Влакното върху шпулата - как ???

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
qno_zloo
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2553
Регистриран на: Вто Апр 26, 2005 2:38 pm
Местоположение: София- Мариан Лозев
Обратна връзка:

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Мнение от qno_zloo »

Е след последните два поста аз няправо няма какво да кажа, вие ме затъпихте.
Хора от къде идвате бе, с кво ловите бе........................ :shock:
..с други боклуци освен Шимано, не ловя;)

Изображение
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Мнение от Vid »

qno_zloo написа:Е след последните два поста аз няправо няма какво да кажа, вие ме затъпихте.
Хора от къде идвате бе, с кво ловите бе........................ :shock:
Пръчка... без значение, макара Заубер 3000, влакно Climax Spin Line Braided - New Technology 0,18
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Мнение от jagger1 »

jagger1 написа:Навиването на влакното трябва да съвпада по посока с развиването на влакното от ролката, като се прилага леко усилие върху влакното с ръка. Или, за да разбереш това, което ти казвам, монтирай си макарата на пръчката (с празна шпула на нея) и завърти ръкохватката на макарата, както при нормално навиване при изхвърлено във водата влакно. Обърни внимание, в коя посока се завърта механизмът за навиване на влакното. След това, сложи ролката с влакното пред пръчката, като спазваш правилото: посоката на навитото на ролката влакно трябва да е противоположна на посоката на въртене на макарата. Т.е. държейки макарата с пръчката в ръка, гледайки към ролката, която е пред макарата, посоката на навиване на влакното върху ролката, трябва да е обратно на посоката на въртене на бигела на макарата. Или казано още по- просто, ако завъртайки ръчката на макарата, бигелът на макарата се завърта в посока по часовника, гледайки го държейки пръчката, ролката трябва да е ориентирана (примерно легнала на земята или в леген с вода) така, че посоката на развиване на влакното да е обратно на часовниковата стрелка. Май много сложно го обясних, ама това е правилният начин. Съжалявам, че нямам снимка. Щеше да е по-ясно, но дано не съм те объркал от толкова писане.

Ето една графика на това, което съм описал по-горе. Ще се постарая по-нататък да направя и едно клипче.

Изображение
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Мнение от jagger1 »

И нещо много важно към горната графика, което пропуснах:
Ролката с влакното трябва да се фиксира и да не се върти (рамотава се само влакното) - това от една страна и второ: шпулата и ролката лежат по възможност на една ос, както са ориентирани на графиката. Това е начинът, при навиване на ново влакно да се избегне първоначалното усукване от намотаването - гарантирано при тази схема. После, на водоема действат вече други фактори, но първоначалното навиване без усукване по тази схема го гарантирам. Успех.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Мнение от antivik »

jagger1 написа:И нещо много важно към горната графика, което пропуснах:
Ролката с влакното трябва да се фиксира и да не се върти (рамотава се само влакното) - това от една страна и второ: шпулата и ролката лежат по възможност на една ос, както са ориентирани на графиката. Това е начинът, при навиване на ново влакно да се избегне първоначалното усукване от намотаването - гарантирано при тази схема. После, на водоема действат вече други фактори, но първоначалното навиване без усукване по тази схема го гарантирам. Успех.
При това неподвижно хващане на макарата с влакното няма ли да се получи триене на влакното в ръба на макарето :? ??? Мисля, че си е по-добле макарата да си се развива а влакното да се натяга с ръка при навиването на щпулата/лично мнение не ангажирам никого/.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Мнение от jagger1 »

Нищо не се трие. Влакното си излиза свободно от макарата така, както когато изхвърляш с въдицата през шпулата. Няма никаква опасност. Единственото е - да се спазят посоките на навиване на влакното на шпулата и макарата да се ориентира така, че посоката на развиване да съвпада с посоката на навиване на шпулата. Няма как да се сбърка. Всеки друг вариант води до частично първоначално усукване, още при навиването на влакното.А макарата се застопорява много лесно: Вземаш един болт (малко по-дълъг) и две гайки с подходящия за отвора на макарата размер. Навиваш едната гайка предварително на болта, слагаш макарата и после стягаш с другата гайка макарата. Болта можеш да го закрепиш на много места. Остава ти само да навиваш. Сега нямам време, ама ще се опитам да направя един клип, за да онагледя всичко.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
tonikolev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 141
Регистриран на: Сря Фев 09, 2011 7:11 pm

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Мнение от tonikolev »

qno_zloo написа:Е след последните два поста аз няправо няма какво да кажа, вие ме затъпихте.
Хора от къде идвате бе, с кво ловите бе........................ :shock:
аз ползвам тоя на4ин колега .....
http://hristocarp.com/shop/product_info ... cts_id=258
Аватар
qno_zloo
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2553
Регистриран на: Вто Апр 26, 2005 2:38 pm
Местоположение: София- Мариан Лозев
Обратна връзка:

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Мнение от qno_zloo »

tonikolev написа:
qno_zloo написа:Е след последните два поста аз няправо няма какво да кажа, вие ме затъпихте.
Хора от къде идвате бе, с кво ловите бе........................ :shock:
аз ползвам тоя на4ин колега .....
http://hristocarp.com/shop/product_info ... cts_id=258
100на100 си има пдф на кутията, понеже са малко случеите с такава посока.
Има ролки със производствени прорезе при които няма как да стане това прехвърляне на влакното, аз установих че ако макаратати е на 6 накъдреното влакно ще остане след водачите, а не във шпулата :wink:

Както по-рано знаех , че при вадене на по едра риба с аванс се къдри влакното, но е така само при макари които са родени да къдрят влакното.
..с други боклуци освен Шимано, не ловя;)

Изображение
Аватар
pi4a94
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Вто Юни 19, 2007 7:40 pm
Местоположение: София,България

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Мнение от pi4a94 »

Когато можеш колега jagger1 пусни едно клипче с техниката.
Стана ми интересно,а написаното не мога да си го представя.
Иначе аз ползвам познатия начин с молив/химикалка.

ПОЗДРАВИ :!:
Аватар
Вехтия
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 10:35 pm

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Мнение от Вехтия »

Я, виж какво намерих покрай другите клипове;
Тоя терк топи влакното в топла вода, белким му намали "паметта".

http://www.youtube.com/watch?v=ia4My7b2 ... re=related
Леми изда бест, батт айем мачбеда'а . Ррок-ан-рол, Пенке-ле !!
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Мнение от bobo_33333 »

Както по-рано знаех , че при вадене на по едра риба с аванс се къдри влакното, но е така само при макари които са родени да къдрят влакното.
Има разлика,от ваденето на по едра риба с аванс и навиване с макарата когато аванса работи,тогава се усуква и пресуква влакното и става на масури.
Аз там съм пораснал...
tiso
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Яну 09, 2010 5:56 pm
Местоположение: Габрово

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Мнение от tiso »

bobo_33333 написа:
Както по-рано знаех , че при вадене на по едра риба с аванс се къдри влакното, но е така само при макари които са родени да къдрят влакното.
Има разлика,от ваденето на по едра риба с аванс и навиване с макарата когато аванса работи,тогава се усуква и пресуква влакното и става на масури.
Наистина има разлика, но и в двата случая влакното се усуква.
При първият разбира се, не е толкова страшно, но ако рибата се вади много дълго време и авансът влиза в действие за големи периоди,влакното също доста се осуква.
Виждал съм някои колеги да разпъват шаранските си въдици с аванса.
Е тогава след третия-четвъртия път си става голям смях.
Националният ни отбор по допинг беше заловен да вдига.... щанги !
Аватар
Hardi
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 200
Регистриран на: Чет Фев 19, 2009 1:02 pm
Местоположение: Ст.Загора-Гълъбово

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Мнение от Hardi »

tonikolev написа:
PikeM написа:Най лесния начин е ,пускаш ролката със кордата във една кофа със вода ,примерно и почваш да навиваш със макарата .Така под усилието на водата върху ролката с корда става доста стегнато навиване,бях гледал някъде ,че Drennan също препоръчват така да се навива влакното. :)
:wink:
+1 :wink:
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Мнение от jagger1 »

Колеги, обърнете внимание на посоката на въртене на бигела на макарата (посоката на навиване на влакното върху шпулата) спрямо посоката на развиване (размотаване) на влакното от ролката. Там е разковничето. А другото - в леген или не, на ръка или на реката - това са други неща. Пишете, че я пускате в легена свободно - ама накъде се развива влакното??? Защото посоката на навиване върху шпулата няма да я сбъркате, ама посоката на развиване от ролката ..... там е разковничето.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Аватар
qno_zloo
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2553
Регистриран на: Вто Апр 26, 2005 2:38 pm
Местоположение: София- Мариан Лозев
Обратна връзка:

Re: Влакното върху шпулата - как ???

Мнение от qno_zloo »

Hardi написа:
tonikolev написа:
PikeM написа:Най лесния начин е ,пускаш ролката със кордата във една кофа със вода ,примерно и почваш да навиваш със макарата .Така под усилието на водата върху ролката с корда става доста стегнато навиване,бях гледал някъде ,че Drennan също препоръчват така да се навива влакното. :)
:wink:
+1 :wink:
Батковци, а аз какво написах, нали самия Дренан ми го показа.
..с други боклуци освен Шимано, не ловя;)

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”