Бюджетен плетеняк

Модератор: sapuna

Аватар
vantonov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Вто Дек 06, 2011 4:23 pm

Бюджетен плетеняк

Мнение от vantonov »

Колеги, давайте идея за бюджетно плетено влакно с диаметър 0,08 до към 30тина лева. Гледам по сайтовете на Енерго Тийм има такива - някой ползвал ли ги е и да каже как се държат. Приемам и други предложения :) Мерси и хубав ден :fishing12:
Лошият риболовен ден винаги е по-добър от хубавия работен!
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Бюджетен плетеняк

Мнение от Д.Граховски »

Въобще не забегвай към тия. Ще ти дойде бая над 0,08. Бюджетни които съм ползвал са, ПП ментето -много зле, YGK g-soul много хубаво влакно, Lazer PE и сега го ползвам ама бързо се наранява и есента си закупих Varivas high grade pe4 в размер 0.8, което е към 0,165 ако не се лъжа. Няма смисъл да се изхвърляш на толкова тънки брейдове. Предполагам идеята ти е дошла от наблюденията из сайтовете където е заявена дебелина 0,08 и издръжливост 10 кила (примерно) . Нищо общо, при 0,165 мм вариваса ми държи към 4 кила, а е 30 лева, вземи си подобен или по-дебел ако ще го ползваш за щука и по-едри риби размер 1-1,5 даже и 2. Аз ползвах 2 за щука и имах добър кастинг, добра здравина и почти не съм сял примамки. Моят съвет е вземи някои доказал се със реално заявени параметри и качество, защото ще ти стане по-скъпо ако вземеш някой дето не струва и го хвърлиш и вземеш втори и него хвърлиш и накрая вече читав.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
vantonov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Вто Дек 06, 2011 4:23 pm

Re: Бюджетен плетеняк

Мнение от vantonov »

Мерси колега, Граховски. В процес на закупуване на спининг (1-9гр.) съм, с който мисля да обикалям по реката за клен и ако дай, Боже, излезе някоя пъстра хубавица, тааа затова съм се насочил към тоя размер. Иначе кленовете са до 1,5кг., а пъстръмките - кой ги знае....има и трофей по над 60см...
Лошият риболовен ден винаги е по-добър от хубавия работен!
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Бюджетен плетеняк

Мнение от Д.Граховски »

То разбираемо защо искаш тънък, но ако си вземеш някой ептен бюджетен, рискуваш да получиш доста дебел, груб и гаден плетеняк, а пък от друга страна се носи мълва, че читавите такива в размери 0.8, 0.6 се пресукват от въртящи блесни. Не че дебелите не се пресукват, на мен ИГК-то ми се усукваше много доволно, тъй че ... Вземи си един варивас хай грейд 0.8 и си свиркай. Може и някакво флуоро да си закупиш на същата фирма, ако ходиш из каменисти места. Аз двете ги взех за 48 лева ако не се лъжа. За сега съм доволен. Даже декември мятах и въртележки с флуоро повод и хубав вирбел и нямах проблеми. Препоръчвам ти това, защото имам впечатления от него, ИГК не знам дали имат такива размери. Но според мен този енерготийм ще е по-дебеличък от заявеното.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
pampasa
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1382
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 2:32 pm
Местоположение: София

Re: Бюджетен плетеняк

Мнение от pampasa »

http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... e-pe4-150m" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Един ден , ще накарам България да се гордее с мен .......
Ribarina
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1152
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 1:11 pm
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Бюджетен плетеняк

Мнение от Ribarina »

Ето аз от къде си купувам :

http://www.ebay.com/itm/300M-Agepoch-Su ... hash=item0
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Бюджетен плетеняк

Мнение от Д.Граховски »

Както бе казал един любим мой модератор преди време, туй можеш да го използваш за въжета за простор :D , ама за спининг и то на кефали с дребни примамки.....
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
vantonov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Вто Дек 06, 2011 4:23 pm

Re: Бюджетен плетеняк

Мнение от vantonov »

Нещо за Power Pro да споделите?
Лошият риболовен ден винаги е по-добър от хубавия работен!
Аватар
refab
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 205
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 2:13 pm

Re: Бюджетен плетеняк

Мнение от refab »

Аз си купувам плетено влакно - примерно 0, 15 или 0, 20, от битпазара в София за по около 12 лева и досега не съм имал никакви проблеми. Като се закачи изкуствената примамка дърпам много силно като преди това навивам влакното около някакво парче дърво (да не се натоварва макарата) докато се скъса или куката, или влакното на мястото на захващането към блесната.

Специално за спининг риболов на пъстърва, обаче, според Станил Йотов, например, плетеното влакно не е подходящо, защото рибата го виждала. Аз лично съм хващал поне 1 балканска пъстърва на блесна с плетено влакно. Моля за мнения по въпроса относно "видимостта" (от страна на рибата - пъстърва и клен) на плетеното влакно и дали то може да компрометира риболова на тези два вида риби.
Аватар
vantonov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Вто Дек 06, 2011 4:23 pm

Re: Бюджетен плетеняк

Мнение от vantonov »

Щербакови и Шанин гледам си ги ловят и с плетено,но далеч под описания от теб размер, ама в Русия имам чувството, че и с въже за простор да меткаш...все тая. Отиваш няколко пъти на гьола, пробваш с тънкото плетено - 0.06-0.08 до 0.1 макс(според мен), виждаш, че рибата не взима, връзваш един повод 50-60см. флуорокарбон и ако имаш успех...трябва да си извещаеш за всеки момент как взима, щото в зависимост от прозрачност на водата, осветеност на водоема и т.н всико може да спаси капото. Успех!
Лошият риболовен ден винаги е по-добър от хубавия работен!
Аватар
refab
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 205
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 2:13 pm

Re: Бюджетен плетеняк

Мнение от refab »

vantonov написа:.......... пробваш с тънкото плетено - 0.06-0.08 до 0.1 макс(според мен), виждаш, че рибата не взима, връзваш един повод 50-60см. флуорокарбон и ако имаш успех...трябва да си извещаеш за всеки момент как взима, щото в зависимост от прозрачност на водата, осветеност на водоема и т.н всико може да спаси капото. Успех!
Е, да, това е решението, но ми е чудно как една риба при динамиката на движението на блесна или воблер, ще се повлияе от някаква съвсем тънка нишка пред нея (блесната), ако изобщо я забележи!? Например при щука този въпрос май почти не съществува - обикновено се използват доста видими метални поводи. Различно е при неспинингов риболов, където има повече статика и невидимостта на повода е важно условие, макар че при щука пак не е чак толкова актуална невидимостта. Вероятно щуката е по-груба, стръвна и може би с по-слабо зрение...
Аватар
vantonov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Вто Дек 06, 2011 4:23 pm

Re: Бюджетен плетеняк

Мнение от vantonov »

refab написа:
vantonov написа:.......... пробваш с тънкото плетено - 0.06-0.08 до 0.1 макс(според мен), виждаш, че рибата не взима, връзваш един повод 50-60см. флуорокарбон и ако имаш успех...трябва да си извещаеш за всеки момент как взима, щото в зависимост от прозрачност на водата, осветеност на водоема и т.н всико може да спаси капото. Успех!
Е, да, това е решението, но ми е чудно как една риба при динамиката на движението на блесна или воблер, ще се повлияе от някаква съвсем тънка нишка пред нея (блесната), ако изобщо я забележи!? Например при щука този въпрос май почти не съществува - обикновено се използват доста видими метални поводи. Различно е при неспинингов риболов, където има повече статика и невидимостта на повода е важно условие, макар че при щука пак не е чак толкова актуална невидимостта. Вероятно щуката е по-груба, стръвна и може би с по-слабо зрение...
Щуката, известна с лакомия си нрав, дебне в засада и гладна ли е - лапа всичко, което ѝ мине пред очите. Не я бърка металния повод, не я бърка нищо. Ама ако ловиш клен или пъстърва по реката, при малка и бистра вода, замяташ срещу течението...първото нещо, което ще мине пред очите на рибоците е видимото влакно, което може да ги уплаши. Аве, вече и аз не знам кво да мисля - и рибата пощръкля, и ние я поглезихме, и намаля и я наплашиха всякакви изроди.. И май-май вече всичко опира до късмет и "опит-грешка" за съжаление... Поздрави!
Лошият риболовен ден винаги е по-добър от хубавия работен!
Аватар
refab
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 205
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 2:13 pm

Re: Бюджетен плетеняк

Мнение от refab »

:) Благодаря за насоката. Ще си променя привичките и ще използвам някакъв невидим повод или тънко плетено влакно. Поздрав!

Ето тази пъстърва се излъга на блесна миналата година, закачена за плетено влакно, може би 0,15, не си спомням добре вече.

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”