Как се запалих по спининга.

Модератор: sapuna

MaistoraVD
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Окт 04, 2014 9:25 am
Местоположение: Благоевград

Как се запалих по спининга.

Мнение от MaistoraVD »

Здравеите на всички. Не обичам да използвам думите "колега" и "наслука" :D . Започнах да практикувам този вид риболов преди няколко дена. Не знам дали се дължи на късмет или просто си го имам в кръвта но онзи ден хванах една щука 2 - 2.5 кг. На следващият ден имах 2 малки , които освободих и 2 костура. Днес извадих щука около 1.5 - 2 кг . На 22 години съм , студент по професия :D , за мен този спорт е скъпо удоволствие. Ловя с обикновен телескоп на дам 3.6 м . Направих му 1 корекция - смених върха с по - мек за да имам по добър контакт с движенията на различните примамки . Макарата срам ме е , но успях да отделя 10 лв , преден аванс иначе , 4 лагера , но уви започна да скърца на 2-я ден , но нищо и така е добре за сега.
Примамките : Стартирах с 30 лв начален капитал . Взех си 1 обикновена клатушка за 2.50 - цвят зелено - бяло. Два воблера - единият е на салмо - имитиращ щука , газещ на дълбочина 2.5-3 метра. Не разбирам много , но за мен много несполучлив воблер - може би и техниката ми на замятане не е перфектна , но смятам , че воблера има многго малък летеж. Другият воблер ( незнам дали е на тази марка или дали има такава ) , но на гърба му пише Стрикер про . Воблерчето е малко - около 4-5 грама , газещо на дълбочина 0.5-1 м с черен гръб , и сиво + леко червено от страни . Взех и още 2 клатушки .
Оф имам толкова много за питане и разказване , че чак се надявам да не съм ви досаден .
Та сега да ви разкажа за щуките . След като предишният ден бях с един приятел на гъоловете около село Покровник - Благоевградско , всъщност от тук тръгна всичко . Бях отишъл за каракуда , но след толкова невървеж , взех 1 малко воблерче от неговите - 2-3 гр и , вързах го небрежно и започнах да замятам . Бързо хванах начина на водене на воблерчето и за 1 час улових 4 малки костура и 1 щука около половинка. От тук тръгна исрката .
На другия ден след като накупих работите по горе отидох на същият гъол около 4 - 4 и 30 . Започнах да пробвам примамките - признавам си успях да хвана темпото на водене само на клатушката . С воблерите правех основно почистване на водоема тъй като в началото където ловях , беше обрасло, разбира се не до толкова , че да не може да се замята. Направих около 30-40 може и повече хвърляния , след което ми дойде на ума да заметна успоредно на брега където е тревата и да водя клатушката близо до нея . Заметнах на около 30 метра и след около 10 последва удар. Аванса се чу , краката ми омекнаха :D , рибата дърпаше ли дърпаше. Изморих я и я искарах , красавица , която не освободих . И тук е мястото да кажа , че когато ми се яде риба предпочитам да е от тази която мога да си хвана от колкото да взема от тази от магазина. Може да ме съдите , но това е.
На следващият ден отново отидох , хванах 1 малка щука и 1 костурче.Днес отново бях. Незнам дали е правилно , но аз не сменям местото постоянно , въртя на едно място около 1 час час и нещо . И така замятах на едно ново местенце около час и половина , но уви нищо. След това намерих едно сравнително обрасло местенце с малка дълбочина . Започнах да замятам с малкият воблер Стрикер Про , с който предишният ден хванах малката щукичка и костурчето . Хванах начина на водене на воблерчето , имаше страхотна игра . Тъй като мястото беше с малка дълбочина а воблерчето потъваше на около метър метър и половина , го водех с високо повдигнат връх , така че да седи в горният слой на водата над водораслите. След около 10 хвърляния ми взе едно костурче. Целувка за късмет и сбогом . И тук приятели точно на следващото хвърляне на окло 5 метра от брега ми взе 2-рата щука , по - малката около 1.5-2кг . Тя за разлика от предишната се бореше много повече , изпълни ми душата , правеше дори скокове. Извадих я и я освободих.
И за нещастие след малко време успях да закача воблерчето за някое коренище около брега и го скъсах , беше ме много много яд , тъкмо се бях привързал към него и му бях хванал играта. Още ме е яд , затова и седнах да попиша малко та да ми мине пък и да споделя тези невероятни емоции.
Последно промяна от MaistoraVD на Нед Окт 05, 2014 6:59 am, променено общо 1 път.
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Как се запалих по спининга.

Мнение от antivik »

Поздрави за хваналата те "краста" :) , те сега ти започват разходите за всякак`ви такъми и мурафети. Лошите замятания може да се дължат на сопата, която ползваш.
И един акъл: Прегледай правилата на форума за публикуване на снимки, че инак ще береш ядове :wink:
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
къца - кълве
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1470
Регистриран на: Сря Ное 17, 2010 6:43 pm

Re: Как се запалих по спининга.

Мнение от къца - кълве »

То без разходи не става нищо.Удоволствието си заслужава.Не съм съгласен за"сопите"човека е сменил върха с по-чувствителен ако напълни барабана на макарата до горе и ползва влакно подходящо за съответния грамаж на воблера няма проблем.Аз с такива сопи бая риба излових. :D
MaistoraVD
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Окт 04, 2014 9:25 am
Местоположение: Благоевград

Re: Как се запалих по спининга.

Мнение от MaistoraVD »

къца - кълве написа:То без разходи не става нищо.Удоволствието си заслужава.Не съм съгласен за"сопите"човека е сменил върха с по-чувствителен ако напълни барабана на макарата до горе и ползва влакно подходящо за съответния грамаж на воблера няма проблем.Аз с такива сопи бая риба излових. :D
0.25 съм сложил , не разбирам много , сега ги уча . Повода си го правя от едно старо 0.40 шаранско , гледам че и при 2-те щуки не беше мръднало .
MaistoraVD
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Окт 04, 2014 9:25 am
Местоположение: Благоевград

Re: Как се запалих по спининга.

Мнение от MaistoraVD »

antivik написа:Поздрави за хваналата те "краста" :) , те сега ти започват разходите за всякак`ви такъми и мурафети. Лошите замятания може да се дължат на сопата, която ползваш.
И един акъл: Прегледай правилата на форума за публикуване на снимки, че инак ще береш ядове :wink:
Благодаря за съвета. Ще прегледам !
Аватар
къца - кълве
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1470
Регистриран на: Сря Ное 17, 2010 6:43 pm

Re: Как се запалих по спининга.

Мнение от къца - кълве »

0.25 съм сложил , не разбирам много , сега ги уча . Повода си го правя от едно старо 0.40 шаранско , гледам че и при 2-те щуки не беше мръднало .[/quote]

Принципа е такъв.Ако не може да хвърляш далече или воблера няма игра слагаш по-тънко влакно.Ако и това не помага на играта търсиш причината във воблера.Този повод не е мръднал,но ще береш ядове с него слагай метален.
MaistoraVD
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Окт 04, 2014 9:25 am
Местоположение: Благоевград

Re: Как се запалих по спининга.

Мнение от MaistoraVD »

къца - кълве написа:0.25 съм сложил , не разбирам много , сега ги уча . Повода си го правя от едно старо 0.40 шаранско , гледам че и при 2-те щуки не беше мръднало .
Принципа е такъв.Ако не може да хвърляш далече или воблера няма игра слагаш по-тънко влакно.Ако и това не помага на играта търсиш причината във воблера.Този повод не е мръднал,но ще береш ядове с него слагай метален.[/quote]
Благодаря за съветите. Иначе моето наблюдение засега е , че щуките всъщност взимат близко до брега , при замятания от порядъка на 10-20 метра. Така ли е в повечето ситуации или се бъркам ?
Аватар
къца - кълве
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1470
Регистриран на: Сря Ное 17, 2010 6:43 pm

Re: Как се запалих по спининга.

Мнение от къца - кълве »

MaistoraVD написа:
къца - кълве написа:0.25 съм сложил , не разбирам много , сега ги уча . Повода си го правя от едно старо 0.40 шаранско , гледам че и при 2-те щуки не беше мръднало .
Принципа е такъв.Ако не може да хвърляш далече или воблера няма игра слагаш по-тънко влакно.Ако и това не помага на играта търсиш причината във воблера.Този повод не е мръднал,но ще береш ядове с него слагай метален.
Благодаря за съветите. Иначе моето наблюдение засега е , че щуките всъщност взимат близко до брега , при замятания от порядъка на 10-20 метра. Така ли е в повечето ситуации или се бъркам ?[/quote]
В повечето случай щуката ловува близко до брега,но и на вътре до островчета и по край водорасли.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”