Пак за Гърция

Модератори: emo vasilev, alekst

Публикувай отговор
zazturbo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 121
Регистриран на: Нед Дек 06, 2009 7:24 pm

Re: Пак за Гърция

Мнение от zazturbo »

Нищо не излиза,даже арабите,които са по корабите са си отишли,няма риба,плащат им на процент от улова,като стоят в пристанищата, им дават храна и по малко пари,все още има планктон,такова нямане не е било.
deko_75
новобранец
новобранец
Мнения: 86
Регистриран на: Пет Окт 27, 2006 12:05 pm
Местоположение: sofia

Re: Пак за Гърция

Мнение от deko_75 »

за керамотили става вапрос и мерси за отговора ,ще излезнат няма накаде да ходят зарганите,доно се чуе навреме та да половим каиширако имаш инфо пиши
zazturbo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 121
Регистриран на: Нед Дек 06, 2009 7:24 pm

Re: Пак за Гърция

Мнение от zazturbo »

Специялно за Керамоти,да знаеш,че полицията гони риболовците,защото кея се клати,вчера на Неа Паерамос излизаше по малко Мелануря,Церула,Мелуна,Спаруси,но все още дава слабо.
Аватар
DOCTORA
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 281
Регистриран на: Вто Авг 10, 2004 12:48 am
Местоположение: АННГЛИЯ

Re: Пак за Гърция

Мнение от DOCTORA »

Дойдох си за Великден до БГ.Със Селва и Фори от клуб Бъкари отидохме до Златоград . Оттам през новият граничен пункт слязохме до Кавала (2 часа път). Ловихме на пристанището с три куки на чепаре и акровати.

Изображение

Наловохме доста риба, главно дребни ципури - спари. Ето го улова:

Изображение

Хванахме доста от един нов за мен вид риба - гърците го наричаха нещо като "мелини" и много им се радваха. Предепочитаха го пред спарите. Тя прилича на салпа но има черна точка на тялото.

Изображение

Открих каква е тази риба:ЦЕРУЛА (maena chryselis), "Blotched picarel " , Τσέρουλα, Μέλλωνα, Tseroula


Изображение


http://www.fishbase.us/summary/SpeciesSummary.php?id=4887

Вчера 6 Април отидох пак до пристанището на Кавала и улових това:

Изображение

В тавата са спари а в чиниите церули, ханос, сафрд и Μурмури.

А ето това е новата униформа на бъкарите

Изображение

И накрая изглед към Ксанти

Изображение

Аз ще остана още няколко дена в Златоград, очаквайте нови репортажи.

PART TWO:


Приключи моето разузнаване с бой по нашето беломорие тази пролет. Пак съм в Англия и почвам да мечтая за следващото идване. Прекарах 10 дена в Златоград и проведох 6 риболовни похода до Бяло море.Посетих почти всички подходящи за риболов места от Александропули до Кавала.Събрах безценен личен опит и достигнах до много полезни и надежни заключения относно риболова през Март и Април в този район, които ще споделя с вас.
От средата на Март до края на Април е "мъртвият" сезон за риболов в този район. Едра риба няма но дребна риба има през цялото време и може да се лови в големи количества. Основноят вид е Спари. През Март и Април се появява Церула която е много вкусна и търсена от местните рибари. Тя може да се улови в големи количества. Оказа се че още един вид много желана риба - Мурмуната също кълве, но по-рядко (улових общо 5 екземпляра). Други видове които улових бяха вечно присъстващите Ханос и Перка (морски костури), по 2-3 от Сафрид, Сардина, Салпа, попчета и един Сkорпид.

Изображение

Най-голямо разнообразие от видове риби имаше на пристанището в Керамоти.
Стигнах до заключението че през месеците Март и Април рибата се оттегля в пристанищата където дълбочината е над 7 метра. Това са Кавала (към 20 метра – най-много риба!), Керамоти 9 метра, Алексндропули 6-7 метра. На всички други места които посетих – Порт Лагос, Авдирa, Фанари и други, дълбочината беше под 6 м и нямаше риба.

Основният метод на риболов беше с прът за фидер, три куки номер10(морски) на чепаре с 30г олово най-отдолу. Майката 0.30 И бидемите(5-6см) 0.22 от флуорокарбон.
Нaй-добрата стръв беше акровати.
Ако дъното е чисто(както беше и на трите гореспоменати пристанища) се замята навътре и щом оловото удари дъното кълването почваше веднага ако рибата се хранеше. Когато не кълвеше веднага, такъма се придърпваше бавно по дъното докато клъвне. Внимавайте да не докарате такъма по-близо от 10-15 метра от кея защото на дъното пред самият кей е пълно с потънали въжета, мрежи и ще закачите.
Рибата беше твърдо на дъното. В Александропули И Керамоти където беше по-плитко, риобата се криеше в сянката под корабите и лодките. Там много ефективен метод за улов на по-едри екземпляри беше плувка асансьор – (1г на метър) 6-10г. Стръвта се пуска на 10см над дъното. В Кавала поради голямата дълбочина този метод не беше практичен.
На Керамоти И Алксандопули се ловеше основно на плувка под гариралите кораби.
За стртъв акровати или парче от цаца.

Всеки път когато отивах да ловя риба държах по цял ден жива рибка под плувка и на дъното, но дори раците не ги дикоснаха. Последният ден лових до полунощ на Кавала като пробвах дали няма да хвана едър хищник през ноща на жива рибка и на цял червей цуцуни на 2/0 кука на дъно – нямах никакво кълване – едра риба нямаше!

Изображение

На Керамоти на дъно удари една заргана но нямах готовност да я пусна жива за едър хишник.

Според местните рибари едрата риба ще се върне през Май. Тогава тези леки такъми които съм описал ще станат неподходящи. Ще се лови главно на полиангистро с дебели влакна и жива заргана свободно-плуваща.
Който ще лови до края на месеца и следващата пролет на Бяло море, може да ползва гореописаните методи за максимален успех.

Ето ме тук на Кавала с три спари.

Изображение

Тогава разбрах как се лови рибата в този период след като нямах никакво кълване близо половин час на тежък монтаж И реших да пробвам на сафридено чепаре с парченца акровати на куките. Щом оставих чепаретго да легне на дъното почваше да кълве.

Макар че рибите бяха дребни се оказаха много вкусни като се припържат добре в зехтин – особенно церулата и мурмурата.

Изображение

Изображение
Последно промяна от DOCTORA на Вто Апр 20, 2010 10:50 pm, променено общо 2 пъти.
BORN TO FISH, FORCED TO WORK!
onzinasi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 527
Регистриран на: Сря Апр 12, 2006 8:46 pm
Местоположение: Бургас

Re: Пак за Гърция

Мнение от onzinasi »

Супер си ,Док :prayer: :smt023
Изображение
deko_75
новобранец
новобранец
Мнения: 86
Регистриран на: Пет Окт 27, 2006 12:05 pm
Местоположение: sofia

Re: Пак за Гърция

Мнение от deko_75 »

дали са излезли атеринките знаели някио,време е да ги почваме имали инфо благодаря предварително :)
Аватар
krankal
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Съб Май 17, 2008 11:27 am

Re: Пак за Гърция

Мнение от krankal »

Докторе това "акровати " от къде се купува в Кавала и какво е, че ми се очертава едно излетче за ден! Казваш за ципурите чепаре с три куки а на снимката ти се виждат доста куки!На това чепаре ли закачаш акровати ?
Благодаряти предварително за отговора, че ще пробвам/живот и здраве/само за час два в Кавала и да не си губя времето в разузнаване на място :smt102
Аватар
DOCTORA
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 281
Регистриран на: Вто Авг 10, 2004 12:48 am
Местоположение: АННГЛИЯ

Re: Пак за Гърция

Мнение от DOCTORA »

krankal написа:Докторе това "акровати " от къде се купува в Кавала и какво е, че ми се очертава едно излетче за ден! Казваш за ципурите чепаре с три куки а на снимката ти се виждат доста куки!На това чепаре ли закачаш акровати ?
Благодаряти предварително за отговора, че ще пробвам/живот и здраве/само за час два в Кавала и да не си губя времето в разузнаване на място :smt102
Акровати са един от видовете морски червеи продаващи се в Гърция. Те са най-ефтините 3.50евро

Изображение

Малко по-скъпи 4.50 евро са други подобни морски червеи наричани американо. Те са по-добри.

Изображение

На краибрежният булевард до пристанището има 3 рибарски магазина продаващи стръв - "доломата" на гръцки. Аз ползвам магазина "Капитан Кук" който се намира в южната част на булеварда.

Ако внимателно прочетеш моят репортаж ще видиш че съм дал обяснение на въпроса ти за чепарето. След като нямах кълване в първият половин час на тежък дънен монтаж, реших да пробвам на чепаре с парчета червеи на куките - така ловим ципура от лодка в Англия. Сложих едно сафридско чепаре и поставих парченца червей на куките. Оставих чепарето да легне на дъното - веднага започна да кълве. Смених чепарето с монтаж от 3 куки Nо10 на къси 5см бидемчета през 20cм с оловото най-отдолу. За основна линия използвах плетено влакно за по-добро усещане на кълването.
Нямаше смисъл да продължавам да използвам сафриденото чепаре. То има прекалено много куки и е по-ценно за риболов на сафрид.

Успех!

Напиши репортаж като се върнеш(по възможност със снимчици).
BORN TO FISH, FORCED TO WORK!
Danincho
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Апр 26, 2010 7:36 pm

Re: Пак за Гърция

Мнение от Danincho »

има ли някой представа дали сега е забранен риболова в Гърция? от кога до кога е забранен, кога го отварят? ще бъда благодарен ако някои даде някаква инфо относно този въпрос :)
sava14
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Апр 29, 2009 5:46 pm

Re: Пак за Гърция

Мнение от sava14 »

Здравейте!
Досега не съм писал във форума, но ще споделя някои впечатления от посещението ми до Гърция с двама приятели миналата седмица.
Тръгнахме четвъртък и някъде привечер бяхме на Халкидики, Ормос Панагиас, между Никити и Вурвуру.
Пуснахме лодката във водата и излязохме на разузнаване.
За наше голямо съжаление нямаше риба, с изключение на няколко от тия дънните костуроподобни, които не ги броя.
Вечерта си купихме узо и поляхме мъката.
На другия ден сутринта питахме и казаха, че има планктон и няма риба.
въпреки това излязохме с лодката и видяхме как един чичо тихомълком ги скубе на чепаре.
Пробвахме и ние и наизлизаха едни огромни сафриди и разни други знайни и незнайни пасажни риби.
Вечерта пак имахме успешен риболов, но духаше вятър и единият от приятелите хвана морска болест.
не искаше да пие ракия вечерта.
Брична се нещо човека.
В неделята сутринта пак кълвеше доста добре-.
Търсихме пасажите със сонара и само отвреме навреме като ни отнесат вълните се попреместваме пак към рибата.
Питахме на брега и ни казаха, че рибита, които сме хванали са сафрид, това и сами го знаехме, сардела, церули, мурмури, скумрии и разни други, на които им забравих имената.
Тези всичките риби се движеха заедно и кълвяха на чепарето едновременно.
Бяхме с различни чепарета и кълвяха различни риби на различните чепарета. Най-уловисти бяха бъргарските сафридени чепарета с естествени шарени пера. На електриково ламе не клъвна нищо.
Абсолютно нищо не клъвна и на моите експерименти с малки силиконови октоподчета и скаридки на чепарето.
На дъно с полиангистро хванахме 5 змиорки, от 700 грама до 1.5 килограма парчето, които казаха, че се казваг мугри и ставали само за супа, както и един хубав октопод над кило. Рибата от чепарето беше общо около 6 кила за двата дена. Иначе времето беше превъзходно. Околните лодки будеха завист в душата ни.

Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение

Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Един чичо на пристанището хвана ей тоя лаврак пред нас на дъно. Около 5 кила...

Изображение
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: Пак за Гърция

Мнение от starcho »

Реве ми се на глас,какво е гръчкото море в сравнение с нашето,а можеше да е по- иначе.Ама живот издраве ще начешем краста.
own
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Нед Май 06, 2007 1:36 pm
Местоположение: София/Варна
Обратна връзка:

Re: Пак за Гърция

Мнение от own »

Хаааа, Sava14, напълни ми душата. Миналата година през септември бях на това яхтено и на кея на Оромос Панагиас отсреща. Понаскубах заргана и платерината, а и имах една страшно яка случка с 2 бойни и лакоми риби - махи, махи се казва или делфинова риба. Не я хванах но беше яка случка. Писал съм в тази тема по назад. Поздравявам те за хубавата слука и снимки. Нямам търпение и тази година да се отчета на гръцкото крайбрежие и обещавам да обадя и снимки този път (лани ме мързеше да щракам). Онова море е мноооогоооо живо, просто им завиждам на гърчолята. Поздрави на всики :D
:)
deko_75
новобранец
новобранец
Мнения: 86
Регистриран на: Пет Окт 27, 2006 12:05 pm
Местоположение: sofia

Re: Пак за Гърция

Мнение от deko_75 »

вярноли че на кавала е почнал да излиза сафрида
jamiemirror
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 231
Регистриран на: Чет Яну 21, 2010 11:18 am

Re: Пак за Гърция

Мнение от jamiemirror »

sava14, лодката от местните ли я наехте? Как става и колко излиза на излет?
Предварително благодаря!
sava14
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Апр 29, 2009 5:46 pm

Re: Пак за Гърция

Мнение от sava14 »

Не. Лодката е моя и на един приятел с българска регистрация.
държим я на паркинг там.
Доколкото знам може да се наеме лодка на цена от 40 евро на ден и нагоре според лодката и сезона.
Публикувай отговор

Обратно към “Информация за местата за риболов по морето”