Риболов на сом от брега

Модератор: sapuna

Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Риболов на сом от брега

Мнение от Д.Граховски »

Здравейте,събота и неделя по 4 часа се рових из форума,но уви не видях специализирана тема за този вид риболов.Искам да помоля компетентните колеги да напишат това което знаят зза риболов на сом от брега в затворен водоем и река ,на тежко и плувка.И също така моля не спамете с изказвания от вида"ма то е като на кльонг" защото не е.Темата я пускам също и заради колегите като мен които за момента не могат да си позволят лодка а искат да хванат някое сомче,да няма да са големите трофей ама и на 10 килограмово ще се радвам аз.Също така нека да се опише какви пръчки какви макари влакна и т.н. Абе всички подробности.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
stoqn24
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 201
Регистриран на: Чет Дек 22, 2005 12:47 pm
Местоположение: ямбол

Re: Риболов на сом от брега

Мнение от stoqn24 »

здравей колега тези сомчета по 10 кила са вече на изчезване мн. рядко се хващат такива .От брега се хваща като за щука само че с здрави такъми миниум 50 корда и здрава пръчка търсиш дълбоки места паднали дървета бързеи това е за река мое мнение и универсалната стръв за мен е рибката но и пиявици,раци,торни също дават слука зависи от сезона и най вече късмета
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Риболов на сом от брега

Мнение от Д.Граховски »

Ами да почна аз тогава.Опит имам около година и половина :lol: 4 сома имам хванати от които 2 съм хванал след целенасочено търсене другите случайни.
Ловя ги на затворени водоеми на рибе и жаба,пробвал съм дроб и скумрия,и предимно на тапа защото е доста обрасло,даже всичките са ми на тапа хванати на дънна нямам и удар.Пръчки до 3 метра,здрави макари,ползвам и мултипликатори ама много време отнема да се научиш да заметаш,влакно монофила ми е 0.45 най тънкото,а имам и плетеняк 0.65(разпродажба хванах).Олова по 100-150 грама кука единична 2/0 3/0 пробвах и с големи тройки 3/0 ама ги плюват.
Линията за тапа ми е стандартна като за щука ама махам антената и слагам стопер за по голяма дълбочина и дистанция.Дънната със долно олово и нещо което да ми дига рибето над раскете ама нъцки за сега пробвах и на голям водоем(Дяково) ама раците ми опропастиха рибетата на дънна.
Та сега казах аз как ги мъча ама кажете и вие да развиеме темата и да научиме малко повече ние невежите :)
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Риболов на сом от брега

Мнение от Д.Граховски »

stoqn24 написа:здравей колега тези сомчета по 10 кила са вече на изчезване мн. рядко се хващат такива .От брега се хваща като за щука само че с здрави такъми миниум 50 корда и здрава пръчка търсиш дълбоки места паднали дървета бързеи това е за река мое мнение и универсалната стръв за мен е рибката но и пиявици,раци,торни също дават слука зависи от сезона и най вече късмета
ок ама за водоеми на които не знам релефа на дъното и няма паднали дървета къде да го търся
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
gu6kavel
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Май 30, 2011 5:53 pm
Местоположение: Плевен

Re: Риболов на сом от брега

Мнение от gu6kavel »

Ето това е един от основните методи за дънен риболов на сом.Аз още не съм го ползвал, защото го намерих този монтаж тази зима докато се ровех из разни форуми. Само да се стопли ще бъде изпробван.Ако някой го е пробвал да каже дали става?! Виждал съм такива готови монтажи из магазините.
Прикачени файлове
207580.jpg
207580.jpg (51.01 KiB) Преглеждано 37628 пъти
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Риболов на сом от брега

Мнение от Д.Граховски »

Аз тва го пробвах ама заради тоя поплавък се постига малка дистанция
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Риболов на сом от брега

Мнение от INCUBUS »

Много тарикати ще ти кажат най-странни изпълнения от брега без кльнк.Аз ще ти спомена най-обикновен опит -натрупан от 4-5 ходения на голям затворен водоем /неплатен държавен язовир/,около "нулата" му,на сравнително равно дъно на дълбочина 2-3,50 м. Пръчка "ефтинджос",телескоп 3 м ,тест на изхвърляне 20-40 грама,цена :lol: 28 лева,макара "Конгър"-унгарска,размер 2000,влакно 0,18 , подвижно олово 20-25 грама,май повода е бил 0,16,кука жълта № 8,на нея грозд от 5-6 яки торни червеи.Топло лятно време,на разсъмване -вместо дебели каракуди,на няколко пъти 4 героични сома с тегло 4- 7 кг /период 2007-2008г /.След това следващите години,само бебета сомчета по 60-80 см на различни плувки,пускани веднага-те пък кълвяха освен на торен,така и на грозд бели червеи.Тъй като отдавна нямам интерес към риболова "на дъно",си мисля да премина за проби за сомчовците на спининг от брега с изкуствени примамки -не като самоцел,а на ред с пробите за бяла и за дебели костури. :)
gergi762
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 741
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 6:16 pm
Местоположение: Плевен

Re: Риболов на сом от брега

Мнение от gergi762 »

gu6kavel написа:Ето това е един от основните методи за дънен риболов на сом.Аз още не съм го ползвал, защото го намерих този монтаж тази зима докато се ровех из разни форуми. Само да се стопли ще бъде изпробван.Ако някой го е пробвал да каже дали става?! Виждал съм такива готови монтажи из магазините.
Така поплавъка ще вдигне рибката на повърхноста,при подвижно олово.
Остави само стъпки
gu6kavel
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Май 30, 2011 5:53 pm
Местоположение: Плевен

Re: Риболов на сом от брега

Мнение от gu6kavel »

Това предложи как да стане?!
Дори готовите тъкими от магарина са пак така!
boki speca
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1136
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 1:03 pm
Местоположение: Пловдив и Ямбол
Обратна връзка:

Re: Риболов на сом от брега

Мнение от boki speca »

Първо се научи от брега да си определяш дълбочината на избрания район,има изписано достатъчно във форума по темата.След като го провериш,търси дънни ями ако е затворен водоема,сома обича да лежи там и да дебне.Когато реши да се размърда ако монтажа ти е заметнат в близост до ръба на ямата,първото нещо на което налита е лесната плячка,била то рибка, пиявици или гроздове от земен или воден червей.Не са редки случаите в които от една яма се вадят няколко риби които най-вероятно са от едно поколение защото са с приблизително еднакъв размер.
Късмета е резултат от много добро планиране !!!
diimov
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 11:33 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Риболов на сом от брега

Мнение от diimov »

boki speca написа:Първо се научи от брега да си определяш дълбочината на избрания район,има изписано достатъчно във форума по темата.След като го провериш,търси дънни ями ако е затворен водоема,сома обича да лежи там и да дебне.Когато реши да се размърда ако монтажа ти е заметнат в близост до ръба на ямата,първото нещо на което налита е лесната плячка,била то рибка, пиявици или гроздове от земен или воден червей.Не са редки случаите в които от една яма се вадят няколко риби които най-вероятно са от едно поколение защото са с приблизително еднакъв размер.
От моите скромни знания , наблюдения и разкази знам ,че сомовете живеят по двойки и много често се ловят по два ,мъжки и женски. Нека някои по запознат колега да каже дали е истина?
gergi762
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 741
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 6:16 pm
Местоположение: Плевен

Re: Риболов на сом от брега

Мнение от gergi762 »

gu6kavel написа:Това предложи как да стане?!
Дори готовите тъкими от магарина са пак така!
Този монтаж го пробвах за смадок и имах проблем с поплавъка-изкарваше ми рибката на повърхноста,понеже там влакното трябва да е отпуснато.Сом съм ловил само на река с неподвижно олово на дъно.Много време го мислих как хем влакното да има "пазва",хем оловото да е подвижно и да не оказва съпротивление,хем поплавъка да вдига рибката от дъното,но още не съм го измислил.Може за сом да върши работа ако линията е изпъната,но тогава пък се губи смисъла на подвижното олово.
Остави само стъпки
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Риболов на сом от брега

Мнение от danev69 »

Dimitar_allianz написа:ок ама за водоеми на които не знам релефа на дъното и няма паднали дървета къде да го търся
Най-лесния начин е,като поразпиташ колегите,които са ловили на това место. Ако има сом в този район,все някой ще го е забелязал. Другия начин е да ходиш всеки ден на едно и също место поне 7-8 дена подред,ако има сом в този район ще го разбереш,като тръгне да гони. Ако няма видими укрития е малко вероятно да има сом,по-добре не си губи времето и си потърси друго место.
diimov написа: От моите скромни знания , наблюдения и разкази знам ,че сомовете живеят по двойки и много често се ловят по два ,мъжки и женски. Нека някои по запознат колега да каже дали е истина?
Това е вярно на 100%. Миналото лято знам за три такива случая,като на единия случай бях свидетел. Ето няколко доказали се ,като ефективни монтажа.ИзображениеИзображение Изображение Според мен,колкото е по-опростена линията,толкова по-добре. Има ли много"дрънкулки" по-линията е много вероятно,ако се закачи по-голяма риба,някоя от връзките да те прецака. Специално за реката,целия монтаж не е необходимо да се замята надалеч от брега,защото сома идва да гони малките рибки до брега. 2-3м. от брега е достатъчно. :smt023 Успех :smt023
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Риболов на сом от брега

Мнение от Д.Граховски »

Аз по принцип говоря за дяковския язовир там знам че има сом даже ги видях 4 сомета по около 5-6 кила да гонят уклей на брега ама като им метнах не помирисаха та няма зн какво съм видял исках да понауча тактиките,а и специялно за там някой ако знае нека сподели
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Риболов на сом от брега

Мнение от danev69 »

Dimitar_allianz написа:Аз по принцип говоря за дяковския язовир там знам че има сом даже ги видях 4 сомета по около 5-6 кила да гонят уклей на брега ама като им метнах не помирисаха та няма зн какво съм видял исках да понауча тактиките,а и специялно за там някой ако знае нека сподели
Щом си ги видял да гонят на дадено место,може да си 100% сигурен,че като тръгнат да гонят ще е пак точно там. Моя съвет е да експериментираш със стръвта. Сома е всеяден,ама на всеки водоем си има различни предпочитания. Другото немаловажно е и размера на стръвта/най-вече за рибка/. Имал съм удари на сом,когато е видимо активен/да гони на повърхноста/,удрял ми е и при никаква видима активност. Единственото сигурно е ,че строги правила няма.
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”