Дънен монтаж за сом

Модератор: sapuna

Аватар
st_beer
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 361
Регистриран на: Сря Юли 19, 2006 1:10 pm
Местоположение: Ямбол

Мнение от st_beer »

Здравейте колеги
Бих искал да разбера само колко грама да е съчмата на повода и каква е нейната роля в риболова? Аз използвам такъв монтаж но повода ми не е плетен няма вирбел и съчма на повода. Така ловя мренки по Тунджа където има пясакливи дъна и бързаи с по каменисти дъна.Ще ви бъда благодарен ако ми кажете ролята наи вече на съчмата на повода и нейната големина бих искал да пробвам и аз да се запиша с някое сомче.
Ами мога да пожелая на всички ви НА СЛУКА и пълни Живарници с едри
риби. :P :P :P :P :P
Аватар
st_beer
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 361
Регистриран на: Сря Юли 19, 2006 1:10 pm
Местоположение: Ямбол

Мнение от st_beer »

Искам да благодаря на колегата 5кила за така наречения от него "смешен монтаж" след като го видях реших да го пробвам и мога да ви гарантирам че работи и има ефект сложил съм снимки в галерията си на улова на няколко мренки и едни малко сомче което беше върнато да си порасне до размери които да ми харесат повече но въпроса е че монтажа има ефект и най-важното резултат. Благодарско на 5кила днешния ми улов се дължи изцяло на него :prayer: :smt038 :smt038 .
Бат Мирче-5кила
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 4365
Регистриран на: Нед Мар 20, 2005 9:41 am
Местоположение: Ямболската баня
Обратна връзка:

Мнение от Бат Мирче-5кила »

ща цункам,бе пич,мед ми капе на сьрцето-като сьм помогнал на някой :lol: ай,начи повече да не ме питаш заа кво е сьчмата на повода :lol: :lol: :lol:
"Всички животни са равни, но някои са по-равни от други".
lz1igr
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 625
Регистриран на: Нед Май 01, 2005 7:56 pm
Местоположение: plovdiv

Мнение от lz1igr »

И аз ползвам такъв монтаж,но вместо оловото,поставям фидер -продават се.Това е тръбичка от пластмаса,с диаметър около 3см и дъжина 5см,отворена е в двата края и се пълни със захранка за каквато искаш риба.На едната стена има олово и се натъпква добре,та захранката да се показва от отворите на стената.Наслука.
Аватар
sestrata
Модератор
Модератор
Мнения: 1493
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 7:32 am
Местоположение: Ruse

Мнение от sestrata »

Пробвах монтажите на 5кила в събота вечерта на Дунава. Всичко както е описано, с ново плетено влакно 0.20 и стръв пуешки дроб. Метнах към 22 ч и веднага удари сомче 1.5 кг на "смешния монтаж". След него и на класическия, но не се самозасече. После цяла нощ дрънчаха - пак без засечка. На сутринта като ги привадих бяха усукани здраво - само куките стърчаха от възлите. Натърках поводите с парафин и спряха да се оплитат. Та... който ще лови на Дунава с плето плакно за повод - да мисли с какво ще го втвърдява преди всяко замятане.
rikosheth
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 883
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 12:29 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Мнение от rikosheth »

sestrata написа:Та... който ще лови на Дунава с плето плакно за повод - да мисли с какво ще го втвърдява преди всяко замятане.
Не му разбирам на Дунавския но за плетеното ползвай такова с тефлоново(или силиконово) покритие - твърдо е като тел! Мисля , че Berkley имаха :roll:
Друг вариант - намазваш поводите с бързо съхнещо лепило! Успех! :smt023
Изображение
LIFE'S A GAME FISHING IS SERIOUS
Бат Мирче-5кила
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 4365
Регистриран на: Нед Мар 20, 2005 9:41 am
Местоположение: Ямболската баня
Обратна връзка:

Мнение от Бат Мирче-5кила »

sestrata написа: После цяла нощ дрънчаха - пак без засечка. На сутринта като ги привадих бяха усукани здраво - само куките стърчаха от възлите. .
сам казваш,че са дрьнчали цяла нощ без засечка...ей заради това са се увьртели около основното поводите,а и нищо не се е засекло след пьрвите един-два празни удара :idea: щото вече са били усукани...требало е да извадиш още при пьрвия празен и да провериш :idea: :wink: забравих да спомена,че аз не слагам парафини и на мен сьщо ми се случва това оплитане понякога-особенно на рибка-та решението е-или ТРОЕН,Тобразен вирбел,или обикновен вирбел-едното ухо на повода-другото-за основното :!: не мисля,колега рикошет,че ТЕЛТА е удачна-нали това е смисьла на плетеното-че е меко и стрьвта си плува сьвсем естествено,а рибата не усеща сьпротивление при атаката :lol:
"Всички животни са равни, но някои са по-равни от други".
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Мнение от sapuna »

Използвайте възелът на снимката,а за повод по твърдо влакно,не и плетено.Не слагайте вирбел-губи се странично изнесената позиция на монтажа.Дължина на повода 10-15см.Оплитанията ми намаляха до минимум!

Изображение
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Бат Мирче-5кила
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 4365
Регистриран на: Нед Мар 20, 2005 9:41 am
Местоположение: Ямболската баня
Обратна връзка:

Мнение от Бат Мирче-5кила »

освен,че този вьзел е много добьр(аз го използвам,но само за монфил и то в язовир),с друго наборе,не сьм сьгласен-не сьм голем сомаджия,но пак повтарям-повод не по кьс от 30-40см-за бяла мряна и сом в РЕКА с ТЕЧЕНИЕ..а защо се оплита?щото като всяко нещо си треба повече обслужване-не може да го заебеш цяла нощ да седи,при празни удари и да не се оплете-треба си проверка отвреме навреме-най малкото-заради стрьвта..впрочем,всеки сам си избира начините-аз,просто с 10-15 см не сьм сьгласен-мое мнение-ако става за вьпрос,аз на пружините слагам поводи по 2-3см,когато са на стиропор,за платика,клен и таранка,което КАК би могло да стане с тоя вьзел дето си го посочил? :wink:
"Всички животни са равни, но някои са по-равни от други".
rikosheth
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 883
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 12:29 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Мнение от rikosheth »

Абе какво точно "ловим" в тая тема, че съвсем се обърках? :roll: :wink: :lol:
Изображение
LIFE'S A GAME FISHING IS SERIOUS
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Мнение от sapuna »

В интерес на истината грешката е моя!Монтажчето е пърфект за дъно,но не и за сом!Може малко,както каза наборчето да удължим повода,но задължително влакно,следва карабинка и последните 10-15 см да са от плетено.Не съм го пробвал,ама на няколко ракии вече на човек му идва прозрението!
Вие сте! :lol:
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
sestrata
Модератор
Модератор
Мнения: 1493
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 7:32 am
Местоположение: Ruse

Мнение от sestrata »

5кила написа:
sestrata написа: После цяла нощ дрънчаха - пак без засечка. На сутринта като ги привадих бяха усукани здраво - само куките стърчаха от възлите. .
сам казваш,че са дрьнчали цяла нощ без засечка...ей заради това са се увьртели около основното поводите,а и нищо не се е засекло след пьрвите един-два празни удара :idea: щото вече са били усукани...требало е да извадиш още при пьрвия празен и да провериш :lol:
Излезе абсолютно прав. В неделя като не бутна нищо поводите си бяха читави като от витрината - със стръвта заедно. Ще рече - като са уплетени - със сигурност има риба наоколо:D
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Re:

Мнение от Камбата »

Итересно ми е защо пръчките трябва да сочат небето!?Има ли нещо общо с риболова на калкан? :lol:
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Аватар
schapcho
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 11:59 am
Местоположение: vraca
Обратна връзка:

Re: Дънен монтаж за сом

Мнение от schapcho »

На морето заради вълните,на голямата река заради течението.Също така въдицата омекотява удара на рибата независимо ,че има отпуснат аванс :finga:
Бъди умен!
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Re: Дънен монтаж за сом

Мнение от Камбата »

На мен ми е понятно,че заради течението и вълните,ама на язовирите няма нито течение,нито вълни. :lol:
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”