Бяла риба на дъно

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от spookymiro »

През почивните дни отскочих до Славовица да се пробвам за бяла. Ловя си на дъно а сутрин и надвечер хвърлям едната въдица на плувка. Понеже трябва да се метне бая навътре и въпреки, че се опитвах да заметна плавно, много често губех рибетата при замятането. Налагаше се на десетина минути да се презаметне а рибетата бяха кът. Ловех си ги на плувка, ама излизаха или слънчаци, или костурчета, или уклеи и червеноперки над 20см. Та почнах да се замислям как да намаля разхода на рибетата.
Първо пробвах да ги забождам за опашката. На червеноперката ако не забодеш куката през костта на гръбначния стълб, на 2-3 мятане се късаше. Ако я бодна през костта - умираше бързо. С костурчетата нямаше проблем. Поради дебелата кожа може да ги боднеш отстрани на костта, ама като цяло тази пролет съм хванал само една бяла на костур. Друго си е живата дълга 10-15см червеноперка от гьола.
Позамислих се и реших да пробвам следното. В куфара си нося телчета от многожилен проводник. Дебели са около 0.20-0.30мм. Взех едно телче и го проврях под кожата на едно рибе така, че да е точно под гръбната перка и да има по около 2см към главата и към опашката. Отрязах го като оставих малко от двата края да са излезнали навън и ги завих с клещите. После прекарах куката под гръбната перка така, че да захване и телчето. И заметнах здраво. Какво удовлетворение изпитах, когато видях плувката отлетяла на желаната от мен дистанция и мърдаща постоянно насам-натам.
За съжаление на плувката не хванах риба, но приложих същата тактика на дънните въдици (има раци и ловя със стационарно олово 20гр, копче с 25-30см повод и кука ограничено с два стопера и прозрачно булдо пак ограничено с два стопера, което да държи линията вертикална и рибето да плува на 20-30см от дъното). Заметнах по смело и резултата беше прилична бяла риба към 55-60см.
Предполагам, че с кука за нанизване на стръвта при ловене на косъм и конец също би могло да се измисли подобна печеливша стратегия, но нямах подръка да пробвам. Много съм доволен от експеримента с телчето. На практика почти не се вижда а разпределя усилието върху доста по-голяма площ. Един двадесетсантиметров уклей го мятах десетина пъти и все си седеше на куката. Само дето трябва да се подберат по-твърди телчета, за да се улесни промушването и изкарването му от рибето.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от lusienn »

Са се сетих за още една тактика -умрел уклей надут със спринцовка въздух-на сопот местните имат повече слука от жив.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Radi
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 10:09 am

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от Radi »

lusienn написа:Са се сетих за още една тактика -умрел уклей надут със спринцовка въздух-на сопот местните имат повече слука от жив.
И аз смятам та го пробвам това
Изображение
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от spookymiro »

lusienn написа:Са се сетих за още една тактика -умрел уклей надут със спринцовка въздух-на сопот местните имат повече слука от жив.
Преди доста години на Лобош лових на мъртви уклеи напечени от слънцето, вмирисани и издути от газовете образуване от разлагането на вътрешностите. Хванах 6 сулки за един ден.
Миналата година една вечер пробвах този метод на язовир Искър. Пробвах и вкарване в тялото на мъртвия уклей на тапа за ухо за да го повдигне от дъното при стандартен монтаж с подвижно олово. Нямах пипане нито на умряло, нито на живо рибе...
Този метод със спринцовката не ми е дошъл на акъла ама ще го пробвам със сигурност! Има ли значение къде се вкарва въздуха?

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от lusienn »

На сопот е тревисто и така ловят местните.На искара миналата година уклея беше кът.Ей с това момче бяхме на устиетоИзображение Изображение отиде до дигата намери един умрел уклей и заметна на 5 метра от брега,нема и 5 минути и му удари една2.500 черна мъжка,немах фото и го снимах с неговия телефон,ако некога чете да си я пусне тук -готина е :P Тая на снимката е от друг гйол и е грозна :D
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Radi
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 10:09 am

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от Radi »

spookymiro написа:
lusienn написа:Са се сетих за още една тактика -умрел уклей надут със спринцовка въздух-на сопот местните имат повече слука от жив.
Преди доста години на Лобош лових на мъртви уклеи напечени от слънцето, вмирисани и издути от газовете образуване от разлагането на вътрешностите. Хванах 6 сулки за един ден.
Миналата година една вечер пробвах този метод на язовир Искър. Пробвах и вкарване в тялото на мъртвия уклей на тапа за ухо за да го повдигне от дъното при стандартен монтаж с подвижно олово. Нямах пипане нито на умряло, нито на живо рибе...
Този метод със спринцовката не ми е дошъл на акъла ама ще го пробвам със сигурност! Има ли значение къде се вкарва въздуха?

Поздрави!
Изображение
Освен въздух в горната част можело да се ползва някаква мазнина, олио например-от долу. Трябва да се пробва
Аватар
io6kata
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 279
Регистриран на: Съб Авг 30, 2008 11:01 pm
Местоположение: Враца

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от io6kata »

Аз ги търся по Дунава монтажа е на така нареченото "копче" . Най от долу слагам полпавък непосредствено след него подвижен метален повод , от поплавака до оловото се оставя половин метар за движение на повода , следва вирбел гумено топче за амортисиор и накрая подвижно олово 100 - 150 г. в зависимост от течението. Кордата която използвам е минимум 0.40 - все пак говорим за риболов по Дунава ;) и аванса винаги е отвъртян до край. Най голямата ми бяла до сега е 3,5 кг но в голямата река се срещат и много по големи.
Главата по долу е на екземпляр 9.5 кг. хваната от вуйчо ми на същия монтаж .
Прикачени файлове
230720111116.jpg
230720111116.jpg (201.16 KiB) Преглеждано 1768 пъти
230720111115.jpg
230720111115.jpg (147.74 KiB) Преглеждано 1768 пъти
Аватар
Спец-костур
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 209
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 1:03 pm
Местоположение: Dobrich

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от Спец-костур »

Здравейте колеги , прочетох цялата тема и честно да си призная имам няколко проблема на които не намерих категоричен отговор тук . :D Ловя на по затревени водоеми и с лошо ( тревясало и тинесто) дъно . Прочетох по-назад за т.н. повдигане на стръвта , но не разбрах може ли да се използва такова повдигане при положение , че хвърляме на жива рибка. И другият ми проблем е , че когато хвърлям почти винаги рибката умира от самия сблъсък с повърхността на водата при замятането , което е лошо , заради много раци , които я докопват за има няма 10 минути и край с риболова. Очевидно е , че трябва да се насоча към качествен монтаж с повдигане и по-издръжливи или големи рибки за стръв , но ще ми е интересно да кажете някой хубав монтаж и ако може да го обесните по-подробно е без много термини , че дънния на хищник ми е тъмна Индия. :D
Аватар
io6kata
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 279
Регистриран на: Съб Авг 30, 2008 11:01 pm
Местоположение: Враца

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от io6kata »

По голямата рибка няма да те спаси от раците те пак ще я онищожът , но поне няма да умира при замятането на въдицата ;) За да избегнеш раците пробвай да повдигнеш стръвта мисля че този такъм ще ти свърши работа
1 - тапа
2 - вирбел или някакав стопер
3 - метален повод с голяма кука 3ка който се движи свободно нагоре надолу
4 - вирбел или някакав стопер
5 - олово
нарисувал съм ти го как такъма стои под водата ;)
Прикачени файлове
aaa.png
aaa.png (12.88 KiB) Преглеждано 1715 пъти
gergi762
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 741
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 6:16 pm
Местоположение: Плевен

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от gergi762 »

io6kata написа:По голямата рибка няма да те спаси от раците те пак ще я онищожът , но поне няма да умира при замятането на въдицата ;) За да избегнеш раците пробвай да повдигнеш стръвта мисля че този такъм ще ти свърши работа
1 - тапа
2 - вирбел или някакав стопер
3 - метален повод с голяма кука 3ка който се движи свободно нагоре надолу
4 - вирбел или някакав стопер
5 - олово
нарисувал съм ти го как такъма стои под водата ;)
Така ако оловото е проходно(а е желателно да е такова)поплавъка ще вдигне рибката на повърхноста
Остави само стъпки
Аватар
io6kata
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 279
Регистриран на: Съб Авг 30, 2008 11:01 pm
Местоположение: Враца

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от io6kata »

За това служи стопера номер 4, след като хвърли6 навиваш докато опре в оловото и оставяш на стойката ;) и аванса до край
gergi762
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 741
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 6:16 pm
Местоположение: Плевен

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от gergi762 »

io6kata написа:За това служи стопера номер 4, след като хвърли6 навиваш докато опре в оловото и оставяш на стойката ;) и аванса до край
Става,но най-добре е бялата риба да не усеща никакво съпротивление като налапа стръвта.
Остави само стъпки
Dimy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1036
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 1:29 pm
Местоположение: Samokov

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от Dimy »

Като стана дума за умрял уклей , някаде гледах по тв-то , че го напълниха със стиропор и така заметнаха , на стандартен монтаж
Аватар
djambaza
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 135
Регистриран на: Нед Май 01, 2011 3:02 pm
Местоположение: Варна

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от djambaza »

Колеги, как да закача рибката на куката и каква трябва да ми бъде куката, става ли с голям размер кука,тип морски риболов с по-дълго рамо?
От едната страна на въдицата, винаги има по един балък.
Dimy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1036
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 1:29 pm
Местоположение: Samokov

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от Dimy »

аз съм с бели 1-ци
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”