Риболов на кефал на дъно

Модератор: sapuna

Аватар
максимов96
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Мар 22, 2014 4:14 pm
Местоположение: Сандански

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от максимов96 »

falco2 написа:
hristo94 написа:Имал съм успех на река Искър през лятото с дънен монтаж с подвижно олово,а също така и с монтаж с долно олово.На плувка кълве на пиявица с по голяма кука.Иначе на червей кефала не може да се дореди от пръскач и уклей.

Колега, на коя риба казвате пръскач?
Уклейка,прилича на уклея обаче е по-дребен,лееко по-широк и има черна ивица отстрани на тялото.И не става за ядене,горчив е. :lol:
Разкажи как го води попера?На каква дълбочина ти удари?
vizantieco
фен клуб-скобар
Мнения: 354
Регистриран на: Пон Яну 12, 2009 3:28 pm

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от vizantieco »

максимов96 написа:И не става за ядене,горчив е. :lol:
Клена не Е на това мнение :wink:
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от antivik »

vanesok написа:Колеги,до вчера не се замислях,но вече от няколко източника виждам,че има „малка” разлика между клен и кефал.

Цитирам „ Ръководство по рибарство ” от Грозю Ив. Грозев 1946 г.


Клен ( leuciscus leuciscus )

Тялото е умерено дълго,главата е къса,без мустаци,сплесната отдолу нагоре и наподобява главата на влечуга.Гърбът е червеникаво-зелен със стоманен отенък.Страните на тялото и корема са сребърно-бели с металически блясък.Достига дължина 20-30 см. И на тегло 200-300 гр.

Речен кефал (leuciscus cephalus )

Дебела глава с широко и плоско чело.Тялото му е почти цилиндрично.Гръбната перка на върха е отсечена или слабо закръглена,всяка с 8 разклонени лъчи.Гърбът е тъмно зелен.Страните на тялото сребристо бели.Уста големи.Достига дължина 70-80 см.,а на тегло до 4 кгр.
...... :| за това първото, цитирано рибе в гуглето нема никви препратки....бара аз не открих.... :roll:
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от bobo_33333 »

максимов96 написа: Уклейка,прилича на уклея обаче е по-дребен,лееко по-широк и има черна ивица отстрани на тялото.И не става за ядене,горчив е. :lol:
Нито уклеят,нито уклейката, имат каквито и да е черни ивици отстрани,тва са сребърните стрели :wink: и нямат нищо общо с пръскача,както искаш го кръщавай,само не и уклей...

Уклей

Изображение

Изображение

Уклейка-за мене си ие малкото на Уклея

Изображение

Пръскач-някъде им викат-Говедарки

Изображение

Изображение

Голям хишник е

Изображение
Аз там съм пораснал...
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от chirusa_bg »

vizantieco написа:
максимов96 написа:И не става за ядене,горчив е. :lol:
Клена не Е на това мнение :wink:
С клена сме на едно мнение за елколана :drinkers:

ПП. И Византиеца май е с нас :D
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
vanesok
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 218
Регистриран на: Чет Окт 02, 2008 7:37 pm
Местоположение: Козлодуй - Дунава км.703

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от vanesok »

antivik написа:
vanesok написа:Колеги,до вчера не се замислях,но вече от няколко източника виждам,че има „малка” разлика между клен и кефал.

Цитирам „ Ръководство по рибарство ” от Грозю Ив. Грозев 1946 г.


Клен ( leuciscus leuciscus )

Тялото е умерено дълго,главата е къса,без мустаци,сплесната отдолу нагоре и наподобява главата на влечуга.Гърбът е червеникаво-зелен със стоманен отенък.Страните на тялото и корема са сребърно-бели с металически блясък.Достига дължина 20-30 см. И на тегло 200-300 гр.

Речен кефал (leuciscus cephalus )

Дебела глава с широко и плоско чело.Тялото му е почти цилиндрично.Гръбната перка на върха е отсечена или слабо закръглена,всяка с 8 разклонени лъчи.Гърбът е тъмно зелен.Страните на тялото сребристо бели.Уста големи.Достига дължина 70-80 см.,а на тегло до 4 кгр.
...... :| за това първото, цитирано рибе в гуглето нема никви препратки....бара аз не открих.... :roll:

Преписах го буква по буква от книгата,за това някои думи са архаизми.
Имам няколко книги на Л.П.Сабанеев и той също посочва клена и речния кефал,като два различни вида риба.
А колкото до горчивия вкус на месото на някои мирни риби,това зависи от храната.Зимата и пролетта се хранят с мекотели,ларви,т.е. животинска храна,а лятото предимно с водорасли и от там иде горчивия вкус.В момента върви такова предаване по "Охота и рыбалка" в което обясняваха точно тези аномалии във вкуса на месото.
hristo94
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 132
Регистриран на: Нед Фев 13, 2011 1:01 pm
Местоположение: България

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от hristo94 »

На река Искър доста рядко се лови уклей преобладаващ е пръскача.Иначе съм чувал да го наричат с различни имена като белевица,беловар,блескавец.
Аватар
Trias
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1064
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 12:36 am
Местоположение: София

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от Trias »

То няма управия с българските наименования на рибите . Затова ся , хората са въвели латински такива . Ами значи , вида пръскач не е уклей, нито пък е уклейка , като имате на предвид , че малкото на уклея не се нарича галено уклейка , щото са различни видове рибки !

Вида беловар , говедарка или пръскач на латински се нарича Alburnoides bipunctatus .
Вида уклейка на латински се нарича Alburnus alburnus , ама за по-кратко народа му вика уклей и от
тука идва грешката с имената на рибите , щото бряната по черноморските реки мяза на уклейка , но е баш уклея от вида Chalcalburnos chalcoides ! Всъщност , според мен трябва да се гледат само латинските наименования на рибите , понеже при българските все още няма съсем точно съгласие по въпроса с местното звучене :fishing12:

пп Всичко си е уклей и бам у торбата :mrgreen
Защо уклейката по родните реки и язовири се лови на кукички 18 номер , а уклея по Велека се лови на десетка ? Щото са различни видове риби и едното има малка устичка , а другото ,може да лапне и гранулка от тия свинските на конец , обаче това не го прави клен или лупавец !
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от bobo_33333 »

chirusa_bg написа:
vizantieco написа:
максимов96 написа:И не става за ядене,горчив е. :lol:
Клена не Е на това мнение :wink:
С клена сме на едно мнение за елколана :drinkers:

ПП. И Византиеца май е с нас :D
Едно си баба знае,едно си баба Бае :fishing2: :lol: :lol:
Аз там съм пораснал...
zaribeniq
фен клуб-скобар
Мнения: 111
Регистриран на: Нед Юли 14, 2013 10:03 am

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от zaribeniq »

на Дъно може да го ловиш на монтаж с подвижно олово и електронен червей за стръв. Повода да ти бъде 30-35 см.
А на плувка взимаш си една пръчка с макара намотаваш на нея влакно 0.12 или 0.14 връзваш кука номер 8-9-10 на влакното без повод, слагаш на 50 см 1 съчма олово, след него малка тапичка 2 грама. Хващаш с рачилото пападурки до 2-3 см и ги слагаш цели и мяташ. Ако няма пападурки хващаш уклей или някоя от другите му разновидности като бельовици говедарки пръскачи малки расперчета и др... на тях късаш главата и мяташ на нея после на опашката. Сега клена взема на рибе само и трябва да храниш с кокален. Успех колега.
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от antivik »

zaribeniq написа:на Дъно може да го ловиш на монтаж с подвижно олово и електронен червей :o :roll: :rolleyes: :smt017 за стръв. Повода да ти бъде 30-35 см. .......................................................
Бря..... :shock: ! К`во е т`ва животно "електроненен чръв"бре...., те таквози чудо сефте чувам....
Па ако вместо такъв електрически чръв направо ръгнеш 1 гол кабел с по-височко напрежение, да знаеш какъв улов ще има :mrgreen:
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
vobler4o
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 210
Регистриран на: Нед Юли 15, 2012 8:25 am
Местоположение: р.Марица

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от vobler4o »

:D :D :D :D :D :D
Тайната на успеха се крие в това - човек да не се страхува да експериментира!!
preslav_boi4ev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Вто Дек 07, 2010 8:18 pm

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от preslav_boi4ev »

мисля,че това беше буков червей по Ловеч му казваме така,а колеги от Плевен съм чувал да казват електронен червей :D
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от antivik »

Ма обяснявайте ги тези неща бре :(
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”