Резерват ли е яз.Студена?

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

RAMIREZ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 779
Регистриран на: Вто Май 01, 2007 10:31 pm
Местоположение: София

Резерват ли е яз.Студена?

Мнение от RAMIREZ »

Знам че най-лесно е да звънна на ИАРА и да попитам , но все пак някой има ли идея каква е точно ситуацията-не ми се дават пари за актчета и глоби!

P.S: това го намерих на сайта на ИАРА:

*************************************************************
ПРОВЕРКИ НА ОБЕКТИ ЗА ЛЮБИТЕЛСКИ РИБОЛОВ

На 28.04.2007г. съвместно с ПГС РУГ Кюстендил бе извършена планирана проверка на язовир Студена и горното течение на р. Струма. Не бяха установени риболовци на двата обекта. На язовир Студена е открито и конфискувано 1 бр. цапало от неизвестен нарушител. Съставен е констативен протокол № 004/28.04.2007г. за отнемане на уред от неизвестен извършител.
На 30.04.2007г. при проверка на язовир Студена със служебната лодка, до устието на р.Струма, в 22,00 ч. бе открита 1 бр. мрежа с дължина 50м. и размер на окото 35 мм. Съставен е констативен протокол № 005/30.04.2007г. за изземване на уреда от неизвестен извършител. Намиращата се в мрежата риба/около 3 кг. каракуда/ е освободена и върната във водата.
На 01.05.2007г. съвместно с представители на ПГС РУГ Кюстендил бе извършена проверка на язовир Пчелина. Не са установени нарушения на ЗРА.
*************************************************************
Тоав би трябвало да значи че язовирчето е разрешено за любителески риболов!Тук разни колеги пишат че било резерват било забранено и др, такива?
Изображение
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Мнение от MITKO70 »

Една част от яз.Студена мисля че попада в природен парк"Витоша"/ако не и целият/.Преди беше разрешен от към с.Боснек и с.Кладница, но като осраха устието го забраниха от към Боснек и остана само от към Кладница.Сега как е няма инфо, а и нищо не пише в рибарската преса.
Аватар
CERRUTI
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1646
Регистриран на: Съб Юни 09, 2007 9:15 pm
Местоположение: СОФИЯ-Кристиян Атанасов

Мнение от CERRUTI »

RAMIREZ приятелю,вчера бях на сватба на братовчед ми в Студена и мога да ти дам актуална информация....аз разпитах там всички познати рибари и от тях знам че язовира си е разрешен стига да имаш билет казаха ми че последния път като са ходили(с преспиване и с лодка!!!)са извадили 9кг шаран и 6-7бр.по 3,4,5кг. а есента са извадили 14.5кг шаран,казаха ми че има всички видове риба(докато е бил забранен са се развъдили много видове)а слънчака е бил вече на изчезване....уговорил съм се за събота и неделя да съм там ;)аиде може да се засечеме..
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Мнение от MITKO70 »

От коя страна са ходили с лодка и кога последно,защото пътя през Боснек е затворен с бариера.Може би има и път през Студена.Ако уточниш ще е много добре.А дали е разрешен цялият язовир?Май трябва да се пита в ИАРА-Перник,да не стане -за едни може ,за други не.Доколкото знам язовира се стопанисва от 3 организации,и е малко сложна работата.Миналата година доколкото си спомням пишеше за проблеми с някъкви частни охранители от към Боснек.
Аватар
CERRUTI
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1646
Регистриран на: Съб Юни 09, 2007 9:15 pm
Местоположение: СОФИЯ-Кристиян Атанасов

Мнение от CERRUTI »

MITKO70 написа:От коя страна са ходили с лодка и кога последно,защото пътя през Боснек е затворен с бариера.Може би има и път през Студена.Ако уточниш ще е много добре.А дали е разрешен цялият язовир?Май трябва да се пита в ИАРА-Перник,да не стане -за едни може ,за други не.Доколкото знам язовира се стопанисва от 3 организации,и е малко сложна работата.Миналата година доколкото си спомням пишеше за проблеми с някъкви частни охранители от към Боснек.
Е те с надуваема лодка(една раница) от към Боснек са ходили от бариерата пеша....имах впредвит че са вкарали дънните с лодка а не са замятали от брега...и че големите шарани са ги хванал на 100-150м. от брега.
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Мнение от MITKO70 »

Че има голями риби в язовира не се съмнявам ,въпреки мрежите пускани от вътрешни хора, през годините.Но защо са ходили пеша от бариерата,значи все още има някакви забрани?Преди съм влизал с кола до водата ,но след това го затвориха заради замърсяването на брега/поне това ми каза кмета на Боснек тогава,там имаме вила/.Ако имаш познати /местни/ от охраната е друг въпрос.Пак преди време возех често един от бариерата до селото и нямах проблем ,като е на смяна.Ще потърся инфо от първа ръка и ще ви кажа.
Аватар
CERRUTI
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1646
Регистриран на: Съб Юни 09, 2007 9:15 pm
Местоположение: СОФИЯ-Кристиян Атанасов

Мнение от CERRUTI »

MITKO70 написа:Че има голями риби в язовира не се съмнявам ,въпреки мрежите пускани от вътрешни хора, през годините.Но защо са ходили пеша от бариерата,значи все още има някакви забрани?Преди съм влизал с кола до водата ,но след това го затвориха заради замърсяването на брега/поне това ми каза кмета на Боснек тогава,там имаме вила/.Ако имаш познати /местни/ от охраната е друг въпрос.Пак преди време возех често един от бариерата до селото и нямах проблем ,като е на смяна.Ще потърся инфо от първа ръка и ще ви кажа.
Няма какво да търсиш..точно така е както казваш преди забраната се влизаше с колата до водата,даже с бащами сме минавали с колата по стената,но това беше преди.След забраната номера ставаше както казваш с познат полицай,само че нашия познат беше на стената но го смениха :(,сега става с колата до бариерата и пеша макар че пак ако имаш познат те пуска с колата до водата,а за мрежите мога да ти кажа че не са много и в доста голяма част от язовира немогат да се пускат щото има много закачки.Пра-дядоми е от едно от селата които в момента са под язовира и когато беше голямата суша и язовира беше почти пресъхнал(те тогава се уплашиха че някой може да натрови водата и да замине Перник и го забраниха)тогава дядоми ме заведа да видя дъното на язовира,ами трябва да ви кажа че се виждаха зидовете на къщите(1-1.5м.високи)улиците,църквата беше почти цяла(не са посмяли да я разрушът дори комунистите)те идеята ми е че ако пуснеш мрежа на такова място шанса да я скъсаш е доста голям и тея го знаят,а долу са 2-3села.А сега за резервата,значи над язовира има резиденция(колегата от Боснек сигурно знае за кво говоря)на бай Тошо(за по малките Тодор Живков)и по негово време беше резерват с много дивеч(елени,прасета,мечки)и се пазеше от УБО и все пак язовира пак си беше разрешен(еххх какви спомени имам от това време) дивече отдавна е изчезнал(през 92-93година един елен грамаден дойде до нашия двор как е пресекъл магистралата....) а сега да е резерват ме съмнява,по скоро е със статут на вододайна зона.Това е от мен,колегата от Боснек ако има нещо да допълни.... :arrow:
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Мнение от sapuna »

Определено язовирът е със статут на вододайно-питейна зона за Перник.Някъде бях чел,че около стената е напълно забранено/така е и на яз.Йовковци/.За да не сгафиш нещо се възползвай от долния телефонен номер:

ЯЗОВИР СТУДЕНА
Студена 2344, тел. 077152227


Успех и НАСЛУКА!!!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
RAMIREZ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 779
Регистриран на: Вто Май 01, 2007 10:31 pm
Местоположение: София

Мнение от RAMIREZ »

Благодаря много за телефона- ще им се обадя да видя точно каква е ситуацията!
Изображение
joco

Мнение от joco »

Риболова на Студена си е разрешен от към с.Кладница.Има някакво измислено изискване да си оставяш колата при бариерата,но не се спазва.Както и забраната за нощен риболов.С лодка,но без двигател,може да влизаш във водоема.Ако трябва да съм коректен,поразиите ги правят не риболовците,а "рибарите за един ден"! :evil: На 10.06.бях там,сутринта чинно си оставихме колата на бариерата,но след като всички перничани си влязоха с техните,докарахме и нашата,поне да не влачим багажа.И това стана,защото почнаха да се разпъват палатки,да се палят огньове,чалга,крясъци и т.н. простотии.Лично мое мнение е ,че става за риболов,но през седмицата,макар че и тогава има компании от Перник,които идват за къпането и купона! :evil:
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Мнение от MITKO70 »

Че не е резерват ,не е сега.А резервата го знам добре. Като махнаха оградите ,то не бе дивеч то не бе чудо.Прасетата пиеха вода в реката при кариерата , а и колко поразии направиха и т.н.Но като влизаш към Боснек,като пресечеш реката преди язовира има табела"ПРИРОДЕН ПАРК ВИТОША"и там пише това, това ,това забранено и риболова,е там да не ни прецакат защото е природен парк.А това със селата им е било практика на времето ,селото на дядо ми е също под водата на яз. Пчелина/Лобош/-с.Пчелинци и си седят къщите.Аз съм в Боснек от1983г. и го знам района ,вкл. и "Живата вода" и т.н. П.С.Колега Рамирез ,ако получиш инфо на телефона /от колегата Сапуна1971/дай някакво инфо ,да не звъниме сумати хора за едно и също нещо.
RAMIREZ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 779
Регистриран на: Вто Май 01, 2007 10:31 pm
Местоположение: София

Мнение от RAMIREZ »

Цял ден им даваше заето телефона!ще опитвам пак при първия контакт ще напиша какво съм научил!
Изображение
RAMIREZ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 779
Регистриран на: Вто Май 01, 2007 10:31 pm
Местоположение: София

Мнение от RAMIREZ »

най-накрая ми вдигнаха телефона!Няма да коментирам как звучеше гласа по телефона , но диалгога беше следния:
-Разрешен ли е яз.Студена за любителски риболов?
-Не.
-А защо?
-Ами забранен е!
-Да не би да е част от природен парк Витоша?
-Да!!!!
-Благодаря много за информацията, лека работа!
-сигнал свободно ....
Изображение
Аватар
CERRUTI
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1646
Регистриран на: Съб Юни 09, 2007 9:15 pm
Местоположение: СОФИЯ-Кристиян Атанасов

Мнение от CERRUTI »

RAMIREZ написа:най-накрая ми вдигнаха телефона!Няма да коментирам как звучеше гласа по телефона , но диалгога беше следния:
-Разрешен ли е яз.Студена за любителски риболов?
-Не.
-А защо?
-Ами забранен е!
-Да не би да е част от природен парк Витоша?
-Да!!!!
-Благодаря много за информацията, лека работа!
-сигнал свободно ....
тц-тц-тц мамка му :?
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Мнение от MITKO70 »

Както предположих така се и оказва ,че е в приоден парк Витоша и точно там ни цакат.Ще чакаме по-добри времена.Здраве да е.
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”