Микроджигове на републиканското по спининг

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Микроджигове на републиканското по спининг

Мнение от Бат Стан »

В първия кръг от републиканското по спининг на Въча ми се случи да попадна на интересна схема за риболов на трудни пъстърви, скрити под камъните. Ситуацията беше такава, че рибите почти не искаха да се вдигат да кълват нагоре, а трябваше да им пуснеш до камъните на дъното, за да има удар. Блесните и воблерите работеха много слабо на повечето места, а на някои хич не работеха.
Затова предприех следната техника, с която улових 20 пъстърви за двата манша (9 в първия и 11 във втория). Значи такъмът ми беше следният: въдица 2.40 на Салмо Сапфир, макара Екусума 1000, основно влакно 0.18 - зелено, за да има видимост. Накрая с хирургически възел (не с вирбел, щото няма право да се поставя допълнително утежнение по линията) слагам около 30-40 санта безцветен повод 0.16. Работя с влакна на Щрофт. На повода вече поставям микровирбел, и след това окачвам на него въпросната примамка. Това на практика е самоделен микроджиг. Използвах мухарски куки "Кнапек" №8 фабрично изработени без контри. На куката първо поставих 5.5 мм волфрамова глава, залепена със секундно лепило. След това нанизвам на куката бяла силиконова камола.
Дотук всичко е ясно. Пинизът обаче се оказа във воденето. Не знам по каква причина, но пъстървите не искаха да взимат или поне взимаха по-слабо, ако се лови на задържане с придърпване и отпускане. Затова предприех тактика с търкаляне на микроджига по самото дъно, като го правя да подскача по камънаците. Така им влиза направо в устите. Въпросът беше да го пуснеш по-отдалеч в улея на течението, за да има време примамката да падне до долу и да подходи по естествен начин към рибата. Ако това се изпълни - кълве!
Неслучайно обръщам внимание на естественото подхождането на примамката към рибата. В бокса, където втория ден хванах 10 от общо 11-те си риби, ловиха и други колеги, но понеже не вдянаха как трябва да се направи подхода на примамката към пъстървите, хванаха само по 1 или 2. Пинизът беше да я оставиш да се движи от течението както всичко останало в хранителния поток, и само да подръпваш нагоре-надолу, за да подскача лекинко по камъните.
В първия манш улових общо 9 риби, но изпокъсах маса примамки - общо 10 куки с глави останаха по дъното. Късането се дължеше на това, че главите бяха доста тежки и се завираха под камъните. Затова във втория манш промених конструкцията. Лиших се от волфрамовите глави и сложих вместо тях оловни, от цепена съчма, която с клещи затягам на куката. Примамката стана доста по-лека и така се постигна желаният ефект. Почти не се закачаше, а в същото време пак си вървеше близо до дъното. Във втория манш с тази схема улових 11 пъстърви, като късанията ми бяха в закачки по дъното като клони, парцаля и др, но не и с навиране под камъни.
Според мен системата ще работи добре и при риболов на диви пъстърви в малките и средни реки. На практика се получава нещо като риболов на изкуствена муха с нимфа, тъй като с макарата се работи много по-малко, отколкото когато ловим с блесна или воблер.
Ето снимка на примамката. Главата не е толкова голяма, колкото изглежда, просто това олово се размърдваше и трябваше да го затягам по-здраво с клещите, заради което се посплеска, без това да се отрази на кълването:

Изображение

Поздрави и наслука!
дървото
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Пон Апр 26, 2010 1:56 pm

Re: Микроджигове на републиканското по спининг

Мнение от дървото »

Подобен тактико-технически приум навремето ползвах и аз главно за мренки,но се ловяха и кленове.Такъма беше 4,5м гол телескоп 2м монофил 0,14 и мормишка с намотан на нея червен вълнен конец.Поздрави на Бат Стан,който експериментира-рибките намира.
Аватар
Shumolini
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 261
Регистриран на: Сря Ное 16, 2011 10:08 pm

Re: Микроджигове на републиканското по спининг

Мнение от Shumolini »

Поздравления за иновативния подход и големия успех!
По повод воденето на примамката - води се по дъното.., но самото движение има ли нещо общо с движението при т.нар. техника "tremarella". Значи тази техника е съвсем друг начин на риболов на пъстърва, но въпросът ми е само конкретно относно самото движение, наподобяващо постянно високочестотно трептене на ръката, което кара примамката да подскача...
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Микроджигове на републиканското по спининг

Мнение от Бат Стан »

Здравей колега,

Не съм "тремарелил" в никакъв случай. Тремареленето е това нещо, използва се за риболов с две камоли, за да се върти камолата като блесан и да дразни рибите още повече:

http://www.youtube.com/watch?v=BXZMh7B_99Q

А при мен подскоците бяха по-нарядко, не съм се стремял да и придам точно такива действия.
Аватар
Shumolini
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 261
Регистриран на: Сря Ное 16, 2011 10:08 pm

Re: Микроджигове на републиканското по спининг

Мнение от Shumolini »

Да, благодаря за отговора. Точно това имах предвид - движението, а не самата техника като цяло, която е съвсем друго нещо...
То е ясно, че импровизацията и иновативния подход изискват все пак добро майсторство и много опит, ама да попитам все пак и аз :wink:
Макар че, дядо ми имаше една стара приказка : " И кучето гледало, ама не станало касапин" :lol: Ама ще я пробвам тая тактика някой път...
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Микроджигове на републиканското по спининг

Мнение от Бат Стан »

Shumolini написа:Да, благодаря за отговора. Точно това имах предвид - движението, а не самата техника като цяло, която е съвсем друго нещо...
То е ясно, че импровизацията и иновативния подход изискват все пак добро майсторство и много опит, ама да попитам все пак и аз :wink:
Макар че, дядо ми имаше една стара приказка : " И кучето гледало, ама не станало касапин" :lol: Ама ще я пробвам тая тактика някой път...
Лесно е, стига човек да развие в себе си усещането за това какво се случва от отсрещната страна на линията. Оттам нататък нямаш проблем. Поздрави и наслука!
Аватар
pi4a94
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Вто Юни 19, 2007 7:40 pm
Местоположение: София,България

Re: Микроджигове на републиканското по спининг

Мнение от pi4a94 »

Опаа..в твоите ръце почти всичко работи..Ще се пробва.

Първи кръг на Републиканското не беше ли на р.Девинска?Или поради мътна вода са го преместили?
Май ми се струва,че си играл :wink: За кой отбор?


ПОЗДРАВИ :!:
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Микроджигове на републиканското по спининг

Мнение от Бат Стан »

pi4a94 написа:Опаа..в твоите ръце почти всичко работи..Ще се пробва.

Първи кръг на Републиканското не беше ли на р.Девинска?Или поради мътна вода са го преместили?
Май ми се струва,че си играл :wink: За кой отбор?


ПОЗДРАВИ :!:
За Станимашки балканки играх, Саше. Иначе турнирът беше на Въча между Цанков камък и Антона.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”