Информация за водоемите в България (обща)

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

Аватар
vinil
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 446
Регистриран на: Пон Май 28, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Информация за водоемите в България (обща)

Мнение от vinil »

Яз. Калугерица
N 43 18.899 E027 6.629
Намира се м/у Каспичан и Калугерица (точно зад OMV по посока Варна-София).
Площ на язовира - ?!?!?!
До явзовира може да се стигне и през стария път Каспичан Шумен, като дори в лоши метеорологични условия няма да има затруднение с колите. Язовира се арендова от Митьо Киселия вече няколко години, като е зарибен с шаран, толстолоб, сом, амур (има си и плевелна риба естествено). За съжаление не е разрешен за риболов. До колкото имам инфо, това е така, защото в началото е бил разрешен, но с условие при улов на зарибителен материал той да се връща обратно във водоема. Това естествено не се е спазвало и той е спрял да пуска посетители. Според мен, там вече има прилични екземпляри, но .....няма как да се убедим в това.
Информацията за рибите не е проверена (не съм говорил със арендатора, а с хора, които го познават) но съм склонен да вярвам че е зарибен както описах вече.
Дано съм бил полезен.
Ако незнаеш накъде си тръгнал, ще стигнеш някъде другаде
Аватар
Fat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 1:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Информация за водоемите в България (обща)

Мнение от Fat »

Благодаря.
Давайте координатите в указаният формат - N 00.0000000 E 00.0000000 , те. дес.градуси,
а не в 00.00.000000 те в градуси, минути, секунди. Сменя се от навигацията - погледнете как ...
Ако може разбира се
"Щастие за всички, щастие даром!"
cucko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 645
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 10:49 pm
Местоположение: Павликени

Re: Информация за водоемите в България (обща)

Мнение от cucko »

006 - N43 15.095 E25 18.957-Рибарник-Павликени

Всъщност това не е свободен водоем а частен и може да се лови чрез заплащане на пръчка(мисля че е 1 лв./бр. но и рибата се заплаща)води се Спортен риболов има каракуда,шаран и др.!
Освен това има механа и басейн, разбира се и сочни сервитьорки! :P :rolleyes:

http://media.snimka.bg/4906/016067083.jpg
http://media.snimka.bg/4906/016067084.jpg
:drinkers:
Грехота е да убием трофейни риби!
Дайте им втори шанс!
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Информация за водоемите в България (обща)

Мнение от sapuna »

яз.Бойка

Координати: 43°19'48.12"С/ 26° 0'46.19"И /приблизително в центъра на водоема/
Намира се между селата Бойка и Водица,на главен път Попово-Русе!Община Попово,област Търговище
Залята площ 740дка,средна дълбочина 10м,надморска височина 250м
Достъп-асфалтов път Е51
Язовирът е с рибно-стопанско предназначение.Основно за стопански риболов и раколов.Спортен риболов разрешен срещу заплащане.В процес е на преподписване на договор и евентуално смяна на арендатор.В много случаи колегите го бъркат с яз.Водица,който се намира на около 5км в посока Попово.
Рибната популация е основно толстолоб,шаран и малко амур!Кефал,каракуда и червеноперка.
Снимки на водоема:
http://media.snimka.bg/3577/013409405.jpg
http://media.snimka.bg/3577/013409406.jpg
Информацията е базирана на лични посещения и наблюдения!

Изображение
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
Fat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 1:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Информация за водоемите в България (обща)

Мнение от Fat »

Наистина - на яз. Бойка са сложени координатите на яз.Водица /който е точно до с.Водица, от другата страна на пътя за Попово/- оправено при мене.
"Щастие за всички, щастие даром!"
GM™
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 8:25 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Информация за водоемите в България (обща)

Мнение от GM™ »

vinil, cucko, sapuna
Благодаря ви, всичко ще бъде коригирано. :smt023
Изображение
КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Информация за водоемите в България (обща)

Мнение от КАЯ »

Следя темата с интерес, но някакси не е така какъвто е замисъла.От списъка от първа страница някои от имената на водоемите , макар че са в синьо не водят до никъде.Може би организацията трябва да е на принципа на уикипедия, където всеки да може да добавя сведения за даденият водоем.За намиране на даден водоем ползвам хванах.ком където списъка е доста голям и линка води до сателитната снимка.Списък с координати на водоеми за навигатори има и са полезни за тези които имат навигатор.По-важното в описанието на даден водоем според мен са местата за достъп състоянието на пътя, като подробното описание как да се стигне до дадено място,удобството за лагеруване са важни.Има места дори да си ходил веднъж вторият път след доста време може пак да се объркаш.Предполагам, че форумите нямат възможност за под теми иначе от списъка линка би водил до подтемата за даденият водоем в който да се добавят данните.А ето и моят принос
Язозовир Крапец
Намира се близо до главният път София Варна на разклона за с. Малиново.http://hvanah.com/?page=locations&id=97
Сателитна снимка.
Изображение
Язовира няма сянка освен на няколко места.Линка който съм дал може да разгледате сателитната снимка при по-голямо увеличение за подстъпите къв язовира.Пътищата са черни,но изглеждат здрави,тъй като няма коловози по тях.Не съм влизал в дъждовно време и не знам как ще е.Това за подхода от пътя Малиново-Прелом.На снимката се вижда от дясно и един черен път покрит с калдаръм.Аз при дъжд се съмнявам дали ще мина.Буса ми е с задно и лек от зад и дори на росна трева и равно е трагедия.Два са начината за достигане до този път.Веднага след като се мине под главният път се свива в дясно и се минава покрай градините.Пътя е разбит, но така се стига най-лесно до началото на ръкава, а пролетно време рибата е там.Другият начин е след като се подмине разклона за Малиново на главният път има бензиностанция.След като свърши мантинелата в дясно има отбивка за черен път, който през нивите отвежда до калдаръменият път малко под билото.Така се стига до дясната част на язовира която по гориста.Казват, че там е предпочитано от шаранджиите.По-късно щи изровя линкове с риболови на този язовир, където има и снимки и ще ги добавя.
П.с.Благодаря на колегата за корекцията.Нанесох поправката, не знам къде съм се отнесъл писайки :oops: Обикновенно язовира е разрешен за риболов по време на забраната.
Последно промяна от КАЯ на Сря Фев 10, 2010 11:57 am, променено общо 4 пъти.
Ares
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Чет Фев 21, 2008 7:28 pm

Re: Информация за водоемите в България (обща)

Мнение от Ares »

Здравейте, колеги следя форума от много време, но мисля, че все още нямам пусната тема, но това ще се поправи, та относно язовир "Крапец" ще си позволя да поправя колегата КАЯ.Язовира се намира на пътя София-Варна, единия подстъп за "дясната" половина на язовира се намира наистина след като свърши мантинелата, но се завива на ляво, карайки в посока София - Варна, пътя е калдъръм и се стига съвсем спокойно до носа на най-десния залив, за по - нататък ви трябва джип, и все пак не ви съветвм да ходите в дъждовно време, лично съм бутал един нисан патрол 2 пъти на това място, иначе наистина там са шаранджийски места, но трябва да уцелите време в което рибата не е наплашена от мрежи и други подобна напаст, като цяло кълването не е постоянно и рибата трудно се задържа на петното, това все пак са мои наблюдения, сигурно има колеги които ще ме опровергаят, желая на всички успех на този чист и приятен водоем.Колега Кая надявам се, че не се сърдиш за малките корекции ;) успех!
Аватар
Fat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 1:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Информация за водоемите в България (обща)

Мнение от Fat »

КАЯ, Ares - "вмъкването" на линкове към имената на водоемите от първа страница е мое обещание.
Повярвайте, не можах да измисля друг начин да улесня или систематизирам достъпа до инфото за конкретните водоеми.
Не съм се отказал. В никакъв случай.
Просто ме засипаха с друга работа а това изисква свободно време.
Не се оправдавам - правя каквото мога.
Дано да ме разберете - систематизирането на събрана информация с неподходящи инструменти прави процеса ужасно трудоемък ...
"Щастие за всички, щастие даром!"
КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Информация за водоемите в България (обща)

Мнение от КАЯ »

Не можем да се сърдим за нещо което се прави на доброволни начала,ясно е че ще се прави при възможност.За това споменах принципа на уикипедия за да могат повече хора да го правят и редактират.По-късно в този пост ще пусна и за язовир Сопот ако няма пускано за него.
Ето и обещаното за я. Сопот
http://hvanah.com/?page=locations&id=137

Сателитна снимка

Изображение

Намира се на около стотина км. от София т.е. за живеещите в София може да се смята за близка дестинация.На стената има ресторант и бунгала и удобно чакълирано слизане за спускане на лодки.Язовира обикновено е разрешен за риболов през забраната с изключение на участък около стената и втичалото до бившата плувна база.Наскоро беше зарибен с шаран и амур.Присъствието на костур е чувствително,като добър риболов се прави около кулата с лодка.Като на всеки водоем мрежи има доста.Почти няма вила или къща до водата без лодка.Радващо е, че започнаха по-редовни проверки, като с катера проверяват дори и тези с лодките.
По стената се минава с кола, като от другата страна има място за не повече от десетина коли.На горе има асфалтов разбит път, минава се покрай изоставена почивна база и се стига вилно селище.Стига се нова голяма вила с добра ограда.Покрай нея в ляво/точно преди вилата тя е на ъгъла/ е спускането към язовираСлед нея пътя се разделя на две.Левият води до първият залив,а десният до вторият.В последната си част пътя е стръмен и макар, че е твърд при дъжд може би ще има проблем.Това е за достъпа от към стената за лявата част на язовира.Другият достъп до лявата част е от с. Г.Желязна.На сателитната снимка от линка при голямо увеличение се виждат разни пътища и от с. Лесидрен, но какво им е състоянието нямам представа.Като се влезе в Г.Желязна, мисля че първата улица в дясно се стига до плувната /гребна/база.Пътя е асфалт също няма място за много коли.Има понтон и лодки.Преди да се стигне гребната база в ляво има отбивка на черен път който води до заливите след базата.Състоянието не го знам.Това за лявата част.
Дясната част след като се подмине стената има няколко отбивки за вилите по които се стига до водата.Аз съм слизал само по първата, която се намира след един завой и насочена в обратна посока на движението.Лесно може да се подмине.Няколко метра от нея са с асфалт после е насаипана с баластра до към половината разстояние до отбивката за вилите.Продължава се направо и се стига до първият залив.десният бряг е гол като има гористи пояси по деретата стигащи до водата.Към края на лятото вследствие на източване на водата за поливане по десният бряг се стига навсякъде и от към стената по брега.При дъжд също не мога да кажа нищо за проходимостта на десните пътища.Някой ако има информация нека да добави.След тази отбивка казват, че местата шаранджийски.Когато започне източването на водата рибетата и след тях костура се струпва около кулата и тогава от брега се правят запомнящи се улови.
Последно промяна от КАЯ на Вто Яну 26, 2010 4:55 pm, променено общо 1 път.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Информация за водоемите в България (обща)

Мнение от sapuna »

Fat написа:КАЯ, Ares - "вмъкването" на линкове към имената на водоемите от първа страница е мое обещание.
Повярвайте, не можах да измисля друг начин да улесня или систематизирам достъпа до инфото за конкретните водоеми
Ето един пример за корекции в първото мнение -> яз. Баниска (Копривец) 1 410 дка :wink:
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
Fat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 1:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Информация за водоемите в България (обща)

Мнение от Fat »

Всичко написано остава, така че - винаги може да се премести в уики и другаде ... въпрос на време е.
Благодаря на всички отделили време ...
"Щастие за всички, щастие даром!"
КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Информация за водоемите в България (обща)

Мнение от КАЯ »

Много колеги познават не един водоем, някои от тях и с подробности.Така, че ако отделят малко време да споделят познанията си и така ще се получи добро ръководство за водоемите, макар и с повече ровене из темата.
КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Информация за водоемите в България (обща)

Мнение от КАЯ »

Нарочно не използвах бутона промени. Темата още малко ще направи половин година и прегледана над 3000 пъти, а само няколко са се нагърбили да дадат информация, но иначе всички искат такава. Разбирам колегите, които радостни от улова искат да го споделят с нас, но по обясними причини не споделят мястото. В случая за такова не споделяне не намирам разумно обяснение. Жалко. Можеше да стане добро справочно пособие за водоемите. Ако колегата започнал темата сега каже, че има вече готов файл с информацията сигурно над 10 000 ще я поискат да им го прати.Жалко! Много жалко! После няма защо да се чудим що намаляват имащи знания колеги желаещи да споделят с другите.
Последно промяна от КАЯ на Сря Фев 10, 2010 11:32 am, променено общо 1 път.
Аватар
Кузмич
dreamer
Мнения: 885
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 3:51 pm
Местоположение: Пловдив Петър Василев

Re: Информация за водоемите в България (обща)

Мнение от Кузмич »

КАЯ написа:Нарочно не използвах бутона промени. Темата още малко ще направи половин година и прегледана над 3000 пъти, а само няколко са се нагърбили да дадат информация, но иначе всички искат такава. Разбирам колегите, които радостни от улова искат да го споделят с нас, но обясними причини не споделят мястото. В случая за такова не споделяне не намирам разумно обяснение. Жалко. Можеше да стане добро справочно пособие за водоемите. Ако колегата започнал темата сега каже, че има вече готов файл с информацията сигурно над 10 000 ще я поискат да им го прати.Жалко! Много жалко! После няма що да се чудим що намаляват имащи знания колеги желаещи да споделят с другите.
Рано или късно темата ще стане много добър справочник.
Успех Ники, като тръгнем лятото и от мен ще имаш координати и инфо.
Мойсей: "Законът е всичко!"
Христос: "Любовта е всичко!"
Маркс: "Парите са всичко!"
Фройд: "Сексът е всичко!"
Айнщайн: "Всичко е относително..."


Аз по принцип съм музикален помияр...
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”