монтаж на фидер

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: монтаж на фидер

Мнение от Бачо Илия »

hristotihov написа:Аз слагам един дропер на 30-40 сантиметра над противооплитащата. Когато презареждам на брега кошницата с храна, често се случва тя да се плъзга по линията до върха на пръчката. Функцията не дропера е да не го позволява. По-удобно е.

Знаете ли как се презарежда с храна най-бързо и лесно?

По-тънките противооплитащи ще позволят употребата на по-малък вирбел (дори и без мънисто), което пък ще увеличи чувствителността на линията. Дори може да се ползва "мачов" микро вирбел.
Бачо, казваш че слагаш голям размер вирбел за да тежи и да задържа противооплитащата на дъното. Мислиш ли че слад тунинга, когато тръбичката вече е права в нея може да се задържи въздух и да има нужда от "котва"? Виждал съм по магазините месингови тънки противооплитащи, които са тежки и няма начин да "щръкнат".
Аз за отгоре, все пак бих предпочел силиконов стопер и под него манисто; гадния номер с ходенето на кошничката напред към върха винаги се случва(освен ако хранилката не седи в кофата при всички манипулации), особено неприятно е като е и напълнена и се подменя стръвта :axe: Нямам представа късата противоуплитаща права тръбичка как ще се държи на дъното при по-големи дълбочини; аз съм я пробвал многократно в бидон и без вирбела щръква 100%; с вирбела задължително и винаги "залепва" за дъното :idea: Манисто между вирбела на повода и тръбичката ще трябва, защото тези последните тръбички са с много малък вътрешен диаметър и даже и да се нагреят и да не нараняват възела, то възела 99% сигурно ще се заклини в тръбичката и монтажа вече няма да бъде "с подвижна хранилка", сиреч- няма да бъде толкова чувствителен :idea: Тези, тънките метални( месингови)също съм ги виждал, но не съм виждал прави а само "Г"-образни; мисля че съм мяркал на КОЛМИК, и то не чак толкова тънки :wink:
Изображение
koki

Re: монтаж на фидер

Мнение от koki »

Дали при опъване на линията, тръбичка била тя и без утежнение не се прилепва към дъното?
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: монтаж на фидер

Мнение от Бачо Илия »

koki написа:Дали при опъване на линията, тръбичка била тя и без утежнение не се прилепва към дъното?
То, там винаги има вирбел(със или без манисто); ако няма манисто, вирбела няма как да е много малък, така че с този размер, тръбичката винаги прилепва към дъното при реален монтаж; без значение каква е дълбочината :idea: Аз съм я цопкал в бидона само с кошничката и после с няколко различни по размер вирбели(без манисто) и с парче основно влакно, за да преценя колко трябва да е голям вирбела за да легне на дъното. Ляга при всякакъв средно голям вирбел, съобразен да е с малко по-голямо ухо от диаметъра на тръбичката; става дума за черните тръбички :idea:
Изображение
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: монтаж на фидер

Мнение от hristotihov »

hristotihov написа:Знаете ли как се презарежда с храна най-бързо и лесно?
Не е точно по темата, но да ви кажа. Може някой да не знае, и аз скоро го научих.

Хранилката се държи права с една ръка, забива в храната в кофата и се вади, без да се пипа поваче.
Все едно че хранилката е замба с която изрязвате кръгчета от кожа, или чаша с която изрязвате кръгчета тесто. Ако искате храната да по-стегната вкарвате хранилката, вадите, стискате я с пръсти и повтаряте, за да натовари още толкова. Това е, става за 3 секунди.
нямам живарник
stich
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2708
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 4:44 pm
Местоположение: "Резерват Северозапад"
Обратна връзка:

Re: монтаж на фидер

Мнение от stich »

Запушвам с 2 пръста в единия край и загребвам няколко пъти (странично) към стената на кофата.

п.п.Сори за спама!
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: монтаж на фидер

Мнение от Бачо Илия »

:wink:
Последно промяна от Бачо Илия на Сря Юни 30, 2010 3:49 pm, променено общо 2 пъти.
Изображение
stich
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2708
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 4:44 pm
Местоположение: "Резерват Северозапад"
Обратна връзка:

Re: монтаж на фидер

Мнение от stich »

Привет колега IDA!Добре си се завърнал сред нас. :drinkers:
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: монтаж на фидер

Мнение от Бачо Илия »

stich написа:Привет колега IDA!Добре си се завърнал сред нас. :drinkers:
Добре заварил :D Радвам се че съм сред ВАС :!: :!: :!:
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: монтаж на фидер

Мнение от Бачо Илия »

:wink:
Последно промяна от Бачо Илия на Сря Юни 30, 2010 3:50 pm, променено общо 1 път.
Изображение
stich
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2708
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 4:44 pm
Местоположение: "Резерват Северозапад"
Обратна връзка:

Re: монтаж на фидер

Мнение от stich »

Варианта в който долния стопер опира във вирбела ОК,но при преместването на повода нагоре по линията не ми се струва удачно за по едри риби.Може да прецака самозасичането.За дребни става.Така мисля.Може и да бъркам.
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: монтаж на фидер

Мнение от Бачо Илия »

stich написа:Варианта в който долния стопер опира във вирбела ОК,но при преместването на повода нагоре по линията не ми се струва удачно за по едри риби.Може да прецака самозасичането.За дребни става.Така мисля.Може и да бъркам.

Що бре, ми то с такъв монтаж всеки е ловил стотици пъти ( аз- със сигурност) :D . Виж зеления абзац в предния пост :idea: Връзва се олово с вирбел или по-тежка пружина с вирбел и карабинка, на края на основното и над тях- две куки на къси 5-10см поводи. Поводите могат да се вържат за основното и както се връзва влакно за кука с по 7-8 навивки- сиреч да могат да се местят, а при хваната риба слизат долу до утежнението. С този монтаж от стотици или хиляди години се ловят всякакви риби и на горна и на долна кука; ми аз на рибки само, сигурно имам хванати поне 50-60 шарана ина горна и на долна кука; за амурите пък да не говорим. Има ли и тиня, горната кука ми се явява нещо като задължителен елемент...( това е при стандартния монтаж "на дъно с долна тежест")
Само че в поста по-горе, монтажа е осъвременен и съобразен с риболова на фидер, като цяло- захранване, петно, дистанции, маркировки, противоуплитащи елементи, индикации...; когато сравнително тънката линия на фидера е натегната и връхчето е леко свито, то за самозасичането на рибата от тежеста на хранилката, няма никакво значение повода дали ще е близо или по-далече от хранилката :idea: :idea: :D
Изображение
stich
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2708
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 4:44 pm
Местоположение: "Резерват Северозапад"
Обратна връзка:

Re: монтаж на фидер

Мнение от stich »

Мисълта ми беше,че не бих се доверил на стоперите.
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: монтаж на фидер

Мнение от Бачо Илия »

stich написа:Мисълта ми беше,че не бих се доверил на стоперите.
В какъв смисъл? :roll:
Изображение
stich
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2708
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 4:44 pm
Местоположение: "Резерват Северозапад"
Обратна връзка:

Re: монтаж на фидер

Мнение от stich »

IDA написа:
stich написа:Мисълта ми беше,че не бих се доверил на стоперите.
В какъв смисъл? :roll:
Че бих предпочел повода да е фиксиран (вързан) Било то с долен монтаж или над хранилката.Но щом си имал успех на такъв монтаж значи работи.
То си е "хеликоптер"
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: монтаж на фидер

Мнение от Бачо Илия »

stich написа:Че бих предпочел повода да е фиксиран (вързан) Било то с долен монтаж или над хранилката.Но щом си имал успех на такъв монтаж значи работи.
То си е "хеликоптер"
То, подвижния повод е част от тънкоста и идеологията на този монтаж- процедира се както при другите фидерни монтажи: разстоянието между куката и хранилката се скъсява или удължава в зависимост от това "какво кълве и как кълве", а при хващането на едра риба- долния стопер и повода отиват до вирбела, като стопера се "качва" върху възела на вирбела; хранилката е плътно до рибата и това рязко снижава вероятноста от закачка и късане :idea: 8)

п.п. отделно дето и това, че повода трябва да се върти около основното влакно в полет :idea: , иначе няма да е "монтаж хеликоптер" и ще има уплитания :idea: :idea:

п.п.п. готови поводчета с куки за царевица и за "бял"; шлаухчетата са 1см., без съчми:

Изображение

8)
Последно промяна от Бачо Илия на Пет Авг 28, 2009 4:22 pm, променено общо 1 път.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”