Калкан

Модератори: emo vasilev, alekst

Момчил Димитров
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Дек 05, 2012 6:06 pm
Местоположение: Ахтопол

Re: Калкан

Мнение от Момчил Димитров »

rikitikitavi написа:
need7408 написа:Здравейте колеги и за много години.Моля за "помощ"-във неделя се каним да ходим да се пробваме за калкан но не знаем къде.Преди 10г. ходихме на Бяла но от форума разбрах че там вече не става.Много благодаря предварително.
колега - наслука
само да кажа ако разбира се не знаеш- според закона нямаш право да ловиш калкан и ако го хванеш трябва да го пуснеш. За съжаление е това ситуацията.
А сега де,кога влезе такъв закон и защо никъде не го пише!!!Нямаме право да ловим калкан само в забраната и тогава ако хванеш трябва да го пуснеш....разбира се и маломерните.Ако може колега да публикуваш тоя закон някъде да го видим!Хората с мрежите се счупиха да го ловят,без да са платили и да имат право да го ловят,без държавата да им е казала и копче.Но дори и да има такъв закон мойте съболезнования,но не мисля да го спазвам,защото за едни може,а за други не!!!Наслука на всички колеги :)
Някой ден рибата в черно море ще я гледаме само на снимка и то от миналото :(
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Калкан

Мнение от rikitikitavi »

ходих до иара да ги питам=калкана и трицоната са квотирани видове и могат да се ловят само от професионални рибари= това ми кааха. Някъде мисля го пише даже. Това е от две години вече.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Калкан

Мнение от КИРО »

rikitikitavi написа:ходих до иара да ги питам=калкана и трицоната са квотирани видове и могат да се ловят само от професионални рибари= това ми кааха. Някъде мисля го пише даже. Това е от две години вече.
И е точно така - в закона си го пише за квотираните риби.
Закон за рибарство и аквакултури - ама си го търсете сами. :D
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Момчил Димитров
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Дек 05, 2012 6:06 pm
Местоположение: Ахтопол

Re: Калкан

Мнение от Момчил Димитров »

rikitikitavi написа:ходих до иара да ги питам=калкана и трицоната са квотирани видове и могат да се ловят само от професионални рибари= това ми кааха. Някъде мисля го пише даже. Това е от две години вече.
Благодаря за информацията,това още повече ме амбицира да ловя калкан,като знам че има закон който го забранява.И още нещо когато наистина почнат да се спазват квотите за калкан и цаца,тогава и аз няма да ходя за калкан.Тука "горките измъчени рибари" си направиха къщи на по 4 етажа с улова от калкан!!!!!За съжаление това е реалноста в България :drinkers:
Някой ден рибата в черно море ще я гледаме само на снимка и то от миналото :(
checho_58
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 3:57 pm

Re: Калкан

Мнение от checho_58 »

Бе, то и аз се "амбицирам да го ловя" калкана, ама все не мога да го хвана, да му се не види :lol:
Аватар
ivalpetkov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 867
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 10:00 am
Местоположение: Бургас - Созопол

Re: Калкан

Мнение от ivalpetkov »

А пуснете някоя снимка за цвят на тази митична риба де.Един от форума не видях ей тъй да го изтипоса барем един калкан-как го е заковал на някой плаж с въдицата.Да покажем на жените и децата ко е то туй нещо. :D Дайте един на припек както го е майка родила да видим калкан ли е калканица ли е.Добре че поглеждам във форума на" братята под вода" та да изплакна окото.
Аз от години нямам ударено такова хайванче-иначе щях да постна някое фото без да ме е страх кой как ще ме нарече или как ще изтълкува слуката.Преди пък като го имаше по към брега..тогава пък фото нямахме. :lol:
Турете някоя снимка-недейте се страхува. :wink:
Иначе ко излиза-три страници тема-блаблаблабла....
Уж Калкан уж туй-онуй....пък то кьорав калкан не видяхме тука. :roll:
Последно промяна от ivalpetkov на Нед Фев 10, 2013 6:07 pm, променено общо 1 път.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Калкан

Мнение от rikitikitavi »

писах в темата за да знаете да се съобразявате с проверяващите, че глобите за нас са много зверски.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ivalpetkov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 867
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 10:00 am
Местоположение: Бургас - Созопол

Re: Калкан

Мнение от ivalpetkov »

rikitikitavi написа:писах в темата за да знаете да се съобразявате с проверяващите, че глобите за нас са много зверски.
Това е вярно,въпреки че не знам случай на някой на въдицата веднъж в живота да му се лепне калкан и той да го върне във водата.Говоря за хубава голяма плоча....не за калканче.
То за това може би никой нищо не пише конкретно.От страх.Истината е,че никой няма да тръгне да връща във водата...А пък тия квоти ....тях никой не ги спазва.Незаконния и прекомерния улов на калкан си върви и е бил винаги печеливша индустрия.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Калкан

Мнение от КИРО »

Някъде от митичната 70-та година съм по морето с корда в ръка,
нямам този късмет да хвана тази риба.
Дали ако ми се усмихне късмета,
ще върна плочка от 80 , 90см диаметър? :roll:
Пък може и да я върна,знам ли ? :D
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
minchoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 328
Регистриран на: Сря Фев 22, 2012 9:39 pm
Местоположение: С ламята в пещерата...

Re: Калкан

Мнение от minchoto »

Момчил Димитров написа: Благодаря за информацията,това още повече ме амбицира да ловя калкан,като знам че има закон който го забранява.И още нещо когато наистина почнат да се спазват квотите за калкан и цаца,тогава и аз няма да ходя за калкан.Тука "горките измъчени рибари" си направиха къщи на по 4 етажа с улова от калкан!!!!!За съжаление това е реалноста в България :drinkers:
Нищо лично, ама ако всички разсъждават така, подписът ти скоро ще стане реалност :wink:
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: Калкан

Мнение от starcho »

В повечето случаи се ловят дребни калканчета и понеже са нагълтали така здраво че са обречени.Ловът с пръчка не може да се сравнява с мрежата,така че не може да се търси карез на случайните хващания.Въдичарите не могат да повлияят на популацията и на главата да си застанат,това тъпанарите уставняци трябва да го разберат.
Аватар
shturetc
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пон Окт 03, 2011 9:24 am
Местоположение: Бургас

Re: Калкан

Мнение от shturetc »

Киро,верно ли за 40 и кусур години един път не случи на някой калкан на попченската чуконта бре?Егаси малшанса! Освен на пирсовете в Несебър и Поморие,единични риби взимаме и на моста в Бургас(всяка година-по 2-3 риби общо....моята последна от там е с 4 годишна давност)...говоря за риби от кило нагоре. Лека му пръст на Пейо обущаря,той бе сред малцината,дето си позволяваха да взимат бебета-люспи с олигофренския аргумент,че ставала страаашна супа.Все се канех да го трепя,ама...Господ си го прибра....
Преди 2 години ,при риболов на платерина на плажа на Перла ,едно приятелче-адвокатИН (Наско Ганчев знае за кого говоря,да го пита) заби калкан с приличен размер,а същото стори ,пак в мое присъствие(и пак при риболов на платерина), Жеката от Изгрев на солниците в Бургас преди...абе има 5-6 лета.
Та,идеята ми бе,че случайни риби могат да ни споходят навсякъде,при риболов на придънни риби и почти по всяко време на годината.Странно,че бат'Киро от '70-то лето насам не е случил на ни една?!

Инак,ще подкрепя колегата от Ахтопол Момчил,че за нас-крайбрежняците не би следвало да има забрана за улов на калкан,а да се спазва златното,рибарско правило--до 3 кг риби(не и под минимално допустим размер) или повече като грамаж/килограми,ако е 1 бройка!Ама имало квоти...Че то и за цацата има квоти.Другия месец,като почнем да вземаме цаца на чепаре(покрай блечовете и карагьозите) да не би да сме за затвора,ммм...или за тежка административна санкция??? ИАРА да си следи РК-тата,мрежарите и парагададжиите!Там е дерта,а не в единично взети риби за година,за 5 или за 40....
Момчил Димитров
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Дек 05, 2012 6:06 pm
Местоположение: Ахтопол

Re: Калкан

Мнение от Момчил Димитров »

minchoto написа:
Момчил Димитров написа: Благодаря за информацията,това още повече ме амбицира да ловя калкан,като знам че има закон който го забранява.И още нещо когато наистина почнат да се спазват квотите за калкан и цаца,тогава и аз няма да ходя за калкан.Тука "горките измъчени рибари" си направиха къщи на по 4 етажа с улова от калкан!!!!!За съжаление това е реалноста в България :drinkers:
Нищо лично, ама ако всички разсъждават така, подписът ти скоро ще стане реалност :wink:
И аз нищо лично към теб колега,ама нито знам за какъв подпис говориш,нито пък някой може да ми въздейства с някакви изказвания.Защото колегата Shturec от Бургас е напълно прав с това че ние от брега не може да повлияем на популацията на тази риба и няма смисъл от някакви забрани.Човек който няма съвест и лови малки калканчета и ги взима,това е друга тема вече и аз лично бих се карал с такъв човек.Ама има още нещо,тези които говорят най-много за закони и за маломерни риби,точно те прибират всичко което хванат,както в морето,така и на реката.А лично към теб ще ти кажа че реалност става,това което реша аз!!!!!!И ако може да си говорим за рибата калкан конкретно и за начините и за местата за риболов на тая риба!Наслука
Някой ден рибата в черно море ще я гледаме само на снимка и то от миналото :(
Аватар
minchoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 328
Регистриран на: Сря Фев 22, 2012 9:39 pm
Местоположение: С ламята в пещерата...

Re: Калкан

Мнение от minchoto »

Момчил Димитров написа:И аз нищо лично към теб колега,ама нито знам за какъв подпис говориш...
Това дето си го сложил самият ти, се нарича подпис :wink:
Някой ден рибата в черно море ще я гледаме само на снимка и то от миналото :(
Момчил Димитров написа:А лично към теб ще ти кажа че реалност става,това което реша аз!!!!!!
Доообре :D
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Калкан

Мнение от rikitikitavi »

Специално за калкан има няколко различни варианта за приготвяне на такъма.
- Кука 2/0 до 4/0 , повод поне един метър от влакно 0.5мм и повече и олово поне 100грама.
- Кука 2/0 , повод половин метър, преди куката е поставена голяма тапичка за повдигане на стръвта. Оловото отново е тежко за самозасичане на рибата.
-Фидер хранилка със нарязана вътре поне 100грама риба и метър повод до нея.
- Бързопотъваща бомбарда.
Като цяло може да се каже, че с въдица калкан може да се търси на две места.
Това са малки пясъчни плажове на които от двете страни има полета с подводни камъни. В този случай се опитваме да хванем калкан който се предвижва от едните към другите камъни и затова е необходимо да имаме повдигане на стръвта поне метър над дъното. На такива места пясъчните раци са много, много щасливи от вашата рибка предложена за стръв.
Другото са полетата със много пръснат камък, така, че да има възможност да извадим клъвналата риба. На тези места калкана ловува и затова можем да поднесем такъма и без поплавък. Повади това, че калкана ловува от засада се налага през половин час да сменяме позицията на стръвта с надежда да улучим полянка на която има калкан.

Мечтата на всеки рибарин и харпунджия е да попадне на пасаж от големи калкани. Тогава е добре да не се лакомим, а да си вземем само няколко от най- големите. Законовата норма за улова се мени постоянно преди беше 2 риби, после стана 1, сега 0. Често проверяващите забраняват на своя глава и спортния риболов при забранен промишлен. Глобите при всеки случай са много големи и всеки си преценява за себе си и да си се осведомява за забраните. Минималния разрешен размер засега е 45см.

По новите изисквания на Европа, калкана е забранен за нас-любителите риболовци. Това по-никакъв начин не е справедливо и правилно.
Надявам се тази забрана да падне и да чета за големи калкани хванати с въдица.

Приготвяне за трапезета.
Казват, че най-вкусен калкана бил когато се изпържи цял. Аз все още не съм намерил тиган в който да сложа един мерен калкан(към то три килца някъде е ). Който му се отдаде възможност нека опита. За останалите остава варианта първо да го нарежат и тогава да го пържат. При транжиране на калкана копчетата не се махат.
Така. Имаме калкан с големина мивка и половина. Както и да го въртим в мивката няма да го оправим. Или застиламе нещо на масата и цапаме там или отиваме в банята измиваме добре плочките под душа и там почваме с кървищата. Корема на калкана е до устата му от едната страна само. Хайвера се намира под червата. Хрилете имат много остри „зъби” и ако не се внимава дерът ръката и после има и от нас кръв.
За самото транжиране има два оснавни варианта. Класическия, който се поднася в ресторантите е следния. Взема се много остър нож с късо острие. Прекарва се по страничната линия на рибата. Тя е малко на ес ама като се вгледа човек се вижда добре. Точно под нея е гръбнака. Гръбнака точно под въпросната линия има едно изтъняване и позволява лесно да се цепи с нож. След като сме зарязали линията, отиваме на опашката и почваме да цепим по средата й. Държим посока към главата. Проблем в цялата работа се явяват копчетата. Те или се заобикалят с ножа или се цепят. Като изкараме сряза до главата, зарязваме по тила и вече имаме две половинки от рибата. От там почваме цепене по страничните перки като се стараем да се получват ивици към пет сантиметра широки. Една такава ивица отделена настрани има вид на обемен триъгълник. На такива парчета се пържи. Другия вариант е по-некрасив в чинията ама пък става за отрицателно време.

Трябва ни стара дъска за хляб, сатър и половин килограмов гумен чук. Слагаме калкана върху дъската, сатъра върху калкана и налагаме с чука докато опрем на дъската. Калкана го режем на кавадратчета, че по-лесно се нареждат в тигана и в чинията. Големите кости се пресичат много точно и без никакво усилие. Е алармата дето я дигаме е доста голяма и бая пръски летят на всякъде…..но пълно щастие няма.
Разбира се калкана може да се приготви и на скара, и на грил тиган и (пази боже) печен на фурна. Ама това са начини за хора дето са се уяли вече на тази вкусна риба.
Един любопитен факт- първата риба, която се услажда на малките деца е калкана. (правили сме опити с почти всички риби в нашето море, дето нормално се хващат-кефал, платерина, попче,зарган,сафрид, трицона,барбуна, миджит и чернокоп. Прояждат първо с калкан и тогава почват да харесват и другите)
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Информация за активноста на рибата по морето.”