Мечтата на новобранеца- проект! За щуката!

Модератор: sapuna

Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Мечтата на новобранеца- проект! За щуката!

Мнение от oneillbgm »

Привет Колеги!,

Нарочно ще пусна тази тема тук, за да добие по- широка популярност и съответно, за да получа повече точна информация относно проектът ми. Въпросите са в края. Щука, най- свирепият и предпочитан хищник от масите рибари. Малко история, ако не възразите. На 10.10.2011г. колега реши да ме запознае с уловът на щука и обиколихме доста водоеми в пределите на Ловешки окръг, но без успех. Първите ми опити за тази риба и нищо, капо. Не се отказвам, на другият ден прекарах цялата му светла част в ловене на хищника в старото корито на р.Осъм- Бибора, а беше дъжд и студ. В 18-10ч и 19-00ч улових 2бр.- 35 сантиметрова и 60 сантиметрова. Уааа! Голяма радост, въобще, слънце грееше около мен. И така за една седмица без прекъсване обиколих всички възможни водоеми в окръга. И от скромен опит, и от други рибари, и от мой колега (който е и републикански шампион рибар от 90`год.) научих, че популацията и драстично намаля и все по- малко бройки има. Да хванеш 500- 700гр не е толкова трудно, от 2кг- 3кг е трудно, рядкост са, над 5кг си е вече изключително рядка възможност. Та ми хрумна нещо и реших да се захвана.

Искам да направя един малък изкуствен резервоар, водоем с размери около 3м х 4м- 5м с дълбочина от 60см. Няма да е вкопан в земята, а ще е правоъгълна конструкция. В средата ще има не водопропускаем материал, който ще задържи водата. Това съм го измислил, още- помпа за въздух и абсорбатор против замърсяване, но важното е съдържанието. Следва...

Важното е в това цялото пространство да създам идентични за живота на щуката условия, наподобяващи реален водоем. За целта дъното ще е покрито с зелени камъни, от дъното до повърхността ще има най- различни видове водорасли и растения, които ще осигуряват допълнително обогатяване с кислород и прочистване на водата. Тази цялата флора трябва да бъде и дом на различни микроорганизми и дребни животинки. Ще има дънер и клони.

И стрелям с въпросите си.

1. Каква е разликата между мъжкият и женският екземпляр щуки? Как да ги разпознавам?
2. Ако пусна 2 женски и 4 мъжки във водоемчето ми, ще съжителстват ли нормално помежду си, има ли шанс да се убият една друга и може ли да се появи канибализъм между тях?
Щуката се размножава рано напролет през февруари- март, при температура на водата около 5- 8 градуса по Целзий. Мръстенето се извършва от една самка и два- три мъжки, като това води до оплождане на повече хайверни зърна. Плодовитостта на зъбатата твар е голяма от 100 до 400 хиляди хайверни зърна според големината на женската. В зависимост от температурата на водата личинките се излюпват след 7 до 25 дни. Щуката има бърз темп на растеж - до есента младите щуки стават 15-30 см. Вярно ли е?
3. Ако вече малките са на лице, да махна ли големите щуки от тях? Биха ли ги изяли или със сигурност ще ги изядат? До 10см си растеж те се хранят с микроорганизми и малки твари. След 10см си растеж добиват хищнически нрав и търсят вече рибки. Е и в този случай биха ли се нападали една друга?

За какво е всичко това ли, ами мисля да разделя малките на 3 части. 1вата част ще продам на минимум цена, за да спонсорирам по- нататъшен резервоар водоем. 2рата част ще пусна в старото корито на р.Осъм- Бибора. 3тата част ще иде във водоема на с.Драгана, в който тази година са пуснати шаран и таран.

Е, пишете препоръки, ще стане ли, няма ли, има ли шанс да се получи... и т.н. Очаквам отговорите Ви! :D
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Аватар
Shag
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 264
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 4:29 am
Местоположение: Пловдив

Re: Мечтата на новобранеца- проект! За щуката!

Мнение от Shag »

Аз не съм специалист, но според мен това е крайно малко като площ и обем. Инак идеята ти ми харесва, някак наивна по детски, но добра.

Ето какво според мен ще е проблем. Не може да очакваш да сложиш рибите в този аквариум и веднага да снесат и оплодят яйцата. Ще им трябва време да свикнат с новата обстановка камо ли да стартират с важния процес. А малките размери ще са достатъчно стресиращи повярвай ми. Другото е храната. Не видях нищо за храната на големите екземпляри. Не мисля че ще се разберат добре като стадните риби относно храната. Да имаха нрава на лъвовете щеше да е добре - първо децата и женската да хапнат накрая мъжкаря.

Ето малко инфо за рибата. Виж по-скоро частта "Екология".

Мисля си, че по-скоро трябва да поумуваш над увеличаване на размерите. Идеята ме заинтригува и мисля да поразровя малко.

Едит: Имали сме си подобна тема във форума -> Щука в аквариум. Ровя и на други места, но всичко което намирам е свързано със силно изразеното чувство за лично пространство на звяра.
Рибата е риба, когато е в тигана!
Радо Троев
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Сря Апр 01, 2009 5:33 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Мечтата на новобранеца- проект! За щуката!

Мнение от Радо Троев »

Ако стигнеш до там, че да възпроизведеш поколение, задължително пусни храна за щуката във вид на дребни рибки. Каракудки, часовници, каквито намериш, но оставиш ли малките щучки само с големите ще стане леш :axe: . И не на последно място - разшири въпросният "мини аквариум". Другият вариант е да си останеш със същият, но ще ти трябва много храна за голямата щука, която хапва доста рибки за ден :wink:
Изображение
Аватар
gigantor
новобранец
новобранец
Мнения: 95
Регистриран на: Пет Яну 28, 2011 9:02 am
Местоположение: Димитровград

Re: Мечтата на новобранеца- проект! За щуката!

Мнение от gigantor »

Не съм спец за щуката но и аз мисля повече за "аквариума" ти . Защо мислиш да е конструкция а не вкопан ? Смяташ ли да го топлиш ? Ако ще е в затворено помещение става ама мисля че ще е навънка затова смятам да те посъветвам започнеш ли този проект :вземи си викни едно багерче . Изкопай и по-дълбочко например около 1,8 -2,5 метра . Само така през зимата ще остане достатъчно незаледено пространство за щуките ти. Как ще ги храниш в този период не знам ,но определено трябва да ги храниш за да не остане само една :axe: .Кислорода също ще е от голямо значение .Дори и да имаш растителност и тя да не е замръзнала на нея и трябва светлина и то доста за да произвежда кислород, така че на растенията не разчитай в зимния период . Стените на аквариумчето можеш да бетонираш но после ще трябва да изолираш с нещо ,защото циментовите смеси отдават някви отрови в водата . Чел съм някъде за изолиране на бетона с водно стъкло или некви бои . Сигурен съм че ако почнеш проекта и ти ще проучиш с какво да изолираш стените. Продължаваме нататък : размерите на съда според мен трябва да са поне 5 на 10 и то ако гледаш родителите до осеменяването и след това вънка. Между другото в този период трябва да им осигуриш някъкво движение на водата (циркулация ) за по-добри резултати по яйцата. И ако след този щастлив момент за родителите съумееш да ги изкараш от котилото ще трябва да се запасиш с огромни количества храна за малките . В този им размер даже и нямам представа с кви планктони се хранят ама ти трябва да го имаш в много . Поотраснат ли малко и почват да стават хищни тогава мисля че ще ти е по-лесно , но може и да се поопапат ако не им стига .
Не разбирай че искам да те откажа ,напротив . Аз също милея за природата и нейните ресурси от всякакъв тип . Но ако започнеш с нещо такова ти трябват яки финанси за начинанието.
Simplicity is not achieved by adding simplifications, but by removing complications
radobg1
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 274
Регистриран на: Вто Сеп 08, 2009 5:10 pm
Местоположение: Добрич

Re: Мечтата на новобранеца- проект! За щуката!

Мнение от radobg1 »

Щуката е канибал и си мисля че това ще е основния ти проблем .
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Мечтата на новобранеца- проект! За щуката!

Мнение от Бат Стан »

Колега, нищо няма да излезе от това, което си замислил. Проблемът е, че щуките на толкова малко място ще се изядат една друга заради липса на достатъчно ловна територия. Дори когато се зарибява с щука по-голям гьол, се прави сметка - брой риби на съответна площ. В твоя аквариум предполагам, че повече от една риба не може да вирее.
radobg1
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 274
Регистриран на: Вто Сеп 08, 2009 5:10 pm
Местоположение: Добрич

Re: Мечтата на новобранеца- проект! За щуката!

Мнение от radobg1 »

Бат Стан написа:Колега, нищо няма да излезе от това, което си замислил. Проблемът е, че щуките на толкова малко място ще се изядат една друга заради липса на достатъчно ловна територия. Дори когато се зарибява с щука по-голям гьол, се прави сметка - брой риби на съответна площ. В твоя аквариум предполагам, че повече от една риба не може да вирее.
Toчно това имах предвид :D
Raptorr
фен клуб-скобар
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Мар 14, 2010 6:19 pm
Местоположение: Burgas

Re: Мечтата на новобранеца- проект! За щуката!

Мнение от Raptorr »

Не знам дали си прегледал тази тема: http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=69&t=45612 но ще е хубаво и нея да разгледаш,мисля,че ще ти свърши добра работа :)
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Мечтата на новобранеца- проект! За щуката!

Мнение от Тедо »

колега, това което си замислил е интересно, но вероятността да ги размножиш е минимална... пък и за толкова малък водоем повече от 5-6 бройки над 1кг ще е трудно...

Щуката е изявен канибал, съветвам те да пуснеш хванати мерни щуки и просто да ги угояваш... Може с живи плевелни рибки, но и с цаца става (ще се научат да я ядат)...

Преди 3 години в рамките на месец пуснах общо 17бр щуки между 500гр и 1.2кг в моя рибарник с площ 17дка, който е обилно обрасъл с тръстика и папур... За съжаление досега щуката не успя да създаде поколение...

3г преди това /2005г/ бях зарибил със 100бр сомчета от развъдник, но за съжаление при голямото наводнение на 05.08.2005г повечето избягаха в отводнителния канал... Късно есента на същата година преброих 17бр при почистването. 2 години по-късно имах поколение от малки сомчета, но не успях да ги хвана и преброя точно колко са (намерих 50-ина "жабета" (10-15 сантиметрови сомчета)... На следващата година (убеден в успеха) се подготвих да ловя малки сомчета за зарибител, дори колеги от форума дойдоха (малко прибързано) да ги взимат... Да, ама не... На втората година нямаше "поколение"... сега стискам палци края на ноември като източваме - дано има мъничета...
Аватар
arilus
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 10:07 am
Местоположение: Ямбол

Re: Мечтата на новобранеца- проект! За щуката!

Мнение от arilus »

поздрави за идеята, но наистина е доста наивна, не го казвам с лошо чувство и не искам да звучи като "тя тая няма дя стане". не съм съгласен, че щуката се среща рядко - дори мисля, че е доста агресивен вид и на места почва да става проблем - жребчево например и внасянето и в даден водоем винаги оказва доста негативно влияние за останалите видове. става например за някое наблъскано със слънчавки гьолче. както сам казваш - екземпляри по 500-600 гр. се срещат сравнително често - ами те догодина ще са литровки и нагоре. относно размножаването в изкуствена среда - щуката отдавна е промишлен вид и има откъде да се прочете - "учебник по рибовъдство и аквакултури" и ми се върти нещо за стария метод за осеменяване на издоен хайвер със суспензия от смлени семеници на мъжки щуки. гадно звучи. а за конкретната ти идея: - плитко и тясно място, неяснота относно хранителната база, както каза колегата Shad женските ще подкарат и мъжките и малките и т.н. . малките щуки започват да се хранят с рибки още при размер 3-4 см и ако няма друга плячка ще се почнат по между си. наскоро даваха по тв филм за някаква чуждоземска ферма за размножаване на сом - това което ми направи впечатление беше необходимоста да се сортират начесто малките сомета заради канибализма - показаха един дребосък 8-10 см от устата на който стърчеше опашката на приятелчето му - 1-2 см по-дребно. щуките няма да са по-будала.
Аватар
Shag
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 264
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 4:29 am
Местоположение: Пловдив

Re: Мечтата на новобранеца- проект! За щуката!

Мнение от Shag »

Сигурен съм, че ако започнеш по-подробно да гледаш на идеята си и решиш тия три въпроса, ще започне да ти изниква нова проблемация, нови въпроси, нови неизвестни. По-добра идея от това да се поровиш в някоя библиотека не мога да ти дам. Вече го споменаха но има разни трудове и учебници.
Рибата е риба, когато е в тигана!
qvor_19
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Окт 31, 2007 1:28 pm

Re: Мечтата на новобранеца- проект! За щуката!

Мнение от qvor_19 »

Вкопай го . Най малка дълбочина да е 1.25метра за да знаеш със сигурност, че зимата няма да замръзне до дъното.Но се откажи от щуката в такова езерце,защото не става.Аз много щуки съм изхабил на вятъра за проби.Езерцето ми е 3/2/1.25м.Циркулация на водата ,помпи ,аератори не става и не става.Кислорода все нестига.Малко е пространството за движението на рибата.Виж става и е най -добре за отглеждане на японските шарани КОИ.Те са скъпи риби и са търсени за зарибяване на язовири.
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Мечтата на новобранеца- проект! За щуката!

Мнение от oneillbgm »

Привет, привет...

Днес отделих време и реших няколко от важните проблеми. Но нека уточня инициативата си. Този проект е първият ми и ще е малък. Надъхан съм и нека пробвам. И така, какво следва.

С 5-метровият метър в ръка днес оразмерих мястото на водоема. Той ще е на вилният двор на родителите ми и ще използвам мястото там. Спрях се на следните размери- 3м ширина и 10м дължина. Намалих и броят на рибите, а именно 1 женска и 3 мъжки. Реших и проблемът с изхранването. Колега от с.Александрово, Ловешко сутринта донесе цяла кофичка със много големи таранки- от 4см до поне 12см имаше за началникът ни (ние сме групичка от 7 щукаря). Каза, че ги уловил за 20мин на някакъв канал там. Обясни ми, че има в огромни количества и ако реша и 10кг мога да си уловя с ръчило. Перфектно, този проблем е решен! Слез малко ще разчертая мащаба на малкият водоем и ще уточня какви материали ще ми трябват. Утре ще го покажа на колегата си и да се заемаме за работа. Не искам да е вкопан, защото мястото не е мое, сега не му е времето за отливане на бетон, студено е, а и много скъпо за един такъв проект. Ще бъде конструкция. Все още има известни проблеми за водата, но ако съседът позволи, ще точа от кладенецът му чиста вода. Или ще нося с еднотонна туба вода от чешма извън града.

Продължавам.

При наличие на толкова риба не биха се самоизяли. А 3м х 10м не е никак малко пространство за 4 щуки от порядъка на 50см+. Надявам се няма да се убият за територия.

И остава въпросът ми- Как се разпознават мъжките и женските щуки?
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Аватар
Shag
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 264
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 4:29 am
Местоположение: Пловдив

Re: Мечтата на новобранеца- проект! За щуката!

Мнение от Shag »

За мен това с ръчилото и каракудите не е решение на проблема с изхранването на големите екземпляри, а какво да говорим после за малките. Откъде ще им търсите храна на малчуганите. Не ме разбирай погрешно. Не искам да ти развалям желанието, просто гледам да помогна като ти казвам къде куца плана. Ако сте 7 души, които влизате като ортаци съберете се и помислете за храната. Държиш ли ги сити и преяли рибята може и да се получи, ако не им се види малко пространството. Недей да започваш само на идеен проект и в последствие да доизкусуряваш плана. Помисли за конструкцията, за евентуалния дом (растителност, клони, камънаци и т.н.), за рибите, за храната, за малките, за храната на малките. Та чак тогава започвай с копането. По-добре го обмисли до другата година, но да е перфектен доколкото е възможно, отколкото да избързаш за тая година и нещо да се обърка. Има и друг проблем внимавай какви риби слагаш за храна на големите екземпляри, когато дойде време за разплод. Току виж се стигнало до изяждане на така блянуваното ново поколение преди да се е излюпило - захранката да изяде материала...

Дано помогне поне малко... Някакъв англоезичен форум... С две думи - взимаш щуката и я "изцеждаш" да видиш какъв материал пуска от "урогениталния отвор".

Още един източник, но слаб. Слаб е от гледна точка на количеството информация. И на други места намерих, но е абсолютно същия текст.
Рибата е риба, когато е в тигана!
Аватар
Bai Dobri
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Вто Сеп 22, 2009 8:52 am

Re: Мечтата на новобранеца- проект! За щуката!

Мнение от Bai Dobri »

Не искам да те отказвам, ама един кубически метър вода тежи един тон. По твоите сметки 3х10м, ако басейна е дълбок само един метър,натоварването, което следва да поеме конструкцията, е тридесет тона. На базата на тази проста сметка идва и по-сложната, а именно, че това не е статично натоварване, а динамично - водата се движи под въздействието на редица фактори/макар и понякога малко/, което веднага поставя въпроса за необходимостта от предвидена поне 25-30% по-висока устойчивост на конструкцията.
На фона на горното, май въпроса с изхранването на щуките е.......най-простия за решаване.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”