Дата и час: Пон Апр 21, 2014 4:39 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

За да видите пълното съдържание на форума, трябва да сте регистрирани и да влезнете с профила си.

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Влакното върху шпулата - как ???
МнениеПубликувано на: Вто Окт 25, 2011 3:52 pm 
Аватар
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Моля, колегите от спининговия, като най-потърпевши да кажат;
След като навих няколкостотин метра корда, зех та се запитах - аджеба, има ли някакъв най-щадящ влакното и оптимален за натягането му начин на навиване? :cry: :?:
Бихте ли споделили, вие как го правите - дали навиване от фабричната макара направо на шпулата, или със помощта на макарата на въдицата.
Понеже забелезАх, че като навивам с макарата, влакното постепенно се осуква.
После пък се замислих, че по време на риболов, то така или иначе се навива по този начин.
И второ - с какво първоначално усилие се навива, за да легне добре, но без пренатягане?

Върнете се в началото
 Профил WWW  

Влакното върху шпулата - как ???

Реклама

Реклама

Заглавие: Re: Влакното върху шпулата - как ???
МнениеПубликувано на: Вто Окт 25, 2011 9:34 pm 
Аватар
разбира нещата
разбира нещата

Галерия: 8 снимки

Аз си викам един асистент, прекарвам през ролката на новото влакно един молив и аз навивам с макарата, а асистента държи молива и леко притиска ролката за да стои влакното леко под напрежение и това е :)

Върнете се в началото
 Профил WWW Personal album  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 25, 2011 9:39 pm 
Аватар
сериозен играч
сериозен играч

Галерия: 39 снимки

Първо против усукване има едни ролки които само на едно единствено място съм виждал и то бяха стояли бая време на фирмата Rapala са не са скъпи около 22 лева някъде бяха.Моя метод е следния (научих го от един колега във форума които пише и го познавам лично ) купувам си ролката с влакното и газ към реката прекарвам влакното през водачите и завързвам на шпулата след което пускам ролката с кордата в реката и оставям да се развие цялата и почвам да навивам(логично очастъка трябва да е чист и да е равномерно течението може и друго просто пускаш ролката и почваш да си навиваш при което влакното на ролката заема първоначалното си състояние което е имала преди да се навие на ролката и става почти не осукана.От там самото навиване значи с лявата ръка въртя дръжката с дясната придържам влакното колкото се може по-напред от шпулата и с нея също тъка придържам и въдицата като с палец и показалец държа влакното с останалите придържам пръчката натиска които прилагам над влакното е толкова че да се върти трудно макара при което влакното се навива равномерно плътно и няма бради след това.

Ами това е което правя Аз ...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Вто Окт 25, 2011 9:41 pm 
Аватар
разбира нещата
разбира нещата

Най лесния начин е ,пускаш ролката със кордата във една кофа със вода ,примерно и почваш да навиваш със макарата .Така под усилието на водата върху ролката с корда става доста стегнато навиване,бях гледал някъде ,че Drennan също препоръчват така да се навива влакното. :)

Върнете се в началото
 Профил WWW  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 25, 2011 10:03 pm 
Аватар
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Е-е-е-е-егатий хитрината!! :shock:
Онова - с кофата де, направо гениално. Щото аз досега. като маймуните - защипвамоста, на която съм насадил ролката между пръстите на краката и джапанките. В другите ръце въдицата и йекша-а-а-анн ! :lol: От време на време защипвам влакното на цепката на ролката и я оставям да се повърти като пумпал във въздуха. Ма не е добро - остава и осукано влакно.

Много благодаря за съвета!!! Изображение

Върнете се в началото
 Профил WWW  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 25, 2011 10:55 pm 
кандидат преподавател
кандидат преподавател

Голяма отвертка-промушваш я в средата на ролката.Захващаш я от двете страни с пръстите на краката си,влакното да се изнизва от към горната страна на ролката,през водачите от върха на въдицата към теб и пряко навиване на шпулата на макарата.Чрез притискане на ролката с вътрешните ръбове на краката контролираш навиването да не е хлабаво.Ако ползваш качествени влакна,няма никакво усукване.Това,което пиша,е личен опит - по този начин имам влакна,които така навити ,на спининг-макарите работят четвърти сезон,на болонезите даже и трета година.

Върнете се в началото
 Профил WWW  

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Реклама

Реклама

МнениеПубликувано на: Вто Окт 25, 2011 11:12 pm 
Аватар
кандидат преподавател
кандидат преподавател

ExTaZzY написа:
Първо против усукване има едни ролки които само на едно единствено място съм виждал и то бяха стояли бая време на фирмата Rapala са не са скъпи около 22 лева някъде бяха.Моя метод е следния (научих го от един колега във форума които пише и го познавам лично ) купувам си ролката с влакното и газ към реката прекарвам влакното през водачите и завързвам на шпулата след което пускам ролката с кордата в реката и оставям да се развие цялата и почвам да навивам(логично очастъка трябва да е чист и да е равномерно течението може и друго просто пускаш ролката и почваш да си навиваш при което влакното на ролката заема първоначалното си състояние което е имала преди да се навие на ролката и става почти не осукана.От там самото навиване значи с лявата ръка въртя дръжката с дясната придържам влакното колкото се може по-напред от шпулата и с нея също тъка придържам и въдицата като с палец и показалец държа влакното с останалите придържам пръчката натиска които прилагам над влакното е толкова че да се върти трудно макара при което влакното се навива равномерно плътно и няма бради след това.

Ами това е което правя Аз ...

Това е най-добре,задължително макарата на пръчката и ролката влакно във вода. :)

Върнете се в началото
 Профил WWW  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 25, 2011 11:50 pm 
Аватар
разбира нещата
разбира нещата

Галерия: 110 снимки

Навиването на влакното трябва да съвпада по посока с развиването на влакното от ролката, като се прилага леко усилие върху влакното с ръка. Или, за да разбереш това, което ти казвам, монтирай си макарата на пръчката (с празна шпула на нея) и завърти ръкохватката на макарата, както при нормално навиване при изхвърлено във водата влакно. Обърни внимание, в коя посока се завърта механизмът за навиване на влакното. След това, сложи ролката с влакното пред пръчката, като спазваш правилото: посоката на навитото на ролката влакно трябва да е противоположна на посоката на въртене на макарата. Т.е. държейки макарата с пръчката в ръка, гледайки към ролката, която е пред макарата, посоката на навиване на влакното върху ролката, трябва да е обратно на посоката на въртене на бигела на макарата. Или казано още по- просто, ако завъртайки ръчката на макарата, бигелът на макарата се завърта в посока по часовника, гледайки го държейки пръчката, ролката трябва да е ориентирана (примерно легнала на земята или в леген с вода) така, че посоката на развиване на влакното да е обратно на часовниковата стрелка. Май много сложно го обясних, ама това е правилният начин. Съжалявам, че нямам снимка. Щеше да е по-ясно, но дано не съм те объркал от толкова писане.

Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Сря Окт 26, 2011 12:25 am 
Аватар
разбира нещата
разбира нещата

Галерия: 110 снимки

Виж и тази тема:

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=115&t=47281

Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Сря Окт 26, 2011 1:04 am 
Аватар
ще става разбирач
ще става разбирач

Когато навивам ново влакно, държа пръчката с лявата ръка до първия водач(най-големия), като със същата ръка хващам влакното, за да създам съпротивление, но точно под водача, за да е естествена посоката. Ролката просто я хвърлям на земата да се развива свободно и не мисля, че има някакво значение, след като стискам влакното точно под водача.
Преди да си тръгна от излет, слагам един кастмастер, мятам възможно най-далеч и навивам по същия начин, като понякога стискам леко влакното с парцалче или с ръкав с лявата ръка, за да се отцеди от водата и мръсотията(ако има такава). Последното го правя с плетеното влакно.

Върнете се в началото
 Профил WWW  

МнениеПубликувано на: Сря Окт 26, 2011 8:13 am 
Аватар
сериозен играч
сериозен играч

franky написа:
Когато навивам ново влакно, държа пръчката с лявата ръка до първия водач(най-големия), като със същата ръка хващам влакното, за да създам съпротивление, но точно под водача, за да е естествена посоката. Ролката просто я хвърлям на земата да се развива свободно и не мисля, че има някакво значение, след като стискам влакното точно под водача.
Преди да си тръгна от излет, слагам един кастмастер, мятам възможно най-далеч и навивам по същия начин, като понякога стискам леко влакното с парцалче или с ръкав с лявата ръка, за да се отцеди от водата и мръсотията(ако има такава). Последното го правя с плетеното влакно.

И аз така го правех и за смазка ползвах кофа с вода, но не е правилно.
Няма значение от посоката понеже е една и няма как да се збърка, влакното се нанизва през водачите прависе възел на шпулата , пробиваш етикета на ролката в средата ако етикета е цял и хвърляш във водоема, от там малко техника а тя е;
при навиване трябва да има съпротивление от водата и ролката която се върти от навиването, с леки движения с пръта на ляво на дясно и навиваш, така че да не се показва ролката легнала на повърхноста на водата.

Това е най правилното навиване, съпротивлението по този начин е същото като при нормален риболов при който пребираш такъма без да се държи(обтяга) с ръка линията.

ПС: възможноста да се накъдри влакното идва от макари които са родени за това..... :wink:

Изображение

Върнете се в началото
 Профил WWW  

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Реклама

Реклама

МнениеПубликувано на: Сря Окт 26, 2011 9:12 am 
Аватар
кандидат преподавател
кандидат преподавател

Ей, к`ви са тези сложни техники бе хора. То какво излиза, че да си навия една шпула влакно/к`во да е/ трябва да ходя на ряката... :rolleyes: ? Връзвам си влакното на шпулата, като преди това съм го прекарал през първия и втория водач, държа го на ръка с ня`ква кърпа или платле/може и леко мокри/, що иначе много загрява ръката и навивам. Проблеми с усукване не съм имал. Поне при плувките и дънарките. Единствено имах проблем на спининг с един измислен плетеняк и скапана макара, но и там след 10-тина мятания и разплитания нещата си влезнаха в релси. Изобщо според мен, на водоема след някое и друго замятане нещата си се оправят. Иначе ще пробвам номера с кофата, поне ролката няма да кръстосва цялата стая :wink: .

Върнете се в началото
 Профил WWW  

МнениеПубликувано на: Сря Окт 26, 2011 3:05 pm 
Аватар
сериозен играч
сериозен играч

Е, аз го казвам като най правилно, не като професионалист, понеже не трябва да е много стегнато при навиване, мога да обясня и защо............

Изображение

Върнете се в началото
 Профил WWW  

МнениеПубликувано на: Сря Окт 26, 2011 8:55 pm 
Аватар
сериозен играч
сериозен играч

qno_zloo написа:
Е, аз го казвам като най правилно, не като професионалист, понеже не трябва да е много стегнато при навиване, мога да обясня и защо............

Обясни защо?
Аз го навивам точно както го прави franky
franky написа:
Когато навивам ново влакно, държа пръчката с лявата ръка до първия водач(най-големия), като със същата ръка хващам влакното, за да създам съпротивление, но точно под водача, за да е естествена посоката. Ролката просто я хвърлям на земата да се развива свободно и не мисля, че има някакво значение, след като стискам влакното точно под водача

Наскоро констатирах, че нямам нужда от аванс на макарата. Просто при максимално натегнат аванс и опън на влакното то просто се приплъзва в шпулата, т.е. превърта се цялото намотано влакно. В случая не съм ползвал подложка от монофил.
В сферата на шегата - при конкретните параметри на целия такъм, приплъзването е такова че представлява перфектния аванс.

Върнете се в началото
 Профил WWW  

МнениеПубликувано на: Сря Окт 26, 2011 9:00 pm 
научил се да хвърля
научил се да хвърля

PikeM написа:
Най лесния начин е ,пускаш ролката със кордата във една кофа със вода ,примерно и почваш да навиваш със макарата .Така под усилието на водата върху ролката с корда става доста стегнато навиване,бях гледал някъде ,че Drennan също препоръчват така да се навива влакното. :)

:wink:

Върнете се в началото
 Профил WWW  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа