Лихнус

Модератори: Димо Михалев, dobria1

bokooll
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Ное 14, 2007 8:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: Лихнус

Мнение от bokooll »

Във общи линий попа яде почти всичко което му поднесещ.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Лихнус

Мнение от Булти »

...@ дса...по принцип има три начина да изчистиш рапана :
1.попарваш и вадиш ядките - докато го попарваш рапана издава жалостиви звуци като всяко живо същество
2.чупиш черупките на място на жив рапан - гадна , жестока и лигава история
3. замразяваш директно с черупките - най-хуманния начин - после след размразяване се вади лесно с вилица - все едно е попарен - с тая разлика , че е суров без никаква топлинна обработка и после го задушаваме с чесън и масло и получаваме нещо по различно от панирания рапан :wink: - тея пенизи със замразяването ги знам от Лайв ту Дайв (ника му ) - един от пионерите в подводния риболов В Б/я , активен член на Спиърфиш , понастоящем живеещ и гмуркащ в ЮАР , а той от своя страна знае това от некакъв африкански остров - ба ли му м...а - забрайх му името :D ...та спокойно може да замразите суров рапан барабар с черупката и когато ви потрябва тогава да го чистите - единствения недостатък е количеството :wink: - ама за стръв за попардаците ша ви стигни :D
STARTER
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Съб Юли 19, 2008 9:49 am

Re: Лихнус

Мнение от STARTER »

За втория начин-чупенето на черупката на жив рапан.
Има начин да се вади и без чупене. Удря се в пясъка 10-20 пъти със сила и се вади без никакъв проблем вече.
Това, като нямаш хладилник наоколо и ти е попаднал рапан. :idea:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Лихнус

Мнение от Булти »

....аааа голяма мъка е тъйййй :shock: , едно време( като бях лапе) чехите по плажа ги вадеха така - представи си плажната ивица и секи блъска по мокрия песок ама не дваесе , а поне педесе пъти (поне на мен така ми се струваше :shock: ) и цялата тази дандания беше за да земат черупката ...."тум , дум , туп , луп" - ударите в пясъка се забиваха в мозъка ми и не издържах и бегом в морето с маската - може и затуй да съм станал харпунджия..."туп , луп , Уаааа ! :shock: " - често блъскащите рапани нацелваха комшийте си по краката :D ....
....ако нямате фризер , рапаните може да се съхраняват( дори една седмица - в зависимост от температурата ) в пропускливи торби или чували , като отгоре се покриват с някоя стара дреха , фланела или парцал - за предпочитане от памучна материя и се поливат поне един дневно с прясна морска вода( в никакъв случай със сладка - убива ги :idea: ) , толкова колкото да са влажни , държат се на сенчесто и проветриво място .... :drinkers:
Последно промяна от Булти на Чет Яну 15, 2009 10:31 am, променено общо 1 път.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Лихнус

Мнение от КИРО »

Айде,връщайте се в релсите.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Лихнус

Мнение от Булти »

...и последно за рапана като стръв за лихнуса...когато ги съхраняваме по-гореописания начин( без фризер) е хубаво да проверяваме , поне през ден има ли умрели рапани. Един умре ли - се вмирисва и се ба м..на цялата партида.По принцип рапаните съхранявани така са отворени и стоят като "изплезени". Когато ги подръпнем по "нокътя" , живите реагират и се прибират , а мъртвите не реагират изобщо - тях трябва да отделяме и ако не ги използваме за стръв същия ден най-добре е да ги хвърлим в морето...Наслука :drinkers:
M.S.M
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 7:03 pm
Местоположение: Бургас

Re: Лихнус

Мнение от M.S.M »

здравейте колеги, пиша за първи път в морски риболов, но не за последен, до сега само четях форума поради това, че не мога да пиша бързо :oops:но вече горе долу посвикнах и смятам основно тук да давам инфо какво излиза по Сарафовските буни. Днес бях там защото чух ,че хващали по някой лихмус колегите, и резултата не закъсня, от 07.30до11.00 на 3бр. волти хванах 14бр. хубави едри лихмара за стръв ползвах солена цаца от консерва и замразена граца от Маслен нос :D :D :D довечера жената като ги пръжне като направи кордалята стой та гледай :drinkers: :drinkers: :drinkers:
не спори с глупак ще те свали на нивото си и ще те бие с опит
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Лихнус

Мнение от КИРО »

Добре дошъл..
M.S.M написа: за стръв ползвах солена цаца от консерва и замразена граца от Маслен нос
Еййй,събота мислех да излизам,сега за граца виж чак къде ме засилваш. :lol:
Ба,аз ша пробам на нашенска.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: Лихнус

Мнение от starcho »

тоя рибок най го обичам щото е добро прасе и сам се фаща и обича бирата. от хайвера става божествено мезе :supz: :rock: :partyman: идеално се комбинира с хард рок
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Лихнус

Мнение от Булти »

Рамщайииин :supz: :supz: :supz:
Trol
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пет Мар 16, 2007 9:29 am
Местоположение: Варна (GR-махала)
Обратна връзка:

Re: Лихнус

Мнение от Trol »

На Варненската борса Лихнуса уби Карагьоза по точки - 8лв. за лихнус от типа 4 за кило с/у 7 за карагьоза . Нямаше дребна кая ама и тя сигурно ще стартира от 6 и нагоре, за това по празниците от Траката и на север :D
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: Лихнус

Мнение от starcho »

Прясно инфо,не от мен,от приятел.Авангарда на поповете т.н. лихнус дава сериозни загуби на фронта от добре въоръжени с електроника колеги.
Публикувай отговор

Обратно към “Стръв и захранка”