Личен опит

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
ExTaZzY
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1750
Регистриран на: Пон Апр 23, 2007 8:58 pm
Местоположение: гр.Пловдив
Обратна връзка:

Личен опит

Мнение от ExTaZzY »

Не бях писал от много време в този подфорум и най-накрая след доста лични опити реших да съсътавя една статиика за захранка която можеби някои от вас знаят на други ще им се стори безсмислена а трети ще си я приготвят и ще видят успеха от нея.
Захранка за Каракуда
Нужните продукти са:
1 1кг Кюспе (няма значение от къде е закупено от животинския пазар от риболовен магазин..... аз предпочитам от животинския да го закупя,там мога да избирам от дебелина на плочките и техния цвят.За предпочитане ви препоръчвам тъмночерния цвят и големината колкото една длан,дебелина около едно кутре.)
2 500 мл Обикновенно олио (колкото по-тъмно толкова по-добре)
3 200 мл вода
4 200 гр бяло грохано жито (сварено до разпукване)
5 4-5 филиики стар хляб
6 една най0обикнвенна кутийка от сладолед 3-4 литрова с къпак и непрозрачна
7 200 гр Суха царевица (сварена до разпукване заедно с гроханото жито,като за целта почвате да варите царевицата преди да добавите житото и когато царевицата омекне достатъчно,че когато я набодете с нож/вилица да се прободе изцяло без да се спуква след това се добавя житото)
Приготовление
Приготовлението на самата захранка се извършва от 4 до 7 дни преди рибилова,аз лично го правя от Понеделник за Неделя :!:
Взимате въпросното кюспе и го начупвате на 3-4 4асти всяка плочка и започвате да го редите в кутията,като след всеки пласт кюспе добавяте микс от вареното жито и царевица и процеса се повтаря до къто компонентите на свършат.
След като сте ги наредили заливате с 200 мл вода и ако се покрие съдържанието в котията го оставяте 15-20 мин да преседи докъто водата не се усвой от компонентите до толкова,че да можете да добавите и олиото,а ако няма покритие добавяте олиото тъка,че да се покрие сместа и да има 1 пръст разстояние над него.
Ако до тук сте направили всичко както трябва затваряте плътно кутията като под капака е добре да се сложи найлонов плик,който допълнително да хермитизира кутията.След 2 дни отваряте кутията и добавяте малко вода ако видите,че всичко е попито от вече полу готовата захранка,но не прекалявайте с водата защото многото вода разваля захранката!
След отварянето доливането на вода пак затваряме и оставяме на тъмно и прохладно място(Аз държа кутията в килера).
Вечерта преди риболова отваряте кутията и взимате 4-5 филиики стар хляб(под стар разбирайте тъкъв,който може да стане на галета след обработка през блендер)След обработката му го наръсете в кутията тъка,че да покрие цялото количество вече почти готова захранка и затворете наново кутията но този път не слагайте найлонв плик под капака!
Когато отидете на водоема изсипвате съдържанието от кутията в кофа и разбърквате добре тъка ,че да се получи хумогенна смес,ако при стискане не се получава добра топка която лесно да се разпада при достигане на дъното добавете още няколко филиики направеи на галета и разбъркайте пак,тогава вече трябва всичко да е наред.
Захранката има доста силни ароматни свойства и нетрвбва да се прекалява с нея при първоначалното подхранване защото ефекта е обратен.Хвърлете 2-3 топки с големината на голфтопка и после периодично подхранвайте през 15-20 мин с 1-2 с големината на пъдпадъче яйце.

Самата захранка е евтина и лесна за приготвяне у дома изпробвана е на 4 различни водоема на,които даде по-добър резултат от колкото купешка захранка.Поради съдържанието си на някои от най любимите аромата и вкуса за Таранката тя е неустоима за тях,както привилича от малки до средни екземпляри Каракуди тъка привилича и големи та дори и Шаран.


Надявам се да съм ви бил полезен.Рецептата търпи коментари и дори нови съставки,които сами сте добавили и сте видяли,че имат ефект.Все още експерементирам да сложа кастери и накълцан торен,но това е още в процес на проба.

By ExTaZzY за http://www.NaRiba.com
Изображение
Без риболов няма любов !
PoIoGaVo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 693
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 3:30 pm

Re: Личен опит

Мнение от PoIoGaVo »

Аз може би сам от хората който ще си я приготвят и ще видят успеха от нея :)
Аватар
kesh
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 318
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 2:36 pm

Re: Личен опит

Мнение от kesh »

Ти ме уби направо... Не искам са умаловажавам написаното от теб, ама за каракудата имам чувството, че и с ла*на да захранваш ше я събереш... 2-3 топки ярма вършат идеална работа, стига да я има. Не се блъскайте с толкова захранки :)
Когато човек е на лов или риболов, Господ не му брои дните!
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Личен опит

Мнение от chirusa_bg »

kesh написа:Ти ме уби направо... Не искам са умаловажавам написаното от теб, ама за каракудата имам чувството, че и с ла*на да захранваш ше я събереш... 2-3 топки ярма вършат идеална работа, стига да я има. Не се блъскайте с толкова захранки :)
Без да омаловажавам написаното от теб, ....абе пълна глупост си е!

Каракудата е една от най-трудните за контролиране със захранка риби.

Екстази, нещо подобно ползвам, но като добавка към захранката, точно защото става много силна. Помисли за разредител, че да може да хвърляш по-смело.
:smt023 :smt023
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
stoj40doc
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1176
Регистриран на: Нед Ное 02, 2008 4:00 pm
Местоположение: Разград

Re: Личен опит

Мнение от stoj40doc »

Здравейте,аз използвам подобна захранка,но с една малка разлика вместо царевица слагам натрушени на дребно протеинови топчета,при мен дава добър резултат.
LONG LIVE ROCK AND ROLL
Аватар
ExTaZzY
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1750
Регистриран на: Пон Апр 23, 2007 8:58 pm
Местоположение: гр.Пловдив
Обратна връзка:

Re: Личен опит

Мнение от ExTaZzY »

Чирус замисли се ако на водоема Х който дойде и хвърля по 10 кила захранка къде ще иде рибата.Ако не се сещаш аз ще ти кажа там където се хвърля оскъдно количество захранка със силен аромат който да побърква рибата :wink:
А който си мисли,че риболова на каракуда е лесен мога да го заведа на един водоем който гамжи от каракуда,но не се хваща току тъка засичал съм на него състезатели от републикански тип който бяха с по 2-3 каракуди в живарника а аз с 1,5 кг захранка хванах над 7 кила каракуда :wink:
Изображение
Без риболов няма любов !
kaloyan Mladenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 794
Регистриран на: Пон Авг 10, 2009 11:05 pm
Местоположение: Видин

Re: Личен опит

Мнение от kaloyan Mladenov »

най големия кеф според мен е това да знаеш че си се потрудил и ти е дало резултат, а с лайната труда нема да е голям :D , ще я прабвам сас сигурност
екстази-благодарности за споделеното
stich
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2708
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 4:44 pm
Местоположение: "Резерват Северозапад"
Обратна връзка:

Re: Личен опит

Мнение от stich »

Като знам колко увеличава обема си кюспето след намокряне...няма ли да бомбира кутията :?:
Изображение
feniks84
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 103
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 4:52 pm
Местоположение: кричим

Re: Личен опит

Мнение от feniks84 »

с тази захранка може и някой шарко да се заварти изглежда вкусна а и с мерак се прави ,аз лично приготвям нещо подобно но по бързо за 24часа и слагам есенция от анасон закупува се от аптеката рибата полудява
няма стари риби има МАЛКИ и ГОЛЕМИ
MonsTer_EnerGy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 600
Регистриран на: Чет Мар 26, 2009 2:34 pm
Местоположение: гр.Троян

Re: Личен опит

Мнение от MonsTer_EnerGy »

Имам един въпрос . Ако кюспето е ситно мляно ще има ли проблем ?

Захранката ми допада , но си мисля , че като вземеш половин литър олио кюспето като си купиш и останалите добавки към захранката не излиза ли малко скъпо :oops: примерно едно олио като го сложиш 2лв. половин литър е 1 лв. като си купя житото и кюспето то ще излезе колкото една захранка да си я купя от магазина , но ако наистина действа добре за каракуда и аз разбира се предпочитам да си я правя , но това , че я чакаш цяла седмица малко ме притеснява , защото аз много пъти така решаваме с приятели да отидем за риба примерно след 1-2 дена и няма да има възможност за толкова бързо приготвяне .
Изображение
Аватар
ExTaZzY
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1750
Регистриран на: Пон Апр 23, 2007 8:58 pm
Местоположение: гр.Пловдив
Обратна връзка:

Re: Личен опит

Мнение от ExTaZzY »

stich написа:Като знам колко увеличава обема си кюспето след намокряне...няма ли да бомбира кутията :?:

Ами затовя се покрива плътно с найлон и се слага на прохладно и тъмноя място за да не се вкисне.

feniks84 написа:аз лично приготвям нещо подобно но по бързо за 24часа и слагам есенция от анасон закупува се от аптеката рибата полудява
Да,но от личен опит знам,че на някои язовири анасона повече отблъсква каракудата и тогава остава шаранът,който вече си го обожава :!:
MonsTer_EnerGy написа:Имам един въпрос . Ако кюспето е ситно мляно ще има ли проблем ?

Захранката ми допада , но си мисля , че като вземеш половин литър олио кюспето като си купиш и останалите добавки към захранката не излиза ли малко скъпо :oops: примерно едно олио като го сложиш 2лв. половин литър е 1 лв. като си купя житото и кюспето то ще излезе колкото една захранка да си я купя от магазина , но ако наистина действа добре за каракуда и аз разбира се предпочитам да си я правя , но това , че я чакаш цяла седмица малко ме притеснява , защото аз много пъти така решаваме с приятели да отидем за риба примерно след 1-2 дена и няма да има възможност за толкова бързо приготвяне .
Ами отговарям ти на въпроса ситните частици ги приемата по-дрените рибки който се насъбират при цопването на топката във водата,забележи го този факт че първо идва дребната риба след това идва по-едрата това е тъка защото дъвкателните зъби на дребните рибоци са по-слаби и немогат да смелят по големи парчета храна,за това ползвам кюспе на плочки там всичко си е натурално а слагам олио за да увелича естествения аромат на кюспето.Също тъка въглехидратите и мазнените в него са доста добре приемани от едрите екземпляри.

А колкото до това че незнаеш кога ще ходиш прави като мен пребираш се от риба исчистваш си някой друг рибок сядаш с биричката и приготвяш захранката за следващия път :P
Изображение
Без риболов няма любов !
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Личен опит

Мнение от Венелин Радушев »

Захранката ти върши работа, като всички други. И това ще е така, докато един ден до теб не застане някой и подхрани с по-добра храна... Колкото до "силно ароматната храна в малки количества", има една теория в риболова, че не трябва да се събира каракудата, а да се задържа. Това се обуславя, че в повечето водоеми се въдят разнообразни по калибър каракуди. Активната храна ще ти събере дребните, те ще те накарат да намразиш риболова. А това олио в такова количество ще изиграе именно такава роля. По-добре използвай пелети, варени семена.... Дали ще подбираш рибата с захранката или с стръвта е твой личен избор....
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
ExTaZzY
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1750
Регистриран на: Пон Апр 23, 2007 8:58 pm
Местоположение: гр.Пловдив
Обратна връзка:

Re: Личен опит

Мнение от ExTaZzY »

Не напразно съм написал темата всичко е изпробвано не на един не на два а както казах на 4 различни водоема и не по един път а по няколко! Същот тъка съм писал през определен период от време да се подхвърлят 1-2 топки които да поддържат хранителното петно.Опитвана е и на водоем на който кълванетата са все едно малък уклей е захапъл стръвта и се опитва да я преглътне след подхранването и събирането на рибата сълванетата станаха отчетливи,това ме навежда на мисълта,че определните аромати и съставки в захранката контролира кълването.Сега се запитвате защо... ами замислете се храним с пелети рибата подпипва подбутва пелетата после я захпва леко и взима да преглъща бавно бавно след като стигне до смилателните зъби вече следва потапянето на плувката.Средно ситните твърди частици в захранката я подтиква да не се чуди много много къкво яде и направо налапва и гълта....
Незнам до колко теорията ми е правилно,но по заглавието си личи,че е от личен опит,не насърчавам никого да пробва или къквото и да било просто споделям.
Имам още един микс който разработвам в момента и след някой друг риболов ще го споделя с вас ако е доста успешен :wink:
Изображение
Без риболов няма любов !
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Личен опит

Мнение от Венелин Радушев »

Нормално е след захранване кълването да се подобри, рибите стават по-гъсти пред нас и се конкурират за стръвта.
А за това с преглъщането и "средно ситните твърди частици"..... ще предизвикаш някоя революция в риболовната индустрия. :lol:
А сега си представи, че сто грамова каракуда лапа средно голямо царевично зърно, ще я затруднят ли пелетите? Това, че си ловил риба на 4 язовира не е тест. Тест ще е ако отидеш с някой, ловите в сходни условия и с сходни монтажи, а храните с различна храна. И сте на неголямо разтояние един от друг. Всичко, което е храна за рибата става за подхранване, друг е въпроса кое е по-добро от друго.
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
CERRUTI
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1646
Регистриран на: Съб Юни 09, 2007 9:15 pm
Местоположение: СОФИЯ-Кристиян Атанасов

Re: Личен опит

Мнение от CERRUTI »

Айде да споделя и мойте "тайни" ;) Захранката работи както за каракуда,така и за бабушка и червеноперка....дори и малки шарковци е докарвала-
Захранка:
500гр.мляно кюспе
500гр.мляна царевица(продава се по животинските пазари,може да се замени и с царевично брашно)
300гр.жито(вари се до разпукване)
2 шепи варен коноп...
може да се добави и 200гр. някоя стара купешка захранка...
Всичко се разбърква в кофа,отделно в 300мл.хладка вода се разбива 1/2 купче мая-добавя се към сместа(ако се наложи може още малко вода да се добави)разбърква се,затваря се и след 2-3 дни имаме "рибен деликатес" ;) ако се наложи се доовлажнява......много добри резултати дава като се използва стръв жито(овкусено с мед)
сега За Пружина:
500гр.-царевично брашно
500гр.-бяло брашно
1кофичка(от малките) плодово кисело мляко(ягода,кайсия...)
1яице
ако се наложи може да се добави вода или брашно-зависи дали е рехава или суха....
разбърква се така че да стане жилаво тесто
слага се на пружината,лови се със стериопор на куките(бял,жълт)
Айде,дано съм бил полезен ;)
С тези захранки се е случвало само нашата група да хваща на цял язовир а колегите покрай нас да хващат тен :) .....
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Стръв и захранка”