Силиконови пъстърви

Модератор: sapuna

Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Силиконови пъстърви

Мнение от Кърцата »

Зимата и ранната пролет са едни от най-трудните периоди за риболов през годината. Топлолюбивите риби не са активни, реките са с повишено ниво на водата и там риболова е труден, а често даже и невъзможен. Именно сега е моментът да се насочим към малките водоеми , зарибявани с американска пъстърва.
През зимата пъстървите запазват активността си и се ловят в затворените водоеми, в които разбира се ги има. Има водоеми тип развъдник, в които рибите са повече от водата. Плаща се и такса за риболов и рибата на килограм, при това не може да се връща обратно! Там пъстърва практически може да се улови на всякаква стръв, но сега не става въпрос за подобни места. Има голямо количество платени водоеми, на които се плаща само такса за риболов - на тях сега има пъстърви, но са трудни за ловене. Такива са водоемите край София, Радомир, Перник и т.н. Практически около всеки голям град има подобни места, на които лятото се ловят шарани, а сега пъстърви. На някои oще има здрав лед, на втори - ледена кора по заливите, а на трети вече няма и помен от лед. Така или иначе пъстървите би трябвало да са еднакво активни, независимо от леда.
Като цяло пъстървата, особено ако наскоро е пуснатата от някой развъдник, се лови лесно. Това обаче важи само за първите ден-два. Оттам насетне рибите стават капризни и изключително мнителни. Макар и платени, на тези водоеми не всеки успява да си хване няколко пъстърви.
Има ли начин да провокираме наплашените риби и да ги накараме да захапят нашата примамка? Воблерите и блесните са добра алтернатива, но аз лично предпочитам да ги ползвам при лова на петнистите планински красавици. Балканките , поради начина си на живот са изявени хищници и смело нападат железариите ни. Гледаните в развъдник американки нямат тези навици и предпочитат по лежерното предлагане на стръвта.
И точно в този случай можем да вкараме в играта една слабо застъпена примамка в пъстървовия риболов. Това са силиконовите примамки. Разбира се не става дума за туйстерите и силиконовите рибки използвани за риболов на бели риби и костур, а за възможно най-малките примамки , произвеждани от реномираните фирми. Тъй наречените микрощадове.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Проблем е намирането на такива примамки по магазините, но повярвайте ми търсенето си заслужава. Ако успеете да си намерите дву или трисантиметрови туйстерчета ще имате един силен коз в риболова на американска пъстърва и със сигурност ще дръпнете с едни гърди напред пред конкурентите си на гьола.
Тази пролет имах възможността два пъти да риболовствам американки, като и при двата риболова силикончетата ми донесоха крайния успех.
Първия риболов проведох на водоемче в Южна България.
Пристигайки на язовира се сблъсках с унилите физиономии на поне триисетина колеги. Само пред няколко човека имаше живарници , в който се плискаха по една или две пъстърви. Масовата тактика бе на леко, на бял червей и хранене с кус-кус. Една много популярна захранка в южните части на страната и особено по поречието на Марица. Рибите обаче явно бяха свикнали на вкуса на постния кус-кус и се назлъндисваха. Едно кило бели червей в тази ситуация моментално би предизвикало раздвиждане на подводния фронт, но в южна България е голям проблем да се намери червей на килограм по магазините, продава се само на кутиики, а и бях решил да ги търся на спининг. Все пак важна е емоцията, а не количеството. Отначало ги пробвах на обичайните блесни и малки воблерчета, но бързо се отказах без дори да регистрирам почукване.
Монтирах трисантиметров микрощад на кука с глава 2 грама. За начало заложих на кафеникав силикон. Заметнах и започнах да го водя по дъното с накъсвания и паузи от по няколко секунди. Още на третото подаване усетих тежжест и след засечката на куката се замята добра пъстърва. Внимателно я извадих, влакното ми бе 0.14, с по-дебело просто щеше да е трудно подаването на леката примамка на дистанциите от петнайсетина метра, където се въртяха рибите. Смених силиконката и сложих зелена. Скоро и тя се очете с риба. После заложих на жълта , червена и даже черна, но не успях да извадя риби на тях. Имах само едно причукване на черната.
Реших да заложа на любимата ми комбинация в риболова на бели риби, а именно бял силикон с червена глава.
Изображение
Оказа се, че пъстървите също харесват тази комбинация и набързо дръпнах няколко риби. В началото рибите вземаха при много бавно водене на примамката и няколко секундни паузи между пръдърпванията. Постепено, според мен поради изгрялото слънце и повишаването на температурата с един, два градуса рибите се раздвижиха и започнаха да вземат по смело примамката даже и при по интензивна игра. Дори успях да извадя риба и при пропадането на примамката. Взе ми още под повърхността.
Изображение
Тази обаче ми се оказа и последна и не можах да проверя траен ли ще е интереса на рибите към подадена в горните водни слоеве примамка.
Риболовът ми не бе останал в тайна за останалите колеги наоколо и особенно за арендатора на язовирчето, който набързо пристигна и „учтиво” ми съобщи , че съм имал право да уловя само пет риби. Правило, което бе пропуснал да спомене в началото. Бизнес по български...
Аз вече имах девет риби, бях открил нова успешна тактика и бях начесал крастата тъй че се отказах да споря с наглеца и събрах такъмите.
Изображение
Изображение
Връщайки се в София се разтърсих по магазините и едно квартално магазинче успях да нямеря няколко съвсем малки примамки. Туйстерчета по сантиметър и половина. За съжаление имаха налични само няколко бройки, който били останали отдавна. Даже продавача изглеждаше искрено зарадван, че е успял да се отърве от тях. Сега обаче се изправих пред друг проблем. Невъзможно бе да намеря глави за тези примамки. Реших да импровизирам. Купих си пакетче куки с дълго рамо (за морски риболов) №10.
След няколко дни успях да се освободя и да осъществя излет на един от многобройните арендовани пернишки водоеми. Не ме уплашиха и прехвърчащите снежинки сняг в ранната сутрин. На водоема се оказах сам. Пазача, след почерпката с една бира, ми призна че риба отдавна не е пускана и рядко се лови по някоя та затуй нямало хора.
В началото започнах риболова с фаворита от миналия път. Бял силикон с червена глава. Замятах половин час, но безрезултатно. Смених го с други цветове, но и на тях резултата бе нулев. Междувременно времето ссериозно се влоши. Редките снежинки се бяха превърнали в големи бели парцали от сняг и за отрицателно време всичко наоколо побеля.
Изображение
Реших, че рибите са се скрили в дълбокото и се насочих към стената на язовира. Монтирах от малките силикончета.
Изображение
На повод 0.12 завързах куката и на около 5 сантиметра от нея на влакното защипах едра съчма, около 1 грам. Нанизах сликончето на куката и направих едно контролно замятане пред себе си. От придърпването силикончетосе издигаше на десетина сантиметра после увлечено от съчмата се стрелваше надолу и при удара й в дъното то бавно планираше надолу в последните няколко сантиметра. Именно това планиране се оказа печелившия елемент.
Скоро вече се борех с първата риба.
Изображение
Оказа се че тук рибите са доста по-едри от нормално пусканите по такива водоеми и емоцията при ваденето им с тънките влакна бе голяма. За следващия един час успях да уловя още две риби.
Изображение
Всички риби взеха след придърпването , при планирането на силикончето към дъното.
За съжаление времето съвсем се развали и бях принуден да се предам и да приключа с риболова.
Изображение
Но макар и за няколко часа тези излети ми доставиха много положителни емоции. Успях да излъжа риби на една нова примамка и то на два съвсем различни типа подаване. Сега ми остава само да се запася с нови примамки и да продължа с опитите. Определено спининговия риболов на американски пъстърви придоби едно ново измерение щом открих влечението им към силикона. Остава само с проверя докъде се простира тази любов. Надявам се да е голяма и да мога да проверя още тактики. Вече ми се върти в главата един риболов на Дроп-шот...
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
Аватар
kocitoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 321
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 8:52 pm
Местоположение: София

Re: Силиконови пъстърви

Мнение от kocitoto »

Просто N1..
Ловят си двама риба. Единият разправя: -Знаеш ли какво сънувах...Седя си на брега с Анджелина Джоли, а наоколо никой! -И? -И хващам един 5 килограмов шаран....-А тя? -А на нея не й кълвеше, копеле!
Аватар
jorro11
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Пет Яну 15, 2010 9:42 pm
Местоположение: Samokov/Sofia

Re: Силиконови пъстърви

Мнение от jorro11 »

Добър майстор...добри американки!
radobg1
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 274
Регистриран на: Вто Сеп 08, 2009 5:10 pm
Местоположение: Добрич

Re: Силиконови пъстърви

Мнение от radobg1 »

Майстор си , истинско удоволствие е да се четат твоите репортажи ,продължавай и занапред да ни радваш така. :D
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Силиконови пъстърви

Мнение от snegk »

Майстор на разказа и риболова.Много ме радват твоите репортажи братле :smt023
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Силиконови пъстърви

Мнение от GODzillata »

Ето за т'ва иде реч - да победиш дивото.
Кърцата - трапер No ! :smt023
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Силиконови пъстърви

Мнение от snegk »

GODzillata написа:Ето за т'ва иде реч - да победиш дивото.
Кърцата - трапер No ! :smt023
:lol:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
GODFATHER
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 956
Регистриран на: Пет Сеп 08, 2006 9:06 am
Местоположение: Пловдив/Димитровград
Обратна връзка:

Re: Силиконови пъстърви

Мнение от GODFATHER »

Браво Кърца, риболовец новатор си ти-ето това ми харесва най-много в теб.Не се придържаш към клишета, а винаги експериментираш и това дава чудесни резултати!!!
Поздрави!!!
I'll make him an offer he cant refuse!!!!!!!!!!!!
http://vbox7.com/play:00f5ca22&al=1&vid=
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Силиконови пъстърви

Мнение от sapuna »

А аз се чудех за какво ли са ми няколкото пакета 2,5 сантиметрови шадчета?!?!?!
Е,вече знам!!! :smt023
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
simo72
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2552
Регистриран на: Вто Дек 22, 2009 9:36 am
Местоположение: Пазарджик

Re: Силиконови пъстърви

Мнение от simo72 »

Винаги са ме кефили репортажите ти !
Подхода и експериментите - също !!!
Адмиращии !!! :drinkers: :drinkers: :drinkers:
Върл Shimano фен!
dobrikk
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 401
Регистриран на: Чет Мар 20, 2008 11:55 am
Местоположение: Бургас

Re: Силиконови пъстърви

Мнение от dobrikk »

Е тва вече е стойностен материал!
Голямо Благодарско и много бъдещи Успехи!
valeri_dige
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Май 14, 2010 11:45 pm
Местоположение: испаниа
Обратна връзка:

Re: Силиконови пъстърви

Мнение от valeri_dige »

На тези дали ще потегли не сам ги пробвал още. Изображение
Ribko
фен клуб-скобар
Мнения: 1751
Регистриран на: Съб Дек 26, 2009 6:23 pm
Местоположение: София

Re: Силиконови пъстърви

Мнение от Ribko »

Много късно виждам темата, Кърца наистина си цар на експериментите, почвам да ги мъча пъстървите на платените, само да набавя от примамките ! :drinkers:
''Голямата риба е прекалено ценна, за да бъде улавяна само по един път!''
С ЩЕКА И МАЧ, ПАК СЪМ СИ НЕМОЖАЧ !
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Силиконови пъстърви

Мнение от misho_tsakov »

И аз късно виждам темата.
Репортажа е страхотен. Прочетох и други неща от теб - човеко ти си роден писател - всичко ти се разбира и си напълно последователен.
Напълно те подкрепям и искам да споделя малко личен опит - преди време прекарах около година в Сърбия, където туистърите са изключително популярни за лов на бяла риба и сом по дунава, естествено примамките са от по 10 см и нагоре, но там като се оборудвах първоначално, от магазина ми подариха еин сет силикони, в който имаше и едни дребни - около 3-4 см, лилави и с раздвоени опашки (едно телце и две опашки). Тогава си мислех, че на тази "чекия" ако някога хвана риба ще играя хоро.
Веднъж на Бели вит имах ужасен ден - няколко удара както на блесни, така и на воблери - НО нито една закачена риба, камо ли извадена.Идеше ми да се гръмна! Тогава в момент на лудост ровех из чантата и намерих кутията си с малки туистери за костур. Видях лилавите сополи и реших, така и така риба няма да хвана, да взема да ги видя как играят. Слагам най-леката глава която имах (3-4 гр) и хвърлям - понеже е река и има хем течение хем камъни, а и не бях никога пробвал силикон в планинска река, почнах да закачам по камъните и да ... псувам. На поредната закачка, тръгвам да откачам, когата "птичка" литна над водата и то с влакно в устата, което бе от мойта въдица! Мерна балканка около 30 см! Хванах още една и така си осмислих деня. От тогава няколко пъти съм пробвал, но не съм имал удар и занемарих това занимание. Може би пак е дошло времето да се пробва, макар репортажа ти да е от преди години....
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”