Сом на тролинг

Модератор: bobopeli

Публикувай отговор
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Troli Rapala »

Ralitex написа:От известно време си задавам въпроса защо използваме плетено влакно за тролинг? По телевизията като гледам всички, които вадят огромни риби използват монофил. Кое е по-подходящото и защо?
Само Старчето и Троли сме на монофил,като и двамата имаме сериозни Битки от по час-два! :wink: Можем да обясним предимствата,даже през 2011година влачих целенасочено с два баяти такъма монофил и плетеняк и два фини такъма пак на монофил и плетеняк,ма треа да ровиш в Манията за Boababa и ще имаш повече яснота по Проблемата! :wink: :drinkers: И тук има една стара тема "плетеняк или монофил",тогава защитавах тезата за предимствата на плетеняка,но нещата се променят с опита и рибите! :rolleyes: :drinkers:Преди две години казах,че монофила е по-здрав от плетеняка,но Марко-Поло ме помисли за луд и нещата се размиха,но мнението ми е същото и имам сериозни аргументи за това!Анализирал съм неща за които няма да се сети никой и крайният резултат е,че плетеняка е предназначен за любители-риболовци,които се страхуват от скъсване на линията и им се предлага фалшива сигурност! :cry: :idea: :wink:
Ralitex
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 3:30 pm

Re: Сом на тролинг

Мнение от Ralitex »

Монофила има голяма разтегливост и при рязко дърпане, компенсира аванса на макарата. Какво е съотношението плетеняк монофил в дебелината при еднаква здравина?
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Troli Rapala »

Ralitex написа:Монофила има голяма разтегливост и при рязко дърпане, компенсира аванса на макарата. Какво е съотношението плетеняк монофил в дебелината при еднаква здравина?
Браво,близо си до същината! :wink: Защото рекламата на плетеняка е,че получаваш двойна здравина при същия диаметър спрямо монофила,но ДЕ-ФАКТО това е чиста лъжа и при измерване на диаметър-здравина са почти еднакви,но с тази разлика,че при избора на плетеняк губиш точно
разстегливостта=да караш кола без амортисьори! :rolleyes: :cry: Отделно имаш минуси и от твърдата връзка Връх към Линия и за това големите рибоци усещат върха веднага и плюят,та имаш само празни кълванета! :idea: Да не говорим,че повечето макарета са ментета и немат за задачка да работят с абразивни линии,като плетеняка,който освен вода пие и микрочастици,та треа да се сменя или обръща всеки сезон,та и устойчивостта му е само мистика,а не реалност!Горе-долу това са ми аргументите,а при Старчето е един и той да си го каже! :drinkers:
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: Сом на тролинг

Мнение от spookymiro »

Да раздвижа малко тролинга, че е хванал паяжина напоследък.
Миналата година по това време, че и малко по-късно ги хващах на 8-12 метра дълбочина, което беше над дълбочината на която ловяха кльонкаджиите (15-20 метра).

Миналият уикенд се пробвахме пак ама нямаше пипане из тези дълбочини, въпреки че имаше риби на сонара. Чак когато свалихме воблера на 15-16 метра се излъга едно соме.

Една риба е малко за да се правят изводи и затова ще е хубаво ако и други колеги тролингисти споделят на какви дълбочини ги ловят в момента.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Re: Сом на тролинг

Мнение от Emo-83 »

Наистина големите риби ги ловят с монофил и е доста по-удачен за морето.Монофила действа точно,като амортисьор и допълнителен аванс към макарата.
Аз също бих използвал монофил,но има едно голямо НО.
Морския риболов и примамките,които се влачат там са големи и понасят дебелината на монофила.
Тук постоянно се пише за някакви шадрапчета и тел-денсерчета,дето ако им сложиш дебел монофил,няма да играят както трябва.
Още повече,че ви подлъгват с инфо,че Туната била извадена на монофил с дебелина 0.70мм.,което е равно да кажем на 65 либри.
Да,но Троли не ви споменава,че отпред има повод от 10-15м. с дебелина 1.2мм. 1.5м. флоро или нещо още по яко.
Шок лидер се използва на всякъде,но винаги се споменава дебелината на основното влакно.
За да не скъса туната или която да е огромна риба,макарата на аванса се наглася на определените килограми,които издържа влакното.По-нагоре не се бута,защото отиваш в изгубени битки.
При нас,какво се получава.Искаме да ловим големи риби със здрави такъми и влакна,но с дребни воблери.
Например монофил с дебелина 0.45мм.,коренно ще промени газенето на определен воблер.Да кажем Сливъра слиза до 5м. с конец 0.17мм. с 0.24мм. ще слиза 3.30,а с по-голяма дебелина ще гази някъде около 2 или под 2м.
И ако вместо Сливъра,сложите шадрапче,дълбочината ще е съвсем различна.
Има големи сомове по света,които се вадят на буй за шаран с тънък монофил,но всяко нещо има своето обяснение.
Например,сомовете на Ебро излизат в пъти по-леко от нашите риби.Не бързайте да се смеете,защото това е точно както ви го казвам.Освен това шаранджийския такъм е с дължина над 100м. и разтегливоста на монофила е много по-голяма от тази на 35м. или когато рибата е под лодката с дълбочина под нея.
Когато няма дълбочина и теглиш сома от брега косо,той върви по дъното в твоята посока.Но няма накъде да забие при дълбочина 2-3м. за да скъса.
Всички тези фактори,трябва да ви накарат да направите балансиран такъм за улов на сом.
Тук не говорим за сомове до 20-30кг.Удърите на големите риби е рядкост,а ваденето им изискава часове.Ако монофила има предимства,за нашия риболов,то той има и недостатъци.Едно от тях е,че се уморява от дългата борба и при голяма риба,след дълга борба,те праща в джаза.
В началото на годината сомовете вземат повече малки примамки(8-10см.),защото основната храна им е малка по размер.Но големите се хранят със каракуди и шарани от кило нагоре.
Това не значи,че ще откажат малка примамка,но тя също трябва да е съобразена с газене и здравина.
От средата на лятото,може да закачате,спокойно едри примамки 12-18см.
Има още много неща,които мога да разкажа,но в един пост няма как да стане.А не съм влизал тук,за да не се нервирам и да се карам с Троли.Писнаха ми циганиите.
Мога да не спирам да говоря,защото знам и имам опит с големи риби,но някои това ги дразни.
Ползвам 0.26мм-0.28мм.(реален диаметър) конец с повод флоро 0.55мм.,защото то е износо устойчиво от четките на сома,както клони,камъни и миди.
Всеки да си влачи,както знае....аз съм така......нямам късане на сом при тролинг,за сега....аванса на макарата ми е хлабав.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Сом на тролинг

Мнение от lusienn »

Ела си тука,кво ти пука че Троли се дразни.

Той пък дразнеше други хора,и му сложиха Бан.
Форумите са за това-да се споделя.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Re: Сом на тролинг

Мнение от Emo-83 »

lusienn написа:Ела си тука,кво ти пука че Троли се дразни.

Той пък дразнеше други хора,и му сложиха Бан.
Форумите са за това-да се споделя.
Не бях влизал отдавна.Не защото не искам....омръзнаха ми разправиите.
Като се замисли човек,защо трябва да се караме!? Това е нашето общо хоби,което би трябвало да ни радва и разсмива.
Не знаех,че има Бан и никога не съм бил привърженик на него.Но той прекаляваше.
Бих споделял моето мнение,без да ангажирам никой с него.Има толкова интересни неща,за които можем да говорим.
Аватар
capetano
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 731
Регистриран на: Пон Окт 17, 2011 4:28 pm
Местоположение: София

Re: Сом на тролинг

Мнение от capetano »

На какво попаднах във фейса :)

По принцип не съм безчувствен, боли ме за много хора... Просто местата които ме болят, са различни...
Контев написа:"Рибите се откачат най-вече, когато не са добре закачени!"
:D
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: Сом на тролинг

Мнение от spookymiro »

Добра риба са хванали и са я пуснали бързо-бързо.
Браво на колегите!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Сом на тролинг

Мнение от lusienn »

Добра риба-е за тролинг.

На кой язовир е това,знае ли някой.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
sara2
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 3:58 pm

Re: Сом на тролинг

Мнение от sara2 »

lusienn написа:Добра риба-е за тролинг.

На кой язовир е това,знае ли някой.
Има ли чак такова значение? Браво на момчетата!!! И с пожелание за по-големи! :D :D :D
Аватар
robber_79
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 541
Регистриран на: Чет Дек 30, 2010 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора-Казанлък

Re: Сом на тролинг

Мнение от robber_79 »

Aвтора на темата до кога е BAN ??
ribata402
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Сря Апр 18, 2012 8:52 am

Re: Сом на тролинг

Мнение от ribata402 »

Браво на колегите и респект за постъпката им...Удрят им две риби за деня 20ка и 40ка даряват живот и на двете риби...Браво..!!!!!!!!
Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Re: Сом на тролинг

Мнение от Emo-83 »

Браво на колегите.Живи и здрави да са,заслужават и по-големи риби с това си отношение.
mitchell86
новобранец
новобранец
Мнения: 84
Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 4:03 pm
Местоположение: Гр.В.Търново

Re: Сом на тролинг

Мнение от mitchell86 »

Здравейте.Аз съм един от двамата късметлии уловили тези два сома.За самият риболов какво да Ви кажа?Риболова беше буквално в мътната вода(там беше всичката риба).Дълбочината варираше между 12-15м.Наредихме 7 въдици на дълбочини между 1,5-4метра.Не бяха изминали 2 часа и последва удар.След 10 минути се показа и първия сом,който беше хванат за опашката.Два часа по-късно таман мислех да сменям воблера и последва нов удар.Този път разбрахме,че си имаме работа с доста по-добра риба.Рибата удари на 3 метра.След борба продължила не повече от 20-30 мин.извадихме втория сом.Сега,след като емоциите поотминаха си мисля,че всички спечелихме по нещо.Рибата ми сбъдна мечтата,а аз и подарих живота.
Публикувай отговор

Обратно към “Тролинг”