Болонезе ли е тази въдица?

Модератор: sapuna

INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Болонезе ли е тази въдица?

Мнение от INCUBUS »

Като прочетох това за гладуването,ми стана малко гадно,ама -бе,пич,през 2004 г.,когато реших,че риболова е моето спасение в свободното време,за да си купя първия набор от такъми,гладувах не само аз,ами и съпругата и сина ми.Че и три години след това не съм ги водил на море,ама ...Сори,няма никакъв смисъл да ти пиша за болонезите-то и без това има изписано страшно много с пълен отговор на въпросите ти в по-предни теми,стига да искаш да четеш.
mojiganga
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2011 1:14 pm

Re: Болонезе ли е тази въдица?

Мнение от mojiganga »

Благодаря за отговорите!
Нека да задам въпроса по различен начин- как изглежда класическата болонезе?
Какви са:
макс. тегло спрямо дължината, акция и т.н.
mojiganga
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2011 1:14 pm

Re: Болонезе ли е тази въдица?

Мнение от mojiganga »

Изобщо болонезе може ли да бъде въдица, която не е от карбон?
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Болонезе ли е тази въдица?

Мнение от antivik »

mojiganga написа:Да такава е !
Какви 70-100 лева, ако дам толкова за въдица, трябва да гладувам 1 месец
Опа-а, моя грешка, все гледам сопите с по-голямата дължина/6м./, а там цените са други :? .
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
shtilio
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1160
Регистриран на: Чет Авг 14, 2008 11:21 am
Местоположение: Ямбол

Re: Болонезе ли е тази въдица?

Мнение от shtilio »

mojiganga написа:Благодаря за отговорите!
Нека да задам въпроса по различен начин- как изглежда класическата болонезе?
Какви са:
макс. тегло спрямо дължината, акция и т.н.
Класическата болонеза е директен телескоп със закрепени еднокраки (обикновено сик) водачи на дълго краче - за да не лепне кордата по пръчката при мъгливо и дъждовно време и пластинков макародържач. Има и 1-2-3 подвижни водача на върха и евентуално на предпоследната секция. Според мен болонезе , което не е от карбон е пресилено да се нарича с такова име. Акциите са най- различни варират от 2-15 до 5-30, 5-40.
Понеже болонезето е въдица, с която се лови на река във течение и това предполага да се държи през цялото време в ръка, то трябва да е възможно по- леко, но не само за сметка на здравината. Лично според мен максималното тегло е 5 м - до 220 гр , 6 м до 280 гр , въдици над това тегло лично на мен ми идват тежки след няколко часа риболов.

Ако питаш мен, изкарай този сезон, с това което имаш като наблегнеш на усвояване на самата техника на изтичане и задържане, монтажите , начина на захранване и поднасяне на стръвта и много други тънкости в този риболов. Според мен много по- важни са знанията и уменията , на задвъдичното устройство, отколкото типа пръчка, с която ловиш. Аз лично съм ловил на река с мач на 3,9 м , с фидер на 3,9 м също на плувка , със 7 м директен , със 3,6 м най - обкновен телескоп, всичко това в зависимост какви риби търся и най- важно където условията на заобикалящата среда го позволяват. Специално по Тунджа почти винаги рибата е на близка дистанция, което не предполага далечно изтичане и задържане и затова и контрола на линията е по - лесен, макар и с по- къса пръчка.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
godalione
новобранец
новобранец
Мнения: 57
Регистриран на: Сря Окт 05, 2011 2:09 pm
Местоположение: Слав Великов-Сливен -Ямбол

Re: Болонезе ли е тази въдица?

Мнение от godalione »

Aко може да попитам. Имали смисъл колегата да си купува боло 4-5 метра . Според мен няма смисъл.По добре събери парички земи си един мач и ще си по добре поне е много по функционален.Това е мое мнение!!Ако искаш боло според мен (пак подчертавам) от 6 метра нагоре!!!
КОТУИ, ТАКОЗ"
Аватар
shtilio
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1160
Регистриран на: Чет Авг 14, 2008 11:21 am
Местоположение: Ямбол

Re: Болонезе ли е тази въдица?

Мнение от shtilio »

godalione написа:Aко може да попитам. Имали смисъл колегата да си купува боло 4-5 метра . Според мен няма смисъл.По добре събери парички земи си един мач и ще си по добре поне е много по функционален.Това е мое мнение!!Ако искаш боло според мен (пак подчертавам) от 6 метра нагоре!!!
До 5 м и аз съм за мач 4,2 м, иначе болонезето според мен най-практичното е 6 м. Аз лично съм ловил и със 7 м (на приятел за проба), но повече ми пречеше отколкото да ми помага, ако нямаш кеп с дръжка поне 4 м си е комична гледка отстрани. Просто както казах , може да се лови и с друга пръчка на река освен болонезе, стига човек да има нужните умения. Когато рибата е наблизо със 7-8 м директен стават чудеса и хич не ти трябва пръчка с макара, хем не ти замръзват водачите , хем е по- удобно да я държиш с ръкавица и сменяш ръцете. Понякога обаче , като отидеш в 5 сутринта и хубавите места са заети се налага обикновено да се набуташ в някой драки или под дървета където с дълга пръка само ще гледаш.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
mojiganga
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2011 1:14 pm

Re: Болонезе ли е тази въдица?

Мнение от mojiganga »

Izvinqvam se za latinicata!
Kogato kupuvah vudicata ideqta mi beshe da ne e ot karbon, akciqta i da e v ramkite na 10-40gr akciq i tegloto i da ne e pove4e ot 380 grama.Kato se opitah i da namerq prx4kat, s koqto da lovq v qzovir Ogosta i reka Ogosta. Qvno i az sxm poglednal tegloto na po-kysite varianti na prx4kata, no kakto i da e.
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици и макари”