относно монтаж за щука

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
MonsTer_EnerGy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 600
Регистриран на: Чет Мар 26, 2009 2:34 pm
Местоположение: гр.Троян

Re: относно монтаж за щука

Мнение от MonsTer_EnerGy »

Аз имам един въпрос по темата . Оловото трябва ли да лежи на дъното или не ?
Монтажа ми е следния :
- основно влакно 0.35
- тапа
- вирбел с 3 уши . На едното основното влакно , на другото метален повод с кука 3-ка и на другото ухо
влакно 0.20 и на него олово 40 гр.
Изображение
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: относно монтаж за щука

Мнение от spookymiro »

MonsTer_EnerGy написа:Аз имам един въпрос по темата . Оловото трябва ли да лежи на дъното или не ?
Монтажа ми е следния :
- основно влакно 0.35
- тапа
- вирбел с 3 уши . На едното основното влакно , на другото метален повод с кука 3-ка и на другото ухо
влакно 0.20 и на него олово 40 гр.
Идеята на този монтаж е рибата и съответно тапата да не обикалят насам натам. Затова оловото трябва да е на дъното а тапата трябва хем да не може да го помести, хем рибето да не я топи лесно, хем да държи линията тапа - олово горе долу вертикално. Ако отпуснеш повече разстояние от тапата до оловото, отколкото е дълбочината на която си заметнал, рибето или вятъра може да закара тапата над оловото и тогава ще има отпуснато влакно. При това положение е много вероятно да се омотае повода с рибето около отпуснатото влакно.
Също така е желателно оловото да е възможно по-малко.

Ако оловото няма да ти е на дъното, по добре е да ползваш следния монтаж:
- основно влакно
- тапа, която да не потъва от тежестта на оловото и рибето
- подвижно олово, което пада до повода с тройката
- повода с тройката вързан или закачен с вирбел за основното влакно

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
MonsTer_EnerGy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 600
Регистриран на: Чет Мар 26, 2009 2:34 pm
Местоположение: гр.Троян

Re: относно монтаж за щука

Мнение от MonsTer_EnerGy »

Разбрах ! Но имам и друг въпрос . Примерно дълбочината на която ловя е 4 м. и замятането ми е много трудно защото тапата е до върха на пръта , а надоло висят 4 м. влакно и оловото и рибето немога да ги повдигна от земята . Как да стане ?
Изображение
Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Re: относно монтаж за щука

Мнение от Кърцата »

MonsTer_EnerGy написа:Разбрах ! Но имам и друг въпрос . Примерно дълбочината на която ловя е 4 м. и замятането ми е много трудно защото тапата е до върха на пръта , а надоло висят 4 м. влакно и оловото и рибето немога да ги повдигна от земята . Как да стане ?
Ти за подвижни плувки чувал ли си? :wink:
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
MonsTer_EnerGy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 600
Регистриран на: Чет Мар 26, 2009 2:34 pm
Местоположение: гр.Троян

Re: относно монтаж за щука

Мнение от MonsTer_EnerGy »

Да , но попринцип тапите , които се използват и аз използвам за щука не са подвижни . А и досега просто не ми е правило впеетление по магазините тежки и големи подвижни плувки , ако не броим ваглерите .

Погледнете първата снимка на първата страница . Такава е и моета тапа .
Изображение
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: относно монтаж за щука

Мнение от spookymiro »

MonsTer_EnerGy написа:Да , но попринцип тапите , които се използват и аз използвам за щука не са подвижни . А и досега просто не ми е правило впеетление по магазините тежки и големи подвижни плувки , ако не броим ваглерите .

Погледнете първата снимка на първата страница . Такава е и моета тапа .
Няма проблем. Ще ти обясня стъпка по стъпка.
Слагаш на влакното стопер за подвижна плувка.
Посла слагаш някакво мънисто, през което не минава стопера. Мънистото обаче трябва да не минава и през отвора на тапата за която говориш.
Махаш клечката и слягаш тапата.
Така тапата ще се плъзне до мънистото и после с мънистото ще се плъзне до стопера и там ще спре.
Когато заметнеш, тапата и мънистото върху нея ще са паднали до тройния ти вирбел. Ако не искаш тапада да стига до вирбела, може да ограничиш хода на тапата надолу по аналогичния начин.
Ако не можеш да намериш подходящо мънисто, вместо него може да използваш и подвижно олово 3-6 гр. в зависимост от диаметъра на дупката на тапата.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
MonsTer_EnerGy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 600
Регистриран на: Чет Мар 26, 2009 2:34 pm
Местоположение: гр.Троян

Re: относно монтаж за щука

Мнение от MonsTer_EnerGy »

Мерси много за оказаната помощ . Имам всичко необходимо за корекцията на монтажа и ще го направя както каза . Нямам манисто , за това ще използвам малко подвижно олово което не мина врез дупката на тапата . Благодара много ! :)
Изображение
Аватар
Franko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 629
Регистриран на: Пон Окт 10, 2005 9:15 am
Местоположение: пловдив

Re: относно монтаж за щука

Мнение от Franko »

Все още нямаш :D -махни шибаните карабинки и с качествени халки постави добри куки.По твое желание можеш да поставиш една подвижна кука на повода която да закачаш за гърба,а долната с халкичката за аналната перка.Сещаш ли се.Когато ти удари не чакай толкова ,а брой до пет и удряй.Куката е в устата.Оловото трябва да е на дъното.Задължително.Както ти казва Кърцата,постарай се да си направиш тапите подвижни.Може да залепиш сламка в отвора.Мисли.Повода с оловото да ти е според дълбочината по принцип на една трета от дъното.Прави го с тънко влакно дори прави и възли по него.Ходи с повече олова за резерв около 50-60 гр.Пускай малките щуки,такива до 0.8кг.те не са за хвалба,аз пускам и по големи.Успех. :wink:
http://www.vbox7.com/play:1dbd3caf
Кой знае на къде?Кой знае до кога?....
Jechev
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1968
Регистриран на: Пон Дек 11, 2006 1:36 pm
Местоположение: София

Re: относно монтаж за щука

Мнение от Jechev »

MonsTer_EnerGy написа:Да , но попринцип тапите , които се използват и аз използвам за щука не са подвижни . А и досега просто не ми е правило впеетление по магазините тежки и големи подвижни плувки , ако не броим ваглерите ..
Колега, продават и подвижни тапи, но рядко се намират действително, за това може да ползваш ей тази хитринка-продават ги в различни размери!

Изображение

Изображение

Изображение
...или да сглобиш нещо подобно от парче силиконов шлаух и едно вирбелче за подвижна плувка

Изображение

Изображение
Ако цял живот се взираш в едно лайно, то цял живот ще ти мирише!
Джоко Росич

Алкохола не решава проблемите....млякото също.
Изображение
MonsTer_EnerGy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 600
Регистриран на: Чет Мар 26, 2009 2:34 pm
Местоположение: гр.Троян

Re: относно монтаж за щука

Мнение от MonsTer_EnerGy »

Тази хитринка :) си бях купувал такова самоче е малко , всмисъл гъмения накрайник е малък и неможе да влезе в килчето на тапата . Ще отида до някой рибарски магазин да си купя , но как да бъда сигурен , че няма да се изглузи . Е тя една тапа е 1 левче ама се губи монтажа , а ако несъм подготвен с други тапи ...
Изображение
nikos81
новобранец
новобранец
Мнения: 40
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 10:43 pm
Местоположение: svilen grad

Re: относно монтаж за щука

Мнение от nikos81 »

монтажите са добри само да има слука :?: успехи преэ новия 2010 сеэон
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: относно монтаж за щука

Мнение от danev69 »

[quote="MonsTer_EnerGy"
досега просто не ми е правило впеетление по магазините тежки и големи подвижни плувки

колега, подвижни тапи имаш и ти. вместо клечката,която пъхаш в тапата сложи тънка сламка и става подвижна,за да контролираш дълбочината след тапата слагаш манисто през което сламката на тапата не може да мине,след манистото вързваш стоперен възел/да контролираш дълбочината/.на дълбоки язовири дълбочината на която пускаш стръвта е наи важна.на язовир няма смисъл от долно/краино/олово,даже и да се движи насам,натам е по-добре,така облавяш по-голям периметър.за река задължително с олово на края на линията,иначе колкото и бавно да е течението вади всичко на брега.на широките части на реката аз ползвам това Изображение Изображение Изображение Изображение Вирбела на металния повод,го нанизвам директно на основното влакно.От двете страни слагам по едно стоперно манисто,след това отгоре правя един стоперен възел,а от долу вързвам два стоперни възела за по-сигурно/при по-силно замятане да не се плъзга металния повад с рибката и да промена дълбочината,която съм избрал/.ако ловя в близост до закачки,задължително с троен вирбел,по системата,която са описали колегите.При мен и двата монтажа /язовирният и този,който описах за реката/ работят.Според мен по-важно е да избереш местото,където да заметнеш тапата,от колкото самия монтаж. :smt017 На слука на всички
п.с.На края на металния повод/този с вирбела за основното влакно/съм нанизал,термосвиваем шлаух/оставям свободно,само ухото на вирбела/така рибката според мен няма шанс да се оплете в основното влакно/както много пъти се получава.Още веднъж на слука и наздраве на всички колеги. :drinkers: :rolleyes:ИзображениеИзображение
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
ickata_etr
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Сря Окт 29, 2008 9:32 pm

Re: относно монтаж за щука

Мнение от ickata_etr »

Колеги, ако позволите ще добавя към метода с долно олово и монтажа на повода тип хеликоптер, че при по-дълбоки водоеми като например залива на яз. Морун аз го практикувам като позволявам и движение на повода вертикално поне 50 см, а при по-големи дълбочини и 1-2 метра. При методите, които до сега сам практикувал това според резултатите е най-сполучливия за мен.НАСЛУКА КОЛЕГИ дано да съм Ви бил полезен с нещо
Dimy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1036
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 1:29 pm
Местоположение: Samokov

Re: относно монтаж за щука

Мнение от Dimy »

И аз да попитам щукарите , намерих си един водоем с щука но има един проблем целия почти е шавар :o как да процедирам , какви монтажи и прочие ?
Аватар
Franko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 629
Регистриран на: Пон Окт 10, 2005 9:15 am
Местоположение: пловдив

Re: относно монтаж за щука

Мнение от Franko »

Правиш си един таралеж от бодлива тел( сложи и камък в средата).Връзваш го с въже и си почистваш мястото ,където ще ловиш.Днес чистиш,а утре ловиш.
Случва се, някой на готово да се настани на твоето вече почистено място,така че ..... ти си знаеш.Като свършиш с риболова маскирай мястото.Отсечи, някой голям клон и го метни във водата,но така че като отидеш отново да можеш да го стигнеш и махнеш. :wink:
http://www.vbox7.com/play:1dbd3caf
Кой знае на къде?Кой знае до кога?....
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”