За Щука през зимата

Модератор: sapuna

Аватар
P-etkan
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Вто Авг 23, 2011 10:24 am
Местоположение: България, гр. София

За Щука през зимата

Мнение от P-etkan »

Привет,

Пускам тази тема, за да може да обменим опит за риболова на щука в зимни условия :wink:
Нека споделим опит и обменим тактики и резултати :rolleyes:

:drinkers:
Аватар
P-etkan
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Вто Авг 23, 2011 10:24 am
Местоположение: България, гр. София

Re: За Щука през зимата

Мнение от P-etkan »

Ето малко по темата:

С мъртва рибка за риболов на щука

Мъртвата стръв е високоуспешна тактика при улов на щука, поради това, че щуката, както повечето хищници, е не само ловец, но и мършояд. Невил Фиклинг ви предлага основните положения при този метод за всички сезони.
Използването на мъртва рибка за стръв или част от нея е много добър и разпространен метод за риболов на щука. По тази схема ежегодно се подобряват рекордите при улов на едри екземпляри.
Понякога щуката дебне от засада живата си плячка, но понякога се налага да я преследва. Мъртвата рибка е лесна за улавяне, няма преследване, което значи, че куката ще използва по-малко енергия, за да се сдобие с храна.

Различни видове мъртва стръв

Възможни са вариации между морски и сладководни мъртви рибки. Най-често морски видове са херингата и сукмрията, тъй като са с високо съдържание на мазнина. Те могат да се използват цели, ако са в размери до 15 см или на парчета, когато са по-големи. Сардините, сарделите, цацата и сафридът също са много популярни. По-малко ползвани, но много ефикасни са морската змиорка, барбунът и атерината.
От сладководните може да се ползва всяка хваната преди това риба на въдицата, но най-често ползваните са червеноперката, бабушката, кленът и змиорката на парчета.

Избор на мъртва стръв

Изборът на мъртва стръв за определено място зависи от това дали това място е ловено скоро и колко е амортизирано. Скумрията е подходяща винаги за риболов на щука, ако преди това не е хващана много риби точно там на тази стръв. За да излъжем хитрата щука, можем да променяме миризмата на мъртвата стръв, като и се инжектират различни видове миризми и рибено масло. Също така можете да използвате различно оцветена мъртва рибка, за да изкушите предпазливия хищник.

Такъм за риболов на мъртва стръв

Риболовът на мъртва стръв изисква пръчка с изхвърляща тежест от 100 г нагоре, здрава макара и влакно, което издържа 5-6 кг. Винаги използвайте метален повод, по възможност с дължина около 60 см с добавени към него тройни куки N8-N6. Закачвайте стръвта само на единия зъб на тройката. Горната тройка на повода трябва да бъде подвижна, закачете я в горната част на рибката. Не на последно място при риболов на щука са ви необходими кохер-ножица и подходящ кеп.

Тактики

Има две основни тактики за риболов на щука-статична и подвижна. Коя от тях ще използвате, зависи най-вече от настроението на щуката, което вие трябва да определите в началото на риболова.Но веднъж след като имате такъма и владеете и двете техники, вие ще сте подготвен за всичко.

Статичен риболов на мъртва рибка-на дъно.

Тази тактика дава резултат от много години. Освен добрата видимост, голямата атракция при тази тактика е, че се отделя миризма като ловна следа. Ето защо е добре да използвате половин риба, а не цяла. Ако все пак използвате цяла, по-добре надупчете тялото и за да може повече телесна миризма да се отдели във водата. Ключът към успешния статичен риболов на мъртва риба е добрият индикатор на кълването с цел да не може щуката да нагълта дълбоко стръвта. Необходима е тежест около 30 г, за да закотви стръвта така, че линията да бъде винаги добре изпъната.

Изображение

Изображение


:arrow: да си кажа честно, ползвал съм този метод 3-4 пъти, но без успех :?
jamess883
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Сеп 29, 2011 2:50 pm

Re: За Щука през зимата

Мнение от jamess883 »

ето и моето скромно мнение: от малкото опит който имам при риболов на щука мога смело да кажа,че най ефикасният начин е спининг риболова(на блесна,клатушка,воблер)при това не по малки от номер 4.когато неще инеще на другите способи,това носи сериозни постижения
zvezdio
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 10:39 am

Re: За Щука през зимата

Мнение от zvezdio »

на тапа колеги в4ера хванах 1 на грацкия язовир до силистра.
Д-р Флекс
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3044
Регистриран на: Нед Яну 02, 2011 6:04 pm

Re: За Щука през зимата

Мнение от Д-р Флекс »

Лично аз не ходя за щука през месеците януари-март, защото това е периода, в който тя се размножава (какво ще да пише в наредбите на ИАРА и заповедите на земеделския министър...)
Аватар
BOBI MITREV
новобранец
новобранец
Мнения: 70
Регистриран на: Вто Апр 21, 2009 1:55 pm
Местоположение: гр.Петрич

Re: За Щука през зимата

Мнение от BOBI MITREV »

Ето и от мене малко инфо:
Местност:Нигрита/Гърция/
стръв:мъртва Сардина
монтаж:на дъно
дата:04122011
Прикачени файлове
5.600 кг.
5.600 кг.
11111.jpg (18.71 KiB) Преглеждано 17813 пъти
Аватар
stapos
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Май 20, 2011 9:09 pm

Re: За Щука през зимата

Мнение от stapos »

Добра тема може би породена от предишния ми пост в темата за "пасивна" щука. Съгласен съм с всичко казано в първия пост. Както и за мнението на колегата, че според него по-ефикасния метод е чрез спининг. Със спининг може да хванете повече бройки, но ако търсите топ екземпляри е по-удачно да се лови на мъртва стръв. Това е метод, който е наистина ефиказен но определено се ползва почти само през зимния сезон. Сега .... тук е момента в който ще спомена, че има и много други фактори за които трябва да се знае задължително. Тапа-та всъщност е плувката - индикаторът за "кълване", а стръвта може да бъде разположена по много различни начини. Днес вечерта или след 1-2 дена ще се опитам да дам по-подробно обяснение с моя опит, но се надявам и други колеги да се включат в темата, защото човек се учи цял живот и ще ми е приятно да чуя и други мнения. Като за финал на този пост искам да кажа на колегата "P-etkan" да не се разочарова защото сигурно допуска грешки (съществено важни) и да продължава да изпробва метода след като събере още малко информация.
Този 6 кг. екземпляр съм заловил именно по този метод, като това не е най-големия ми уловен, но за деня бяха общо 3. Метод: Парче скурия, което лежи на дъното. Река Марица. България.
Изображение
Изображение
gonzo666
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Вто Юни 02, 2009 9:36 am

Re: За Щука през зимата

Мнение от gonzo666 »

Тук открих интересно видео-инструкции за риболов на щука и други..струва ми се полезно и може да се вземат някои идеи:
http://captainhook.bg/index.php?option= ... &Itemid=73
tokaitopd
новобранец
новобранец
Мнения: 86
Регистриран на: Съб Ное 19, 2011 8:48 pm

Re: За Щука през зимата

Мнение от tokaitopd »

колегата Д-р Флекс е напълно прав.тези месеци трябва да оставим щуката на мира.даже най-важен месец според мене е февруари ( глобалното затопляне на времето и т.н.)
xt33m33
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 431
Регистриран на: Пон Сеп 13, 2010 5:44 pm
Местоположение: Габрово

Re: За Щука през зимата

Мнение от xt33m33 »

Не знам от къде тея филми ,че щуката се ловяла по студеното... аз лично най -много успех съм имал Август противно ан всичките ви логики...
na4o_kz
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 186
Регистриран на: Чет Дек 24, 2009 10:37 pm
Местоположение: БългариЯ

Re: За Щука през зимата

Мнение от na4o_kz »

xt33m33 написа:Не знам от къде тея филми ,че щуката се ловяла по студеното... аз лично най -много успех съм имал Август противно ан всичките ви логики...
Моят успех е аналогичен. :smt023.Най много удари и хванати-през август
КОИТО ГО Е СТРАХ ОТ МЕЧКИ,ДА НЕ ХОДИ В ГОРАТА http://vbox7.com/play:36938ab8
Аватар
eroucma
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 691
Регистриран на: Съб Мар 14, 2009 7:23 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: За Щука през зимата

Мнение от eroucma »

xt33m33 написа:Не знам от къде тея филми ,че щуката се ловяла по студеното... аз лично най -много успех съм имал Август противно ан всичките ви логики...
Колеги и аз имам същите наблюдения, лятото в 12 часа 40 градуса на сянка, а щуката гони ли гони. И ги нямаше писалките, а сега последно време от тях немогат да се вредят стойностните рибки.
Изображение Изображение
Първата щука и първата кака винаги се помнят, независимо колко са големи и какви зъби имат
Аватар
maranzika
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1502
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 7:10 pm
Местоположение: Монреал(Канада)

Re: За Щука през зимата

Мнение от maranzika »

na4o_kz написа:
xt33m33 написа:Не знам от къде тея филми ,че щуката се ловяла по студеното... аз лично най -много успех съм имал Август противно на всичките ви логики...
Моят успех е аналогичен. :smt023.Най много удари и хванати-през август
АБСОЛЮТНО!
А сега вече е време да оставим щуката да си почине и да помисли и тя за любовта... :D :D
na4o_kz
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 186
Регистриран на: Чет Дек 24, 2009 10:37 pm
Местоположение: БългариЯ

Re: За Щука през зимата

Мнение от na4o_kz »

Да!!!А сега е време за...http://www.youtube.com/watch?v=Xbnhwc9GkH4
КОИТО ГО Е СТРАХ ОТ МЕЧКИ,ДА НЕ ХОДИ В ГОРАТА http://vbox7.com/play:36938ab8
Аватар
stapos
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Май 20, 2011 9:09 pm

Re: За Щука през зимата

Мнение от stapos »

Моят рекорд за най-голям екземпляр е хванат през месец Юли през ранния следобед на спининг. Също така на спининг съм хващал и най-много щука, но най-успешен улов визирам поредни едри екземпляри съм правил на Мъртва стръв. Ако се опитам да го кажа в цифри на спининг имам повече риби м/у 1 и 3,5 кг. а на мъртва риба повече риби между 3 и 7 кг. Понеже темата е за щуката през зимата ще споделя няколко много ефикасни метода, които усвоих от рибари във Великобритания и които успешно съм използвал и у нас. Главно аз ходя само за щука. Ловя почти винаги на река. За метода с Мъртва рибка прилагам следните неща:
1) През зимата използвам морска стръв. Малки замразени скумрии около 20-30 см., които разрязвам на място преди да се закачат. По ефикасни са парчетата с опашката. Разрезът се прави малко по диагонал. Някои вманиачени дори ползват ножици за да могат мигновено да срежат рибата без да я съдират или нараняват драстично както се получава понякога с нож.
2) За бързо течащи реки и по-силно течение пускам стръвта да легне на дъното и да се самозаконтри някъде (случва се и да се оплете). Не отпускам обаче колкото ми дойде на око ами преценям каква е приблизителната дълбочина. Такъмите поставям в следната последователнос: Първо е плувката (по възможност е подвижна) , след нея е тежестта (тя е в по-долната част на влакното по-близо е до повода), накрая стои повода с куките 2 или 1 и закачена стръв. За тихи води или много бавно течение вдигам стръвта над дъното, но пак е по-долу, а не както традиционно ловят доста хора - на 50 см. от повърхността.
3) Стръвта било то цяла или парче закачам винаги с опашката към тежестта - демек нагоре. Ползвам ако бюджета ми позволява 2 куки тройки като едната е по голяма и стои най-долу на повода. Там се закача по-месестата част, а втората е по-малка и е закачена към опашката. Стръвта се закача по възможност само с едната част на тройката, а другите 2 са свободни.
4) Може би най-важното при риболова на хищник като цяло е да си мобилен. Щуката е добре да се търси. Аз лично повече от 30-40 минути на едно място не се задържам освен ако условията не позволяват да се движа. Също така след замятане изчаквам около 5-6 минути и придърпвам стръвта назад. Така имате по-голям шанс тя да се забележи. Придърпването е много важно ! Ако смятате да кибичите на 1 място цял ден шанса е доста по-малък.
Понякога ползвам и разни малки джаджи м/у отделните компоненти като стопери, вирбели и прочее но съм фен на риболова с примитивни средства и малко повече познания .... това е от мен за Мъртвата сръв.
Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”