За сом в река

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

За сом в река

Мнение от Ivak »

Да пусна и аз една тема тук, гледам че е много популярен форума :lol: :lol: :lol:

Викам да споделим, какво знаем за риболова на сом в реките викам аз :lol:
Ще напиша аз какво съм забелязал и какво съм научил, пък вие допълвайте и поправяйте :oops: :D
Става въпрос за риболов,от брега и наблюденията ми са основно за Дунав и Русенски Лом.

Много често препочита друга стръв не жива рибка, като дебелите червей на грозд и конощипа са на почит.
Препоръчително е повода или разстоянието от куката до тежеста да е поне 40-50 см.
Много често се лови на плитки места, особено през ноща.
Пролетно време при висока вода дребните сомчета излизат в залятите треволяци и храсталаци.

През ноща повечето удари са до към 12 и след това почва чак към 4 сутринта.
Вмирисани меса, дроб, врабчета не са ефективни за сметка на митовете за сомове хванати на тях.

Понякога се лови и на капан(плочки кюспе), не ми е ясно още имам няколко теории, ама знае ли човек.
Хващането на голям сом от брега не е трудно, но си трябва упорство и то голямо.

Придържа се на едни места, ако не се променя дънния релеф, дори и да се тормози с въдици и мрежи пак трудно се премества.


Често съм наблюдавал лятото дребни сомчета да влизат или излизат от големите камъни отвесни на брега, целенасочено съм ги подгонвал с върха на въдицата и смея да твърдя че плуват много бързо без да им пречи течението.

П.П. бях се зарекъл да не пиша тука ама това любопитството ме изяде :lol: :lol: :lol:
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Мнение от krokibg »

Много добра тема :smt023 Моите наблюдения не се ръзличават от твоите,само ще добавя че когато се е разваляло времето и от облачно тръгва да гърми и вали,веднага се активизира.На млади години,започнаха да правят нов мост на мястото на падналия стар мост който води на центъра на Пловдив.Събирахме се по пет-шес човека и по цели нощи стояхме на брега на един голям водовъртеж,който беше образувала реката.В спомените ми е останало че ловяхме на пиявици,попови прасета,грозд червеи и на прословутото врабче,което за да го закачим като стръв се катерехме по улуците на къщите да ровим в гнездата.Ще ми е трудно от гледна точка на дългия период който е минал,защото говоря за около 30 а и повече години,да кажа колко сома сме хванали през годините там на врабче и дали наистина е давало,но си спомням че се вадеха.Стояхме до сутринта,и понеже мястото беше единствинното дълбоко място в града,имаше много сом,и вадехме поне по 5-6 и повече сома на вечер,като не си спомням кг и дали е имало рекордни екземпляри.Спомням си за един 30кг,който го стъргахме на двора на една циментова маса,и след като яде цялата махала,се изпонатръшкахме всички до един .......натровени.Също така,сома има навика вечер да обикаля около мостовете,където вечер е осветено от ламбите и се навърта и дребната риба заради светлината.По цели нощи сме стояли на моста по 5-10 колеги от махалата и всяка вечер ако не то през вечер имаше уловен сом.И до сега,август и септември,гледам хора стоят на моста и ловят до 3-4 часа сутринта и вадят кефали и съм убеден чу си удря и сома.Тогава се ползуваха само руски спининги и разни други от соц лагера,беше направо цяло чудо че сме хващали риба с такива такъми.И ще допълня още нещо,щом беше задължително да се катерим за врабчета,може би в града е зимал на врабче,по простата причина че когато се излюпеха малките врабчета,тръгваха да се учат да летят и винаги сме виждали да падат във водата и да се давят.Нищо чудно че е взимал,защото той се е научил че в определен сезон,се намират доста удавени малки врабчета по реката и е свикнал с тях както другите риби от определени водоеми си взимат по-добре на местната рибка която са свикнали да гонят за храна.Дано съм бил изчерпателен и да съм го написал на разбираем език. :lol:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
dedeff
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1100
Регистриран на: Вто Апр 11, 2006 6:09 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от dedeff »

Споделям мнението ви и са твърдо за!Излиза по плитчините поради богатото наличие на храна.Единствения недостатък при стръвта на Червеи е това,че често е атакувана от по дребните екземляри,но не искам да пропусна,че лично аз го търся винаги на пиявица.
Аватар
afgany
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 312
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 11:31 am

вапрос?

Мнение от afgany »

обработвате ли пиавицата по някакъв начин, режете ли я или си я слагате както си е на куката? питам защото сам чувал че трябва да се среже и да престои умряла известно време преди това ?
Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Мнение от Кърцата »

единствената обработка която правя на пиявицата е да и разкъсам с върха на куката смукалата за да не се залепва по дъното, а и по малко кръв пуска така
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
Аватар
dedeff
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1100
Регистриран на: Вто Апр 11, 2006 6:09 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от dedeff »

Кърцата написа:единствената обработка която правя на пиявицата е да и разкъсам с върха на куката смукалата за да не се залепва по дъното, а и по малко кръв пуска така

И аз по този начин,но с ножичка или нокторезачка отнемам по малко и ит двата края.
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Мнение от krokibg »

Аз направо ги режа тези пипала,за да пусне кръв и да не се лепи по камъни и други неща под водата с тези острите ножички които продават по рибарските магазни но не ги отстранявам напълно а оставям да виси в единия край защото в противен случай пиявицата го въстановява а като виси ,просто нама шанс.Интересното е че вебер гони по плитча и то дребни рибки,а неще да взима постоянно на рибе.Преди да излязат и да станат хит воблерите и рапалите,всичко се свеждаше до използуването на гореспоменатите стръви,но хората сме толкова находчиви,че сме изнамерили и други начини да го хващаме.Тук ще призная,че когато за първи път отидох на Овчарица,взехме да ловим на рибки,пиявици и тям подобни,но един ден Нончо ни изненада като ни показа как го ловят там сома.За тези който не са в час ще кажа че се нарича НИЩЕЛКА и този метод никога несъм го знаел но бях приятно изненадан от факта че работи и то доста добре.Местните явно са го практикували от доста време,но имаха добрата воля да го споделят и с нас.За информация на колеги който незнаят какво е това,ще обясня че: Нищелката представлява две телчета дълги около десет санта или се правят по желание и според размера на рибката която ще се използува за стръв.Тези две телчета се запояват едно за друго и в двата края се правят клупове който също са запоени и на единия край,предварително преди да се запои,се слага троика голяма също според рибетата.Понеже теловете са финни,след като са запоени и е сложена тройката,предния край,на който няма троика се нанизва през рибето/отзад/и се вади през устата,след което се смачква много вниметелно и се нанизва на излезлия отпред край едно олово от максимум 10-15 грама.Тройката остава от задната страна,а отпред клупъ се разтваря пак внимателно за да не се дава възможност на оловото да тръгва по линията на горе.Всичко това се закача с карабинка или вирбел за линията и се замята също като със воблер или блесна и се набира по същия начин.Този метод при мене е проработил само два пъти когато съм го пробвал на река /Марица/имам извадени само два сома от 3.8 и 6.2 кг.На овчарица сме вадили до 55кг сомове на тази примамка и както младите ни колеги се досещат тя е също като воблера но с една троика от зад и го имитира или по-точно воблерите имитират нищелката.Единственния недостатък на този метод за ловене на сом е че рибето е доста крехко и след десетине - максимум дваисет замятания,трябва да се замени с ново защото се разкъсва.Може би тази година ще отделя повече време за този метод по Марица,защото според мен би трябвало да е също така ефективен по реките,както е на овчарица.Старите колеги който знаят за него да не се сърдят ако са го разисквали някъде из форума,но нямам време да се ровя назад и да търся.Пяк и да е писано,едно опресняване няма да е зле.Ако някой колега го е пробвал по Дунава,се надявам да го сподели и да каже дали там е ефективен и ако не се надявам тозисезон да го пробват и после да споделат какво са постигнали.Надявам се да съм ви бил полезен.
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
kalinux
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Пет Дек 30, 2005 3:29 pm
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Кроки, нищо ново под слънцето. Тая Нищелка както и казвата е всеизвестния метод Драшкович и на нея се лови всякакъв хищник - сом, бяла, щука. Даже се продават готови такъми в магазините. :D
От Въча по-хубав няма.
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Мнение от krokibg »

Съгласен съм,но когато го научих преди 8-9 години,небях и чувал за драшкович и михаилович и драганович.Ако прочетеш отново ще видиш че нямам претенций да съм открил топлата вода,но Драшкович не се ли слагат допълнително поне една троика и рибето да стане като извън земно набито с куки.Не помня да са ми показвали нещо такова когато ни отвориха на този метод -нищелката и както споменах тогава ме казаха нищелка а не драшкович.Благодаря все пак за поправката,но мисля че и преди драшкович тук в България е ползуван подобен такъв метод.Хайде със здраве и кажи колко би ми струвал един добър кльонк и би ли ми продал един.Надявам се че с нищо не съм те обидил,освен ако не си от приятелите на мрънкалата от форума.Мойте уважения към твоите способности и да ти кажа че не е подигравка а съм искрен.Всички са единодушни че си най добрия в направата на кльонкове и аз съм съгласен със тях,защото са хора който разбират от този метод.естественно,всичко е до желанието или може или неможе.Благодаря ти предварително.Пожелавам ти успех през този сезон.
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Мнение от Ivak »

За червейте и дребните ами те като са гладни налитат на всичко.

Еле пък да се претрепя да гоня по торищата конощипи и да ми ги изядът 300-400 грамови, малиии направо ми иде да ги изям живи :lol: :lol:

През ноща сякаш по малко кълват дребните.

И много често по малките сомове се държат по няколко на едно място, необяснимо за мен но съм имал по 4-5-6 удъра на едно място и то все еднакви по големина. :roll:

Вярно е че се храни доста с мърша но по труно се лъже на нея
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Мнение от krokibg »

Тези ,малките сомчета са толкова лакоми че нямам думи.Сигурно вървят в пъкет и подбират рибетата пред себе си докато ги заклущят някъде,и започва сеч и страшно плюскане.Това са предположения,все пак не съм стоял под вода и да гледам какво става.И аз съм имал по няколко удара,и когато видя че се активират сменям стръвта веднага за да не пипат дребните а да чакам за по едри.Дребните налапват в повечето случаи букета от червей или пиявици доста на вътре и много често си безсилен да ги спасиш.Питането е защо не взима на закачено рибе на куката,както взима и налита на пиявиците червея и поповите прасета ??? На мен това мие чудно,макар че не рядко взима и на рибка.Чакал съм преди години по на вде-три различни стръви и фактите сочат че предпочита горните стръви в по-голяма степен от рибетата,маже би 85% към 15% е разликата.
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Мнение от Ivak »

А те точно туй и аз се чудя :!: :!:

Защо неще на рибка, пробвал съм всякъкви, през ноща ми е кълвало на рибка ама през деня неще.

Много пъти са ме нападали малки сомчета, и при смяна на стръвта за да се отърва от тях, спира моментално да кълве, при положение че на някой места съм сигурен че има и едри риби където са ми въдиците :wink:
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Мнение от krokibg »

Ивак,природа бе приятелю,знаем ли ги тези големите сомища какво мислят.Може пък да оставят дребосъка/малките сомчета/ да се хранят и те да ги пазят,защото съм чел че сома е една от рибите които си пазят собственната популация,говоря за рибетата на всеки отделен родител,нищо че ако мине друг чужд сом,може да бъде изяден от родителя.Убеден съм че има силно развит канибализам и при тях,както е при други хищници.Ивак,май само двамата умуваме по този въпрос и дано някой не реши че се правим на специалисти ...... :lol: :lol: :lol:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Мнение от sapuna »

Айде и аз да изкажа своят скромен опит.Много рядко ми се е случвало да извадя соме (соме,защото по нашите рекички големината им е до 3-4кг,рядко и нещо по-голямо).Преди няколко години на Джулюнска река/Търновско/ местни извадиха няколко екземпляра по 10-12кг.Юрнахме се всички да ги търсим,ама няма то.Доста нощи изкарах на бента почти без резултат.Големите пиявици ги взимаха кефалите,докато не сменихме на жабка.Удари постоянно,ама само бебета по малки и от кило.Сменихме тактиката и вирът.Закарахме тракторни,автомобилни и какви ли не гуми.Вирът широк и дълбок,но няма никакви подводни укрития-нито подмоли,нито камъни,да не говорим за надвиснали дървета/всичко вече бе преработено в Свилоза/.Натъркаляхме гумите във водата,нишанирахме си ги и на следващата седмица извадих и най-големият си от този вид-малко над 5кг.Просто бодеш голяма водна жаба,с по голяма тежест и дълъг повод и бой към гумите.Почти нямаше празно цялото лято.
На следващата година-имам чувството,че в реката бяха изсипани на света гумите.Просто няма по-лесен начин от това да бръкнеш и да си извадиш наемателя.Сега вече не знам дали въобще има сом в тази река?!?!?
И за да ме разберете правилно,искам да кажа че не описвам някакъв нов метод,а просто споделям преживяванията си!
НАСЛУКА МОМЧЕТА!!!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Мнение от krokibg »

То това е тръпката,да си споделяме преживяванията и всичко което сме забелязали в държанието на този мустакат приятел.Много ми се иска,да се уговорим и да пробваме тази година всеки по неговия край,няма ли сома да си даде доволно на тази нищелка,понеже си наподобява точно воблер но с истинска,макар и малко поумряла риба.Аз ще го пробвам още от първите дни когато му дойде времето и ако е така ефективна както на овчарица,ще си спестим доста пари за воблери и рапали,понеже вече станаха и доста скъпи.
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”