относно монтаж за щука

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: относно монтаж за щука

Мнение от spookymiro »

danev69 написа: здрасти,колега.монтажа,който си снимал изглежда интересен,но не мислиш ли ,че с толква много куки и ластичета все нещо ще се уплете някъде.аз ти препоръчвам следното.1. на металния повод откачи карабинката/да остане само ухото на повода/.2.прекарай го през устата на рибката така,че да излезе през хрилете.3.нанижи едната троика през ухото.4.закачи другата за карабинката.5.първата троика закачи малко след главата,а втората някъде към опашката.така си гарантираш,че откъдето и да атакува щуката все ще нацели някоя троика.при различна големина на рибката за стръв,може да слагаш различни по големина троики.на слука. :wink:
Дали рибката ще бъде достатъчно жизнена след таккъв монтаж? Ако ли пък не - Дражкович или нищелка са си класика. Някъде бях гледал за вариант на Дражкович, при който се променяха дължините на куките в зависимост от големината на рибето. Аз съм си направил два модела - за по-малко и по-големо рибе.
Що се касае за куките отстрани на рибето, идеята предполагам идва от яловите атаки и следите от зъби от двете страни на рибето. И аз съм имал такива ловейки на тапа. Затова пробвах варината с двете тройки монтирани една под друга, така че втората да пада свободна току под рибето. Нея я избирам по-малка и слагам нещо червенко по нея. Но и при този такъм съм имал следи от зъби по рибето откъм опашката.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: относно монтаж за щука

Мнение от danev69 »

spookymiro написа:
Дали рибката ще бъде достатъчно жизнена след таккъв монтаж?
пробвал съм го лично/иначе няма да го напиша/.при рибка с големина 10-12см.,като изкарам монтажа след няколко чяса рибката си е наред и няма никакво оплитане на монтажа.аз го ползвам за риболов на сом на дъно в язовир.слагам около 50см.метален повод/на корморан/умишлено съм слагал по-голяма рибка за стръв/металният повод да не и пречи да се движи свободно/.като е по-дълъг повода,може да се сложи и поплавък,за да не се крие рибката в водораслите/това още не съм го пробвал/.според мен монтажа е добър особенно за по-голяма щука на дъно/а може и сом да удари/.на този монтаж нямам хваната риба,но според мен щом не се уплита е въпрос на време да се закачи някой дзвер :wink: пс.според мен на тапите,като има празни удари те са от маломерни щуки :D .затова не се дразня.на слука
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: относно монтаж за щука

Мнение от spookymiro »

Щом си го пробвал, значи е така! Ти го ползваш при ловене на дъно. Там според мен движението на рибето си е ограничено от тежестта. Аз мисля, че с този монтаж колегата има предвид ловене на тапа и като си представях рибето с прекаран метален повод от устата през хрилете и забучено с две тройки отстрани, не ми се вярваше да се движи достатъчно агресивно.
Напълно съм съгласен с теб, че гелетата са най-вероятно маломерни щуки. А и да не са, тука важи приказката за лисицата и киселото грозде.... :D

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Аватар
toci23
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 698
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 5:24 pm
Местоположение: Варна

Re: относно монтаж за щука

Мнение от toci23 »

Моите монтажи за щука,винаги са с тежест която опира дъното,без значение дали е на река или на водоем без течение
KRASSI написа:Кво да ти показвам ...удъра на 30годишна риба която избягва всеки ден по 30 лодки е като ти да се спънеш в бордюр .... ма ако ти кажа внимавай с бордюра дали ще се спънеш ?????.
Proinov
фен клуб-скобар
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Авг 18, 2008 11:58 am
Местоположение: Разград !!!

Re: относно монтаж за щука

Мнение от Proinov »

Здравейте ,

Да кажа и аз , нашите монтажи когато ги правиме куката е една(тройка) и винаги едната кука е забита около гръбната перка,а другата около опашката - това за рибки до 10-12см. За по големите повода минава през хрилете защото са по борбени и може да им излезе куката , за посигорно .А за много малки рибки , случвало се е когато няма подходяща стръв закача се само за опашката.

п.п. И не мислите ли , че щуката пък и кой да е друг хищник захапва от към опашката.Да не казвам 100% от случаите но повечето, защото когато примамката види опасността и тръгва да бяга , и не мисля че щуката би могла да я захапе за главата , когато рибката е добра и жизнена.А в останаличе случай когато рибката е полу умряла/умряла или хищника нападне от засада тогава може и за главата да я барне! Това е моето мнение...
"Remember what happens in Vegas, stays in Vegas. Except for herpes. That shit''ll come back with you." :D :D :D
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: относно монтаж за щука

Мнение от spookymiro »

Proinov написа:п.п. И не мислите ли , че щуката пък и кой да е друг хищник захапва от към опашката.Да не казвам 100% от случаите но повечето, защото когато примамката види опасността и тръгва да бяга , и не мисля че щуката би могла да я захапе за главата , когато рибката е добра и жизнена.А в останаличе случай когато рибката е полу умряла/умряла или хищника нападне от засада тогава може и за главата да я барне! Това е моето мнение...
Моето мнение е, че обикновенно напада отстрани, омаломощава рибето и после го лапва откъм главата. Така гръбните перки не създават проблеми при гълтането. Имал съм случаи костури и сулки да взимат едри уклеи сложени на тапа с единична кука и да не могат да ги лапнат целите. Тогава опашките им стърчаха от устата.

Поздрави!

http://www.youtube.com/watch?v=oemDcA8w ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=mI71Hsy_ ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=K45YcVyAATw
Последно промяна от spookymiro на Сря Апр 14, 2010 3:09 pm, променено общо 2 пъти.
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: относно монтаж за щука

Мнение от danev69 »

Proinov написа:
не мислите ли , че щуката пък и кой да е друг хищник захапва от към опашката.
здртасти,колега.аз лично мисля ,че бъркаш много.щуката захапва винаги отстрани и след това преобръща рибката в устата си,за да я нагълта.всяка хищна риба ловува по различен начин.също така има значение дали е на река/имам пред вид че има течение/или на язовир.според мен е глупаво да се мисли ,че на река и на язовир всичко е едно и също. :wink: на слука пс.щуката в повечето случаи дебне от засада,като е сигурна тогава напада.атаката е от 1-2м..
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
Proinov
фен клуб-скобар
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Авг 18, 2008 11:58 am
Местоположение: Разград !!!

Re: относно монтаж за щука

Мнение от Proinov »

danev69 написа: здртасти,колега.аз лично мисля ,че бъркаш много.щуката захапва винаги отстрани и след това преобръща рибката в устата си,за да я нагълта.всяка хищна риба ловува по различен начин.също така има значение дали е на река/имам пред вид че има течение/или на язовир.според мен е глупаво да се мисли ,че на река и на язовир всичко е едно и също. :wink: на слука
Естествено че има значение къде се лови и че всеки хищник взема по различен начин .Но незнам до сега при костурите и при сулките съм виждал че така вземат с главата на вътре и когато немогат да налапат плячката опашката и стърчи от устата им както казва колегата по горе.Но за щуката както ви казах винаги забивам куките от към опашката и в повечето случай имам успех , може би от там идва объркването ми ... :?
"Remember what happens in Vegas, stays in Vegas. Except for herpes. That shit''ll come back with you." :D :D :D
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: относно монтаж за щука

Мнение от spookymiro »

Proinov написа: Естествено че има значение къде се лови и че всеки хищник взема по различен начин .Но незнам до сега при костурите и при сулките съм виждал че така вземат с главата на вътре и когато немогат да налапат плячката опашката и стърчи от устата им както казва колегата по горе.Но за щуката както ви казах винаги забивам куките от към опашката и в повечето случай имам успех , може би от там идва объркването ми ... :?
гледай внимателно съвсем в началото това клипче
http://www.youtube.com/watch?v=41NFI3EC ... re=related

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Proinov
фен клуб-скобар
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Авг 18, 2008 11:58 am
Местоположение: Разград !!!

Re: относно монтаж за щука

Мнение от Proinov »

spookymiro написа:гледай внимателно съвсем в началото това клипче
http://www.youtube.com/watch?v=41NFI3EC ... re=related

Поздрави!
То на клипчето вече е захапала , пък може оня и в устата и да я е пуснал ,аз не исках да разбера как се храни , мен ме интересуваше от къде напада пъвоначално.Това че след това си върти и обръща плячката ясно,да я наглася както си иска.Въпроса беше от къде най често напада за да разберем къде да разположим тройката...
"Remember what happens in Vegas, stays in Vegas. Except for herpes. That shit''ll come back with you." :D :D :D
Аватар
spookymiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 363
Регистриран на: Сря Апр 22, 2009 2:22 pm
Местоположение: София

Re: относно монтаж за щука

Мнение от spookymiro »

От поста с трите клипчета:
На първото клипче, на 5-тата секунда се вижда как е хванала рибата отстрани, близо до главата.
На другото клипче, дето е хванала щуката я разнася 3 минути захапана отстрани.
На клипчето с пъстървата, рибата е захапана откъм главата. Верно атаката е няма, но много ме съмнява да е атакувала откъм опашката и после да е преобърнала чак така.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: относно монтаж за щука

Мнение от danev69 »

колеги,според мен наи-добре се разбира къде захапва,когато се лови с воблери.специално при щуката повечето закачени са за средната троика. :!: :!: :!: повечето хищни риби атакуват отстрани,за да убият жертвата и след това ги премятат в устата си.изключение прави сома/тои просто засмуква всичко наред/ .на слука :wink:
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
jim_jim_jim
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 3:40 pm
Местоположение: Пловдив

Re: относно монтаж за щука

Мнение от jim_jim_jim »

Щуката в 80 % от случаите захапва първо по средата .Идеята е да се засече веднага след атаката.При мен /използвам класическия монтаж на тапа с тройка през гръбната перка/доста изплювания има след като изчакам повече от 10 секунди със засичането...ако избързам не се забожда куката в устата .Давайте разни идеи как да се направи подобен монтаж като на графика № 7 , после може би ще го разгадаем как да го направим. Ето и другите монтажи които ги има публикувани,но според мен този е най удачния при първоначално засичане.

Изображение
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: относно монтаж за щука

Мнение от danev69 »

здрвеите,колеги.аз в един филм/на Мик Браун/ гледах как системата от 2 троики се слага по следния начин.1та троика през горната джука,2та малко след гръбната перка.1та троика по-скоро придържа рибката да не се откачи при замятане,а 2та би трябвало да я улови.направи ми впечатление,че не слага големи троики.в момента в който тапата изчезне засича веднага/все едно че лови шаран на дъно/.в краина сметка ги наскуба като праз :shock: .не видях да има геле,ама то и да има няма да го снимат.според мен слагаме ненужно големи троики/поне аз съм така/и от това идват многото празни удари.човека на филма слагаше не по-големи от 10см.рибки за стръв,куките на око ги преценям като 5-6 номер/по номерацията на Оунър/.вадеше риби наи-малко по 5-6кг,все едно скубе каракуда.мисля ,че нашия проблем с гелетата е в големите троики,а не в монтажа. :rolleyes: на слука
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
ninka
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Пет Мар 14, 2008 10:51 am
Местоположение: Сливен

Re: относно монтаж за щука

Мнение от ninka »

Здравейте колеги. В редките случаи, когато търся "щука на тапа" /най- общо казано/ и независимо от монтажа конкретен се стремя към две основни неща- маскимална свобода за рибката и максимално опростен, но здрав монтаж / един ключов възел в цялата схема напр./Всичко останало е вариации по темата и никога няма един монтаж, който да е ефективен навсякъде.
Със скромния си опит не се наемам да коментирам градус на ъгъл, под който атакува щуката и моментното състояние на рибката. Пък каква точно е тя- каракуда, слънчак, костур, върхар или... със своите си особености е съвсем друга приказка И така...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”