Сомски риболов по р.Тунджа

Модератор: sapuna

demon777
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Сря Окт 02, 2013 9:54 pm

Re: Сомски риболов по р.Тунджа

Мнение от demon777 »

За да не отварям нова тема бих искал да попитам колегите от форума да ме посъветват как да закача жабата за куката. Имало си някакъв пиниз дето не го знам някак си се усуквало влакното около нея и се забивала куката в крака или нещо от сорта... ако може и видео материал ще е още по добре

А и да се похваля със първият ми достоен за снимка екземпляр:
http://kachisnimka.com/image.php?di=859P" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
pacho69
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 4:12 pm

Re: Сомски риболов по р.Тунджа

Мнение от pacho69 »

Привет и от мене , тъкмо се връщам от Тунджата, тез тупалки от снимката ги има в изобилие на римския мост, интересно колега каква тактика ползва да го хванеш това чудо на природата?
По-голям шаран от рибаря няма...
Аватар
afgany
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 312
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 11:31 am

Re: Сомски риболов по р.Тунджа

Мнение от afgany »

На Римския има много толстолоб наистина, можеш да ги видиш с просто око като изплават.. тази риба по мое мнение трябва да се унищожава, чист вредител, който яде всичко, хайвер, рибки и конкурира местните видове риби.. в Щатите се чудят как да се отърват от тях, а тук ги зарибяват... идиоти
... а по темата, около Елхово местните чакат сомчета на тапа с земен червей през деня, стоят по половин един шас на място и се местят ако не удари, излизали по 3 кг най-вече... има и ГОЛЕМИ щуки, едната отнесе блесна без повод, към 6 кг на око, другата се откачи от силикона, но беше по-малка към 3 кг.. ;) преди 2 дни за интересуващите се..
Аватар
FishMaster
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 240
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2004 8:50 am
Местоположение: Stara Zagora

Re: Сомски риболов по р.Тунджа

Мнение от FishMaster »

Относно закачането на жабата. За :D задника от гърба към корема зад костицата. През 1-2 ч. се изважда за малко на сушата. Може горен и долен мотаж. На слука.
риболова е нещо уникално, за жалост много хора не са го разбрали!!!
Joro9090
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Нед Авг 05, 2012 8:50 am

Re: Сомски риболов по р.Тунджа

Мнение от Joro9090 »

На блесна въртяща, по тежка със закачена жабка. Води се по дъното. Ако намериш правилното място, сядаш си на мястото и хвърляш. Има дни когато изобщо не бута. Но има дни когато полудява, може и 10бр да хванеш. Преди дъждовете станах свидетел на това. Най големите който се хванаха 14кг, 9кг, 7кг, 6кг. Лично аз имам два по 3кг и още доста по около 2.5 и 2кг. това в продължение на 2 седмици.
Аватар
TonyBlaze
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Пон Юни 03, 2013 1:09 pm
Местоположение: София/Ямбол
Обратна връзка:

Re: Сомски риболов по р.Тунджа

Мнение от TonyBlaze »

Колеги, Вие на кое точно викате Римския мост ?
В момента на удара разбираш, че цялата мъка, горещина, студ, кал, пот, изхарчени пари и гориво, както и време нямат абсолютно никакво значение!
- Антоан Виденов

Catch & Release!
k99
новобранец
новобранец
Мнения: 91
Регистриран на: Пон Юли 23, 2012 3:01 pm
Местоположение: София

Re: Сомски риболов по р.Тунджа

Мнение от k99 »

Joro9090 написа:На блесна въртяща, по тежка със закачена жабка. ....
:?: :shock: :?: Може ли снимка.
Joro9090
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Нед Авг 05, 2012 8:50 am

Re: Сомски риболов по р.Тунджа

Мнение от Joro9090 »

Нямам снимка но, тази е добре: Mepps aglia long cast No.4 17gr, сребриста http://www.voblershop.com/1857/Mepps.Aglia.Long.Cast/. Става и Mepps aglia No.4, но на нея ми кълвеше по-слабо и по-дребни, изглежда понеже е по-лека върви по отгоре. И понеже скъсах 2-3 блесни, за непознати места на една блесна съм и махнал тройката и съм сложил единична кука с предпазител.
Аватар
afgany
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 312
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 11:31 am

Re: Сомски риболов по р.Тунджа

Мнение от afgany »

Joro9090 написа: Води се по дъното.
Блесната я водиш по дъното, тя тогава трябва да е и утежнена или с по-тежка жаба на нея ? иначе като завъри се вдига нагоре ? като се върти нормално в по-високите слоеве не удрят ли ?
Аватар
vobler4o
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 210
Регистриран на: Нед Юли 15, 2012 8:25 am
Местоположение: р.Марица

Re: Сомски риболов по р.Тунджа

Мнение от vobler4o »

http://www.nariba.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=37946" onclick="window.open(this.href);return false; Ето за метода с жабата.
Тайната на успеха се крие в това - човек да не се страхува да експериментира!!
Joro9090
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Нед Авг 05, 2012 8:50 am

Re: Сомски риболов по р.Тунджа

Мнение от Joro9090 »

vobler4o написа:http://www.nariba.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=37946 Ето за метода с жабата.
Метода е добре описан. Беше ми интересно дали и на други реки се хваща по този начин, явно и на Марица хващат. Сега от моя скромен опит да споделя малко за техниката на водене на блесната. Като хвърля блесната чакам да падне на дъното, започвам да въртя, дали по-бързо или бавно всеки сам си преценя. С 17гр блесна и жаба блесната си върви близо до дъното. Ако усетя само лек удар- придърпване, за момент спирам и като продължа често пъти тогава налапва здраво. Ако не налапа хвърлям на същото място, щом веднъж е придърпал е почти сигурно че пак ще дойде. Ако не на твоята блесна, то на някой друг край тебе :) - където хвърлях почти винаги имаше още 2-3 колеги край мене. И ако удари един и мястото е дълбоко и широко, сигурно още няколко се навъртат. Пляскането на блесната също вероятно го дразни и настървява. Това е, ако бъркам нещо поправете ме.
Аватар
FishMaster
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 240
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2004 8:50 am
Местоположение: Stara Zagora

Re: Сомски риболов по р.Тунджа

Мнение от FishMaster »

Пиявиците не ги подминава дори да се е нахранил. Единият 1,4 м. сом бе със стомах пълен с червеноперка /неразложени/, но налетя за десерт на пиявиците.
риболова е нещо уникално, за жалост много хора не са го разбрали!!!
Аватар
vobler4o
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 210
Регистриран на: Нед Юли 15, 2012 8:25 am
Местоположение: р.Марица

Re: Сомски риболов по р.Тунджа

Мнение от vobler4o »

FishMaster написа:Пиявиците не ги подминава дори да се е нахранил. Единият 1,4 м. сом бе със стомах пълен с червеноперка /неразложени/, но налетя за десерт на пиявиците.
Колега по колко пиявици лагаш на куката кой номер е куката ,а и сома на скоро ли е хванат :?:
Тайната на успеха се крие в това - човек да не се страхува да експериментира!!
Joro9090
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Нед Авг 05, 2012 8:50 am

Re: Сомски риболов по р.Тунджа

Мнение от Joro9090 »

Слагаш 3-4 пиявици и хвърляш. Само че има някои детайли, които и на мен не са ми много ясни. Трябва да знаеш кога, къде и на какво. Един ден когато се хванаха 7 сома от една яма от 3 до 6кг на блесна с жаба/и аз си хванах доволно/,бях хвърлил и тапа на жаба- не иска. Друг ден пробвах и на пиявици, пак не иска. А на блесна се хванаха. Рибешка им работа. На 4-5 в корема имаше само жаби, други 3-4 корема беше празен. А на един в корема имаше една полска мишка.
Аватар
FishMaster
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 240
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2004 8:50 am
Местоположение: Stara Zagora

Re: Сомски риболов по р.Тунджа

Мнение от FishMaster »

На кука 2/0 с ухо, повод хипрон 0,30 мм., вирбел, стопер едро мънисто, подвижно олово 80-100 гр. плоско,основно монофил 0,60 мм. Слагам 4-5 пиявици забити през средата на куката, хващат се с пинсета или кохер до главата и опашката и се парват с цигара за да не се залепят под водата за предмети. Преди да се хвърлят се измиват да не миришат на тютюн. Жабата слагам на същата кука и монтаж като забивам куката от долу нагоре между краката зад опашната и кост.
риболова е нещо уникално, за жалост много хора не са го разбрали!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”