Монтаж за щука на тапа?

Модератор: sapuna

Аватар
doko
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 9:38 pm
Местоположение: В. Търново

Монтаж за щука на тапа?

Мнение от doko »

Може ли някой да ми обясни по подробно как се прави монтажа за щука на тапа. Слага ли се олово и как по точно се закача рибката и след като клъвне веднага ли се засича или се изчаква.???
kamen
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 619
Регистриран на: Нед Юли 23, 2006 2:30 am
Местоположение: Стара Загора

Мнение от kamen »

Да слага се олово,но за предпочитане малки съчми за да може рибката да плува по естествено, после вирбел и на него закачаш стоманения повод с куката за предпочитане двойка или тройка.Рибата си я зякачаш над перката. Ето и по подробно за засичането:

Типичното кълване на щуката на жива рибка с поплавък започва с едно-две поклащания или най-често с директното потапяне на тапата. После следва бързо движение, когато рибата с плячката в уста се завръща в ловното си укритие. Често след първите стремителни 5–6 метра щуката спира, за да намести плячката с челюстите си. После пак поема и води. Рисковете при тази сложна картина са два – да засечем рано, когато стръвта ни още не е налапана цялата, и да изчакаме прекалено, когато щуката може да се убоде и да остави стръвта. Моментът на засичането е въпрос на избор, но принципът е да не се бърза. Първо, защото щуките рядко се отказват, след като са предприели атаката, и второ, защото често им се случва да се убождат и на перките на плячката си. Практически най-добре е да засечем след началото на второто повличане. При тясно чисто пространство и ситно рибе за стръв обаче можем да “натиснем спусъка” и незабавно.
Много ги накъсвам... кордите!
Gan4eff
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 25, 2006 7:58 pm
Местоположение: Ямбол

монтаж

Мнение от Gan4eff »

Та значи сега ште ти опиша лично моя монтаж как е. При основно влакно 0.40 завързваш троен ворбел като основната корда от макарата завързваш за едното ухо на вирбела под него ухото завързваш оловото но с поне 0.10 корда по тънка от основната заштото ако се набие рибара в папура и се закачи оловото да се скъса евентуално само то взимаш си тапа 35г. а оложо 40г. На станичното ухо на вирбела закачаш с карабинка стоманения или кавто повод ште ползваш и троика N4 или 6 зависи как ште прецениш .оловото обаче го правиш таи че да е поне 25см под троиката може и повече пак и зависи колко е далбок гиола но НЕ да са на едно ниво като си правиш боя тапата то тряя да е или като нормална плувка или леко полегналакато я заложи6 отпускаш поне метур корда да лежи вав водата за да може като лапне рибата и да повлече без да се притеснява и в много от слу4аите се самозаси4ано ако ти цопка и скрие тапата но не ти изпува кордата а се вурти в кръг бриуш до 7 обираш корема и заси4аш . аре слука
Gan4eff
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 25, 2006 7:58 pm
Местоположение: Ямбол

монтажа

Мнение от Gan4eff »

ето по подробно опутване 1 Т 2 на 1 връзваш основната корда, на 2 оловото ......... на 3 повода с куката а буквата Т приемаме че е вирбела.........3
chanio
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 830
Регистриран на: Съб Окт 06, 2007 8:34 pm
Местоположение: Plovdiv BG,Muenster DE

оловото под тапата

Мнение от chanio »

0.30,тапа,олово(съЧми)вирбел,метален повод 30 см,троика,рибе.
Последно промяна от chanio на Пон Ное 01, 2010 11:24 pm, променено общо 1 път.
Аватар
maycal
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 546
Регистриран на: Пон Сеп 10, 2007 10:40 pm
Местоположение: София

Мнение от maycal »

kamen написа: Рибата си я закачаш над перката.
Това трябва да се разбира ПРЕД опашната перка ли? И , ако е така, на какво разстояние от перката?
Така, че вероятно е подходящо отговора на въпроса : "Как се закача рибката?", който е задал питащия, да е : " Рибката се закача на 1/2 ?-1 см (примерно) пред опашната перка!?"
Имам молба към всички, да полагаме малко повече усилия за поне минимална яснота при въпроси и обяснения! :)
Ray-Ban
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Вто Сеп 04, 2007 3:35 pm
Местоположение: Gara Oreshec

Мнение от Ray-Ban »

Ето го и моя вариант... тапата е подвийна ,следва стравтаи последно е оловото...предварително фиксираш даното и след това замяташ с закаЧеното рибе което е около 50cм. от даното ... когато щуката е активна дава добар резултат но винаги трябва да тарсиш треви или подобни водни укрития заради статиЧната рибка ..)) дано сам бил полезен ...успех
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Щука

Мнение от Бачо Илия »

Аз ползвам следните монтажи за затворени водоеми:
Неподвижна плувка(тапа)- с носимост 35/40 гр . След това на основното нанизвам подвижна тежест 30/35 гр , след това здрав вирбел , свалям тежеста до вирбела и я фиксирам неподвижно с една едра мека съчма в горния и край. За долния край на вирбела закачам повода (стоманен , волфрамов или кевларен) с единична кука номер 0/0- 6/0 , добре е куките да са леки(т.н "карбонови") за да не морят бързо рибката. Дълбочината която облавям обикновено 1-1.5 метра.
Другият монтаж е дънен , но пак в близост до брега или укрития Нанизвам на основното , вирбела на повода с куката(при този монтаж ползвам тънък стоманен повод облечен с черен найлон, куката-като в горния монтаж,. В долния край на основното -70/80 гр конусовидна тежест с вирбел. На един метър над нея щипвам на основното едра мека съчма. На един метър над първата съчма щипвам още една. Фактически рибката се движи ограничена от двете съчми-нито може да се забие в дъното , нито да изплува горе. Пръта на стойка и аванса разхлабен до край.
Надявам се да съм разбираем :D

###
Ray-Ban написа:Ето го и моя вариант... тапата е подвижна ,следва стръвта и последно е оловото...предварително фиксираш даното и след това замяташ с закаченото рибе което е около 50cм. от дъното ... когато щуката е активна дава добър резултат но винаги трябва да тарсиш треви или подобни водни укрития заради статичната рибка ..)) дано съм бил полезен ...успех
Ползвам и този монтаж при големи дистанции и малка дълбочина. Рибката обаче е пак между две съчми. Тапата в случая едно дето индикира кълването , отделно държи линията вертикална .

###

Щуката атакува рибката странично като я захапва през средата. След това известно време я стиска съз зъби и леко се движи до като я умъртви(това е момента на първото потапяне на плувката-не се засича!!!) После я пуска (плувката изплува) , завърта се и я налапва от към главата (плувката потъва за втори път) Чак тогава щуката започва да плува с цел по-лесно да нагълта рибката , плувката "тръгва" , изчаква се 10/20секунди и се засича с "падане по гръб"- от там нататък , ако е по-едра , започва екшъна 8) 8) 8)

###

Да пиша и няколко реда за ловене на щуки в шавар. Преди доста години често ходех за щуки с един колега от Пловдив(той ме научи на единичните куки и дънния монтаж) За ловене до шавар на тапа ползваше прът за Сърф с дължина 4.20 , акция 350 и основно 0.45 , близко до брега(7-8м.) в шавари. Куки единични 6/0 или 8/0. Като тръгне тапата , обира корема и като я "изджаска" с дългия прът с двете ръце , обикновенно щуки по 1.200-1.500 прелитат и тупват зад него "в шок" , със стърчаща между очите кука 8/0 :D Тогава го майтапех че ако го види Бриджид Бардо от някъде-не може си намери място из Европа :D :D :D

п.п. настоящото четиво не е за рилийзъри 8)

###
Изображение
joco

Мнение от joco »

Я да се включа и аз.В последно време съм много доволен от монтажа с булдо.Ползвам два вида булда-обикновени и утежнени.Първия вид са обикновените булда,пълня ги с вода до половината и ги монтирам като подвижна плувка,но без утежнение.този монтаж го ползвам при водоеми с много водорасли,защото рибката се разхожда почти по повърхността на водата.Недостатък:в почти 50 %от случаите,разхождайки се отгоре,минава през основното влакно и уплитането е уникално :oops: :evil: .Другите булда са продълговати и утежнени със оловна съчма в самия им корпус.Ползвам ги когато се лови на по-дълбоко.Тях ги фиксирам с два стопера(горен и долен)за да се нагласява дълбочината(ако е само горен стопер,рибката не изтегля цялата дължина на основното влакно и виси непосредствено под булдото).Имам и едни тапи на "Дам" с утежнение в тях-отдолу са черни,отгоре червени,ма тях ги ползвам в "чисти"водоеми,че едната е 10 лева и честно-къса ми се сърцето като "загубя" някоя(случва се все пак :x ).Отделно,че вече ги няма,а са удобни за плитки и бистри водоеми-не плашат рибата(проверено на Кочериново).
Куките са тройка,№6-8 т.е.малки по щукарските стандарти,но и не ползвам рибки,по-дълги от 4-5 см.Закачам ги през окото,хем живеят по-дълго,хем издържат поне 2-3 прехвърляния.
Дано съм ви бил полезен,ма това ми е любимия риболов.Не че около София останаха много щукарски места :x :evil: :?:
victor_rs
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Ное 02, 2009 7:55 pm
Местоположение: Русе

Re: Монтаж за щука на тапа?

Мнение от victor_rs »

малко късно но да напиша и мой вариант.
Нищо особено : през основното влакно прекарвам тапата (30-40 гр) зависи от течението.После прекарвам ухото на повода директно през основното вкално(в прочем то само основно имам :D ).После олово за предпочитане с вирбел да е . Вдигам тапата на доста по голяма дълбочина от тази на водата.После в зависимост от дълбочината ограничавам хода на рибката (вертикалния) с 2 стопера като и оставям примерно 30см , но да не е прекалено близо до тапата защото има шанс да се оплете . Има си и недостатъци : теглото на тапата : тя играе ролята само на индикация за кълване , т.е отежнението не и влияе защото тапата стои или легнала или наклонена (това го ползвам за реки и на места с течение) а да и рибката е на значително разстояние от дъното : така се предпазвате от досадните раци :) който иска да опита
Аватар
lfcpordim
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 135
Регистриран на: Пон Авг 16, 2010 1:52 pm
Местоположение: Плевен

Re: Монтаж за щука на тапа?

Мнение от lfcpordim »

А стоманения повод и куката с какво се съединяват?
Аватар
koda33
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 913
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 7:16 pm
Местоположение: Панагюрище-София

Re: Монтаж за щука на тапа?

Мнение от koda33 »

lfcpordim написа:А стоманения повод и куката с какво се съединяват?
с вирбел с карабинка , поне аз така правя :wink:
Георги Стефанов
спининг клуб "Стари Видри"
"Джуджетата тичаха и се смееха, защото тревата ги гъделичкаше по ташаците"
Аватар
Todor_madjarov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 103
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2015 9:00 am
Местоположение: Бургас

Re: Монтаж за щука на тапа?

Мнение от Todor_madjarov »

Колко грама тапи използвате?Има ли проблем,ако съм с 80 грамови тапи,но с по голяма стръв?Колко трябва да е оловото при такъв монтаж-тип хеликоптер спрямо размера на тапата?Коя е най-голямата щука,която сте хващали и на колко голяма стръв/тапа?

П.С. Извинявам се за многото въпроси :D
По-голяма от една ,където я изтървах,хваната още нямам.

Рибарска мъдрост!
Аватар
Martin Mihailov
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5047
Регистриран на: Чет Авг 20, 2015 8:45 pm

Re: Монтаж за щука на тапа?

Мнение от Martin Mihailov »

Дави кажа какво сьм виждал от братушките.В едно като рамка за аквариум метьр на метьр направено от тьнак винкел и облицовано с рабица пускат каракудки за стрьв. Отстрани на тая згода нареждат вьдици естествено с куки и каракудки.Та това нещо деиства така.Като мине щука цялата риба се плаши и бяга.Щуката забелязва така наречениа пасаж че не бяга и непременно атакува някоя от вьдиците.Деиства на сто процента.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Монтаж за щука на тапа?

Мнение от sapuna »

Посочи ми само една причина ,за да не изтрия мнението?
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”