няколко мач монтажа

Модератор: sapuna

Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: няколко мач монтажа

Мнение от butnik »

На мястото където искаш да стопираш ваглера,връзваш микро вирбел.Може да сложиш малко шлаухче-силиконово за буфер.Това е ако ловиш на подвижно.А за фиксиран нещата стоят по по-различен начин.Така както ти описах,си приготвям и различни линии за ваглер,навити на совалки и с означен грамаж и ваглер.Само си прекарваш кордата през водачите,нанизваш си ваглера,връзваш готовата линия и остава само да си хванеш дълбочината.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Nikkolay
новобранец
новобранец
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Фев 18, 2009 1:04 pm
Местоположение: Къде ли не!

Re: няколко мач монтажа

Мнение от Nikkolay »

Благодаря,
С микровирбел става пробвах!Иначе мача е с акция 2-10 грама 4,20 м.
За съжаление само тренировки-гадно женско време :D
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: няколко мач монтажа

Мнение от dunavski »

Проблема с твърдите съчми може да се реши като нанижете едно шлаухче чърху влакното и върху него защипвате съчмите.Така и по-лесно се местят по линията без да я нараняват.
Ето така: Изображение(шалаухчето е в синьо) :wink:
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
vlado_fidera
новобранец
новобранец
Мнения: 96
Регистриран на: Пон Мар 28, 2005 7:34 am
Местоположение: sofia

Re: няколко мач монтажа

Мнение от vlado_fidera »

Моя монтаж при риболов с ваглер е следният:
- на осн.влакно с диаметър 0,16 мм нанизвам един силиконов стопер.Прокарвам подвижно мънисто следва адаптор за подвижна плувка,отново мънисто и най накрая слагам още един стопер който ми служи като долен ограничител.Връзвам един микровирбел № 20 към него привързвма едно парче влакно с диаметър примерно 0,18 мм и дължина около 50 см.Другия край на влакното връзвам към още един микровирбел №20.Именно на това парче влакно разпределям основното утежнение.Повода ми е с дължина 25 см и е с диаметър 0,12/0,14 мм.Кукичките които използвам най често са на фирма Гамакатцу с № 12 и 14 за средни по размер риби и № 16 за /18 за малките.Ваглерите които използвам са на фирмата Кралусо със сменяеми антенки.Най често лова с ваглера с товароподемност от 6 гр, но имам и такъм който е 16 гр.Оказа се че е много чувствителен независимо от големия грамаж.Когато правя фиксиран монтаж пак използвам тази ваглери само че използвам конекторите на фирма Стонфо.Много съм доволен от тях
НЕ САМО С НОЖ И ВИЛИЦА В РЪКА, МОГА АЗ ДА ГИ ЛОВЯ
НЕКА ТРЪГВАЙКИ СИ ОТ ВОДОЕМА ПОСЛЕДНОТО КОЕТО ОСТАВА СЛЕД НАС ДА СА СТЪПКИТЕ НИ
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: няколко мач монтажа

Мнение от hristotihov »

vlado_fidera написа:... и най накрая слагам още един стопер който ми служи като долен ограничител.
И аз слагах стопер за долен ограничител на подвижен ваглер, но вече слагам дропер, защото стопера мърда дори и с леки ваглери по 3-4 грама.
нямам живарник
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: няколко мач монтажа

Мнение от hristotihov »

Риболов с мач на язовир:

Оформям си петно с диаметър около 5 матра на около 20 метра дистанция. Стрелям с мача 5-10 метра в ляво от петното, защото имам леко течение на дясно. Течението бавно прекарва ваглера през петното, а като го подмине с 5-10 метра - приваждам и повтарям. Получава се едно "източване" на 15-20 метра за около 5-10 минути. Понякога си прехвърлям хранителното петно, или не го достигам. Това не ме притеснява, не държа ваглера да стои непременно неподвижно в центъра на петното, не ползвам маркер или клипса, дори ми се струва че кълването е най-вече по периферията или извън петното. До тук - добре, проблем обаче е дълбочината. По-навътре или по-навън, в ляво или в дясно, релефа на дъното и дълбочината се променят. Ако е чисто, без закачки, "лягам" на дъното с половината или целия повод и се получава влачене на стръвта по дъното.

За целта позвам следния прост монтаж:
Кука, повод 50 см., вирбел, 2 грама оливетка, дропер 30 см. по на горе за ограничител на ваглера, подвижен ваглер 4+2 грама, стопер или възел.

Идеята е всичкото утежнение да е в една точка, до самия вирбел, като това ми дава прадстава в реално време къде съм спрямо дъното. Ако утежнението допре дъното, антената на ваглера се повдига или ляга. Реголирам дълбочината така че утежнението да е на 20 см. над дъното и ползвам по-дълъг повод 40-50 см, който "убира" промените в дълбочината като на моменти лежи само с 4-5 см, а на моменти с 40-50 см.

Тази тактика има няколко предимства.
- не се боря с течението и вятъра, а ги използвам
- не меря дълбочината и не ползвам сонда, но винаги знам къде съм спрямо дъното
- не се мъча, непраменно да си нацеля десятката на хранителното петно
- при изходна позиция за хвърляне ваглера слиза ниско до вирбела
- монтажа работи, хващам риби :-)

Има и недостатъци.
- няма разпределени тежести на 1-2 метра, нагоре по линията, следователно тя не е много стабилна
- възможно е заради дългия повод някои видове кълване, например вдигане на горе, да се усещат със забавяне

Какво мислите?
нямам живарник
milo69
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 546
Регистриран на: Чет Ное 17, 2005 4:49 pm
Местоположение: plovdiv

Re: няколко мач монтажа

Мнение от milo69 »

извинявай колега ама мисля че едно от нещата заради които е измислен риболова на мач с ваглер е да "бори" подводни течения и вятър...ако ще изтичаш както казваш ти защо не използваш боло с обикновенна плувка...за случая който описваш ти препоръчвам следния монтаж-лягаш на дъното с дропер така че линията да не ти се влачи по дъното от течението,нагоре по линията тежестите да са съобразно носимоста на ваглера т.е дропера лежащ на дъното ти се явява преутежнение,по този начин кълването се отчита като повдигане на ваглера...линията ти седи на едно място, не се мести от захраненото петно и би трябвало да хващаш повече...
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: няколко мач монтажа

Мнение от hristotihov »

Съгласен съм, преутежнения ваглер на повдигане е от основните монтажи за мач. Не го ползвам, че нещо не ме кефи това повдигане, но може да го пробвам, защото имам 4-5 подходящи за целта ваглери от този тип с разграфена куха антена:

Изображение

За да задържи линията на място, дропера на дъното трябва да е голям, така че монтажа става за едри риби.
А относно "източването" ако се ползва монтаж при който повода не лежи на дъното, мисля че е неминуемо.
нямам живарник
milo69
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 546
Регистриран на: Чет Ное 17, 2005 4:49 pm
Местоположение: plovdiv

Re: няколко мач монтажа

Мнение от milo69 »

е това колко голям ще е дропера зависи от това колко силно е течението...но този монтаж не мисля че е само за едри риби, ако добре е измерена дълбочината и правилно построена, линията е много чувствителна и отчита и плахи пипания и дребни рибета...
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: няколко мач монтажа

Мнение от butnik »

Аз се въздържам от мнение,никога не бих ловил на река по този начин.Знам,че някой стана за пети път световен,именно по този начин,но там е стара школа ,а и риболова с болонеза е по-популярен в континента.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: няколко мач монтажа

Мнение от hristotihov »

butnik написа:...никога не бих ловил на река по този начин...
Не е на река, за язовир говорим, за лекото подводно течение и страничен вятър, които изкарват ваглера от хранителното петно.
нямам живарник
Ribko
фен клуб-скобар
Мнения: 1751
Регистриран на: Съб Дек 26, 2009 6:23 pm
Местоположение: София

Re: няколко мач монтажа

Мнение от Ribko »

Хайде да възродим темата :roll: а ?
''Голямата риба е прекалено ценна, за да бъде улавяна само по един път!''
С ЩЕКА И МАЧ, ПАК СЪМ СИ НЕМОЖАЧ !
vizantieco
фен клуб-скобар
Мнения: 354
Регистриран на: Пон Яну 12, 2009 3:28 pm

Re: няколко мач монтажа

Мнение от vizantieco »

Ribko написа:Хайде да възродим темата :roll: а ?
:smt023
как да се борим с вятъра и теченята при исползването на този монтаж :?: :arrow:
Изображение
haga
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 729
Регистриран на: Съб Апр 08, 2006 4:52 pm

Re: няколко мач монтажа

Мнение от haga »

Не го използваме,правим друг.
Мъдър е този,не който знае много,а необходимото.
jultopepi
фен клуб-скобар
Мнения: 1312
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2009 8:16 pm
Местоположение: Червен бряг

Re: няколко мач монтажа

Мнение от jultopepi »

Моя монтаж за мач е следния
Кука-повод-микровирбел-групирано утежнение-дропер който ми е стопер за ваглера и два-стоп възела от корда най-горе
Да но в последните два излета имам проблеми губя ваглерите + монтажа а използвам леки ваглери-ЛАГУНА 2+2 или 3+3 къса се линията а влакното е КРАЛУСО-МАЧ-0,18
Къде БЪРКАМ
Има недохранени риби и жадни рибари
фен клуб скобар
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”