Риболов в Хърватска.

Модератори: emo vasilev, alekst

Публикувай отговор
Аватар
totezla
фен клуб-скобар
Мнения: 53
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 1:08 pm

Риболов в Хърватска.

Мнение от totezla »

Здравейте,
Смятам за празниците да се поразходим до Хърватска.
Мисля да взема една-две пръчки и да помятам в Адриатика.
Моля за инфо. за кънпинги,дали може да се лови риба свободно и др.
Всяка информация ще ми е от полза.
Все още нямам маршрут.
Не прави нищо срамно нито пред другите нито насаме.
пишман рибар
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 10:50 am
Местоположение: Словения

Re: Риболов в Хърватска.

Мнение от пишман рибар »

Привет !
От 5 години живея и работя в Словения и съм запознат с риболова в Словения , Австрия , Италия ,Унгария и ХЪРВАТИЯ . Много ти е сложен въпроса . Хърватия има около 1000 км морска ивица . За последната ти трябва риболовен билет, за риболов дори от брега . До миналата година беше 7 евро , сега мисля , че е 9 евро . По това време на Адриатическо море , само омари на спининг и сепии , нощно време .
Аватар
totezla
фен клуб-скобар
Мнения: 53
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 1:08 pm

Re: Риболов в Хърватска.

Мнение от totezla »

Благодаря,
Откъде се купува риболовен билет?
Каква е примамката за сепии и омари?
Не прави нищо срамно нито пред другите нито насаме.
пишман рибар
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 10:50 am
Местоположение: Словения

Re: Риболов в Хърватска.

Мнение от пишман рибар »

Не съм се изразил правилно. Не е сложен въпроса, а има много за обяснение. Риболовен билет можеш да купиш в местното риболовно дружество или риболовен магазин. Обявените за тази година цени от съответното министерство са: за 1 ден 60 куни, за 3 дни 150, за 7 дни 300 и за 1 месец 700 куни. Приблизително 7 куни са 1 евро. За подводен и риболов с лодка, дневното разрешително е около 24 евро. За лодка над 3 метра и мотор над 5 к.с., е нужна годишна регистрация, като на автомобил. Хърватите много си ценят природата и северното крйбрежие, което познавам по-добре, е организирано по следния начин - през 15-20 километра курортно или обикновено селце. Останалото е национален парк и са забранени всякакъв вид дейности. Надолу към Дубровник е по-гъсто населено. Ако си в такова закътано селце, вероятността да те проверят е почти нулева.
За калмарите и сепиите се използват специални воблери. Иначе всички традицонни начини на риболов като на Черно мори. На чепаре, с бомбарда или обикновен попченски такъм. Проблем при дънния риболов са многото камъни. Стръв всякаква - всички видове червеи, мида, рапан, морски охлюв, скарида, калмар, риба, тънко нарязано телешко месо, хляб и т.н. Очаквани риби - ципура, лаврак, кефал, сафрид, морска скумрия, зарган, попчета, нощно време змиорка и много други видове.
Надявам се да съм бил полезен!
Аватар
biserkehayov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 278
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 9:33 am

Re: Риболов в Хърватска.

Мнение от biserkehayov »

Колега пишман рибар, сигурно не му е мястото тук, но написа, че и за риболова в Италия си запознат.
Въпросите ми са като на колегата по -горе относно морския риболов:
- относно цени на билети?
- удобни места по Адреатика, около Анкона?


Предполагам, че рибите са същите, като в Хърватска и Словения ... :)
пишман рибар
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 10:50 am
Местоположение: Словения

Re: Риболов в Хърватска.

Мнение от пишман рибар »

За риболов от брега в Словения и Италия не се изисква разрешително или билет. За Италия специално, ако искаш да си напълно редовен, попълваш един интернет образец, който е безплатен и получаваш един код, което дифакто е разрешителното. Много рядко някой спазва тази процедура, а и формуляра е само на италиански, така че ако не знаеш езика, трудно ще го попълниш. Няма контрол и италианците си хвърлят мрежите където сварят. Рибите са същите, а за местата гледай местните рибари, защото те познават най-добре релефа на дъното. За кефал използват гръцкия модел с набити в хляб много куки. Лично мое мнение, че традиционните методи на риболов с бомбарда, плувка и на дъно са по-успешни.
пишман рибар
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 10:50 am
Местоположение: Словения

Re: Риболов в Хърватска.

Мнение от пишман рибар »

Забравих да спомена, че за разлика от Черно море, приливът и отливът са много осезаеми. При отлив морето се изтегля до 100 метра. Ако ловиш на дъно от брега, не си на кей или буна, идва момент когато такъмът ти може да се окаже на суша или педя дълбочина. Тогава разбираш и някои от причините за неуспешния риболов. Да избегна този момент, аз използвам шаранските въдици за постигане на далечна дистанция и подходяща дълбочина. Недостатък е дебелото влакно, необходимо за тежести 100-120 гр. и изумените погледи на колегите рибари :rolleyes:
Аватар
biserkehayov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 278
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 9:33 am

Re: Риболов в Хърватска.

Мнение от biserkehayov »

Благодаря, сърдечно за инфото!
Имам познати там, не са риболовци но ако получа някакво инфо ще споделя скоро!
Аватар
totezla
фен клуб-скобар
Мнения: 53
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 1:08 pm

Re: Риболов в Хърватска.

Мнение от totezla »

Здравейте,
На 06.05.2013 сутринта се върнахме от Хърватия.Бяхме на къмпинг в с.Ражанац.Понеже забравих белия червей в Бг,а в селото нямаше риболовен магазин,реших да пробвам на хляб.
Първите два дена ловихме само някакви слузести рибета ,които не ставаха за ядене.Последния ден на кея имаше лодка с мрежи в които бяха заплетени доста дребни сардини.Нарязах сардините на парчета хвърлях през 5-6мин.във водата.
Така привлякох доста други риби.За стръв използвах парчета сардина или хляб.Резултата беше зашеметяващ.
Не прави нищо срамно нито пред другите нито насаме.
Аватар
totezla
фен клуб-скобар
Мнения: 53
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 1:08 pm

Re: Риболов в Хърватска.

Мнение от totezla »

http://www.nariba.com/forum/gallery/alb ... um_id=1193" onclick="window.open(this.href);return false;,
Тук има малко снимки.
Не прави нищо срамно нито пред другите нито насаме.
Публикувай отговор

Обратно към “Информация за местата за риболов по морето”