Бяла риба на дъно

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
сомчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1282
Регистриран на: Съб Юни 20, 2009 4:30 pm
Местоположение: София

Бяла риба на дъно

Мнение от сомчо »

Попрегледах темите но не видях такава.Предлагам да споделим монтажите и начините по който ловиме тази интересна риба на дъно.Аз лично ловя с подвижно олово над куката и уклей/червеноперка за стръв.Ползвам основно влакно 0.30 и повод 0.25. Звънчета не ползвам,отварям бигела и защипвам леко влакното с ластик за пръчката.На върха на пръчката слагам парче стиропор,като клъвне го оставям да влезе 15-20 метра във водата и тогава засичам.Това е общо взето,ще се радвам ако и другите фенове на бялата риба споделят нещо.Наслука !
jonko123
новобранец
новобранец
Мнения: 64
Регистриран на: Пет Юни 13, 2008 10:44 am

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от jonko123 »

:roll: 20 метра аванс, не са ли много
сомчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1282
Регистриран на: Съб Юни 20, 2009 4:30 pm
Местоположение: София

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от сомчо »

Доколкото знам,бялата риба като налапа стръвта я влачи известно време и тогава я изяжда,не я гълта веднага.А и от лично наблюдение забелязах,че колкото повече аванс и пусна толкова е по малък шанса да се откачи.Най голямата ми бяла риба(5.500) беше взела сигурно 30-40 метра аванс (щото късно видях стиропора) обаче като я извадих ми се откачи в кепа,не беше нагълтала както трябва :shock:
crosser
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Май 15, 2008 10:02 am

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от crosser »

По леко олово ..подвижно -40-тина грама под оловото кука с дължина на повода 30 см.
Стръв уклей,червеноперка! Звънеца отпуснат колкото може надоло или с стереопор
Последно промяна от crosser на Пон Ное 30, 2009 8:40 pm, променено общо 1 път.
host200
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 152
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 9:34 am
Местоположение: Карлово -София и околностите

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от host200 »

Колеги при риболов на бяла риба на дъно оловото не бива да е повече от 20-25 грама, аз лично използвам патерностер къс и на него слагам оловото освен това дистанцията при замятане да е 10-15 метра бялата риба когато се храни идва близко до брега
Празнотата е форма и формата е празнота, риболова е някъде по средата
сомчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1282
Регистриран на: Съб Юни 20, 2009 4:30 pm
Местоположение: София

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от сомчо »

host200 написа:Колеги при риболов на бяла риба на дъно оловото не бива да е повече от 20-25 грама, аз лично използвам патерностер къс и на него слагам оловото освен това дистанцията при замятане да е 10-15 метра бялата риба когато се храни идва близко до брега
Аз съм чувал,че идва да се храни близо до брега през нощта,иначе си стой в дълбококо.Ако ловиш с жива рибка при 20 грама олово може ли рибката(ако е жива и по големичка) да разхожда оловото по дъното ? Понеже използвам по тежки олова(50-80-100) според зависи) не съм запознат с вариант при по леко.
host200
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 152
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 9:34 am
Местоположение: Карлово -София и околностите

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от host200 »

До сега не ми се е случвало рибката да влачи оловото по дъното, винаги сам ловил така и сам имал доста добри резултати, рибките които сам слагал са около 10-12 см.
Празнотата е форма и формата е празнота, риболова е някъде по средата
сомчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1282
Регистриран на: Съб Юни 20, 2009 4:30 pm
Местоположение: София

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от сомчо »

Аз предпочитам по големи рибки,и до педя съм слагал.Гадното е че много лесно се откачат при хвърляне от ръка,за предпочитане е да се вкарват с лодка.
host200
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 152
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 9:34 am
Местоположение: Карлово -София и околностите

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от host200 »

Парадокса при бялата риба когато се лови на дъно е че най резултатен е риболова нощно време а по закон нощния риболов е забранен,става въпрос за топлите месеци,когато се застуди излиза и през деня но като цяло при риболова на дъно бялата най добре взема късно при вечер през ноща и рано сутрин,колкото по студено става кълването се измества по късно през деня
Празнотата е форма и формата е празнота, риболова е някъде по средата
Аватар
slayder
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 542
Регистриран на: Съб Фев 23, 2008 6:15 pm
Местоположение: Plovdiv Zdravko Sheytanov

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от slayder »

Да споделя и аз за моя метод за бяла.Повод 60 -70 см.020 ,вирбел и 40гр.тежест основно 25 .Като хвърля не обирам влакното ,затварям бигела и поставям пръта здраво на стойка и хвърлям по 1 око от врвме на време.Като се хване кордата е изпъната и върха се гъне и просто леко засичам и...винаги е сигурно закачена.При всички други познти методи се прави по някое и друго геле поне при мен.
Дава ли? И дава и взема.
Аватар
bigfish133
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 595
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 6:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от bigfish133 »

Аз лично съм имал най - големи успехи (пролет и есен) на щукарски монтаж на тапа с патерностер. Но това става когато бялата риба е близо до брега. Иначе - стандартен монтаж на дъно с 30 гр. плоско олово , плетен повод и единична кука закачена за устата на стръвта (уклей , червеноперка). Тук не говорим вече за изкуствени примамки защото там вече е цял раздел.
Dimy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1036
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 1:29 pm
Местоположение: Samokov

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от Dimy »

Аз пък ползвам 0.30 основно и 0.25-0.20мм повод около 30-40см ,40-50гр подвижна тежест , стръв опашка на уклей или пресна цаца без главата. Прчката я слагам на стоика така ,че въха да сочи нагоре , замятам леко събирам аванса но не целия , а между 1-вия и 2-рия водач слагам леко звънче така, че да по опане кордата и го пускам максимално надолу . При калване има достатачен аванс бчлата да налапа и почти винаги се засича сама .
BaMnuPa
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Авг 21, 2009 6:48 pm

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от BaMnuPa »

здравей лично на мене ловенето на бяла риба ми е любимото независимо дали е на дъно или на плувка на големи успехи сам имал на плувка по мое мнение сам забелязал че взема по малки рибки около размери на цаца .. от скоро се запалих по риболова с искуствени примамки .. имам 1 бяла в актива но ако някой лови с изкуствени примамки да сподели мисля че все гоним бялата и наслука
batkovi kolio 3
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 164
Регистриран на: Нед Сеп 06, 2009 9:11 pm
Местоположение: водоеми и реки около Пловдив,Асеновград

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от batkovi kolio 3 »

здр на всички колеги.Имаите предвид че бялата риба първо убива жертвата''примамката "после я гълта за това се оставя време преди засичането и.На скоро ходих на пясачник и вечерта си извадих перото на стоика а примамката вав водата да е жива са сутринта.на сутринта имаше малка беловица.На 20'30 см от брега.Вечерта е почти на брега.Наздраве и наслука на висички които ловят с вядица този интересен хишник а тези с мрежите да гният да им мамата нештасници.изв се за правописа :D :D :drinkers:
Добре дошъл колега, но обърни внимание на точка 2.1 от форумните правила за бъдещите си постове! :wink:
В.Ж.
Последно промяна от batkovi kolio 3 на Вто Сеп 08, 2009 8:58 pm, променено общо 1 път.
Popper
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Юли 22, 2009 3:18 pm

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от Popper »

За бяла на дъно ползвам два монтажа:
1. Подвижно олово около 80г, повод 80-100 см 0.30. Този монтаж е за чисти дъна /напр. Пясъчник, Искър/. Голямото олово лежи добре на дъното и влакното се изхлузва без рибата да усети някакво съпротивление. А и се замята добре и на далече.
2. Монтаж тип хеликоптер. За затревени дъна /Сопот, Лобош - докато бялата я имаше/. Повдигам стръвта колкото е необходимо /обикновено 1 м върши работа/. Поводът е по-къс - около 50-60 см.
И в двата случая използвам шаранджийското оборудване. Тъй като продадох байтрънарите и минах на "биг пит" макари, оставям бигела отворен и клипвам влакното на ластиче, поставено на пръта. Използвам максимално олекотени обтегачи и електронните аларми. Работи!!! Преди години слагах парче стиропор на влакното след върха на пръта, но това отиде в историята ...
За засичането. Обикновено повлича 4-5 м, спира за малко и пак повлича. Изчаквам още 4-5 м след второто повличане и засичам.
На слука на всички!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”