно с тази разцветка.
Със сигурност има и други качествени (по всяка вероятност и по-качествени от коментираните в последните мнения две влакна) на добри цени, но аз не мога да си позволя да купувам влакна само за да ги тествам.
От друга страна пък нали за това са тези специализирани форуми, за да споделяме мнения, и да си помагаме един на друг.
"Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо." К. Иричек
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Митко Кирилов »

Колега m65,
Моите благодарности за споделянето.Все още се "оглеждам" за подходящо плетено влакно в размер 0.4 или 0.6.Приложение: морски риболов с бомбарда за зарган.Задължително с шок лидер! При този риболов се "гони"дистанция.За нейното постигане определящо е влакното да бъде кръгло/обикновенно тънките плетени след началото на употребата се деформират и стават плоски!?!/.Запази ли се клъглата форма на това влакно ?
Благодаря предварително за отговора.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
m65
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 7:22 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от m65 »

Митко Кирилов написа:Колега m65,
Моите благодарности за споделянето.Все още се "оглеждам" за подходящо плетено влакно в размер 0.4 или 0.6.Приложение: морски риболов с бомбарда за зарган.Задължително с шок лидер! При този риболов се "гони"дистанция.За нейното постигане определящо е влакното да бъде кръгло/обикновенно тънките плетени след началото на употребата се деформират и стават плоски!?!/.Запази ли се клъглата форма на това влакно ?
Благодаря предварително за отговора.
Да не само, че се запази първоначалната форма на влакното, но и се заглади.
Не знам обаче дали точно това влакно се предлага в размер 0.4. Има едно друго Gosen DonPepe-4 което има такъв размер, но цената му е над два пъти над коментираното Gosen-W 4.
http://www.filstar.com/bg/%D0%9A%D0%BE% ... 150m/6462/
"Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо." К. Иричек
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от rap66 »

m65 написа:... Gosen-W 4 размер 0,6 ... Сравнено с VARIVAS High Grade PE4 размер 0,8 е осезателно по-тънко, въпреки че разликата в номерацията е минимална...
Разликата между 0.6 и 0.8 не е минимална, и е осезаема винаги.
Митко Кирилов написа:...Все още се "оглеждам" за подходящо плетено влакно в размер 0.4 или 0.6.Приложение: морски риболов с бомбарда за зарган.Задължително с шок лидер! ....
Аз от един месец мятам с Gosen DonPepe-0.4 чепарета за сафрид, цветовете му до 12-тия вече трудно се различават, но други премени по външния вид не виждам. Мажа го преди всеки риболов, Днес го пробвах и с бомбарда, сутринта имаше много джуруми с илария и набързо сложих една плаваща бомбарда. Илария не хванах, но един гларус атакува на няколко пъти и накрая налапа червея. Голямо дърпане падна, 2 пъти излита и с няколко "туича" успявах до го приводня. Успешно го извлачих и вече на шоклидера го вдигнах на буната. Накратко влакното е много добро за мен, разликата в кастинга между Duel hardcode X8 0.6 и Gosen DonPepe-0.4 е 20-30 м., докато между Duel hardcode X8 0.6 и 0.8 е 5-10 м. Брейдовете не са купувани от България.
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Vid »

Въпреки, че съм почти пълен дилетант в морския риболов, все още ме мога да разбера как с основно влакно 0,4 хвъргате бомбарди? Дали бомбардата въобще излита или излита, ама не и влакното след нея??
Лично не бих рискувал с влакно под 0,8., па може вече и мен да ме е напекло много слънцето :lol: :lol: :lol:
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Митко Кирилов »

Колега Vid,
Може!Всичко е въпрос на техника , опит, подходящ избор на такъма и оформяне на линията!
1.Разбираемо е, че при спиниговане плетеното е за предпочитане за големи дистанции.
2.За конкретния случай на приложение плетеното, освен да регистрира кълването на рибата, ми служи като транспортьор/носач на бомбардата да я пласирам на разстояние.
3.Изхождайки от горното при плетено с минимален диаметър ВИНАГИ работя с шок лидер монофил, който сменям на всеки 8-10 излета.По този начин избягвам загуби на бомбарди при хвърляне, избягвам повреди по плетеното, които се появяват при плъзгане на бомбардата по него и не на последно място, все пак се случва понякога, при увиване на линията около върха на въдицата монофила се къса и избягвам неговото повреждане.Все пак зарганските ми пръчки са от високия клас на Шимано и никак не са евтини.Леки, чувствителни и са подходящи за употреба на тънки плетени от класа на UL риболов.
Тази практика практикувам от 7-8 години и поне засега нямам намерение да я променям.
Не налагам, а само добронамерено споделям личен опит: нали това е предназначението на форума да си обменяме информация.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Vid »

Колега Митко Кирилов, явно говориш за она помийна, обезрибена яма наречена БГ черноморие? Щот таме не съм стъпвал от 10 г.
Я, говорих за беломорието и ползването на диаметри плетеняци и рибите де се ловят... В този смисъл казах, че не съм видял или чул някой да лови с диаметър 0,4 и пръчка с акция примерно 30-50 и то оне риби де напъват, ама яко....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
jeino
новобранец
новобранец
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 5:57 pm
Местоположение: Добрич,Варна

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от jeino »

Здравейте колеги :) Искам да ви попитам някой ползвал ли е и имате ли впечатления от Trabucco T-Force Fluorocarbon SaltWater .Мисля да го пробвам ,но искам да видя и Вашето мнение. Поздрави и наслука!
:fishing3:
Изображение Изображение
Един рибар се хвали на колегите си:
- Вчера хванах ей - такава щука, като ръката ми!
- Стига бе, такива космати щуки няма.
ton2211
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Авг 24, 2015 2:23 pm

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от ton2211 »

Някой може ли да ми препоръча влакно до 30лв?Дебелина 0-23-0.28мм.
Благодаря
Аватар
daniel defoe
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 942
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 1:42 pm
Местоположение: ДУХОМ В ГЕРМАНИЯ (ЗАПАДНА)

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от daniel defoe »

ton2211 написа:Някой може ли да ми препоръча влакно до 30лв?Дебелина 0-23-0.28мм.
Благодаря
voilà

Наслука :fishing12:

p. s. И побързай, че са останали само 4 ролки на тази цена :wink:
ИзображениеИзображение ИзображениеИзображение
Изображение
Аватар
stanevJR
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Вто Юли 22, 2014 12:05 pm
Местоположение: Бургас

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от stanevJR »

Аз също използвам Госен-а в размер 1.2, за който спомена колегата по-назад. За по-едри риби е и съм предоволен от влакното. Относно питането ти за флуоро-то, аз използвам точно такова - (T-Force XPS Sealion Fluorocarbon Coated - Saltwater) в размер 0.201 и също съм доволен.. :drinkers:
"Над нещата."
http://www.nariba.com/forum/viewtopic.php?f=135&t=89200" onclick="window.open(this.href);return false;
Lollipop
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Юли 21, 2015 10:20 am
Местоположение: Хасково

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Lollipop »

Използвам 8 нишковото на Lazer 1.0" 8,1 kg от около 15 излета ,но напоследък започнах много лесно да губя всяка закачена примамка и след като една 17гр клатушка ми скъса брейда при замятане ,реших да му пробвам здравината . Къса се на 3.1 кг . Отрязах 15 метра ,къса се на 3.0 кг. Обърнах брейда и започна да се къса вече на 5.2 кг. В случея точните килограмите не ме интересуват ,защото теста който правя си е ала-бала ,но поне едно си е сигурно ,че здравината му е паднала почти наполовина.От използвания си край ,брейда видимо е станал малко плосък и се е пообезцветил леко ,но не е "бухнал". Нормално ли е за 15 излета да падне здравината му колкото на монофила който имам 0,181 ( къса се на 2.9 кг). Влакното не ми е правило заплитания и бради ,много е меко , не се къса на възел ,а винаги близо до възела. Ще си вземам Заубер размер 3000 CF ( пръта ми е 2,4м 4-24гр) и ми се иска да го напълня с някое 8-нишково влакно което да има по-дълъг живот и да ми излезне по-евтино в дългосрочен план ,въпреки по-голямата първоначална инвестиция. Чудя се за Duel hardcode x8 20 lb но срещнах едно мнение ,че не се късал близо до възела и така заминавали големи дължини с всяка загубена примамка - Някой има ли подобни впечатления ?
Ако не е дуела ще е нещо поръчано по интернет без да се види наживо - YGK G-Soul WX8 20LB може би.За Varivas толкова противоречиви мнения срещнах ,че и да си взема и да не си взема от него пак ще ме е яд :) ! А има ли смисъл да взема Toray Sea Bass PE Power Game като ще го ползвам за Марица основно ?
Аватар
daniel defoe
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 942
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 1:42 pm
Местоположение: ДУХОМ В ГЕРМАНИЯ (ЗАПАДНА)

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от daniel defoe »

Здравейте колега,

няма смисъл да инвестирате повече средства в осем жилните, участта на всичките ще е идентична!
Потърсете си четири жилен брейд за спиниг по Марица и ще бъдете напълно удовлетворен от реултатите :wink:

Поздрави и наслука :fishing12:
ИзображениеИзображение ИзображениеИзображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”