въпросче за жъладовия червей

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
stefan4etoo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1212
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 8:06 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: въпросче за жъладовия червей

Мнение от stefan4etoo »

Значи тазгодишната ми реколта много дашна :D,много чръвчета излязоха и продължават да излизат ама немога да разбера защо някой от тях започват да какавидират,стават едни такива корави като камъчета...та мрът гадинките(седят в горска почва).
Я кажете вие в какво ги съхранявате. :drinkers: :drinkers:
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3643
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: въпросче за жъладовия червей

Мнение от dantho.mihov »

Те не мрат, а презимуват. Какавидата е част от стадия им на развитие и през м. май преминава в пеперудка.
galin_fcb
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 922
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 11:22 pm

Re: въпросче за жъладовия червей

Мнение от galin_fcb »

Добре де на мрат ама човекът пита как да ги съхрани повечко време в състояние на червеи.
Би ли отговорил на този въпрос че и на мен ми е интересно а и гледам че си компетентен по тоя въпрос.
Благодарско предварително :drinkers:
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3643
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: въпросче за жъладовия червей

Мнение от dantho.mihov »

Не може да се съхрани състоянието на червейчето в естествена среда. Ако се държи на топло при температура над 12 градуса и във влажна среда това състояние може да се удължи до месец, но отново ще се превърне в какавида, защото цикъла му на развитие е генетически заложен.Всеки цикъл е свързан с натрупване на фактори като хранене,влажност,активна температура.Така както от яйцето се излюпва първо попова лъжичка и след период на хранене еволюира в жабче, така е и при насекомите.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: въпросче за жъладовия червей

Мнение от butnik »

...и това означава,че ще стане насекомо посред зима :shock:
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: въпросче за жъладовия червей

Мнение от antivik »

:? Ако въпроса е до температурата, няма ли да се запазва в хладилник, като белия червей?
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3643
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: въпросче за жъладовия червей

Мнение от dantho.mihov »

В по-горния си пост съм го описал - посред зима презимува като какавида.А ако е в хладилник, се ускорява процеса на какавидирането му.
gamon
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 12:57 pm
Местоположение: ЯМБОЛ

Re: въпросче за жъладовия червей

Мнение от gamon »

Аз лично ги съхранявам в мазето. В хладилника като че ли им е малко студено и наистина по-бързо какавидират. Издържат поне до месец март. Е има около 5-10 % брак, но това не е проблем. Използвам финно пресята пръст в, която не е лошо да има и ситно смлени жълъди, въпреки, че те реално в пръста не се хранят.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: въпросче за жъладовия червей

Мнение от butnik »

dantho.mihov написа:В по-горния си пост съм го описал - посред зима презимува като какавида.А ако е в хладилник, се ускорява процеса на какавидирането му.
Я погледни още веднъж поста си и го прочети внимателно.Така или иначе аз си го продавам поне до края на февруари :D
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3643
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: въпросче за жъладовия червей

Мнение от dantho.mihov »

Бутник, няма лошо. Овладял си правилния режим на съхранение. Колегата Gamon дори е успял да го съхрани и до м. март. Лично аз не съхранявам, но споделих теоретичните си познания в сферата на Ентомологията.Професия ми е.
gamon
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 12:57 pm
Местоположение: ЯМБОЛ

Re: въпросче за жъладовия червей

Мнение от gamon »

Едно допълнение към моя начин: Жълъдите са в гаца /от тези които използват за зеленчуци/, а гацата в по-широка кофа или леген на дъното на който има около 3-4 см. финно пресята пръст. Периодично отделям червеите, които са излезли от жълъдите и ги слагам в по-горе описаната смес от пръст и смляни жълъди. Така най-напред използвам тези, които първи са излезли и първи биха какавидирали. Така направените жълъди "пускат" червеи до към края на декември - началото на януари. Тези последните издържат до към март месец. Но моя опит пък показва, че тази стръв е най-резултатна до януари месец. Така, че след това се е случвало и да извърля последните, защото тогава особенно скобара като че ли предпочита повече калифорнийския червей или трохата, но.... да не навлизам в друга тема. Успех на всички!!! Точно сега е момента за жълъдовите гадинки.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: въпросче за жъладовия червей

Мнение от butnik »

dantho.mihov написа:Бутник, няма лошо. Овладял си правилния режим на съхранение. Колегата Gamon дори е успял да го съхрани и до м. март. Лично аз не съхранявам, но споделих теоретичните си познания в сферата на Ентомологията.Професия ми е.
:smt023
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
galin_fcb
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 922
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 11:22 pm

Re: въпросче за жъладовия червей

Мнение от galin_fcb »

Благодаря за споделения опит и аз ги съхранявам в гаца и ........... само дето не съм им млял до сега жълъди,но сега ще го пробвам това.Аз им слагам малко пясък в пръстта (за да задържа повечко влажна пръстта!
Айде да бегаме да сложим по някоя гадинка в кутийките и за рибииии :drinkers:
Наслука на всички! :D
Аватар
stefan4etoo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1212
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 8:06 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: въпросче за жъладовия червей

Мнение от stefan4etoo »

Благодаря на всички за инфото :drinkers: стана ми ясно за какавидките,а иначе мойте изкарват до март месец в мазето в кофа с горска почва овлажнявана на 4-5 дена.Тази година сигурно ще ги разселвам,защото червеите станаха повече от почвата а в жъладите има още много гадинки,счупих 5-6 а в тях по 2-3 чръвчета готови да излизат :D.Успешен зимен риболов на всички.
п.п.Значи питането ми от 1-вия пост на темата в което се казва,че метода за развъждане дава целогодишно няма да стане след като лятото стават на пеперуди :lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Стръв и захранка”