Риболов на кефал на дъно

Модератор: sapuna

ludak13
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 8:49 pm

Риболов на кефал на дъно

Мнение от ludak13 »

ако някой може да ми каже монтаж за риболов на кефал на дъно и да ми каже каква стръв да ползвам
d.n.mihaylov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 206
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 5:50 pm

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от d.n.mihaylov »

Зависи от сезона и водоема!!! Ти знаеш ли кога ще го ловиш???
Тъкмо хванах една голяма и хубава риба и червеят взе, че я изяде!
maverini
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 11:21 am
Местоположение: Плевен

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от maverini »

На дъно съм ловил клен единствено на джанка/червена жълта/без значение.Монтажа е елементарен,на основното влакно връзваш кука 2-3 номер,без никакво допълнително утежнение.
zaribeniq
фен клуб-скобар
Мнения: 111
Регистриран на: Нед Юли 14, 2013 10:03 am

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от zaribeniq »

maverini написа:На дъно съм ловил клен единствено на джанка/червена жълта/без значение.Монтажа е елементарен,на основното влакно връзваш кука 2-3 номер,без никакво допълнително утежнение.
и после какво следва? хвърляш и оставяш въдицата докато ти клъвне ли или хвърляш и отпускаш влакно докато се носи по течението?
Gosheto
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 5:47 pm

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от Gosheto »

На дъно, на река Осъм съм ловил клен по два начина. С крайно и с подвижно олово. Стръвта в зависимост от сезона. Лятото съм ловил на рибе, джанка, жабе, скакалец.

На баластриерата Пет могили, преди да я обезриби идиота, който събира незаконно пари, първоначално случайно, а после целенасочено ловях кефали на фидер, стръв мартеничка. Там са ми и най-големите риби- 1.6 и 1.9кг.

Успех!
Аватар
vobler4o
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 210
Регистриран на: Нед Юли 15, 2012 8:25 am
Местоположение: р.Марица

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от vobler4o »

Има много начини на фидер,подвижно олово и долно олово, за стръв може да използваш:рибка,жабка,скакалец,пиявица,попово прасе(конощип) и разни плодове, но на тях не съм ловил и не мога да ти кажа нищо.
Тайната на успеха се крие в това - човек да не се страхува да експериментира!!
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от antivik »

Монтажи дал Господ и аверите са ги казали, а стръв всичко що се мота покрай водоема и кефалюгата го знае и е свикнал да го папа според сезона.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от miro253 »

Кефала е риба, която е постоянно гладна, но най-големия проблем е да разберем какво точно иска в момента, в който сме решили да я ловим. Има случаи, в които може да ти скъса нервите. Само го виждаш как се засилва към стръвта и в последния момент се отклонява разсеяно и лежерно и ти се чувстваш като пълен глупак, но хванеш ли му цаката - гарантира хубав и емоционален риболов. Изисква дискретност, защото е хитър и плашлив и заради това аз предпочитам да го ловя на плувка или спининг. Мухарката също е убиец на кефали, но аз лично нямам. Дънния риболов изисква повечко изчакване и стръв, която да не съблазнява разни бабушки, кротушки и пр. Поради това, препоръчвам да бъде съпроводен от маса, барбекю и др. такива екстри. Така минава по-приятно времето :) до кълването. Аз лично го преследвам само по реките. Монтаж за дъно ползвах /дънния риболов вече не ме кефи/: плоска тежест с големина в зависимост от течението, вързана в края на линията и една кука на разтояние 50-60 см. с повод 10 см. Слагам една, защото като клъвне и тръгне към корените другата моментално се засича в тях. Избираш място, което е с подмоли на отсрещния бряг и мяташ пред тях, като внимаваш да не прехвърлиш реката. Пак повтарям това е за река. По язовирите съм хващал само инциденти докато преследвам други риби. Ай успех.
hristo94
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 132
Регистриран на: Нед Фев 13, 2011 1:01 pm
Местоположение: България

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от hristo94 »

Имал съм успех на река Искър през лятото с дънен монтаж с подвижно олово,а също така и с монтаж с долно олово.На плувка кълве на пиявица с по голяма кука.Иначе на червей кефала не може да се дореди от пръскач и уклей.
vizantieco
фен клуб-скобар
Мнения: 354
Регистриран на: Пон Яну 12, 2009 3:28 pm

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от vizantieco »

На дъно с подвижно олово 15-30гр.повод 20-25см кука троика 8-10 и жива рибка за стръв от водоема! :drinkers:
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от Pe6o_Tikvata »

Значи за риболов на дъно използвам плоско кръгло олово 10-15гр. което нанизвам директно на основната линия 0,20 стопер под него , вирбел и на вирбела закачам повод 30см. 0,16-0,18.
Кука 5-6 номер орлов нокът или някоя с подобна форма за стръв ползвам само и единствено малки жабки , като хвърлям в бързиите , ако са много силни и бързи в края им където водата е по слаба , обикновено кефала е там и чака течението да му донесе нещо за хапване а и така жабчето дори мъртво се мята от течението и привлича кефала но съм взимал и по някой и друг костур вместо кефал. :drinkers:
Поздрави и наслука :fishing6:

Ето такова олово ползвам


Изображение
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
Радо Троев
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Сря Апр 01, 2009 5:33 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от Радо Троев »

vizantieco написа:На дъно с подвижно олово 15-30гр.повод 20-25см кука троика 8-10 и жива рибка за стръв от водоема! :drinkers:
Ей тва е монтажа за река, само че куката трябва да е единична, тънка, остра и забита под гръбната перка. Успех !!
Изображение
Аватар
falco2
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 479
Регистриран на: Сря Мар 30, 2011 8:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от falco2 »

hristo94 написа:Имал съм успех на река Искър през лятото с дънен монтаж с подвижно олово,а също така и с монтаж с долно олово.На плувка кълве на пиявица с по голяма кука.Иначе на червей кефала не може да се дореди от пръскач и уклей.

Колега, на коя риба казвате пръскач?
vanesok
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 218
Регистриран на: Чет Окт 02, 2008 7:37 pm
Местоположение: Козлодуй - Дунава км.703

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от vanesok »

Колеги,до вчера не се замислях,но вече от няколко източника виждам,че има „малка” разлика между клен и кефал.

Цитирам „ Ръководство по рибарство ” от Грозю Ив. Грозев 1946 г.


Клен ( leuciscus leuciscus )

Тялото е умерено дълго,главата е къса,без мустаци,сплесната отдолу нагоре и наподобява главата на влечуга.Гърбът е червеникаво-зелен със стоманен отенък.Страните на тялото и корема са сребърно-бели с металически блясък.Достига дължина 20-30 см. И на тегло 200-300 гр.

Речен кефал (leuciscus cephalus )

Дебела глава с широко и плоско чело.Тялото му е почти цилиндрично.Гръбната перка на върха е отсечена или слабо закръглена,всяка с 8 разклонени лъчи.Гърбът е тъмно зелен.Страните на тялото сребристо бели.Уста големи.Достига дължина 70-80 см.,а на тегло до 4 кгр.
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Риболов на кефал на дъно

Мнение от bobo_33333 »

Само това подобие на животно, не разбрах какво е :roll:
наподобява главата на влечуга
Аз там съм пораснал...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”