атмосферно налягане

Модератор: sapuna

MadKing
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Авг 26, 2014 1:45 pm

атмосферно налягане

Мнение от MadKing »

привет колеги!
Пускам тази тема за да поговорим за атмосферното налягане.Бих искам да споделите от собствен опит при какво време има НАЙ-добри резултати при спининга,в смисъл високо или ниско ат.налягане,и ако може с цифри да обозначим кое е ниско и кое високо налягане и разбира се за кой хищник става дума ще съм благодарен на всеки който сподели малко инфо. Hов съм и нямам много знания и опит
Благодаря предварително и наслука :smt117
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: атмосферно налягане

Мнение от Д.Граховски »

Интерсно е да се знае наистина. Лично според мойте наблюдения върху щуката в дена в който се променя атмосферното налягане тя е неактивна, иначе ако държи постоянни ниски или високи стойности няколко дни няма проблем толкова много и все пак това е много относително. За да даде някой точен отговор на въпроса ти трябва да си води дневник и да има поне по 100 ситуация на ниско, високо, нормално за сезона налягане, както и променящо се през деня. И все пак винаги има изключения.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
nikolas3
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Пет Юли 27, 2012 5:17 pm
Местоположение: София

Re: атмосферно налягане

Мнение от nikolas3 »

Точен изказ относно изключенията....
Но моя опит е от около 10+години.
Смених 2-3 часовника с барометри.
Те по принцип показват някакви стойности. Но хващат със сигурност тенденциите, т.е. това което нас ни вълнува. Калибрирам си ги редовно: има един сайт, който дава текущото налягане в София. Онова в сайтовете и новините е за морското равнище.
Относно кълването.......
Всичко съм виждал, но по принцип когато играе налягането кълве по-малко/атаките са редки/.
Повече ходя по моретата на юг за хищници и там времето е по-различно като динамика. Обаче след лошо време/ когато след вдигане на налягането си се стабилизира / може би е по-удачно.
Всъщност хищника идва, когато има какво да яде, а това е повече сезонно зависимо отколкото от налягане.
В Гърция на маятикото викат така защото идва да яде през май :D
Сега иде дорадото...
После другите дзверове..
Т.е. сезонноста ми е по -удобна да се оправдавам за нехванати риби :mrgreen:
При сладководните хищници съм видял горе-долу същите тенденции.
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо и теб те питат;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: атмосферно налягане

Мнение от Д.Граховски »

Аз до момента имам наблюдения, но само по спомен, за съжаление нямам навика да си водя дневник, което 100% увеличава шансовете за успех. Разчитам основно на интуиция и опит. Но все пак се замислям да сибвзема една тетрадчица и да си пиша.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
максимов96
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Мар 22, 2014 4:14 pm
Местоположение: Сандански

Re: атмосферно налягане

Мнение от максимов96 »

Полезна статийка :wink:
http://bigfish.bg/news/taktika/Nalyagan ... -vrag.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Разкажи как го води попера?На каква дълбочина ти удари?
taner
новобранец
новобранец
Мнения: 99
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 2:45 pm

Re: атмосферно налягане

Мнение от taner »

Досега опита ми сочи, че има някакво значение, но основното заключение при мен е, че нямам възможност да се съобразявам с налягането, имам време отивам, като не кълве я мъчим :)

Сериозно, има значение според мен. Преди време гледах и записвах тренда от вундерграунд и си правех некви сметки. При покачване и/или стабилни стойности вярвам за себе си, че резултатите са по добри.
Относно морските обитатели, там факторите стават много повече и по завързани май :)
http://www.fishingzone.bg" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.facebook.com/FishingZone" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: атмосферно налягане

Мнение от sapuna »

950-1050 ,говорим ли за шарани аз това съм установил!
А щом влияе на мирните ,предполагам мъти и хищните!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: атмосферно налягане

Мнение от delio-haidutin »

sapuna написа:950-1050 ,говорим ли за шарани аз това съм установил!
А щом влияе на мирните ,предполагам мъти и хищните!
това в хектопаскали ли е???това -1050 нещо множко ми се види :shock: ,да не си сгрешил -1005hpa :?:
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: атмосферно налягане

Мнение от sapuna »

Нормалното атмосферно налягане на морско равнище е 1013 ,така че 1050hPa за по високи географски райони идва малко високо ,но наблюденията ми показват ,че резултатен риболов винаги имам в дни с налягане около и малко над 1000hPa.Та свивам малко диапазона на 1000-1010!Ходил съм с барометър по язовирите и никога не е имало резултат при показания под 950 ,започне ли покачване - започват и рибите!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
baikras111
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 116
Регистриран на: Съб Юли 11, 2009 11:04 am

Re: атмосферно налягане

Мнение от baikras111 »

sapuna написа:Нормалното атмосферно налягане на морско равнище е 1013 ,така че 1050hPa за по високи географски райони идва малко високо ,но наблюденията ми показват ,че резултатен риболов винаги имам в дни с налягане около и малко над 1000hPa.Та свивам малко диапазона на 1000-1010!Ходил съм с барометър по язовирите и никога не е имало резултат при показания под 950 ,започне ли покачване - започват и рибите!
:smt023
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: атмосферно налягане

Мнение от delio-haidutin »

sapuna написа:Нормалното атмосферно налягане на морско равнище е 1013 ,така че 1050hPa за по високи географски райони идва малко високо ,но наблюденията ми показват ,че резултатен риболов винаги имам в дни с налягане около и малко над 1000hPa.Та свивам малко диапазона на 1000-1010!Ходил съм с барометър по язовирите и никога не е имало резултат при показания под 950 ,започне ли покачване - започват и рибите!
сега се празрових из прогнозите за различни градове и разликата между варна ,софия ,шумен ,бургас ,банско ,мусала е само 1 еденица,а ми направи впечатление ,че на мусала е 1015 ,а във варна 1014,а нали на по-високото е по-ниско налягането :shock: :lol: .а сапуна както намеква ,че ако е над 1010 ,шарана ще е луд,то от месец като гледам ,не е падало под тази стойност,пък и рибата не е избита :lol:
и друго ,чета ,че при високо ,жабите крякали ,е ми точно пък като крякат жаби хич не ми кълве,високо ли е ниско ли е ,не знам :roll: .с една дума "рибешка работа"
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
nikolas3
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Пет Юли 27, 2012 5:17 pm
Местоположение: София

Re: атмосферно налягане

Мнение от nikolas3 »

Това с данните за налягането в повечето сайтове е само за атм.налягане на морското равнище.
Колкото повече се качваш- налягането намалява. За София нормалното е 940+- 10.

http://www.stringmeteo.com/synop/bg_stday.php" onclick="window.open(this.href);return false;

За морето Сапуна е прав 1013 и т.н.
повечето часовници мерят надм. височина през налягането и обратно. Като си калибрирам висотомера на 1 м. / на море/ нещата се получават с що -годе реални стойности.
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо и теб те питат;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: атмосферно налягане

Мнение от delio-haidutin »

не знам какво да си говорим ,ама онзи ден налягането високо,времето слънчево,лек ветрец и.........паяжини по въдиците. :lol: към 30 въдици имаше във водата,ни едно почукване или там барем някаква заблудена каракуда или кефалче да се закачи.освен налягането ,сигорно и промяната на времето влияе доста ,предния ден чувствително захлаждане със дъжд,и както му викаме "рибешка работа",тя си знае какво и е.или по-точно природата си контролира процесите. :drinkers:
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
nikolas3
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Пет Юли 27, 2012 5:17 pm
Местоположение: София

Re: атмосферно налягане

Мнение от nikolas3 »

Поредно капо-днес предиобед от 8 до 12,30 налягането пада устремно: за 4 часа ръкомахане с лайт и медиум хеви такъм с почти всичко налично по кутиите Никакъв интерес на хищници. Колегите шаранджии и те така.
Плувкарите -тоже.
Вчера е било различно...
Това на Кривина.
Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
Руски форум: питаш нещо и теб те питат;
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”