Универсален монтаж за ваглер има ли ?

Модератор: sapuna

superliubo82
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 12:21 pm
Местоположение: Пазарджик

Универсален монтаж за ваглер има ли ?

Мнение от superliubo82 »

Искам да попитам колеги има ли някакъв ун. монтаж на линията за езера от 1м дълбочина до към 3-4м да става за почти всички мирни риби ? Или е неизбежно всеки път да сменям линията според обстановката.Да става и за леко ветровито време.Става въпрос за ваглер.Знам че въпроса ми е тъпичък но моля за някакъв съвет.
superliubo82
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 12:21 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Универсален монтаж за ваглер има ли ?

Мнение от superliubo82 »

Ако ви се сртува тъп въпроса няма да се разсърдя.
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Универсален монтаж за ваглер има ли ?

Мнение от Бачо Илия »

Кука, 30см повод, микровирбел със или без малък дропер непосредствено над него, на 60 см от микровирбела групирано основното утежнение, на 30-35 см над него- още един малък дропер, ваглер, стоперни възли - това е за подвижен монтаж. За неподвижния пак така, само че без стоперните възли и дропера над основното утежнение; ваглера се фиксира с два дропера.
Изображение
superliubo82
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 12:21 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Универсален монтаж за ваглер има ли ?

Мнение от superliubo82 »

Мерси IDA и моя монтаж е почти съштия,значи не сам мн зле :roll:
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Универсален монтаж за ваглер има ли ?

Мнение от snegk »

Универсален монтаж няма :wink: Размер на куката,диаметър на влакното и т.н.За различната стръв,за различните риби и монтажа е различен.Така е поне при мен.Колегите не ги знам. :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
superliubo82
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 12:21 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Универсален монтаж за ваглер има ли ?

Мнение от superliubo82 »

Да попитам само още нещо,как да я събирам линията на мача та да не я разваля на совалка или ?
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Универсален монтаж за ваглер има ли ?

Мнение от Бачо Илия »

superliubo82 написа:Мерси IDA и моя монтаж е почти съштия,значи не сам мн зле :roll:
Чакай да видим какво ще кажат капацитетите по мачов риболов :D Аз много рядко ловя с мач, но почвам с този монтаж; после го доизкусурявам или сменям, ако има нужда :idea: 8)

п.п. "унивесален" не е най-точната дума :idea:
Изображение
superliubo82
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 12:21 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Универсален монтаж за ваглер има ли ?

Мнение от superliubo82 »

:)
superliubo82
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 12:21 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Универсален монтаж за ваглер има ли ?

Мнение от superliubo82 »

snegk написа:Универсален монтаж няма :wink: Размер на куката,диаметър на влакното и т.н.За различната стръв,за различните риби и монтажа е различен.Така е поне при мен.Колегите не ги знам. :wink:
Знам че няма ун. монтаж но ми писна всеки път да късам корди и да правя на ново линията,а тва с 2-3 вирбела не ми допада да има хиляда възела по линията
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Универсален монтаж за ваглер има ли ?

Мнение от hristotihov »

superliubo82 написа:... всеки път да късам корди и да правя на ново линията ...
Би трябвало да ползваш по-тънък повод от основното влакно и да се къса само той до вирбела, а не цялата линия. :roll:
нямам живарник
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Универсален монтаж за ваглер има ли ?

Мнение от Ivak »

На описаните дълбочини не бих ловил с подвижен ваглер. Друг въпрос е че въобще не бих ловил с ваглер :lol: :lol:
Какво значи универсален монтаж. Всеки монтаж може да се направи да лови във всяка ситуация. По какво се различават по принцип монтажите :roll:
Да казвам ли или :lol:
По разположението на тежестите и евентуално и рядко по дължината на повода. Та така слагате повече и по-меки сачми и имаш универсален монтаж според случая ги местиш по влакното.


Слагаш един стик(аз така викам на тънките и дълги ваглери) стопираш го със сачмите в зависимост от силата на вятъра слагаш повече сами при него или обратно повече надолу към куката.
Ако ползваш адаптер за прикачване на ваглера няма да има нужда да късащ линията, просто махаш стика и сгъваш мача.
На мен лично ми отнема под минута да го направя ако има вързана кука :wink:

С този тип монтаж съм ловил уклей и кефалчета на 30-40 метра и шарани по 3-4 кг на 10 метра.


Ако пък искаш с да ловиш с една плувка, едни сачми и един монтаж две три години :lol: :lol: погледни към болонезите. Метраж 5-6 лови се с фиксирана плувка. Има такива с много добри летящи показатели и чувствителност. Сръбски и гръцки са
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Универсален монтаж за ваглер има ли ?

Мнение от butnik »

Ивак,използвай думата прав ваглер,стиковете са плувки за река.А ако разровиш из темите има толкова много монтажи за ваглер,че ще се схванеш.Но основно се използва един подобен на този,който са описали колегите,но в пропорции.Има едни малки елементчета за разстояние,които зависят от дължина на повода на ваглера,но от мен стига толкова.Даже бях с намерение изобщо да не пиша.И повода никога не ми е по малък от 37см.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Универсален монтаж за ваглер има ли ?

Мнение от Ivak »

Та колегата беше писал за универсален монтаж и това ми дойде на главата :oops:
За поправката за правия ваглер мерси. :D

А иначе за толкова специфични монтажи на ваглер съм чел, че и съм изпробвал че свят ми се зави. :lol:
Монтажите за мен са два :oops: :lol: Фиксиран прав ваглер с почти цялото отежнение на него и само дропери надолу по линията(2-3-4), вирбел и повод с кука. Това за сравнително малки дистанции.
Дригия монтаж е > ваглер, мънисто, вирбел, основно отежнение, 2-3 дропера, вирбел и повод.
Но аз и не съм наблягал много на този тип риболов де :lol: :lol: Та не успях да се науча преди да се откажа от него :lol: :lol:
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Универсален монтаж за ваглер има ли ?

Мнение от Бачо Илия »

Що пък "не по-къс от 37см" :roll: Що точно 37 ами не 35 или 40 :roll: :?:

п.п. специално за монтажите за МАЧ, едва ли в риболова има повече монтажи за даден метод :D Ако се вземе примерно риболов на бабушка в затворен водоем и се питат ТОП-100 риболовци в света, това практически означава 100 различни монтажа; може разликите да са много малки, но определено монтажите ще са сто различни монтажа 8) :D :D
Изображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Универсален монтаж за ваглер има ли ?

Мнение от butnik »

Класьора ми е толкова дълъг,другия е 50см.И тия 100- топ риболовци немогат да измислят нещо по различно.И как го виждаш ти ,монтажа за бабушки.По-специален ли е,или е близък до универсалния.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”