препариране

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
mitko staikov
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Ное 01, 2005 11:38 am
Местоположение: sofia

препариране

Мнение от mitko staikov »

Колеги,някой да знае как се препарира глава на риба?
БОВСКИЯТ КОРМОРАН
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1250
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 10:50 am
Местоположение: 42°44`42.65"N / 23°16`44.21"E
Обратна връзка:

Мнение от БОВСКИЯТ КОРМОРАН »

аз го правя по най елементарен начин, с клечки за уши отварям устата, както ме кефи, фиксирам хрилните перки по разперени налагам я като сланина отвсякъде с морска сол и я забравям в кофа след няколко месеца ,изчетквам,лакирам и така вече 6 години не са мръднали,бавен но ефикасен! виж снимка http://gallery.nariba.com/showphoto.php ... 500&page=1
Последно промяна от БОВСКИЯТ КОРМОРАН на Съб Ное 19, 2005 11:12 am, променено общо 1 път.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
mitko staikov
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Ное 01, 2005 11:38 am
Местоположение: sofia

Мнение от mitko staikov »

Благодаря,колега. Ше опита и аз.
itso
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 156
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 3:45 pm
Местоположение: Монтана

Мнение от itso »

Става и с обикновена сол, обилно, след като се изчисти добре от месото, слагаш я в хладилника и след десетина дни я вадиш, изчеткваш, измиваш, изсушаваш и лакираш.
itso
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 156
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 3:45 pm
Местоположение: Монтана

Мнение от itso »

Будьони, ще го опитам този вариант следващият път, ама отсега си търся някое по-голямо бидонче!
Майтапа настрана, месото от главата изобщо ли не се чисти?
Аватар
sampo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1218
Регистриран на: Сря Юли 13, 2005 7:38 am
Местоположение: София

Мнение от sampo »

budyoni_hp , метода го използвам и аз , без грешка е , с допълнение , сушенето да започва в тъмната част от деня , когато осите вече спят /за всеки случай/ .... :) и мини на кирилица , ако обичаш :)
На платено не одим !
Аватар
kalinborisov
новобранец
новобранец
Мнения: 81
Регистриран на: Пон Окт 03, 2005 8:02 pm
Обратна връзка:

Мнение от kalinborisov »

Ето още един вариянт. Главата просто се слага в камерата и се вади лятото. Разпъваш я с клечки в желаната от теб позиция и я слагаш върху
мравуняк. Мравките обират всичко и остават само костите. При голяма глава и подходящо осветление изглежда страхотно. Недостатък е че губиш окраската на щуката, остава само бял цвят. Всъщност представи си скелетите на динозаврите по музейте, ще изглежда по подобен начин. Още една подробност.понякога се налага фиксиране на челюстта с тънки телчета защото мравките оглозгват всичко и може да намериш трофея си
в насипно състояние. Ако решиш можеш да пробваш с малка глава за да не си развалиш трофея. Успех
Аватар
Franko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 629
Регистриран на: Пон Окт 10, 2005 9:15 am
Местоположение: пловдив

Мнение от Franko »

НАМЕРИ СИ ФОРМАЛИН(ОТРОВА)ОТ НЯКОЙ КОЙТО ГЛЕДА БУБИ.СТАВА ЗА 4 ДНИ И МЕСОТО СЕ ОТСТРАНЯВА МАКСИМАЛНО КОЛКОТО МОЖЕШ ИНАЧЕ ПРЕПАРАТА СЕ ВЛОШАВА С ВРЕМЕТО. :smt102
http://www.vbox7.com/play:1dbd3caf
Кой знае на къде?Кой знае до кога?....
Аватар
Skitnik681
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 5:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: препариране

Мнение от Skitnik681 »

Здравейте колеги, ще видам и аз един лесен начин. Верно е ,със сол стават нещата , но след като се започне чистенето на солта от главата , доста често се нарушава и цялоста на кожата на рибата..Аз правя следния вариант . Веднага след като хвана , изчистя рибата взимам главата и , и с остър нож внимателно изрязвам месото. Особено трябва да се внимава , когато изрязвате месото около и под очите , има една тънка ципа, която не трябва да махате. Въщност тази ципа държи очната ябълка...Отстраните ли я . Очите на рибата хлътват навътре или падат...След като изчистя главата на рибата , в един съд (достатъчно голям) правя разтвор от вода и сол . Солта колкто поеме ... слагам рибата вътре за около 24-48ч. След което вадя рибата , изплаквам добре , аранжирам е така както ми хареса и преди да е поставя на проветливо място да съхне е заливам обилно с оцет...Оцета , не позволява на каквито и да е гадини да е кацат . Главата съхне доста бързо а и най важното запазва основния си цвят , защото така не се налага механично да се отсрабяват гланулите изсъхнала сол. При добра работа рибата не побелява и не сменя цвета си.
Някои хора при аранжировката на хрилете ги разпъват с карфици. Ако ползвате такива , гледайте да са от неръждаема стомана а не само никелирани. Защото , бързо разждясват и оставят трайни следи от ръжда по хрилете
Дано и аз съм помогнал малко
ruci_bo
новобранец
новобранец
Мнения: 37
Регистриран на: Вто Дек 22, 2009 6:08 pm

Re: препариране

Мнение от ruci_bo »

Осоляването и сушенето - горе долу по метода на колегата Skitnik681! Лакирането най-лесно става с безцветен лак на спрей - с лакирането изчезва побеляването на главата от солта!
Аватар
sapiora
новобранец
новобранец
Мнения: 49
Регистриран на: Съб Мар 10, 2007 6:34 pm
Местоположение: dobrich

Re: препариране

Мнение от sapiora »

колега може и без да я осоляваш сложи я в желаната поза лятото естесвено :wink: далеч от осите и тя сама ште си исахне и после лакираш :D успех
mitko__05
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 141
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 11:34 am
Местоположение: Перник

Re: препариране

Мнение от mitko__05 »

Ако я сташа по сякакъш начин стига да е далече от мухи и оси (ако я наплиуват мухите ще се радваш на бели черви) аз осолявам заковавам я на някоя дъска в зеланата от мен форма и оствям да изсъхне и става екстра
"За ден на риба, господ два дава"-Мир Богев
Аватар
Вуйчо-Ваньо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1327
Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 10:11 am
Местоположение: Пловдив

Re: препариране

Мнение от Вуйчо-Ваньо »

Колеги,чета темата и си мисля за следното:доста се обясни за осоляване,изсушаване,позициониране и т.н. на главата,но само бегло се каза:отстранява се внимателно месото.Аз си мисля,че това ще е най-трудната част от препарирането за повечето колеги,включително и за мен. :)
Изображение
Изображение
Аватар
Mr.Barry
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 571
Регистриран на: Вто Апр 06, 2010 7:12 pm
Местоположение: Ловеч

Re: препариране

Мнение от Mr.Barry »

Аз съм виждял маняци, които отстраняват месото с макетно ножче или скалпел и е най-сигурни според мен.
Аватар
Franko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 629
Регистриран на: Пон Окт 10, 2005 9:15 am
Местоположение: пловдив

Re: препариране

Мнение от Franko »

Mr.Barry написа:Аз съм виждял маняци, които отстраняват месото с макетно ножче или скалпел и е най-сигурни според мен.
Така се прави :wink: .
http://www.vbox7.com/play:1dbd3caf
Кой знае на къде?Кой знае до кога?....
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”