За първи път за сом на Александър Стамболийски

Модератор: sapuna

Аватар
zapalen_92
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 762
Регистриран на: Нед Окт 08, 2006 6:28 pm
Местоположение: Павликени

За първи път за сом на Александър Стамболийски

Мнение от zapalen_92 »

Значи към всички сомаджии.Следващата седмица ще ходим с дядо ми и още двама негови познати на яа.Александър Стамболийски за сом.Никога не съм хващал,не съм гледал как ловят,дори и самият сом не съм виждал на живо.Та ние точно за тва ще ходим.Ще мятаме от брега на торен червей(грозд),попово прасе на дъно.Имам две въдици едната 2.80 др малко 2.10.На първата има корда 0.30 125 м,а на другата няма никаква корда.Дали ще ми свършат работа тези прички?Така ил иначе нямам други,но все пак искам да ви питам???Трябва ли метален повод нещо?Знам че сома е хишник?Дайте съвет?С тези пръчки за дъно.А с една друга 1.80 ще мятам така от брега на плувка за каракуда,червеноперка и квото дойде?Ще стоим 3 дена и искам да ви кажа че няма да имаме лодка,само от брега ще мятаме?Чакам съвети ако може повече като за начинаещ :)Благодаря ви :lol:
SONY
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4590
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: За първи път за сом на Александър Стамболийски

Мнение от SONY »

Няма да е лошо и на пиявица да пробвате :wink: Иначе не знам до колко е подходящо 0.30 за сом .. незнаеш на какъв дядо може да попаднеш.Все пак успех :wink:
TICA FAN
Аватар
zapalen_92
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 762
Регистриран на: Нед Окт 08, 2006 6:28 pm
Местоположение: Павликени

Re: За първи път за сом на Александър Стамболийски

Мнение от zapalen_92 »

От къде да взема пиявица???А някакъв монтаж???Аз мисля олово най от долу на линията и по нагоре по 2 куки въразни на разстояния??А каква кука?Оле хора нищо незнам помагайте?Преди някой да каже да се разровя(ровил съм)и съм прочел описанията там при рибите! :wink: :lol: :lol: :lol:
Shankulov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 893
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 1:10 pm
Местоположение: Белене/Велико Търново

Re: За първи път за сом на Александър Стамболийски

Мнение от Shankulov »

Пръчките стават. Метален повод не ти трябва, а кордата е малко слабияка, но да се надяваме че и тя ще ти свърши работа.
Един съвет от мене : Като почне да кълве сома и дойде време да засичаш, засичай яко.
Айде късмет и наслука и да има снимки :) :D
Приятел е този, който като му кажеш "Копеле, убих човек", а той да ти каже "Къде ще копаем?".
Shankulov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 893
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 1:10 pm
Местоположение: Белене/Велико Търново

Re: За първи път за сом на Александър Стамболийски

Мнение от Shankulov »

В блатата и каналите ври от пиявици, че и на язовира може да намериш, или под земята, или покрай брега.Относно монтажа направи го така че куката да ти е под оловото, защото да падне на дъното, нали сома е дънна риба и рови из дъното.Айде късмет ... :lol:
Приятел е този, който като му кажеш "Копеле, убих човек", а той да ти каже "Къде ще копаем?".
Аватар
zapalen_92
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 762
Регистриран на: Нед Окт 08, 2006 6:28 pm
Местоположение: Павликени

Re: За първи път за сом на Александър Стамболийски

Мнение от zapalen_92 »

Как да стане номера със куката да е под оловото???Показно ако имаш или ако можеш ми обясниш??И защо трябва яко да се засича твърда уста ли има?Снимки 100% ще правя
Аватар
zapalen_92
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 762
Регистриран на: Нед Окт 08, 2006 6:28 pm
Местоположение: Павликени

Re: За първи път за сом на Александър Стамболийски

Мнение от zapalen_92 »

Ами трябва ли да има поводи и колко дебели трябва да са ко трябва да има?Обяснете ми монтажа моля ви.
Shankulov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 893
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 1:10 pm
Местоположение: Белене/Велико Търново

Re: За първи път за сом на Александър Стамболийски

Мнение от Shankulov »

zapalen_92 написа:Как да стане номера със куката да е под оловото???Показно ако имаш или ако можеш ми обясниш??И защо трябва яко да се засича твърда уста ли има?Снимки 100% ще правя
Значи, сома наистина му е малко по твърда устата и някой път като не се засече яко, куката само го е обоцкала леко и го влачим само и като окаже малко съпротива и се откача. А пък като го засечеш яко и куката като се забие в него и да шляпа и да не шляпа няма откачане :)
А номера с куката става така : Връзваш първо оловото и малко над него правиш ушо и после като си вързал куката и си я оставил с малко по дълъг повод вкарваш нейното ушо в ушото над оловото и куката остава да виси под оловото.
(Не знам как се качват снимки, иначе щях да снимам и да ти покажа, защото съм още нов :) )
Приятел е този, който като му кажеш "Копеле, убих човек", а той да ти каже "Къде ще копаем?".
Аватар
zapalen_92
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 762
Регистриран на: Нед Окт 08, 2006 6:28 pm
Местоположение: Павликени

Re: За първи път за сом на Александър Стамболийски

Мнение от zapalen_92 »

Моля те снимай и няма да ги качваш тук само в компютарът си и ще ми ги пратиш по мейла или по скайп ако имаш.Ако имаш направо го кажи или аз моя да се намерим да ми обясниш като хората а не пост след пост :)Ако си съгласен де. :)
Shankulov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 893
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 1:10 pm
Местоположение: Белене/Велико Търново

Re: За първи път за сом на Александър Стамболийски

Мнение от Shankulov »

Съгласен :lol: Нямаш грижи :D
Приятел е този, който като му кажеш "Копеле, убих човек", а той да ти каже "Къде ще копаем?".
Аватар
дидо
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 9:33 am
Местоположение: sevlievo
Обратна връзка:

Re: За първи път за сом на Александър Стамболийски

Мнение от дидо »

Пробвай те и на живо рибе на дъно привечер и рано сутринта на близо до брега , кажи къде точно ще ходите от коя страна ще сте защото сомските места не са много . Пиявици може да си закупиш от един от магазините в Севлиево . На грозд също става ама трябва бая големи глисти и куки N: 1 N: 0 или две нули най добре 0 той дядоти трябва да знае. През деня каракуди и червеноперки трябва да търсиш на дъно на бял или на стиропор или царевица ако мястото е тънко може и шарко да излезе , добре е да имаш качамак и кюспе . Кажи къде ще сте да ти кажа по точно каво и как да търсиш пък ако сте наблизо може да мина да ви видя . 8) 8) 8)
Изображение
Аватар
zapalen_92
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 762
Регистриран на: Нед Окт 08, 2006 6:28 pm
Местоположение: Павликени

Re: За първи път за сом на Александър Стамболийски

Мнение от zapalen_92 »

Значи аз незнам мястото.така от обясненията разбрах че там при орехите и в ляво караме по някакъв път.Това ми казха :)Ако се сещаш за нещо такова??А качамака и кюспето какво да ги правя?На пружина ли да фърлям?Аз се глася 2 дънни за сома и една да мятам на плувка от брега.
saksi
фен клуб-скобар
Мнения: 2656
Регистриран на: Нед Юни 12, 2005 8:34 pm
Местоположение: Божурище

Re: За първи път за сом на Александър Стамболийски

Мнение от saksi »

Аз пък си мисля ,че щом си с дядо си ,няма нужда от въпроси.Той ЗНАЕ :wink: :D .
Аватар
demise
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Съб Юни 28, 2008 8:04 pm
Местоположение: Севлиево

Re: За първи път за сом на Александър Стамболийски

Мнение от demise »

zapalen_92 написа:Значи аз незнам мястото.така от обясненията разбрах че там при орехите и в ляво караме по някакъв път.Това ми казха :)Ако се сещаш за нещо такова??А качамака и кюспето какво да ги правя?На пружина ли да фърлям?Аз се глася 2 дънни за сома и една да мятам на плувка от брега.
Сещам се къде е мястото,по принцип съм от селото под стената на Язовира - Г.Косово :) Та значи въпросната местност,наречена Орехите,се намира на може би 2км от стената по единствения възможен път натам,няма как да го сбъркате,има отклонение наляво,което продължава надолу и достига почти до самата вода.Принципно не знам в момента какво е нивото на язовира,но няма да е проблем да хванеш каракуда/червеноперка,с оглед опита ми от предишни излети на въпросното място.Виж,от сом не разбирам никак и не знам дали кълве там,но нали затова отивате - да пробвате,пък каквото дойде.Дъното е песъчливо,поне в първите 20-тина метра от брега,не съм сигурен как стоят нещата по-навътре.Наслука !
Изображение
Изображение
Изображение

Member of the zapalen_92's Fan Club
Аватар
дидо
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 9:33 am
Местоположение: sevlievo
Обратна връзка:

Re: За първи път за сом на Александър Стамболийски

Мнение от дидо »

Знам за едно място "орехите" от страната на с. Младен ама съм чувал и за такова или такива и от страната на с. Крамолин което е точно от другата страна . Това от към с.Младен е достъпно само с мотор или джип (ако не сте запознати ) пътят е страшно разоран от камиони превозващи дърва от миналата година , както и да е сигурно вие ясно къде сте тръгнали . Сега относно риболова през светлата част на деня пробвай на кошничка с качамак или наяква захранка и бял и стиропор или Царевица ,ако ще чакаш за шаран плувката дръж на рибе за смадок или костур . Вечерно време и рано сутринта ще търсиш сом на пиявица грозд торен или попово прасе ако имаш и ампули за светеща плувка трябва да пробваш на грозд или на пиявица близо до брега на места с голяма дълбочина около 3 - 4 метра . 8) 8) 8)
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”