Графитна смазка

Модератор: sapuna

Аватар
ribolovcho
фен клуб-скобар
Мнения: 2082
Регистриран на: Чет Сеп 10, 2009 12:19 pm
Местоположение: Някъде по Река Искър
Обратна връзка:

Графитна смазка

Мнение от ribolovcho »

колеги,един приятел ми даде графитна смазка да си смажа макарите,подходяща ли е тя за тази цел,предварително благодаря.
Изображение
Най добрите са тук
tzetzo62
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 171
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 2:25 pm
Местоположение: Търговище

Re: Графитна смазка

Мнение от tzetzo62 »

Според мен не.Използваше се за гарнитурите на автомобилите.Но все пак да кажат спецовете.
boki speca
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1136
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 1:03 pm
Местоположение: Пловдив и Ямбол
Обратна връзка:

Re: Графитна смазка

Мнение от boki speca »

Не си и помисляй за смазване на макарите с графитна смазка.Първо,съхне и стяга,второ много е тежка,трето груба е за механизъм фин като този на макарите.И със сигурност има и още нещо дето не се сещам в момента.С две думи НЕ става.
Късмета е резултат от много добро планиране !!!
ivanov70
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 315
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 8:26 am
Местоположение: до 1993- Видин, сега Сливен

Re: Графитна смазка

Мнение от ivanov70 »

Притежава висока водоустойчивост, защита от корозия и износване. Предназначена за смазване на тежконатоварени механизми като открити зъбни предавки, резбови съединения, ресори, верижни предавки, въжета и други в условията на висока влажност и замърсена среда.(цитат)

Не съм много голям специалист, но според мен твърдо НЕ !!!

Аз използвам технически вазелин, а ако нямам - медицински.
Селянията не е белег за произход - тя е състояние на духа !
Аватар
Em1l
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 875
Регистриран на: Съб Апр 11, 2009 6:10 pm
Местоположение: Русе

Re: Графитна смазка

Мнение от Em1l »

А може ли да предложете някоя подходяща смазка за макари?
simo72 написа:Без валати и без мерак, рибар няма!
bakxys
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Юни 29, 2009 6:45 pm

Re: Графитна смазка

Мнение от bakxys »

Здравейте. Сложих графитна смазка на една от макарите си и започна да върти по трудно. После трябваше да я измия перфекно с бензин и да я смажа с по-рядка смазка. Както колегата иванов70 е писал, тази смазка не е за риболовни макари. Немога да ти препоръчам качественна смазка. В момента експериментирам с два вида. Добре се въртят макарите, но какво ще стане лятото ...
besttop
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 342
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:14 pm
Местоположение: Кърджали/Стара Загора

Re: Графитна смазка

Мнение от besttop »

И аз съм минал по пътя с графитната смазка. Не става приятелю.От тогава си правя нещо просто и евтино. Взимам си литиева грес, разреждам я съвсем леко с масло и се получава. Впрочем, във форума колегите имат много писано по този въпрос.Почети повече и ще научиш повече. Там наистина има ценна информация...
Христо - наслука на всички
Аватар
glarusa
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3908
Регистриран на: Пон Окт 06, 2008 5:25 pm
Местоположение: гр.Бургас

Re: Графитна смазка

Мнение от glarusa »

Графитната смазка представлява грес с прашинки графит,който се използва за направата на моливите(примено)Издържа на висока температура,затова се използва в съвсем различни приложения!Докато се занимавах с котли,я ползвахме за уплътняване на вентилите на крановете на топлата вода...но не като смазка,а по-скоро като уплътнител!Примесена с конци и подобни вършеше чудесна работа!Но както казват другите,не е за фини механизми! По-добре пробвай зелената грес!Бях си взел една кутия,на цена от порядъка на 4-5 лева!Ползвах я и като си сменях лагера на колата,ползвам я и за смазка на макарите-според мен е идеална!
Въпрос: По какво си приличат опашката на кучето и опашката пред някоя администрация?
Отговор: В основата на всяка опашка стои гъз!

Умберто Еко: „България?! Там тези които мислят за бъдещето емигрират.“
evgeniboy
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 574
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 7:53 pm

Re: Графитна смазка

Мнение от evgeniboy »

bakxys написа:Здравейте. Сложих графитна смазка на една от макарите си и започна да върти по трудно. После трябваше да я измия перфекно с бензин и да я смажа с по-рядка смазка. Както колегата иванов70 е писал, тази смазка не е за риболовни макари. Немога да ти препоръчам качественна смазка. В момента експериментирам с два вида. Добре се въртят макарите, но какво ще стане лятото ...
Колега , тъкмо се каних да попитам как се маха грес от макарите....че бях купил 3 макари и предния собственик ги е мазал с грес отвътре :evil: и въртят малко трудно. Дано да стане с бензин!!!
Аватар
tamihal
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1872
Регистриран на: Пет Яну 23, 2009 9:01 pm
Местоположение: ХAРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Графитна смазка

Мнение от tamihal »

По принцип във всеки риболовен магазин има смазки специално пригодени за механизма на макарите,така че не си прави експерименти.Използвай смазка само и единствено прредназначена за целта.Аз използвам ето тази и си ми върши чудесна работа:
Изображение
p.p кориселина премахва и сваля идеално старата грес...!
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
kolev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 387
Регистриран на: Пет Юли 28, 2006 12:42 pm
Местоположение: София

Re: Графитна смазка

Мнение от kolev »

И според мен твърдо НЕ с графитна смазка.
Най-добре макарите се почистват с нафта.
Използването на кореселин, ацетон или бензин, може да доведе до повреда и разяждане на някои пластмасови елементи.
Аз лично слагам първо малко финно машинно масло и после не много грес.
Аватар
ribolovcho
фен клуб-скобар
Мнения: 2082
Регистриран на: Чет Сеп 10, 2009 12:19 pm
Местоположение: Някъде по Река Искър
Обратна връзка:

Re: Графитна смазка

Мнение от ribolovcho »

значи по тая логика ако някоя макара е получила луфтофе може да се уплътни,:),все пак ще послушам съветите ви,щото заради 5 лева да съсипваме макари за 1000 не си струва,мерси за съветите
Изображение
Най добрите са тук
kartal
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 103
Регистриран на: Пон Май 26, 2008 3:54 pm

Re: Графитна смазка

Мнение от kartal »

Независимо от състоянието на макарата/те/,е необходимо според мен задължително зимно-пролетна експлоатация на същите.Аз лично го правя всяка година /освен в случаите когата лятни бури/ не налагат това.Ако,не е правена никаква подръжка,и състоянието на предишните смазки се се превърнали в състояние на твърда грес,най-добре е първо,да се разглобят на части и се преварят,т.е. с гореща вода и веро да се измият напълно.Подобно измиване съм извършвал с ексрационен бензин с малко количество в него от леки машинни масла.Второ,подсушаване.Трето,смазване много тънко /ползвам смазка от тези на Хискварна в тубички,много е добра/или в зависимост от състоянието на макарата и технически вазелин/,сглобяване и смазване .
Там където макарите са с лагери,предварително измиване на лагерите,смазвне.
Многото смазка,не означава,много добре свършена работа.Изисква време,и играчка.
К,вото нещеше,нещеше и изведнъж...спря
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14909
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Графитна смазка

Мнение от Павел Иванов »

Бърррррррр , само като го прочетох това и разбрах колко съм щаслив че макари не смазвам , еле па не дай си Боже да ги разглабям и пр. :D Понекога когато са много мръляви ги изплаквам в течаща вода и след това забърсвам с цел да са визуално по-представителни :D
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
ivanpl
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 170
Регистриран на: Нед Мар 23, 2008 9:20 pm
Местоположение: София

Re: Графитна смазка

Мнение от ivanpl »

Теоритично добре звучат повечето неща написани досега.
В момента имам точно същия проблем, скоро забелязах че на една от макаричките ми, ролката на бигела не се върти като хората. Отварям аз да погледна, нали всички в тая държава сме родени майстори, и въре смазката на лагерчето лепне яко. Изглежда сякаш е смазана точно със графитна смазка. Първо си мислех да му капна отгоре малко от маслото на колата .... Ама като чета тука май не е много добра идея :?:
Доколкото разбирам, трябва първо да махна изцяло старата и после да сложа "нещо" на чисто. Какво да е това нещо обаче, подходящо ли е за този механизъм да сложа от тая в тубичките(от риб. магазин) или ми трябва нещо друго?
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици и макари”