Въпрос относно нещо-като-универсален-спининг за зимата?

Модератор: sapuna

Аватар
Shag
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 264
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 4:29 am
Местоположение: Пловдив

Въпрос относно нещо-като-универсален-спининг за зимата?

Мнение от Shag »

Откъде да започна? Май отдалече...

Значи, искам да си направя нещо като универсален спининг за зимата. Ще тормозя костури, кефали и в същото време щуки със стоманен повод. Не искам да нося резервна шпула с канап и повод, а другата на макарата да е без. И това поради простата причина, че не ми се играе да свалям и слагам шпули в студа или да си играя да връзвам и развързвам поводи.

След известно умуване стигам и до вероятното решение на проблема ми. Простата ми глава реши следното: връзвам на влакното вирбел, а за него карабина и така си решавам проблема.
1ви случай - примамка директно на карабината за кефали примерно
2ри случай - стоманен повод за щуки.

Вирбела и карабината мисля да са по-големки с оглед идеята за стоманения повод и евентуалните щуки. Изглежда просто и кратко, но тук идва неизвестното за мен. Ще осакатя ли играта на примамките? Под примамки разбирайте малките сръбски воблери за кефали, блесни малки пак за кефали, силикони примерно. За силиконите не се притеснявам, а по-скоро за воблерите, освен ако тия вирбели и карабини не плашат нещо рибята.

Или пък има нещо друго относно вирбелите и карабините, което би прецакало системата ми.

Благодаря предварително за помощта.
Рибата е риба, когато е в тигана!
Аватар
stefan4etoo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1212
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 8:06 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Въпрос относно нещо-като-универсален-спининг за зимата?

Мнение от stefan4etoo »

ами аз карам целогодишно с вирбел с карабинка и нямам проблеми с играта на примамките.според мен не плаши рибата.поздрави и да ги дърпаш яко
esho
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 712
Регистриран на: Сря Юли 09, 2008 7:17 pm
Местоположение: Gent BE/ Ст.Загора BG

Re: Въпрос относно нещо-като-универсален-спининг за зимата?

Мнение от esho »

Ами то ако нямаш вирбел с карабинка, как би сменял примамките :smt017
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Въпрос относно нещо-като-универсален-спининг за зимата?

Мнение от bobo_33333 »

връзвам на влакното вирбел, а за него карабина и така си решавам проблема.
То май има и вирбели с карабината

Изображение

,и не е задължително да са най-големите,нещо средно.
Аз там съм пораснал...
Аватар
Shag
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 264
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 4:29 am
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос относно нещо-като-универсален-спининг за зимата?

Мнение от Shag »

Аз имам предвид за сл. 2 както съм писал. Вирбел -> карабина -> стоманен повод. Става ли системата слаба по тоя начин? Иначе, разбира се, че на вирбел сменям примамките. А и повечето воблери, поне тези които съм използвал, изрично е упоменато в упътването им от производителя да не се връзват директно за влакното.
Рибата е риба, когато е в тигана!
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Въпрос относно нещо-като-универсален-спининг за зимата?

Мнение от bobo_33333 »

Става ли системата слаба по тоя начин?
Системата не е слаба,слабо е задвъдичното устроиство. :)
Макарите имат аванс,
а съм виждал как дърпат и изправят и чупят тройки на блесни и воблери.
Аз там съм пораснал...
Аватар
radogagov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 354
Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 9:59 pm
Местоположение: Габрово / Ловеч

Re: Въпрос относно нещо-като-универсален-спининг за зимата?

Мнение от radogagov »

Взимай вирбел с лагер, така оплитането на кордата е сведено до минимум. Ако ловиш с плетеняк може и без метален повод да се пробваш. Аз залагам на монофил с мек повод за щука, не ги знам дали са метални или кевларени.
Изображение Изображение Изображение
Аватар
Shag
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 264
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 4:29 am
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос относно нещо-като-универсален-спининг за зимата?

Мнение от Shag »

Благодаря за по-сериозната намеса от някои и за не-чак-до-там-сериозната от други.

@радогагов - писал съм, че съм с канап. На плетеното влакно викам канап. Ползвам стоманен повод за щука уж да се подсигуря от евентуални късания. Докато не свършат поводите ми в наличност няма да пробвам без, така съм си решил. Нека ги окепазя пък после ще пробвам и другата баница. А за вирбелите винаги ползвам такива с лагер.

Идеята от цялата тая дандания е дали повода, който е с по-голямо уше от вирбела ще попрее...цака самия строй на върха на линията при прибиране на примамката. Досега съм ползвал само поводи стоманени, които са произведствено свързани с вирбел. А когато ловя с воблери за кефали нямам повод, а директно вирбел и карабина. Но както вече споменах искам да ги направя 2 в 1.

Знам, че най-добре е да пробвам и да видя резултата, но нямам времето да направя излет. А и затова е форума да се обменя опит и да се учим. В случая ми трябва по-запознат от мен, който да елиминира евентуалните ми грешки.
Рибата е риба, когато е в тигана!
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Въпрос относно нещо-като-универсален-спининг за зимата?

Мнение от INCUBUS »

Shag,миналата зима ме занимаваше известно време точно този въпрос.Не,че тук при нас има на много места щука,ама все пак има едно-две,където има и костури,че и кефали.Не можах да стигна до приемливо решение,защото пръчката за щуки няма как да е подходяща и за кефали.Така,че оттогава на тези места ходя с две пръчки-спининг.Едната си е за щуки 2,70м,със съответния тест 10-30 г,с титаниев повод,съответно с тежки примамки за щуки , за бели риби и големи костури от голяма дълбочина.Другата си е за кефали и костури от по-плитките места ,2,40м,с тест 5-20 грама.Общата тежест на екипировката не е кой знае колко по-голяма.Удоволствието от риболова обаче е много по-голямо.
Аватар
Shag
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 264
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 4:29 am
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос относно нещо-като-универсален-спининг за зимата?

Мнение от Shag »

Аз въртя с Colmic MasterSpin 2,70m и тест на 5 - 20гр. Успешно мятам воблери/блесни за кефал без бради или проблеми в играта и т.н. Дори и тези под 5 гр. със същия успех. Има я чувствителността на линията. В същото време мятам добре и примамки за щука като гледам да не са над 21-22 гр. Това ми е първата спининг пръчка и все още е в много добро състояние, а също и върши чудна работа. За сега нямам намерение да я сменям. Нямам оплитания и въобще оплаквания или проблеми.
Рибата е риба, когато е в тигана!
esho
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 712
Регистриран на: Сря Юли 09, 2008 7:17 pm
Местоположение: Gent BE/ Ст.Загора BG

Re: Въпрос относно нещо-като-универсален-спининг за зимата?

Мнение от esho »

Shag написа:
1ви случай - примамка директно на карабината за кефали примерно
2ри случай - стоманен повод за щуки.
аха, в началото не бях разбрал какво точно имаш в предвид.
Сега като прочетох пак поста разбрах за какво иде реч :)

Според мен няма да имаш проблем, а мисля и че за щука ще използваш по-едри примамки, на които системата ти няма да пречи :wink:
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Въпрос относно нещо-като-универсален-спининг за зимата?

Мнение от snegk »

Слагай един малък вирбел с карабинка, има доста хубави модели, директно за плетеняка, когато си хвърляш големи примамки, слагаш и стоманен повод, просто ще стане с два вирбела на двете страни, на стоманения повод. :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
P-etkan
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Вто Авг 23, 2011 10:24 am
Местоположение: България, гр. София

Re: Въпрос относно нещо-като-универсален-спининг за зимата?

Мнение от P-etkan »

Няма да имаш абсолютно никакъв проблем от към сигурност на линията :wink: .

...друг е въпроса за играта на малките воблери, когато има повод и карабинката с вирбел, но ти не питаш за това.

:arrow: от известно време аз ловя със следната линия целогодишно, когато ходя за щука :arrow: плетено + флоркарбон(0.30) + карабинка с вирбел :arrow: съвсем спокойно може да го използваш за целите които преследваш, ако ти се инвестира малко за сезона.
Аватар
Shag
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 264
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 4:29 am
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос относно нещо-като-универсален-спининг за зимата?

Мнение от Shag »

За флуорокарбона имам по-особено мнение относно рибите, които ловя. Мисля си че е излишен. А относно повода и малките примамки последния валат ми беше точно поради тая причина - натежаваше повода и пречеше на играта на примамките, но за сметка на това беше голям студ и не ми се връзваше. Предпочетох да гоня само щука. А в същото време един кефал над килото ми тровеше нервите с плясъци пред мен. Тоя същия дзвер един колега го изтърва. Изкара го до него, намушка го в кепа, но беше някакъв детски кеп и го изсипа обратно във водата. Няма да споменавам, че не беше приготвил кепа и ходи до колата с въдицата и рибата на нея да го вади. При връщането до стойката си отпусна линията, но чист късметлия, кефала си седеше на куката. Чак сърцето ме заболя като видях как хвърли рибата във водата от кепа. Скъса си кордата и прибра тая въдица. Той и без това ловеше на 4-5 пръчки. :D

Благодаря за моралната помощ. Утре ще видим какъв резултат ще имам.
Рибата е риба, когато е в тигана!
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”