РИБОЛОВ НА КЕФАЛ(СЪВЕТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ)

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
daka_rs
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 11:10 pm

Re: РИБОЛОВ НА КЕФАЛ(СЪВЕТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ)

Мнение от daka_rs »

няма проблем колега на мен също ми е през оная работа за твойто мнение , но ако беше прочел малко по назад в темата съм писал как и на какво ги ловя
daka_rs
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 11:10 pm

Re: РИБОЛОВ НА КЕФАЛ(СЪВЕТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ)

Мнение от daka_rs »

koda33 написа:Дреме ми на к*ра колко ти струва карабината :lol: :lol: :lol: и ако месото не е от значение защо не ходите с фотоапарати на лов :lol: снимайте животните , не ги яжте :lol: :lol: :lol: :lol:
Въпроса беше да ни обогатиш със знание, ето сега знам че кефал може и да се лови на рачешки опашки.
П.С. не го приемай лично имам много приятели ловджии , и тях ги "храня" по същия начин :lol: :lol:
Поздрави.
и колега това сравнение за риболова и лова се отнасяше за колегата VID понеже нещо е останал с грешно фпечетление и май ме смята за някакъв бълък който си брои стотинките
Аватар
koda33
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 913
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 7:16 pm
Местоположение: Панагюрище-София

Re: РИБОЛОВ НА КЕФАЛ(СЪВЕТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ)

Мнение от koda33 »

:drinkers:
Георги Стефанов
спининг клуб "Стари Видри"
"Джуджетата тичаха и се смееха, защото тревата ги гъделичкаше по ташаците"
Аватар
dancho.danev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 144
Регистриран на: Пет Ное 29, 2013 6:13 pm
Местоположение: Швейцария

Re: РИБОЛОВ НА КЕФАЛ(СЪВЕТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ)

Мнение от dancho.danev »

Здравейте Колеги :D
Темата за кефала е необятна защото тази риба се лови на почти всички известни методи,а и всеки може да експериментира според въображението си. Ще споделя и аз моя опит та дано съм полезен на някого.
На язовири където го има съм хващал доста кефали на дъно на пружина заметната за шаранови риби,но винаги са били дребни 100-200гр. Тези лакомници изобщо не се притесняваха от едрите №5 куки. Разбира се това са случайни риби но доказва,че кефала се влияе от захранката.
Първата си трофейна риба( около килограм) :lol: хванах на езеро Загорка (до Ст. Загора, аз съм от там) на плувка стръв малка рибка заметната за костур. Бил съм на не повече от 12-13год. и радостта беше неописуема. За съжаление от това езеро си останах само с тази риба. Както се казва "Всеки ден не е Великден".
Целенасочени риболови на кефал съм правил на Чаталка. Това е един започнат и недовършен язовир до Ст. Загора. Има само един гьол до недовършената стена и малка рекичка която ще пълни бъдещия язовир. Именно в тази рекичка се препичаха на слънце доста едри тупалки. Пробвах ги на блесна, на плувка със различна стръв,на плитко, на дълбоко не ще и не ще :evil: :evil: :evil:
Пробивът стана съвсем случайно.Свалих от куката един мъртъв скакалец с цел поредна смяна на стръвта и го хвърлих във водата. Течението полека полека го отнесе и на 5-6метра от мен един кефал го погълна :shock: Тогава ми светна лампата :idea: че рибата се храни на повърхността.Веднага направих директния си телескоп 5м. с 4,5метра корда 0,16 и вързах кука 10-ка. Скакалеца се закача нежно "през кръста"и пуснах по течението.Кълването дойде още на първо изтичане.Гледаш как насекомото си плува и рита енергично с крака и в един момент покрай него се получава водовъртеж и то изчезва от повърхността. Засичаш и рибока е там, голяяяяяям кеф.Имах още няколко скакалеца и на всички хванах по една риба между 50 и 200гр.
За другата седмица се подготвих доста старателно. В лозята покрай село Кирилово си налових от черните щурци и от там на реката. Хванах бързо няколко риби смяна на мястото още няколко и така почти целия ден. Изненадата дойде когато бях застанал до едно малко вирче и старателно си провеждах щуреца покрай отсрещния бряг където имаше голям шипков храст. Една сянка се стрелна към стръвта,отвори голяма уста и щуреца изчезна :o Стоях вцепенен и не смеех да засека от страх да не избързам и да изтърва гиганта. При засечката телескопа се сгъна и така си остана. Кефала натискаше здраво към дъното и кордата свиреше от напрежението.Няма аванс няма ластик само държиш здраво и се молиш да не скъса. След 2-3 минути успях да вдигна рибата на повърхността, но това не значеше,че се е предала. Трябваше ми още доста време преди да се измори ида го взема с ръка (не си носех кеп). Кантара показа 1,1кг. За съжаление това ми останаха единствените едри кефали уловени в България :(
Сега живея в Швейцария но старата ми тръпка по кефалите е още по-силна.Обичам да ги ловя през зимата от декември до март защото тогава са активни само големите. Ползвам болонеза 6м. 3гр. плувка грозд бял червей на "возене". Освен че стрелям бял червей аз винаги си "подлагам" на дъното и няколко топки шаранска храна халибут. Реката която посещавам е изключително богата на кефал. Още на първия си риболов хванах 7 риби от 800гр до 1,7кг. старателно документирани в галерията ми. Направих още много излети като личният ми рекорд е 31 риби от 0,5 до 1,8кг. Можех да хвана и още но ми свърши белия червей.От всеки риболов си взимам по 1 риба за консумация останалите ги връщам в реката въпреки, че по Швейцарското законодателство мога да ги взема всичките.
На колегата Vid искам да кажа,че прясно опържен кефал над 1,5кг живял в чиста вода е много вкусен със сос Тартар и бяло вино. Ако не вярва да ми дойде на гости другата зима да дегустира,аз ще му приготвя един.

Боже колко много съм написал :shock: ако можех и толкова риби да ловя ЕША ми нямаше да има :lol:
vandu
новобранец
новобранец
Мнения: 40
Регистриран на: Сря Фев 29, 2012 11:22 pm
Обратна връзка:

Re: РИБОЛОВ НА КЕФАЛ(СЪВЕТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ)

Мнение от vandu »

Ще споделя и аз моя любим метод за лов на Кефал. Опита ми от лов на кефал е предимно на река и най-вече на р. Струма, между Бобошево и Невестино, но както на други места така и там последните години рибарите са мнооого, не подбират малко и голямо и рибата в реката вече липсва. Метода ми е следния: Отивам на някое тихо и сенчесто място където рибата се вижда, хвърлям малко захранка да могат да се успокоят бял червей или скакалец и се крия зад някое дърво. След това слагам скакец и го държа буквално на сантиметър над водата, когато направят 1-2 скока, пускам го да потъне и кефала направо му се нахвърля. Разбира се големите екземпляри са доста предпазливи и последните години все по редко се хващат. При липса на животинки съм експериментирал и с листо, само че там трябва веднага да се засече че го плюват.
Другия метод който използвам е на щипокИзображение (на дъно или на плувка няма значение), но и те вече много трудно се намират, преди в първия бързей за 30мин, съм хващал по 50-60 бр. сега и на 10 съм щастлив. Кефала обожава тези рибки.
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо и теб те питат;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!
muftata11
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Юни 12, 2014 9:23 am

Re: РИБОЛОВ НА КЕФАЛ(СЪВЕТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ)

Мнение от muftata11 »

Предложете на какво да ги пробвам кленовете на едно старо корито по Искъра?Има големи дълбочини,става за дъно и за плувка.Приемам всякакви предложения за стръв и методи
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: РИБОЛОВ НА КЕФАЛ(СЪВЕТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ)

Мнение от sapuna »

44 изписани страници само в тази тема ,а ти търсиш стръв и методи?!?!?! :lol:
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
daka_rs
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 11:10 pm

Re: РИБОЛОВ НА КЕФАЛ(СЪВЕТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ)

Мнение от daka_rs »

сега пробвай на скакалци, рачера,охлювчета,а ако има бобонка над реката слагай бобонка
Мишката
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Чет Фев 12, 2015 8:13 pm

Re: РИБОЛОВ НА КЕФАЛ(СЪВЕТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ)

Мнение от Мишката »

Със смартфон съм и ми е неудобно да чета и не съм преглеждал цялата тема, заради което е възможно одговорът на въпроса ми да е някаде назад в страниците. За това питам: Преди дни хванах две кефалета на блесна и си ги задържах. Като ги почиствах от вътрешностите ми хрумна да видя какво има в червата им понеже имам мерак да ловя и на естествена стръв на леко дънце. В едното кефалче имаше само зеления. В другото, освен водорасли имаше и доста, странни оранжеви червейчета. Интересно ми е какво е тва? Личинки на насекомо ли са или паразит. Съжалявам, че не мога да покажа снимка. Ако някой е виждал нещо такова и знае какво е, много ще се радвам да чукне някой и друг ред по въпроса. Благодаря предварително!)
Късметът е на страната на подготвените.
gergi762
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 741
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 6:16 pm
Местоположение: Плевен

Re: РИБОЛОВ НА КЕФАЛ(СЪВЕТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ)

Мнение от gergi762 »

Най-вероятно са ларви на комари,нещо такова ли бяха?

Изображение
Остави само стъпки
Мишката
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Чет Фев 12, 2015 8:13 pm

Re: РИБОЛОВ НА КЕФАЛ(СЪВЕТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ)

Мнение от Мишката »

Не. Бяха къси и оранжеви и не толкова дълги и прозиращи. Между 3 до 7 мм. Не бяха хирономуси.
Късметът е на страната на подготвените.
Аватар
Bigmarlin
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2251
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 2:06 pm
Местоположение: Плевен

Re: РИБОЛОВ НА КЕФАЛ(СЪВЕТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ)

Мнение от Bigmarlin »

Искам и аз да споделя една проверена стръв за кефал през лятото на река.Плодове от черен бъз.Клена доста охотно я поема.На плувка,като на повода не се слага тежест -тежеста е непосредствено до плувката или утежнена плувка.На куката се закачат 2-3 зрънца.
Аватар
vIdRaTa
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 603
Регистриран на: Пет Мар 10, 2006 11:26 am
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Re: РИБОЛОВ НА КЕФАЛ(СЪВЕТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ)

Мнение от vIdRaTa »

Всеядна риба , като почнеш от капина , череша , черен бъз и др. , та стигнеш до жаби , черва , дреболии и даже себеподобни .Доста разнообразно меню има , което и ни дава възможност за импровизации ;)
Ако посочиш някои, не забравяй че трите пръста сочат теб!
--- Конфуций---
ivailo_ivanov_1
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Пон Юли 20, 2015 9:31 pm

Re: РИБОЛОВ НА КЕФАЛ(СЪВЕТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ)

Мнение от ivailo_ivanov_1 »

наи-големия кеф е спининга и директния телескоп.2рия вариант е по-евтин.за вси4ки които оби4ат динами4ния риболов и нямат време и средства да преследват пъстървите,клена е 1 добра утешителна награда,особено планинския.
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: РИБОЛОВ НА КЕФАЛ(СЪВЕТ ОТ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ)

Мнение от Д.Граховски »

Целенасоченото търсене на едър клен на спининг може да донесе невероятни емоции и душевно спокойствие, просто човек трябва да се зареди с търпение и примамки. Аз винаги почвам на въртящи блесни, като фаворит за едри ми е Пезон и Мишел златна #2 после моските с червена холограма. В бързеите или зад тях залагам на клатушки, малки, но бързо пропадащи т.е. тежки за размера си. Чак накрая прибягвам до воблери, като фаворити са Илекс Чъби, Джакал Чери уан футер и няколко сръбски творения.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”