За сом в река

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: За сом в река

Мнение от аксел »

Колега,не говори така.........................................после някой ще вземе да хвърля пудовки в реката.Мисля си,че от твоите твърдения нямаш голям опит със сомовете-точно тези думи са пълна противоположност на успеха при риболов на сом.Реката непрекъснато мени местата от дълбоки стават плитки и обратно.Да хвърляш на едно и също място е равносилно да си обречен на неуспех.Много ми е интересно колко голямо трябва да е оловото за да има успех,сигурно при тебе кълват на олово,що ли при мене не щат???????? :D
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
Vlado_852
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 655
Регистриран на: Чет Мар 25, 2010 4:18 pm
Местоположение: Владо - гр. Русе

Re: За сом в река

Мнение от Vlado_852 »

аксел написа:Колега,не говори така.........................................после някой ще вземе да хвърля пудовки в реката.Мисля си,че от твоите твърдения нямаш голям опит със сомовете-точно тези думи са пълна противоположност на успеха при риболов на сом.Реката непрекъснато мени местата от дълбоки стават плитки и обратно.Да хвърляш на едно и също място е равносилно да си обречен на неуспех.Много ми е интересно колко голямо трябва да е оловото за да има успех,сигурно при тебе кълват на олово,що ли при мене не щат???????? :D
Колегата много правилно го е казал и думите му са относими към успешен риболов на сом. Като е писал едно и също място е имал предвид на един риболовен излет според мен. Много пъти съм хващал СОМ по р. Дунав и знам, че при удар на едно място е много вероятно да има и втори. /Повече от два в един ден на Дунав не съм хващал/ А за тежестите няма да коментирам, ако искаш си ги лови с мухарката... :D
Аватар
old fox
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 640
Регистриран на: Вто Апр 12, 2005 10:52 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: За сом в река

Мнение от old fox »

saiman написа:Тайната на успеха е в голямото олово и мятането на едно и също място,зависи колко е голяма реката де
Наслука!
Вярно - но специално за това място - голямото олово се забива между камъните и много често къса. Олово със твърд шлаух за водач - от рода на бомбардата ще е най-добро за там. И в никакъв случай плоско олово !!!
На мене ми скъсаха две сомчета и на колегата два ли три ли - не знам, НО като сменихме стръвта и оловата нещата потръгнаха :wink:
РИБОЛОВА Е КАТО СЕКСА - ИЛИ МОЖЕШ -ИЛИ ГЛЕДАШ 1 1 1Р
Аватар
old fox
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 640
Регистриран на: Вто Апр 12, 2005 10:52 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: За сом в река

Мнение от old fox »

аксел написа:Колега,не говори така.........................................после някой ще вземе да хвърля пудовки в реката.Мисля си,че от твоите твърдения нямаш голям опит със сомовете-точно тези думи са пълна противоположност на успеха при риболов на сом.Реката непрекъснато мени местата от дълбоки стават плитки и обратно.Да хвърляш на едно и също място е равносилно да си обречен на неуспех.Много ми е интересно колко голямо трябва да е оловото за да има успех,сигурно при тебе кълват на олово,що ли при мене не щат???????? :D

А има и голям шанс да го уцели с пудовката :lol: :lol: :lol:
РИБОЛОВА Е КАТО СЕКСА - ИЛИ МОЖЕШ -ИЛИ ГЛЕДАШ 1 1 1Р
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: За сом в река

Мнение от аксел »

То затова и някъде бях написал,че оловото се връзва с по-тънка корда та ако се закачи да загубим оловото,а рибата да си остане на въдицата. :idea:
валатът не най-лошото нещо на света
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: За сом в река

Мнение от Ivak »

Става въпрос за долно олово, нали?
Не е ли по удачен варианта с проходно. Аз поне винаги така го ловя. На дунав масово по се използва долно олово, камък, гайка, болт и т. н. като повода е 20-30 см само.
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: За сом в река

Мнение от аксел »

Ивак,има си места за проходно/подвижно/ олово/"мрянски такъм"/ и места за крайно олово/"на мустак"/.Примерно,там,където е края на ямата/на изплитняването/ посочения от теб монтаж ще работи по-добре,но ако търсиш страничните ръбове монтажът с крайно олово ще е много по-удачен,оловото ще се залепи на ръба,а стръвта ще се вдигне точно над него.Учудващо е,когато примерно до мене колега хвърля с 200гр. олово ,а аз примерно с 25гр. като и в двата случая стръвта не се мести.Ти си помисли кой ще има по-голяма чувствителност на линията.Другият основен недостатък на монтъжт с подвижно олово е,че когато водиш сом по дъното оловото фактически е пред рибата и "обира" всички закачки по дъното,което е много рисковано.Знаеш че ъгъла на изваждане на сома при дънен риболов не като от лодка -отвесно нагоре,а както знаеш силата на сома е на дъното,там той е в стихията си.И най-накрая,ще се опитам да дам един съвет-при риболов на сом на река избягвайте хвърлянето на големи дистанции,тоест-забравете онази глупава мечта на всеки рибар да хвърли непременно на отсрещния бряг! :idea:
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: За сом в река

Мнение от Don4o_62 »

Аксел,кво става приятелю.Да не се отказа от воблерите :roll: .Усещам,че почва да те мързи да въртиш,та търсиш по лекото :D
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: За сом в река

Мнение от Ivak »

Вече се убеждавам, че има сериозна разлика от търсенето на сома в Марица и в Дунав.

Благодаря за поясненията. А за влаченето на оловото предпочитам да е пред него отколко под него. По Дунав на много места е каменисто (от тея едрите камъни с ръбовете) и не мисля че е удачно неповжиното. Отделно ръбовете на ями са над 1 метър има такива с по 2-3 метра денивелация.

Ще опитам и монтажа с долно олово, но на Вардар и Струма. :wink:

За мятането на далече, много все още го правят. Други също мятат в най-дълбокото и винаги, грешка според мен.
Излизали са ми на по малко от 2 метра дълбочина върху абсолютно равно пясъчно дъно :wink:
Естествено ги усетихме и имаше бой по канчетата :lol: :lol:
Аватар
Franko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 629
Регистриран на: Пон Окт 10, 2005 9:15 am
Местоположение: пловдив

Re: За сом в река

Мнение от Franko »

Ivak написа:...........Излизали са ми на по малко от 2 метра дълбочина върху абсолютно равно пясъчно дъно :wink:
Нощно време излиза и на по плитко :wink:.В Марица приятел улови 22кг на метър дълбочина.
Хвърляш смело.
За монтажа ,ще подкрепя Аксел.Напълно е прав с това ,че при даден терен е различен такъма.
Преди и аз хвърлях с подвижно олово ,стоперен възел(не вирбел)и повод около 40-50 см.
После обърнах така линията:основно влакно 0.50мм и на края куката.На 70см от нея връзвам повод 0.20мм-60см с плоско олово 80гр.(могат до се завишат посочените размери в зависимост от рибите които очакваме).Възела е подвижен,но стегнат малко повече.Намотките са в посока куката и илизаме в посока пръта.Така от тежеста си оловото няма да се свлича на долу.При голяма риба оловото се къса или при закачка.Дори и да слезе повода до куката ,после си го връщаме и ако трябва привързваме на ново ,но само кукичката.Цялата линия е само с един възел при куката.С този монтаж се излиза над тиня ,водорасли и камъни.Стръвта се рее свободно. :wink:
http://www.vbox7.com/play:1dbd3caf
Кой знае на къде?Кой знае до кога?....
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: За сом в река

Мнение от Ivak »

Проблем с възлите нямам така или иначе какъвто и да ми е монтажа възела ми е само един, или Паломар или Сан Диего. Куките са на метален повод с халки и няма никакви притеснения за здравината. Знам, че не е нужен повод но при монтаж с тапа рибката седи встрани от основното и си помпи като невидяла. при проходното олово също избягвам заплитането и рибето си рипа яко.
Вече имам два прилични сома (единия избяга малко преди да излезе на сухо :oops: ) с метални поводи и си мисля, че хич не го бърка. Важно е какво ще прави стръвта.

Защо ползвате малки олова, каква е уловката. Аз поне държа стръвта ми да е на точно определено място като я метна :roll:
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: За сом в река

Мнение от аксел »

ИВАК и аз вече открих сезона с един мъжкар 14кг,на 20гр. олово,корда 0,40/Лазер/.Уловката е следната не винаги сомът трябва да се търси в най-бързото течение в средата на реката.Там е най-бедно на храна. :idea:
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
hiper tunkvan
новобранец
новобранец
Мнения: 63
Регистриран на: Вто Авг 02, 2011 5:55 pm
Местоположение: Пловдив

Re: За сом в река

Мнение от hiper tunkvan »

Аз съм един хипер начинаещ и за тва немога да се похваля с улов,кво ли не изчетох и пробвах на дъно. Май проблема ми е,че все не нацелвам място.Как да изберем такова??? Има ли някой Маришки Сомист,който да помогне на един аматьор да си хване евентуално първия сом? :oops: :)
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: За сом в река

Мнение от аксел »

Бих ти помогнал със съвет,но не искай от някой да те вземе и да те заведе на мястото където е видял или знае,че има сом,защото това е най-важното нещо при този риболов и естествено всеки иска сам да си хване своят си сом/първи безплатен съвет/......и да добавя :от 10 август до 25 септември е златния месец за риболов на едър сом по Марица/съвет номер две.Използвай за стръв средна жаба/съвет номер три/.Съвет номер четири:следи винаги нивото на Марица,при едно ниво дава на едни места,а при друго на други,предполагам знаеш,че реката може два три пъти дневно да пада и да качва.Съвет номер пет:сом на дъно се лови от сам човек или най-много двама/печени рибари/.......,ако има друг рибар на десетина метра от тебе или точно срещу тебе потърси си друго място.Когато чакаш и брега позволява застани/най-добре седни на стол и не мърдай/ на 3-4 метра назад от брега.Не свети с фенер постоянно,не се разхождай по брега....и т. н.Миналата седмица ей така на майтап за два часа ударих едно соме към четири килца но дъно.Успех.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
hiper tunkvan
новобранец
новобранец
Мнения: 63
Регистриран на: Вто Авг 02, 2011 5:55 pm
Местоположение: Пловдив

Re: За сом в река

Мнение от hiper tunkvan »

Благодаря ти за съветите! Имам още един въпрос чух ,че евентуално ако има потънало дърво сома излиза срещу течението от предполагаемото гнездо и сутрин се прибира от другата страна вярно ли е? А и още едничък ако се ориентирам на някой бент къде ще е по удачно преди него или след него на въртока да хвърля? Кой знае как ще се радвам ако си хвана първия сом,сигурно като малко дете както на времето когато си хванах първата щука.В същото болестно състояние се намирам сега след 15 години. :)
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”