препариране

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Аватар
vito ribara
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Пон Дек 07, 2009 10:52 pm
Местоположение: гр.Монтана

Re: препариране

Мнение от vito ribara »

Здравей колега.ПРОЦЕСЪТ ВЪОБЩЕ НЕ Е СЛОЖЕН.Режеш на рибата главата почисваш я от излишното месо хриле и тем подобни слагаш я в едно пвц шише заливаш я с ФОРМАЛИН цялата престоява 3-5 дена вадиш я измиваш я с вода защото от препарата ще ти изтечат очите много дразнеща и лютива миризма има и режеш парченца фибран за изолация които се слагат в устата за да се разтегне и да и придадеш необходимата форма.След това поставям главата на една плочка за баня или по голяма теракотна зависимост колко е голяма главата и я пристягам с обикновен плосък ластик за да и се разтворят хрилните капаци като я увивам и пристягам здраво около плочката(завързваш главата с ластика и увиваш заедно с плочката докато ти хареса )след което съхне около 1 седмица лакираш с авто лак спрей или яхтен лак и това е всичко-и имаш перфектен трофей който изглежда много реално..Това е най добрият метод за направа на глава който и какво да ти казва. Формалинът може да се намери от някоя морга или не знам ако се поръча в аптека как стоят нещата,моят лично е от морга.
Последно промяна от vito ribara на Вто Юли 02, 2013 11:11 pm, променено общо 1 път.
Аватар
vito ribara
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Пон Дек 07, 2009 10:52 pm
Местоположение: гр.Монтана

Re: препариране

Мнение от vito ribara »

:axe: :finga: Ако нещо не ти харесва в готовият трофей(напримерно ако ползваш карфици за разпъването на хрилете или около устата за оголването и по добро изпъкване на зъбитеи са не от неръждавейка което не препоръчвам после остават петна от ръжда който може да се скрият с леко минаване с темперни бои) това е и практиката на препараторите-после лакираш и си готов.
Аватар
Вуйчо-Ваньо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1327
Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 10:11 am
Местоположение: Пловдив

Re: препариране

Мнение от Вуйчо-Ваньо »

Наистина много яки трофеи.Смея да твърдя,че по - добре изработен трофей не съм виждал.Ама и хубави "крокодили" са били де. :lol:
Поздрави!!!
Изображение
Изображение
Аватар
vito ribara
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Пон Дек 07, 2009 10:52 pm
Местоположение: гр.Монтана

Re: препариране

Мнение от vito ribara »

Да не са лоши зъбатките но има и още какво да се желае относно размерите хахаах-а относно препарирането неволята са казали хората учи на много неща и особенно след поредица молби към този и онзи препаратор които все нямат време или цената им за направата на трофей е просто космическа изхода е само един-да си свършиш работата сам ,което се оказа не чак толкова трудно.Поздрави.
Аватар
JettroniX
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1006
Регистриран на: Пет Окт 28, 2011 10:58 am

Re: препариране

Мнение от JettroniX »

Благодарим за просветлението :D :smt023
Изображение
Аватар
begleca_sv
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2794
Регистриран на: Вто Ное 17, 2009 10:11 am
Местоположение: Свищов

Re: препариране

Мнение от begleca_sv »

ето и няколко снимки от мен мися че този път се справих по добре цветовете на главата са се запазили и не изби толкова сол ..... 2 дена в солен разтвор вода по добре отколкото да се посоли обилно с сол после колкото и да я премиваш солта избива и прецаква главата :drinkers:
Прикачени файлове
SL380004 (1077 x 807).jpg
SL380004 (1077 x 807).jpg (187.91 KiB) Преглеждано 1737 пъти
SL380003 (1077 x 807).jpg
SL380003 (1077 x 807).jpg (180.83 KiB) Преглеждано 1737 пъти
SL380002 (1077 x 807).jpg
SL380002 (1077 x 807).jpg (212.24 KiB) Преглеждано 1737 пъти
Обичам природата, но не само на картинка !!!
stoik
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 5:43 pm

Re: препариране

Мнение от stoik »

По принцип ползвам наситен разтвор на сол /2-3 дни/, миене, сушене и т.н. Получава се сравнително добре. Но това с формалина си струва да се пробва.
antoanBG
новобранец
новобранец
Мнения: 37
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2011 2:24 pm

Re: препариране

Мнение от antoanBG »

http://m.youtube.com/watch?v=VyhwUu4vta ... yhwUu4vta4" onclick="window.open(this.href);return false;
Нечовек
Аватар
vito ribara
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Пон Дек 07, 2009 10:52 pm
Местоположение: гр.Монтана

Re: препариране

Мнение от vito ribara »

Благодарности на колегата antoanBG за полезното видео.Човекът от клипа показа не просто препариране на един хубав трофей,а истинско искуство за което мойте адмирации.
stefan_bornara
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Ное 27, 2014 10:38 am

Re: препариране

Мнение от stefan_bornara »

Колеги след като съм минал процеса със солта и съм закачил главата на проветриво място да съхне, как да разбера кога е готова за лакиране ? благодаря предварително.
Аватар
markas
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 118
Регистриран на: Пет Авг 01, 2014 2:04 pm

Re: препариране

Мнение от markas »

Здравейте колеги! Моят начин доста се доближава, до вашите, но смятам да го опиша малко по - обстойно :
Първо, режа главата под лек ъгъл, точно зад хрилете. След няколко опита, забелязах че с малка ножица ми е по - лесно да отстранявам месото зад главата и хрилете зад езика ( ако не ми се занимава да ги фиксирам, понеже е голяма занимавка ). Обилно измиване, да падне слузта, след което я покривам със сол за една нощ. На следващия ден я измивам, и ако е останало месце или слуз се отстранява и измива. Фиксирам с дървени шишчета като отрязвам острите връхчета. Тук е момента да се реши дали хрилете ще са отворени на вън ( моето мнение е че изглежда по- добре ) или прибрани и само устата отворена. След като я наглася, пак покривам цялата глава в сол за още 2 дена. След това я вадя, внимателно отстранявам солта ( пропуснах да спомена - Морска ), връзвам и едно влакно или здрав конец и я пращам да съхне на терасата. След като изсъхне, с четка за рисуване и лак от железарията я намазвам ОБИЛНО и БЕЗ ДА ПРОПУСКАМ САНТИМЕТЪР ОТ НЕЯ ( с големи букви, защото е важно ) . Пращам я още да си повиси или на вестник, докъто изсъхне лака и е готова.
Тъй като, не знам как да кача тук снимка, ще кача една - две на профила ми :)
Дано съм помогнал!
Успех и наслука!
Първата щука и първата кака се помнят вечно независимо от килограмите им !
Аватар
Вуйчо-Ваньо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1327
Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 10:11 am
Местоположение: Пловдив

Re: препариране

Мнение от Вуйчо-Ваньо »

Ето снимките на колегата markas:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

:smt023
Изображение
Изображение
stefan_bornara
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Ное 27, 2014 10:38 am

Re: препариране

Мнение от stefan_bornara »

Колеги след като съм минал процеса със солта и съм закачил главата на проветриво място да съхне, как да разбера кога е готова за лакиране ? благодаря предварително.
Аватар
markas
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 118
Регистриран на: Пет Авг 01, 2014 2:04 pm

Re: препариране

Мнение от markas »

Благодарности на Вуйчо - Ваньо за качването на снимките ! Понеже като писах още бях сънен, пък и бързах да отида на гьола да тествам няколко воблера, пропуснах нещо.
Когато оставя главата в сол за 24 часа без да я фиксирам, после доизчистването на ненужните меса става лесно, но за сметка на това, фиксирането става малко сложно. Малко топла вода помага за фиксиране и доизмиване на слузта ;)
За лакирането, аз гледам ципата покриваща долните странични зъби да се е свила :)
Първата щука и първата кака се помнят вечно независимо от килограмите им !
Д. Димитров
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Вто Дек 20, 2011 5:33 pm

Re: препариране

Мнение от Д. Димитров »

markas написа:Благодарности на Вуйчо - Ваньо за качването на снимките ! Понеже като писах още бях сънен, пък и бързах да отида на гьола да тествам няколко воблера, пропуснах нещо.
Когато оставя главата в сол за 24 часа без да я фиксирам, после доизчистването на ненужните меса става лесно, но за сметка на това, фиксирането става малко сложно. Малко топла вода помага за фиксиране и доизмиване на слузта ;)
За лакирането, аз гледам ципата покриваща долните странични зъби да се е свила :)
И как мина теста ?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”